Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Steve Jurvetson, zdroj

Chystáme návod, jak čelit ruské propagandě, říká šéf bruselského týmu

„Současná nabídka Kremlem ovládaných médií vychovává v Rusku generaci, na niž více působí mýty než realita a pravda,“ říká výkonný ředitel think-tanku Evropská nadace pro demokracii Jerzy Pomianowski. Právě on vede tým, který má pro Evropskou komisi vypracovat studii o tom, jak čelit ruské informační válce.

„Platí, že k tomu, abychom dostali pluralitu do ruskojazyčné mediální sféry, potřebujeme nasadit mnohem víc kreativity, zdrojů a peněz, než nyní,“ říká Pomianowski v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ruskou propagandou se bude zabývat i nadcházející evropský summit v Bruselu. Očekává se, že na přípravu akčního plánu by měli dát prezidenti a premiéři zemí EU šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové čas do června.

Právě na konci června má Evropská nadace pro demokracii (European Endowment for Democracy – EED) své závěry a konkrétní návrhy oficiálně zveřejnit. Do nového přístupu Evropské unie by se aktivně mohla zapojit i Česká republika.

Evropská ruská plnoformátová televize

Co bude konkrétně obsahem vaší studie, už víte, co budete Evropské komisi radit?

Chceme zdůraznit to, že nejde o boj s propagandou a přípravu nějaké kontrapropagandy. Pokud bychom to zredukovali jen na tohle téma, ztratili bychom důležitý kontext: fakt, že jednomu významnému evropskému jazyku v mediální sféře dominuje centrálně kontrolovaná skupina médií přímo spojená s lidmi kolem prezidenta Putina. To je něco, co do Evropy 21. století nepatří. Věříme tomu, že každý národ, ať už Britové, Němci nebo Rusové, mají právo na svobodnou diskusi, svobodný výběr informací spojený s nejvyššími standardy žurnalistiky. Ty ale v médiích kontrolovaných Kremlem nenajdete.

 Jerzy Pomianowski, foto: Ministerstvo zahraničí Polské republiky

Jerzy Pomianowski, foto: Ministerstvo zahraničí Polské republiky

Takže konflikt na Ukrajině, a informační válka s ním spojená, je jen poslední kapkou, ne hlavním důvodem, proč teď EU ruskou propagandu řeší?
Ano, problém je v tom, že důsledky aktuálního stavu ruského mediálního světa tu budou ještě dalších dvacet let. Vyrůstá celá generace lidí, na něž emocionálně i v oblasti vzdělávání mnohem více působí mýty než realita a pravda.

Myslíte, že správnou odpovědí by měl být vznik plnoformátové televize v ruském jazyce, která zasáhne mnohem širší veřejnost, než jen zpravodajská televize typu kremelské Russia Today?
Je jasné, že hlavní angažovanost diváků se dnes nevztahuje ke zpravodajství, ale k pořadům, které podporují emoce a utvrzují je – v případě Ruska – v mýtech. Takže pokud se bavíme o pluralitním médiu vysílajícím v ruštině, zcela jistě to nemůže být čistě zpravodajský kanál. Rovnováhu ale nezajistí jen jedno osamocené řešení. Musíme hledat široké spektrum, které bude do veřejného prostoru vnášet nový obsah, ne jen zprávy. Tím myslím například kulturní programy, satiru a další oblíbené druhy pořadů. V Rusku byl například velmi populární program „Loutky“, ale musel skončit, protože byl příliš vtipný, respektive příliš kontroverzní. Tenhle druh zábavy a reflexe politiky by se měl vrátit. Zajímá lidi nejen v Rusku, ale i v celé rusky hovořící mediální sféře – ať už jde o rusky mluvící Ukrajince, Bělorusy, Lotyše, Estonce nebo Moldavany. Nejde zkrátka jen o Rusko.

Máte už nyní odhad ceny, na kolik by taková televize či obecně „evropská mediální odpověď“ mohla vyjít?
My, jako Evropská nadace pro demokraci, máme své zkušenosti, protože působíme jako podporovatel řady mediálních aktivit. Ať už jde o malé weby, nezávislé filmaře, internetová rádia… Teď ale mluvíme o televizním kanálu a to samozřejmě přesahuje naše možnosti. Takže spíše připravujeme seznam doporučení pro celou škálu potenciálních dárců, malých i velkých. Každý z nich si bude moct vybrat, co ho zaujme, co vyhovuje jeho zájmům a možnostem. Obecně vzato ale platí, že k tomu, abychom dostali pluralitu do ruskojazyčné mediální sféry, potřebujeme nasadit mnohem víc kreativity, zdrojů a peněz, než nyní.

