Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook,

Strana práv občanů (Zemanovci) – projekt, který drží pevné vazby na východ

Když před rokem 2009 čtveřice bývalých ministrů Zemanovy vlády v čele s Miroslavem Grégrem přemlouvala dnešního prezidenta k návratu do politiky, vzbuzovala opakovaně spíš úsměvy. Ty zamrzly řadě lidí na rtech v roce 2013, v době velkého triumfu Miloše Zemana. Hned zkraje roku se stal prezidentem, v létě sehrál se zavedenými politickými stranami velkou partii, během které jim po pádu Nečasova kabinetu de facto vnutil svou vládu „odborníků“ v čele s Jiřím Rusnokem. Klíč ke vzestupu Miloše Zemana je v kapitálu, který do strany pumpovali lidé s podezřelými vazbami.

Pro Vratislava Mynáře bude na Hradě vždy důstojné místo, prohlásil Miloš Zeman minulý týden poté, co se ukázalo, že jeho kancléř není z pohledu Národního bezpečnostního úřadu osobou prověřitelnou na stupeň Přísně tajné. Zemanovy vztahy s lidmi v jeho nejbližším okolí často vzbuzují otázku, nakolik je případný rozchod s nimi vůbec věcí pouhého Zemanova rozhodnutí.

Za tajení životopisu anticena Zavřeno

Vedle Mynáře je klíčovým člověkem i Martin Nejedlý. Poradce, jehož životopis prezidentská kancelář tají tak úporně, že za to letos dostala od Otevřené společnosti anticenu Zavřeno.


 

O lidech ze Zemanova okolí jsme psali:

Zavřeno: Prezidentská kancelář má anticenu za poradce Nejedlého. Podívejte se, jak podniká

Martin Nejedlý: Jak podniká člověk, který radí Zemanovi a obchoduje s ruským kerosinem

Zemanův kancléř Mynář nezískal prověrku. Zmapovali jsme jeho byznys i majetek

Grafika: Jak podniká Zdeněk Zbytek, bývalý komunistický důstojník, nyní Zemanův člověk


Nejedlý je přitom jedním z architektů Zemanova vzestupu. Jako český zástupce ruské ropné společnosti Lukoil patřil ke štědrým sponzorům Zemanovců. Firma Lukoil Aviation Czech získala v roce 2007 bez výběrového řízení smlouvu na dodávání leteckého benzinu pro státem vlastněné letiště Praha-Ruzyně.

Zbytek: Kontakty na ruskou rozvědku

HlídacíPes.org popsal zákulisní byznysové vazby i u bývalého komunistického plukovníka tankového vojska Zdeňka Zbytka. Ten byl jedním ze zakládajících členů jihočeského přípravného výboru Zemanovců.

Proslulým se stal jeho projev na sjezdu zemědělců v prosinci 1989. „Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné Ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu. Aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky,“ pravil tehdy Zbytek.

Potvrzením, že pro Zemana jsou klíčoví lidé s pevnými vazbami na Kreml, je zájem, který o Zbytka projevila Bezpečnostní informační služba. Poslance tajná služba upozornila, že ho podezírá z kontaktů s ruskými špiony.

Strana práv občanů v datech

  • U myšlenky na návrat Miloše Zemana „z Vysočiny“ stála čtveřice bývalých ministrů jeho vlády – Miroslav Grégr, Jaromír Schling, Jan Fencl a Eduard Zeman.
  • Hnutí působilo nejprve pod hlavičkou Přátelé Miloše Zemana, ve stranu se trasformovalo v roce 2009.
  • Působilo nejprve jako Strana práv občanů – Zemanovci, pak bylo prezidentovo jméno z názvu vypuštěno.
  • Miloš Zeman odstoupil z pozice předsedy strany po neúspěšných parlamentních volbách v roce 2010. Jeho nástupcem se stal šéf krajské organizace ve Zlíně Vratislav Mynář. Ten v únoru 2013 odešel se Zemanem na Pražský hrad.
  • Po ročním šéfování Zdeňka Štengla je nynějším předsedou senátor Jan Veleba. Od roku 2010 je v předsednictvu strany vždy Martin Nejedlý.

Vazby kolem Strany práv občanů zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Jednoduchý graf vazeb Strany práv občanů

zemanovci

Rozšířený graf vazeb SPO

Zemanovci originál 3

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno