Zemanův kancléř Mynář nezískal prověrku. Zmapovali jsme jeho byznys i majetek
Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář nezískal podle zjištění deníku Právo bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň „přísně tajné“, kterou mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl v těchto dnech udělit.
Letos v červnu hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil po dlouhém nátlaku své majetkové přiznání za rok 2013. Veřejnost se z něj ale nedozví, co Mynář vlastní. V daném roce nic nekoupil a neměl dluhy.
Kancléř Vratislav Mynář výši platu zveřejnil po dvou letech kličkování. Bere 120 tisíc korun včetně odměn. Jak zjistily Lidovky.cz, zmíněná částka představuje tzv. čistý plat. Mynář před vstupem do služeb Miloše Zemana podnikal. Právě jeho podnikání více než rok zkoumal NBÚ. HlídacíPes.org Mynářovo podnikání i majetek zmapoval z veřejně dostupných zdrojů.
Připomeňme si, o co se NBÚ v případě šéfa Zemanovy hradní kanceláře Vratislava Mynáře zajímá. HlídacíPes.org s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode sestavil „pavouka“ firem a společností, v nichž Mynář působil či působí. Z údajů vyplývá, že během šestnácti let figuroval v osmnácti soukromých firmách, dvou nadacích a jednom občanském sdružení.
Nejkontroverznější angažmá Vratislava Mynáře
- V první dekádě tohoto století vystupoval v privatizační kauze Petrcíle (odstátnění ocelářské společnosti Nová Huť Ostrava, nyní Arcelor Mittal Ostrava) po boku kontroverzního podnikatele Radima Masného.
- Poté působil ve společnosti Tessile Ditta Services, která figurovala v lukrativním byznysu na vymáhání pohledávek pražského dopravního podniku (na základě přímo zadané zakázky pro spřízněnou firmu Tessile Ditta pohledávky vymáhala). Zakázka budila podezření i kvůli tomu, že ve spřízněné firmě vystupoval také Mynářův dlouholetý známý Martin Horák, který ve stejné době pracoval jako ekonomický ředitel dopravního podniku.
- Ve firmě působil také jeho hlavní byznys partner Vladimír Pavlík. Figuruje i ve strukturách Mynářovy VVinvest.
- Předloni Mynář koupil prvorepublikovou vilu od právníka lobbisty Romana Janouška za pouhých 5,5 miliónu (v hotovosti). Jiné odhady stanovily cenu na dvojnásobek. Dodnes není jasné, odkud na ní Mynář měl peníze. Jeho firmám se totiž podle dostupných zdrojů v posledních několika letech příliš nevedlo.
- Mynářovi patří též historický dům pod Pražským hradem, skiareál v jihomoravských Osvětimanech, penzion (získal pětimiliónovou dotaci na jeho dobudování), restaurace, další domy a několik hektarů pozemků na Moravě.
Skutečnost, že Mynář podle Práva nezískal bezpečností prověrku na nejvyšší stupeň, ovšem nemusí souviset jen s jeho podnikáním. V okolí prezidenta Zemana se pohybuje hned několik lidí, které mohou být v hledáčku BIS, a kontakty s nimi jsou tedy z pohledu bezpečnosti země problematické. K nim patří Zdeněk Zbytek, předlistopadový velitel tankové divize a pozdější podnikatel využívající své někdejší styky v zemích bývalého SSSR, či Martin Nejedlý, který v 90. letech působil v Rusku (není zcela jasné, co tam dělal) a nyní v České republice zastupuje ruský Lukoil.
Vratislav Mynář, jeho byznys, majetek a další aktivity
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Takhle nějak si představuji hradního mopslíka, stačí podrbat za ušima a radostné vítání pána nebere konce. Ale po službě se mopslík změní v bullteriera, který okouzlí nejednu fenku.
Víte, to je spíš otázka čemu se vlastně říká bezpečnostní prověrka.Člověk by totiž řekl že si jí udělá bezpečnostní služba sama, ona si sama zdokumentuje veškeré rizikové poměry a vztahy dotyčného a vyhodnotí je (jak je vidno-dokáže to i internetový list).