Přesto, pokud jde o peníze, Kreml třeba jen televizi RT ročně podporuje 300 miliony dolarů. Kde na to Evropská komise, či kdokoli jiný, vezme?
Nejde jen o Evropskou komisi, jde o členské státy EU. V nich existují velcí donoři, kteří už zvažují svou angažovanost v projektu. A své odhodlání rozhodně nepoměřují tím, kolik peněz dává Rusko do své mediální mašinerie. Zajímá je to, jak peníze využít rozumně a účelně, což je i důvod, proč také čekají na závěry naší studie. Nevidíme řešení v tom, že někde bude obrovský centrální rozpočet; to je typické spíše pro myšlení z dob studené války. Síla Evropy je v její demokracii, multiplicitě, ve schopnosti vtáhnout lidi do děje a pomoct jim třeba rozjet nezávislé weby v ruštině, rozvíjet veřejnou diskusi, mluvit spolu. To nemusí být tak drahé a může to být mnohem silnější nástroj, než je celá Russia Today.

Ukrajina je jen vrchol ledovce

Slyšel jsem, že téma by si za své ráda vzala německá Deutsche Welle, která by chtěla být lídrem v tomto novém evropském přístupu k ruské informační válce…
Lídři jsou myslím jasní už teď: BBC, právě Deutsche Welle, Rádio Svobodná Evropa… Mají na to kapacitu i kredibilitu. Ovšem metody, s nimiž pracují dnes, nejsou stoprocentně vyhovující a úspěšné. Proto věřím, že i tyhle zavedené značky budou schopné reflexe a že budou otevřeny novým přístupům a že naši studii budou brát jako důležitou inspiraci k tomu, jak budovat nový obsah a dostávat ho k novým příjemcům.

Vaše studie bude hotová v květnu?
Chceme, aby první vstup do debaty k tomuto tématu začal v květnu na summitu Východního partnerství v Rize. Kompletní studie proveditelnosti včetně všech detailů a příloh by měla být hotova na konci června.

Evropská komise se adekvátní odpovědí na ruskou propagandu začala vážněji zabývat až letos v lednu, po výzvě čtyř ministrů zahraničí . Není to poněkud pozdě?
Je to pozdě, ale snad ještě příliš pozdě. Dopis čtyř ministrů se týkal spíše strategické komunikace než jen toho, jak čelit propagandě. Ale ruská propaganda samozřejmě významné téma je. Díváme se na to z mnohem hlubší a širší perspektivy. V první řadě reflektujeme to, že stav ruských státních médií se za posledních deset let výrazně zhoršil. Otevřenost, pluralitu a svobodu projevu je v Rusku – nejen v médiiích – systematicky potlačována. To, co dnes vidíme v souvislosti s děním na Ukrajině je jen vrchol ledovce. To je důvod, proč je zapotřebí politické reakce. Jak jsem řekl, je pozdě, ale věřím, že pořád ne tak pozdě.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. J.Němec napsal:

  Ruská propaganda je tvořena systematickou prací jejich tajných služeb s dokonalou sítí špionů. Zatímco Evropa chtěla rozvíjet demokracii a společnou měnu, narazila na jiné chápání světa. Základem rozhodování jsou informace. Informace mají tajné služby. A Ruské tajné služby navíc JEDNAJÍ. Evropské tajné služby jen přihlížejí a MAPUJÍ.

  Česká republika má smůlu v tom, že na jedné straně má vynikající lékaře, vědce, sportovce. Ale na druhou špatné politiky jako Klause , Foldynu, Velebu, Jandáka, Zemana a řadu dalších. Tak to vidím já.

  • Admirál napsal:

   Ano, nutně s Vámi musím souhlasit („nutně“, jak je vidět, už brzo bude bez ponižujících uvozovek).

   Na Vámi jmenované rozkolníky, agenty proradného diktátora Putina, přisluhovače proradné, zhoubné a nestoudně a lživé kremelské propagandy by měla tvrdě dopadnout pěst svobodné, demokratické, spravedlivé společnosti.

   Psům psí smrt!

  • petrph napsal:

   Nějak tak , ony obecně informace mají hodnotu jenom v tom případě že držitel je schopen i má odvahu je rychle použít. Tedy, skutečně použit,nikoliv pouze zveřejnit a potom očekávat že se „něco stane“.
   V tom má tedy česká demokracie závažné mezery, a ta západní vůči ruské rovněž.

  • rudá záře napsal:

   Můžete mi jmenovat ty dobré politiky?

 2. J.Němec napsal:

  Politik může být schopný. Ale pro nás a naši propagandu musí být politik dobrý. Ne schopný a všehoschopný. Obyčejný člověk jde bláhově k volbám a za rok se nestačí divit jaká hnusná propaganda mu padá na hlavu. Máme tu přece děti, u nás i v Rusku a všude ve světě. Ne Hitlerovi. Ne Putinovi. Ne válkám. Toto je moje propaganda. To že prezident Zeman v USA na konferenci podrazil demokratického Obamu bude zase stát lidské životy více tisíc lidí než aplaudujících Zemanovi. To pan Kmoníček nebo Ovčák nikmu neřekne. Každý má svoji propagandu. Já tuto.

