Grafika: Jak podniká Zdeněk Zbytek, bývalý komunistický důstojník, nyní Zemanův člověk

Napsal/a -pes- 20. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Bývalý vysoký důstojník Československé lidové armády Zdeněk Zbytek sice nezastává žádnou oficiální funkci v prezidentově týmu, přesto si ale u některých novinářů vysloužil přezdívku „nový Šlouf“.

Sám se netají tím, že mu Miloš Zeman imponuje. „Vyznávám názory Miloše Zemana. Jestli někdo může tuhle zemi zachránit, tak je to on,“ řekl Zbytek v říjnu 2009 časopisu Týden.


Čtěte také: Kancléř Mynář přiznal 120 tisíc měsíčně. Zmapovali jsme jeho „pestré“ podnikání


Spoluzakládal Stranu práv občanů, která se ještě před rokem honosila přízviskem Zemanovci. Doprovází prezidenta na jeho zahraničních cestách (v době před jeho zvolením se s ním zúčastnil i konference na Rhodu, kterou každoročně pořádá Vladimír Jakunin, bývalý rozvědčík KGB, dnes důvěrník Vladimíra Putina). Ve své firmě Mold Vin zaměstnával současnou Zemanovu manželku. Patří prostě do okruhu lidí, kteří mají k Miloši Zemanovi velmi blízko.

Zbytek se po roce 1989 stal úspěšným podnikatelem, který obchoduje zejména s Ruskem a dalšími  zeměmi bývalého Sovětského svazu, kde má podle svých slov řadu přátel. HlídacíPes se z otevřených zdrojů s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode pokusil sestavit přehled Zbytkových firem i obchodních partnerů.

Diagram 16

©©

 

Zdeněk Zbytek je podle serveru iDnes kvůli svým vztahům se „starými sovětskými strukturami“ už od devadesátých let sledován Bezpečnostní informační službou. Mezi jeho přátele patří například Igor Střelec, bývalý příslušník komunistické rozvědky, který je spojován s ruským miliardářem Olegem Bojkou, provozovatelem sítě heren v Česku. Podle informací Českého rozhlasu se v 90.letech Bojko stýkal se špičkami ruské mafie.

Zbytek se též angažuje ve sdružení Přátelé Miloše Zemana, na jihu Čech například řídil přípravný výbor pro volbu Zemana prezidentem. Opakovaně se prohlásil za velkého milovníka Šumavy a stál i za trestním oznámením, které v roce 2009 podal Zeman na bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka a na šéfa tamního národního parku Šumava Františka Krejčího kvůli jejich údajně neefektivnímu boji s kůrovcem.  Zbytek má ovšem na Šumavě i své podnikatelské aktivity a vlastní zde celou řadu nemovitostí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)