Martin Nejedlý: Jak podniká člověk, který radí Zemanovi a obchoduje s ruským kerosinem

Napsal/a -pes- 23. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Deset let žil v Rusku, nyní má firmu, která je součástí tamního ropného a plynárenského gigantu Lukoil. A také má velmi blízko k prezidentu Miloši Zemanovi: jeho poradce Martin Nejedlý.

Bývalý špičkový volejbalista Nejedlý doprovázel prezidenta mimo jiné i na konferenci na Rhodos pořádanou někdejším rozvědčíkem KGB a dnes Putinovým důvěrníkem Vladimírem Jakuninem. Jezdí s ním i na další zahraniční cesty, zejména po zemích bývalého Sovětského svazu, kde má velmi dobré kontakty.


 Čtěte také: Jak podniká Zdeněk Zbytek, bývalý komunistický důstojník, nyní Zemanův člověk


Média jej označují za člověka, který má spolu s Vratislavem Mynářem na Zemana v současné době největší vliv. Oficiálně je jeho poradcem, ovšem jen externím, což znamená, že na rozdíl od kancléře Mynáře nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Jeho kancelář se na Hradě nachází hned vedle prezidentovy.

HlídacíPes z otevřených zdrojů s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode sestavil přehled Nejedlého aktivit.

Kde najdete Martina Nejedlého v byznysu i politice

.diagram 15 Lukoil

Vlivný Zemanův muž se v současné době kvůli své firmě Lukoil Aviation Czech soudí se státem. V březnu tohoto roku vynesl Obvodní soud pro Prahu 1 verdikt, podle nějž mu má Nejedlý zaplatit dluh bezmála třicet miliónů korun.  Lukoil měl na starosti obměnu strategických zásob leteckého petroleje. Podle obžaloby si z nich v roce 2009 část půjčil a ne vše pak vrátil. Správa státních hmotných rezerv s ním pak kvůli tomu přestala spolupracovat.

Zeman dal už dříve najevo, že vyčká na konečné vyřešení sporu a pak se rozhodne, jestli Nejedlý dál zůstane mezi jeho poradci.

Peníze mají na starosti Mynář s Nejedlým

Nejedlého přivedl k Zemanovi jeho poradce z Úřadu vlády a bývalý komunistický prominent Miroslav Šlouf. Spoluzakládal i Stranu práv občanů, která vznikla jako Zemanův fanklub, a dodnes v ní má funkci místopředsedy pro ekonomiku.


 Čtěte také: Kancléř Mynář přiznal 120 tisíc měsíčně. Zmapovali jsme jeho „pestré“ podnikání


 

V roce 2013 byl Nejedlý členem volebního výboru Zemanovy prezidentské kampaně. V mediích se pak objevily spekulace, zda ji nefinancuje ruský Lukoil. Zeman to odmítl, i když připustil, že peníze mají na starosti Mynář s Nejedlým.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)