  • rudá záře napsal:

   Já říkám ne USA a jejich agresivní politice!
   Vy nevidíte,že mají základny po celém světě? Nevíte náhodou proč? Vy nevidíte,co dělají v jiných státech? Putin je velice rozumný,že se dosud nenechal vyprovokovat neustálým štvaním a vyhrožováním. Kdo chce válku-nechť fandí USA a bude se divit! USA prosazují jen a jen svoje zájmy-t.j.ovládnout celý svět a my jim máme dělat lidské štíty proti Rusku,kterého jediného se trochu bojí! Vy nevíte,že nám už bylo doporučeno vybudovat si vlastní silnou armádu na obranu své vlasti? Tak vidíte,že USA ani nikdo jiný by nám nepomohl,jako vždy.
   Pokud USA rozpoutají válku, všichni jejich příznivci by měli jít v první lini,aby si to pěkně užili, co podporovali a způsobili svou naivitou. Rusko nás neohrožuje – jsou to výmysly propagandy USA,které se vměšují do našich záležitostí prostřednictvím své ambasády.
   To se vám taky líbí? Hlavně,až je budete vítat,neopovažujte se mít mobil u ucha! To byste viděl ty manévry! Jsou to ozbrojení šílenci a jedou nás zastrašit! Máme držet hubu a krok! Tak z vás budou mít radost! Blahopřeji vám! Jste opravdu vlastenec!

 3. Angelica Sonin napsal:

  „Věříme tomu, že každý národ, ať už Britové, Němci nebo Rusové, mají právo na svobodnou diskusi, svobodný výběr informací spojený s nejvyššími standardy žurnalistiky. Ty ale v médiích kontrolovaných Kremlem nenajdete.“

  Tato věta z rozhovoru by se měla tesat a pozlatit. Jenže.
  Potíž je v tom, že v našich i mnohých zahraničních médiích takovýto bohulibý výběr informací aby hledal baterkou. Nabízí se zde sice velmi krásné ujištění o tom, že nelze dělat kontrapropagandu, ale kdo tomu má po těch dennodenních zkušenostech a mediálních manipulacích věřit?
  Našel někdo někde nějakou „základní pravdu“, na níž by se shodly obě znesvářené strany, ať už jimi myslíme kohokoliv – politiky, novináře nebo lid obecný?
  Od takovéto Pravdy by se možná daly odvíjet další postupy.
  Navrhuji, že takovou „Základní Pravdou“ by mohlo být tvrzení, že Evropa nechce za žádných okolností na svém území válku. Nebo ještě šířeji, že lidé nechtějí kdekoliv na světě válku. Zní to idealisticky až dětinsky, jako proklamace na profláklých soutěžích Miss čehokoliv, ale dá se z toho při bližším ohledání leccos zajímavého odvodit.
  Například co se týče diskusí – hned tímto prubířským kamenem zjistím, kdo pléduje pro diplomatická jednání, zklidnění konfliktu, a kdo by hned šel dát někomu přes hubu, likvidoval ho anebo mu aspoň podal nástroj na vraždění. Zjistím, že svět je vlastně plný kryptoagresorů, kteří se tváří jako velcí demokraté.
  Teď bych mohla začít další zajímavá větvení všech možných klišé, která se v rétorice diskutujících, bloggerů, novinářů i politiků usadila a dělají svou červí práci, aniž by se jim kdokoli snažil podívat blíž na zoubek. To jsou ty memy, které se tak snadno šíří, jako chřipka.

 4. rudá záře napsal:

  Souhlasím s vámi,že lid chce žít v míru a to na každém kontinentě. Jenže situace je taková,že mocní tohoto světa bojují o stále větší moc a bohatství- ne osobně,ale normální občané za ně nasazují své životy v nesmyslných válkách a bohužel bude hůř. S rostoucím počtem obyvatel na Zemi se zmenšují zásoby surovin,potravin i vody a
  válčit se bude hlavně kvůli těmto komoditám-nutným pro přežití! To je bohužel fakt,takže nás nečeká nic pěkného.
  Bohužel nejsem spokojená se stavem našich proamerických médií,která šíří nenávist proti Rusku,které nás vůbec neohrožuje. USA mají základny po celém světě a chtějí se Ruska zbavit,jako jediného odpůrce.Proto ta drtivá propaganda a proto ten konvoj u nás-zastrašení obytelstva! Musíme držet hubu a krok !
  Mnozí doufají,že v případě konfliktu nám USA pomohou,nebo někdo jiný! Ale pokud vám neušla zpráva,že nám bylo doporučeno vybudovat svou vlastní silnou armádu pro obranu vlasti.
  Co z toho plyne? Proč jsme si armádu zničili?
  Proč se USA vměšují do našich vnitřních záležitostí prostřednictvím ambasády a bůhví jak ještě.Ani se všechno nedozvíme.
  Fandit USA je velice nezodpovědné a krátkozraké a pěkně se nám to vymstí. Ti,co jsou USA oslněni,doufám,že v době nějakého konfliktu půjdou do první linie bojovat za jejich zájmy.
  Jen doufám,že to přežijeme. A co naše děti? Co jim chcete zanechat?

Přidávání komentářů není povoleno