Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá

Do veřejného prostoru vstupuje miliardář Karel Janeček dlouhodobě. Ať už jde o pozornost bulváru spojenou s jeho sklonem k mnohoženství, o protikorupční tažení s Nadačním fondem proti korupci, filantropické aktivity a samozřejmě i ve vztahu k výnosným obchodům na burze, byť jejich podstatě rozumí jen málokdo. Širokou veřejnost naposledy Janeček oslovil svým vystoupením na TV Nova v rámci akce Český slavík.

Přímý přenos akce na TV Nova pojal i jako možnost sebeprezentace a s národem se podělil o svůj názor na očkování proti covidu. „Nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu nátlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom riskovali, hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být naší absolutní prioritou,“ řekl Karel Janeček.

TV Nova se později od jeho slov distancovala. Spustila se i záplava kritiky. Jedním z důsledků bylo, že se s Janečkem rozešel Nadační fond Neuron na podporu mladých vědců, který miliardář v roce 2010 založil a dosud i finančně podporoval.

Janeček následně odmítl, že by situaci spojenou s covidem zlehčoval. „Jsem proti plošnému očkování dětí proti covidu. Respektuji, že v určitých případech může očkování sehrát pozitivní roli,“ upřesnil na Twitteru.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Janeček se dlouhodobě zaměřuje na podporu projektů, které se věnují vzdělávání dětí, vědě, občanské společnosti, kultuře, protikorupčním aktivitám, pomoci potřebným, sportu či společensky prospěšným inovacím. Do nadace nesoucí jeho jméno od roku 2011 věnoval celkem 721 milionů korun (podporu od Janečka získal i Ústav nezávislé žurnalistiky, vydavatel HlídacíPes.org, pozn. red.) buď přes Institut H21, nebo nadace Science 21 a Trust 21. Podporuje mimo jiné festival Struny podzimu, Nadační fond proti korupci či Nadační fond pomoci.

Nikoli náhodou se v portfoliu jeho firem i dobročinných společností (projekty Demokracie 21 a Prezident 21 či Hodnoty 21) opakuje číslovka 21, pro Janečka jde o magické číslo. Magické pro něj je i z pragmatických či nostalgických důvodů: první větší peníze Janeček vydělal v Las Vegas v karetní hře Black Jack, kde je základním principem hry, že hráč chce mít hodnotu karet blíže číslu 21 než krupiér, ale přitom 21 nepřekročit… Zájemci si mohou Janečkovo vysvětlení, proč tomu tak je, poslechnout ZDE.

Opravdu hodně ale Janeček zbohatl až na tom, že vymyslel algoritmus pro vysokorychlostní obchodování na burze. Dnes tvrdí, že sám se už osobně obchodování v rámci finanční skupiny RSJ nevěnuje, řeší jej kolegové a najatí manažeři. „Mám vlastní úspěšné byznys investice, ale byznysu se sám nevěnuji. Mám na to lidi, s nimiž to konzultuji,“ říká Janeček.

Zajímavé je, že nyní získal jako fyzická osoba bankovní úvěr ve výši necelých 300 milionů korun od ČSOB; zastaven je jeho stávajícími aktivy. „Úvěr je účelový na prospěšné, dobré a investiční projekty,“ řekl v podcastu Hospodářských novin. „Moje finanční situace je přímo skvělá,“ ujistil.

Firmy kolem Karla Janečka

©HlídacíPes.org, s využitím datových zdrojů Cribis, vytvořeno v programu ClueMaker společnosti Profinit

„Karla jsem znal už déle, studovali jsme stejné matematické gymnázium, oba jsme prošli matematickými olympiádami, takže když mi představil svůj nápad, pochopil jsem, na jakých základech ho staví a že to dává smysl,“ vzpomínal už před lety v rozhovoru pro týdeník Ekonom současný desetiprocentní akcionář RSJ Václav Dejčmar. Prvotní plán se prý nejprve ukázal jako mylný, nicméně firma díky tomu začala konzistentně obchodovat s deriváty.

„Brzy si nás všimla derivátová burza v Londýně a s ohledem na frekvenci obchodování nám významně snížila poplatky. My byli tehdy tak naivní, že jsme ani netušili, že jeden obchod nemusí stát desítky dolarů, ale pouhé zlomky té částky. A tento vývoj pak vedl ke vzniku nových úspěšných modelů,“ vysvětloval Dejčmar.

Tak snadné, jak to zní, to ale nebylo. RSJ stálo několikrát před krachem, značné ztráty firma utrpěla například v době kolem pádu Lehman Brothers.

