Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Morning Calm Weekly Newspaper Installation Management Command, zdroj

Iniciativa Ne základnám se znovu probudila. Kvůli americkému konvoji

Iniciativa Ne základnám svolává na 28. března na Václavské náměstí velkou demonstraci proti průjezdu amerického konvoje Českem. Na vrcholu slávy a mediální známosti byla iniciativa letech 2006 – 2009, kdy byla hlavní silou kampaně proti stavbě amerického radaru v Brdech.

Nyní se iniciativa znovu probudila k viditelnější aktivitě. Jak informuje na svých webových stránkách, ve středu proběhla „koordinační porada, na které se projednají všechny veřejně dostupné záměry a akce, které se chystají k militantnímu propagandistickému přesunu amerických jednotek přes suverénní území České republiky.“

Snadný terč pro ruské tajné služby

„Stále fungujeme, dělali jsme řadu demonstrací před vládou, parlamentem, pořádali jsme petie. Tohle by ale měla být velká akce,“ říká za Ne základnám mluvčí Eva Novotná.

Faktem je, že své aktivity iniciativa nikdy zcela neuzavřela. Například na počátku srpna loňského roku podala k Radě České televize dvě stížnosti na generálního ředitele ČT Petr Dvořáka: „pro tolerování cenzury ve zpravodajství“ a „tolerování poskytování nepravdivých informací ve zpravodajství ČT24“.

Už v době kampaně proti americkému radaru se spekulovalo o tom, že Ne základnám slouží jako užitečný nástroj pro ruské tajné služby. BIS ve svých zprávách psala mimo jiné to, že pro ruské zájmy je díky svým postojům a stylem fungování snadnou kořistí, ale „ve většině případů nejsou členové hnutí vědomými spolupracovníky cizích zpravodajských služeb“.

Od té doby ve svých zprávách BIS opakovaně zmiňuje i to, že ruské tajné služby pro své zájmy v České republice využívají i občanské aktivisty a neziskové organizace.

Podle plánů vlády amerického prezidenta George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar, který by je naváděl na případné cíle.

V září 2009 však americký prezident Barack Obama, který Bushe vystřídal v Bílém domě, v nočním telefonátu tehdejšímu úřednickému premiérovi Janu Fischerovi oznámil, že se žádná základna USA v Česku stavět nebude.

Tohle je provokace!

Americký radar v Brdech byl před lety velkým politickým tématem zejména levicových politických stran.

Podobně i dnes se k odporu proti americkému konvoji přidávají především komunisté. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je „přejezd amerického vojenského konvoje z Pobaltí přes Česko do Německa provokace.“

Proti průjezdu zhruba 120 vozidel ve dnech 29. března až 1. dubna chystá protesty a demonstrace řada levicových hnutí, aktivistů i webů spojených s proruskou propagandou.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Jaroslav napsal:

  Možná to je provokace. Konvoj jede na opačnou stranu. V Německu zatím potřeba není. V Pobaltí je ale potřeba již dnes.

 2. J.Němec napsal:

  Konvoj USA bude testem, zda má nad námi Amerika držet ochranou ruku nebo nás v politice za něco vyměnit. Komunisté mohli ničit naši morálku a všechny hrdiny včetně výborných hokejistů, protože měli za sebou Ruské bodáky. Toto naše mladá generace nezná. Zase ji někdo lže protože není bohatý jako pan Babiš a má jen ojetou octávku.

  Jeden mladý sovětský důstojník, který byl za odměnu na návštěvě v Praze byl překvapen, že tam po něm lidé plivali. Když jsem mu vysvětlil okupaci Rudou armádou tak říkal, že se za sebe stydí ale není mu jasné proč jsme naše komunisti, kterí to měli na svědomí nezastřelili. Tak jsem mu mimo jiné řekl, že nejsme jako oni.

  • petrph napsal:

   Jenom bych se zeptal v čem bude konvoj USA zmíněným testem? To že ho naše vláda povolí a ten konvoj projede, to je na 99.9999 procent jisté. To že se mohou dít nějaké izolované demonstrační protestní akce nelze vyloučit-ale to by snad Amíci měli pochopit-sami mají různých pacifistických skupin schopných protestovat-nebo i odpalovat bomby dost).
   No a naše média samozřejmě protestovat nebudou, když si jich většinu platí ministr financí. Tedy, to samo o sobě by mělo Američany přimět aby od naší oligarchie dali ruce pryč-ale jak se říká tohle není na pořadu dne…

   • Jan Netopil napsal:

    No svým způsobem p.Němec pravdu má. Antiamerikanismus byl poslední dobou u nás opravdu silný díky ruské téměř „goebbelsovské“ propagandě, na kterou nikdo nereagoval, až z toho jeden skutečně mohl začít mít dojem, že jsme vůči USA téměř nepřátelští. Přitom si při vší své skromnosti troufám tvrdit, že mlčící většina občanů Česka je jasně prozápadně orientovaná a Američany považuje za jednoznačné spojence. Problém je v tom, že Rusi do té propagandy sypou peníze horem dolem a tudíž se to musí projevit a naproti tomu normální lidi na něco podobného nemají čas ani peníze i přesto, že z velké části mají opačný názor. Takže se Zemanem v čele pak ve výsledku vypadáme jako spojenci Ruska a nikoliv USA. Přitom co jsou naše zájmy ? Naše zájmy jsou svoboda a demokracie a ty máme společné s EU a NATO, tedy se svými spojenci. Takže pak vzniká poněkud schizofrenní situace. Třeba člověk jako já nemá čas začít shánět peníze a pořádat protikomunistické mítinky. Kdyby ale byla možnost jak v rámci svých sil pomoct dobré věci, ať už jakkoliv, určitě bych neváhal, protože komunistické a ruské propagandy mám už vážně pokrk.

