Strana práv občanů (Zemanovci) – projekt, který drží pevné vazby na východ

Napsal/a Robert Malecký 30. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Když před rokem 2009 čtveřice bývalých ministrů Zemanovy vlády v čele s Miroslavem Grégrem přemlouvala dnešního prezidenta k návratu do politiky, vzbuzovala opakovaně spíš úsměvy. Ty zamrzly řadě lidí na rtech v roce 2013, v době velkého triumfu Miloše Zemana. Hned zkraje roku se stal prezidentem, v létě sehrál se zavedenými politickými stranami velkou partii, během které jim po pádu Nečasova kabinetu de facto vnutil svou vládu „odborníků“ v čele s Jiřím Rusnokem. Klíč ke vzestupu Miloše Zemana je v kapitálu, který do strany pumpovali lidé s podezřelými vazbami.

Pro Vratislava Mynáře bude na Hradě vždy důstojné místo, prohlásil Miloš Zeman minulý týden poté, co se ukázalo, že jeho kancléř není z pohledu Národního bezpečnostního úřadu osobou prověřitelnou na stupeň Přísně tajné. Zemanovy vztahy s lidmi v jeho nejbližším okolí často vzbuzují otázku, nakolik je případný rozchod s nimi vůbec věcí pouhého Zemanova rozhodnutí.

Za tajení životopisu anticena Zavřeno

Vedle Mynáře je klíčovým člověkem i Martin Nejedlý. Poradce, jehož životopis prezidentská kancelář tají tak úporně, že za to letos dostala od Otevřené společnosti anticenu Zavřeno.


 

O lidech ze Zemanova okolí jsme psali:

Zavřeno: Prezidentská kancelář má anticenu za poradce Nejedlého. Podívejte se, jak podniká

Martin Nejedlý: Jak podniká člověk, který radí Zemanovi a obchoduje s ruským kerosinem

Zemanův kancléř Mynář nezískal prověrku. Zmapovali jsme jeho byznys i majetek

Grafika: Jak podniká Zdeněk Zbytek, bývalý komunistický důstojník, nyní Zemanův člověk


Nejedlý je přitom jedním z architektů Zemanova vzestupu. Jako český zástupce ruské ropné společnosti Lukoil patřil ke štědrým sponzorům Zemanovců. Firma Lukoil Aviation Czech získala v roce 2007 bez výběrového řízení smlouvu na dodávání leteckého benzinu pro státem vlastněné letiště Praha-Ruzyně.

Zbytek: Kontakty na ruskou rozvědku

HlídacíPes.org popsal zákulisní byznysové vazby i u bývalého komunistického plukovníka tankového vojska Zdeňka Zbytka. Ten byl jedním ze zakládajících členů jihočeského přípravného výboru Zemanovců.

Proslulým se stal jeho projev na sjezdu zemědělců v prosinci 1989. „Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné Ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu. Aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky,“ pravil tehdy Zbytek.

Potvrzením, že pro Zemana jsou klíčoví lidé s pevnými vazbami na Kreml, je zájem, který o Zbytka projevila Bezpečnostní informační služba. Poslance tajná služba upozornila, že ho podezírá z kontaktů s ruskými špiony.

Strana práv občanů v datech

  • U myšlenky na návrat Miloše Zemana „z Vysočiny“ stála čtveřice bývalých ministrů jeho vlády – Miroslav Grégr, Jaromír Schling, Jan Fencl a Eduard Zeman.
  • Hnutí působilo nejprve pod hlavičkou Přátelé Miloše Zemana, ve stranu se trasformovalo v roce 2009.
  • Působilo nejprve jako Strana práv občanů – Zemanovci, pak bylo prezidentovo jméno z názvu vypuštěno.
  • Miloš Zeman odstoupil z pozice předsedy strany po neúspěšných parlamentních volbách v roce 2010. Jeho nástupcem se stal šéf krajské organizace ve Zlíně Vratislav Mynář. Ten v únoru 2013 odešel se Zemanem na Pražský hrad.
  • Po ročním šéfování Zdeňka Štengla je nynějším předsedou senátor Jan Veleba. Od roku 2010 je v předsednictvu strany vždy Martin Nejedlý.

Vazby kolem Strany práv občanů zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Jednoduchý graf vazeb Strany práv občanů

zemanovci

Rozšířený graf vazeb SPO

Zemanovci originál 3

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)