Jestliže vidíme že místo toho NBU pošle někdy po půl roce dotyčnému žádost aby si to vypsal sám, a když to nepošle tam není co přešetřovat, tak to si z nás asi někdo dělá srandu.
Pan Mynář může vegetovat díky lidem jako je náš prezident a voličům, kteří jsou krmeni kabelkami a botami nějaké ženské. Slušná vláda ODS se zlikviduje a nastoupí výkvět jako pánové Mynář, komunistický tankista a plejáda ruských pomocníků. Pan Minář by měl mít prověrku a český volič potvrzení od psychiatra.
„Slušnou“ vládu ODS + TOP 09 + stafáž zlikvidovala nějaká ženská, co si hrála na všemocnou hybatelku premiérova okolí (hejbá se to hejbá…). Ty kabelky, boty a jiné dárky byly jen syndromem nemoci zv. touha po moci.
„Slušná vláda ODS“ – to je opravdu nepovedený vtip.
A voliči tak hloupí zase nejsou: kvůli chybám ostatních kandidátů nám sice zvolili Zemana, ale SPO(Z) už je – přes Zemanovu masivní podporu – tam, kam patří i ODS – 🙂
Jó, máme přímo voleného prezidenta… máme jeho kancléře… pardon, poskoky, kteří jemu a sobě pomohli ke korytu…
Poskoky měl i nepřímo volený prezident Klaus (Hájka, Jakla), jeho kancléř se kamarádil se Zemanovým Šloufem.
A kamarádíčkové – co třeba takový Kovarčík? Chudák malá, moc toho na páníčka věděl…
Jak je možné , že se justici a polici podařilo svrhnout demokratickou vládu pana Nečase. A místo toho nám vládne obrovský střed zájmů ministra financí a hradní Čínsko-Ruská politika. V čem je horší dominantní blondýna co řve na zamilovaného troubu oproti špionážní brunetě co řve na státní úředníky. V čem bylo horší inteligentní trio ODS než hradní úředníci s panem Mynářem. Nezdá se vám, že Západní Evropa od nás dává slušně ruce pryč?? Oni neznají naši holubičí povahu. Oni znají naši politiku. Proč musí naše mladá generace vyvěšovat na hradě rudé trenýrky?
1) Vládu nikdo nesvrhl, žádný člen vlády nebyl obviněn. Nečas odstoupil, když vyšlo najevo, že si v úřadě vydržuje milenku. To je zvykem ve všech slušných zemích.
2) Nevím, kdo je míněn inteligentním triem, nicméně Klausovi spolupracovníci na Hradě byli obrazem bídy. Na rozdíl od nich se ale Mynář bude brzy poroučet.
3) Západní Evropa si stačila všimnout, že už tady nevládne protievropská ODS. Vyvěšení trenek bylo adekvátní reakcí na Zemana, ale podstatný není prezident, nýbrž vláda.
Pracuji ve státní správě 20 let. Též jsem nedostal od NBÚ bezpečnostní prověrku. Souhlasím s názorem uživatele „petrph“ :
„Víte, to je spíš otázka čemu se vlastně říká bezpečnostní prověrka.Člověk by totiž řekl že si jí udělá bezpečnostní služba sama, ona si sama zdokumentuje veškeré rizikové poměry a vztahy dotyčného a vyhodnotí je.“ Také jsem musel potvrdit jak se, které peníze za posledních 10 let na mém účtu ocitli. Nu a výsledek, přesto, že žádné nezákonné příjmy nebyly prokázány a nezbohatl jsem jako pan Mynář (opravdu žiji jen ze svého platu a žádné vedlejší příjmy nemám)je nedůvěryhodná osoba a ještě nebere úplatky. Navíc nemám tak hodné nařízené, kteří by za mnou stáli a tvrdili, jako pan prezident, že se pro mne důstojné místo vždy najde. Závidím panu Mynářovi, že si jeho představený váží jeho práce a nehází ho přes plot kvůli rozhodnutí jistého úřadu.