    • petrph napsal:

     Já s Vámi takto mohu souhlasit,ale znovu se ptám,v čem bude spočívat ten test.Jak jsem psal,nějaké omezené protestní akce nelze vyloučit, stejně jako osobní negativní výroky některých osobností. Tak podle čeho nás budou Amíci hodnotit.
     Bohužel se právě bojím že nás mohou potopit vlastní média která z nějakých důvodů se soustředí právě na ty protestní akce a zveličí je,čímž dokáží světu že Američany fakt nechceme.
     Nebo přesněji ono už se tak děje,zkuste si vzpomenout v kolika článcích o tom konvoji se píše o protestech (skoro ve všech) a v kolika o tom že US vojáci se tu mají setkat i s veřejností ukázat jí i svou techniku -kdy a kde.
     Podivné že?A tahle média nejsou placena ruskými špiony, pouze jsou zvyklá/nucena parazitovat na bulvárním negativismu

 3. J.Němec napsal:

  Komunista s měkým nebo tvrdým y je pořád člověk, který nepoužívá mozek ale lživou ideologii, která bude klidně tvrdit, že budeme všichni stejně zdraví jen když je budeme volit. Tomu už nevěří ani jejich učitelé, bolševici v Rusku. Konvoj je pro děti na podívanou a strašák pro komunisty.

 4. Jan Netopil napsal:

  Už mám těch komančů a Rusáků plný zuby. Ano základnám, Ano konvojům, Ano spojenectví s USA. Ne Putinovu Rusku!

 5. MT napsal:

  Zase to bude společná akce všech socialistů celé republiky, od těch nacionálních „Nic než národ!“ a „Čechy Čechům!“ až po ty internacionálně-stalinistické „Čest práci,soudruzi!“, „Proletáři všech zemí spojte se!“ a „Emeriský brouk nopasaran!“ ?
  🙂

 6. J.Němec napsal:

  Nějaké Američany nebo Rusáky mám na háku. Já se dovedu bránit sám. Ale máme svoji doufám Českou vládu. Máme svoji doufám Českou armádu. A žádní pomatení komunisti nebo nevzdělaní lidé jako Foldyna nám nebudou diktovat s kým se máme kamarádit. Máme svoje svobodné mozky.

  • Jan Netopil napsal:

   Píšete mimo jiné „…máme svoji doufám Českou vládu…“. No někdy, když poslouchám třeba Mládka, tak si tak úplně jistej nejsem. Ten Rusům leze do p.dele tak, že mu ani paty nejsou vidět. A vláda by taky mohla vyjadřovat daleko ostřeji svoje názory a ne jen nevetovat ty evropské. Tak mi to totiž připadá a celkem mě to štve.

 7. Petr Havelka napsal:

  No a představte si pane Břešťane, že z té „iniciativy“ kandidují čtyři kusy do Rady ČT.

  • Robert Břešťan napsal:

   Což o to, kandidovat může kdejaký zahrádkář…

 8. Karel Novotný napsal:

  Vítám tuto „Spanilou jízdu“ jen mi je líto, že pouze projede přes Čechy a zastaví se pouze v Liberci nebo tam někde. Měli by tu projet víc měst, kluci ať malí nebo velcí by se určitě podívali na pořádnou techniku.
  Taky by nebylo špatný, kdyby tu vznikla základna NATO. Komunisty by třeba klepla pepka.

  • Jan Netopil napsal:

   Prima nápad. Přidávám svůj symbolický podpis. Prohlídnout si technické kousky armády, která nás de facto chrání před druhým „osmašedesátým“, dává smysl.

 9. J.Němec napsal:

  U nás nehrozí žádní islamisté. Ale hrozí ty hordy co chtějí protestovat proti Američanům c

  Ne nějací tří špiclové z Ruska, které nám BIS směšně nastrčila ale situace je taková, že by tu Američani měli rovnou zůstat. Byla by velká blbost aby odjížděli. Rusové už v České republice jsou. Stropnický si myslí, že za pár dní bude mít pokoj a nechá nás utiskovat našimi bolševiky. Noviny už nemáme, teď chtějí zlikvidovat ČT a ČR a potom nás.

  Zeman dostane v Moskvě příkazy jako Gotwald a Kmoníček nám to ulísaně vysvětlí. Já už mám kartáček na zuby připravený. Naše mlčící většina rozhodne jako vždy.

Přidávání komentářů není povoleno