Iniciativa Ne základnám se znovu probudila. Kvůli americkému konvoji

Napsal/a Robert Břešťan 19. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Iniciativa Ne základnám svolává na 28. března na Václavské náměstí velkou demonstraci proti průjezdu amerického konvoje Českem. Na vrcholu slávy a mediální známosti byla iniciativa letech 2006 – 2009, kdy byla hlavní silou kampaně proti stavbě amerického radaru v Brdech.

Nyní se iniciativa znovu probudila k viditelnější aktivitě. Jak informuje na svých webových stránkách, ve středu proběhla „koordinační porada, na které se projednají všechny veřejně dostupné záměry a akce, které se chystají k militantnímu propagandistickému přesunu amerických jednotek přes suverénní území České republiky.“

Snadný terč pro ruské tajné služby

„Stále fungujeme, dělali jsme řadu demonstrací před vládou, parlamentem, pořádali jsme petie. Tohle by ale měla být velká akce,“ říká za Ne základnám mluvčí Eva Novotná.

Faktem je, že své aktivity iniciativa nikdy zcela neuzavřela. Například na počátku srpna loňského roku podala k Radě České televize dvě stížnosti na generálního ředitele ČT Petr Dvořáka: „pro tolerování cenzury ve zpravodajství“ a „tolerování poskytování nepravdivých informací ve zpravodajství ČT24“.

Už v době kampaně proti americkému radaru se spekulovalo o tom, že Ne základnám slouží jako užitečný nástroj pro ruské tajné služby. BIS ve svých zprávách psala mimo jiné to, že pro ruské zájmy je díky svým postojům a stylem fungování snadnou kořistí, ale „ve většině případů nejsou členové hnutí vědomými spolupracovníky cizích zpravodajských služeb“.

Od té doby ve svých zprávách BIS opakovaně zmiňuje i to, že ruské tajné služby pro své zájmy v České republice využívají i občanské aktivisty a neziskové organizace.

Podle plánů vlády amerického prezidenta George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar, který by je naváděl na případné cíle.

V září 2009 však americký prezident Barack Obama, který Bushe vystřídal v Bílém domě, v nočním telefonátu tehdejšímu úřednickému premiérovi Janu Fischerovi oznámil, že se žádná základna USA v Česku stavět nebude.

Tohle je provokace!

Americký radar v Brdech byl před lety velkým politickým tématem zejména levicových politických stran.

Podobně i dnes se k odporu proti americkému konvoji přidávají především komunisté. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je „přejezd amerického vojenského konvoje z Pobaltí přes Česko do Německa provokace.“

Proti průjezdu zhruba 120 vozidel ve dnech 29. března až 1. dubna chystá protesty a demonstrace řada levicových hnutí, aktivistů i webů spojených s proruskou propagandou.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)