„Náš byznys je založen na prospěšném poskytování likvidity. Jsme permanentně jak na straně poptávky, tak nabídky, vždy uspokojíme libovolnou stranu na trhu, což je pro všechny účastníky výhodné. I burza to ví. Nespekulujeme. Snažíme se být jen chytřejší než ostatní. A pokud se nám to nepodaří, doplatíme na to vlastními penězi,“ popsal dále Dejčmar.

Finanční skupina RSJ, hlavní zdroj Janečkova (a nejen jeho – viz pavučina byznysu výše) bohatství, se prezentuje takto: Obchodujeme na světových derivátových burzách a spravujeme široké portfolio investic v České republice a zahraničí. Působíme na světových trzích s finančními deriváty v Londýně, Chicagu a Frankfurtu. Investujeme do výstavby bytových i kancelářských budov a akvizic výnosových nemovitostí. Vysoký podíl na spravovaném majetku představují také investice do odvětví klíčových pro 21. století – informačních technologií, biotechnologií, zdravých potravin, obnovitelných zdrojů energie a oblasti life sciences.

A teď hurá do politiky?

Do povědomí veřejnosti se dostal i Janečkův plán na dobývání lithia z dříve vytěžené hlušiny a z odkaliště v krušnohorském Cínovci.

Jak popsal Ekonomický deník, hlavním generátorem zisku je fond RSJ Prop SICAV, který v loňském roce vykázal čistý zisk 312 milionů korun.

„Tento fond během ledna až září loňského roku převzal původní aktivity Janečkovy firmy RSJ Prop, která sídlila v daňovém ráji na Mauriciu. Jedná se o algoritmické obchodování s finančními deriváty, akciemi, dluhopisy a dalšími investičními nástroji. Připomeňme, že Janeček byl v minulých letech pod palbou kritiky, že propaguje transparentní podnikání a současně má svou hlavní firmu umístěnou v daňovém ráji,“ popsal autor textu, ekonomický novinář David Tramba.

Janeček je spojován s ezoterií, sám se ale označuje za společenského reformátora a vizionáře. „Považuji za velmi pravděpodobné, že se nyní velkou rychlostí přibližujeme bodu singularity — epochální změně v dějinách. Globální změny směřující k probuzení lidstva, tedy i vyléčení planety, můžeme očekávat velmi brzy. Nad-úžasný by mohl být již rok 2021,“ říká například Janeček v rozhovorové knize Rok 2112: Tajemství Karla Janečka.

Své vize by rád dostal i do politiky. Prosazuje například novátorský volební model D21, kdy by lidé měli dva pozitivní hlasy plus jeden negativní – nechal jej aplikovat právě v soutěži Český slavík. Otázku, zda plánuje kandidovat na prezidenta, jak se aktuálně i v souvislosti s vystoupením na Českém slavíkovi předpokládá, nyní Janeček nechce komentovat: „Jsem sice pevně rozhodnut, co budu dělat, ale to, co to bude, řeknu až počátkem příštího roku,“ odpověděl ve zmíněném podcastu Hospodářských novin.

Janeček bývá označován i za toho, kdo svým protikorupčním tažením proti „politickým dinosaurům“ pomohl na cestě k moci Andreji Babišovi, dalšímu potenciálnímu prezidentskému kandidátovi. On sám to však odmítá. „Nikdy jsem mu nepomohl. On využíval dobrého jména protikorupčního fondu, ale bez mé podpory či kontaktu,“ nechal se už dříve slyšet Janeček.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Toky napsal:

  Rovnoprávnost znamená, že miliardy může mít i naprostý pitomec.

  • ZaPa napsal:

   Jen pitomec vidí svobodu v penězích.

  • Občan napsal:

   Osobně nějaké miliardáře znám a nikdy jsem nepátral jak k mim přišli ale zjevně to nejsou pitomci

 2. milanmid napsal:

  Pitomec ??,To je asi hoax ale co když ne ?? Není to krásné a věrohodné respirační onemocnění? Dodnes nikdo netuší, kolik tenkrát umřelo lidí. Jako nejpravděpodobnější odhady považuji čísla okolo několika miliónů. Abyste to mohli označit za pandemii, potřebujete těch ohnisek na světě víc. Proto bylo vytvořeno několik dalších center „nákazy“ a zajímavé je, že se všechna centra nápadně shodují s pokročilou strukturou sítí 5G. Wuhan byl před několika lety vybrán jako pilotní město budoucnosti pro testování všech nejmodernějších technologií 5G. To jsou ale náhodičky! Dalším místem, kde je obrovské pokrytí 5G je severní Itálie. Tam se také ještě navíc Deep Statu podařilo úspěšně, a ještě v předstihu před sezónou naočkovat obrovské množství starých lidí speciální „vakcínou“ proti chřipce. V čem byla speciální? Byla to jednoduše stejná dávka hydroxidu grafenu, jako následná covid vakcína v roce 2021. Takže byla použita binární zbraň, kde pomocí 5G frekvencí byl hydroxid grafenu v očkovaných lidech aktivován a ti padali jako švestky. Pro dekoraci začaly jezdit v Itálii kolony pohřebních vozů, aby se měla média o co opřít. Příznaky, které se připisují tzv. Covidu, lze dosáhnout libovolnou kombinací všech složek, tj. 5G, hydroxidu grafenu, nanobotů v Hydrogelu a spike proteiny. Proto existuje tak široká škála symptomů, od žádných, až po terminální. Každý z nás je v různé míře promořený různými svinstvy a všechny tyto faktory se projeví na tom, jestli onemocníte nebo ne.

  Politicko-mediální pandemie

  Většina vlád z celého světa už v průběhu roku 2019 dostala podrobné pokyny, co má dělat. Všechny vlastizrádné kurvy, kterým se oficiálně říká politici, jsou vydíratelné a hlavně korumpovatelné. To je podmínka, aby se někdo mohl vůbec dostat ke korytu. Navíc ještě dostal každý nějaké nezanedbatelné peníze, aby byl ještě víc vydíratelný a média si v klidu mohla rozběhnout své představení. Jakmile byla vyhlášena „pandemie“, všichni zúčastnění – politici, média, nemocnice, doktoři – věděli již dopředu, co mají dělat. Scénář byl daný a geniálně vymyšlený. Politici hráli role ochránců lidstva a začali pandemii čistě politicky a psychologicky řídit. Každý týden bylo potřeba změnit pravidla, aby se v tom nedokázal nikdo orientovat, a aby se udržel strach lidí ve vysokých otáčkách. Lockdown, rozvolnění, přísnější lockdown, a ještě větší rozvolnění, a tak pořád dokola. Média vyráběla svá obvyklá fiktivní a prolhaná zpravodajství, aby udržela politický narativ při životě. No a celé zdravotnictví se stalo doslova výkonným katem, který musel dokonat dílo zkázy a ty mrtvé nakonec i skutečně vyrobit. Pro účely statistik byl každý pacient najednou covidový pacient, každé úmrtí bylo úmrtí na Covid nebo s Covidem. Nikomu najednou nevadilo, že jak mávnutím kouzelného proutku zanikla spousta ostatních nemocí jako jsou chřipky, rakoviny, zápaly plic, astmatické z

  • Dr. B napsal:

   Pokud vás chápu správně, stačilo by vypnout 5G síť a bylo by po pandemii?

 3. v napsal:

  „Na počátku každého velkého majetku je vždy zločin.“ (H.de Balzac)

  • Jarmila Křížková napsal:

   Asi pokud vyhrál v loterii, nejde o zločin.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Všem odpůrcům pana Janečka (a dalších iniciativ, bojujících proti očkování dětí a těhotných) je třeba položit otázku, zda jsou ochotni časově neomezeně (případně s přenosem na potomky) ručit životem za to, že tyto vakcíny nebudou mít v budoucnu žádné negativní účinky. Třeba že se nestane, že nyní očkované školačky se jako dospělé ukážou být neplodnými, nebo že budou mít nějaké problémy děti, nyní očkované „u maminky v bříšku“ (jak praví klasik).

 5. Jaroslav napsal:

  O čem mě má článek přesvědčit? To, že miliardářem nebo milionářem se může stát i „obyčejný“ člověk? Bez korupce, bohatého tatínka, atd., jen vlastní hlavou? I to se může zjevně stát. Ale hloupému jistě ne. Že zkrachoval? To všichni úspěšní, které znám. Že vlastní x-firem? Znám člověka, co má 13 s.r.o. ale miliardářem není. Že investuje do vzdělávání dětí, atd.? Také nic nového, ale bohulibého jistě. Myslím, že jeho IQ a EQ jsou v harmonii. Na rozdíl od jiných našich „elit a celebrit“, včetně těch vládních.

 6. Vlado1 napsal:

  Tento potřeštěný pán je celkem zábavný a milý. Konec konců – není prvním, ani posledním fachidiotem, který se zbláznil z peněz . . .
  Víc mne zajímá, jak t.zv. „liberálové“ vřeští v momentě, kdy plácne nějakou pitomost – přestože jim nebylo hloupé od něj předtím inkasovat. Je to jasný symptom obecného faktu, že komerční úspěch by ve zdravé společnosti neměl být synonymem společenského významu – jak tomu ovšem bohužel dnes je.

Přidávání komentářů není povoleno