Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter / CC BY-SA,

Zavřeno: Prezidentská kancelář má anticenu za poradce Nejedlého. Podívejte se, jak podniká

Nepostradatelný poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý dlouhodobě tají svůj životopis a nevysvětluje tak ani rozpory, které v něm má.

Za tajnosti kolem životopisu klíčového muže v blízkosti prezidenta Miloše Zemana si nyní Kancelář pražského hradu odnáší jednu za anticen v soutěži Otevřeno X Zavřeno.

Kancelář prezidenta republiky „zvítězila“ v hlasování veřejnosti. Na „zavřeno“ ji v letošním ročníku soutěže nominovala redakce HlídacíPes.org.

„Kancelář prezidenta republiky setrvale odmítá zveřejnit životopis prezidentova blízkého spolupracovníka a poradce (nejen) pro energetiku Martina Nejedlého. I jako externí poradce má Nejedlý na Hradě významnou pozici. Aktivně se účastní mezinárodních jednání, má vliv na prezidenta republiky a přitom není jasné, čím se v minulosti zabýval, není nic známo o podstatě jeho působení v Rusku,“ stojí v oficiálním odůvodnění.

„Kancelář prezidenta republiky v této i v dalších věcech s arogantní neznalostí porušuje právo na informace, zde například podřazuje životopis pod utajované skutečnosti,“ doplnila nezisopvá organizace Otevřená společnost, jež soutěž tradičně pořádá.

Přehled vztahů a byznysových kontaktů kolem Martina Nejedlého

Nejedlý nový Lukoil

(vytvořeno za pomoci analytických nástrojů Tovek a Gnosusu společnosti Bisnode)

 


Též jsme psali: Odpírači informací? Evergreenem je drzost kanceláře Hradu, říká Oldřich Kužílek

Kompletní výsledky soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Kategorie Otevřeno

 • Hlavní cena pro zlínského soudce Milana Polehlu za rozsudek proti obstrukcím

Milan Polehla je autorem významného a velmi dobře odůvodněného rozsudku, jenž může značně přispět k vymahatelnosti práva na informace. Soudce v kauze opakovaného neposkytnutí informace o platech a odměnách ředitele a vedoucích odborů Krajského úřadu Zlínského kraje uplatnil všechny zásadní závěry klíčového rozsudku Nejvyššího správního soudu o platech. K otázce, zda by postačilo jen konstatovat porušení práva a omluva, soudce uvedl: „Toto řešení by jistě přicházelo v úvahu v době, kdyby soud rozhodoval poté, co odvolací orgán poprvé zrušil rozhodnutí žalovaného, tedy časově někdy v polovině listopadu 2012, nikoliv až v dubnu 2015 po šestnácti takových zrušovacích rozhodnutích.“

 • 2. cena pro Klášterec nad Ohří za vstřícnost a přehlednost

Město má více prvků otevřenosti – zapojení občanů do hodnotících komisí k veřejným zakázkám, podrobné zápisy rady, dotazy a odpovědi na facebooku atd. Ocenit lze zejména úplnost a přehlednost informací o jednání rady i zastupitelstva. Zápisy rady jsou obsažné, s popisem argumentace; zveřejněn je i plán zasedání na celý rok.

 • 3. místo pro Úvaly za rozsah zveřejňovaných informací

Město zveřejňuje neobvyklý rozsah informací: smlouvy, objednávky, faktury, seznam projektů od začátku roku 2010 nebo plánované investice města, s podrobnými popisy zamýšlených akcí. K dispozici jsou záznamy všech veřejných projednávání a diskusí. Funkční a živá je i sekce „Ptáte se starosty“.

 • Cena veřejnosti pro Litomyšl za zveřejňování informací

Město zveřejňuje rozpočet, který je podrobný a informativní – položky popisuje pro občana srozumitelně a konkrétně (například 5221 Neinvestiční transfery obecně prospěšným společnostem – Příspěvek na pořádání MOF Smetanova Litomyšl (1.730 tisíc Kč). Litomyšl získala cenu veřejnosti již v roce 2012.

 • Zvláštní cena veřejnosti i odborné poroty pro Českou obchodní inspekci za otevřená data

ČOI jako průkopník otevřených dat již od roku 2013 pravidelně zveřejňuje databázi kontrol a jejich zaměření, sankcí, pokut, zákazů prodeje, zajištění zboží a další informace ve formátu otevřených dat. Jako jediná česká instituce je poskytuje ve formátu RDF, který významně usnadňuje analytické zpracování libovolnými uživateli, pomáhá propojovat data napříč dalšími kontrolními orgány a úřady v ČR.

Kategorie Zavřeno

 • Hlavní cena poroty ZAVŘENO v oblasti přístupu k informacím pro Zlínský kraj za rozsáhlé obstrukce

V jedné z nejrozsáhlejších rebelií proti právnímu státu úřad za tři roky 17krát odepřel informace o odměnách vedoucích odborů a ředitele úřadu, nerespektuje zákon, nadřízený orgán ani soudy. Všechna tato rozhodnutí nadřízený orgán (MV) zrušil, úřad však jeho právní názor ignoruje. V nyní podané žalobě mířící k rozseknutí obstrukčního ping-pongu samo žalované MV navrhuje žalobě vyhovět a kraji nařídit poskytnout informace.

 • Cena poroty i veřejnosti ZAVŘENO v oblasti svobody projevu pro Úřad pro ochranu osobních údajů za nesouhlas se zveřejněním sponzorů politických stran

Úřad nesouhlasil se zveřejněním sponzorů politických stran na internetu bez jejich souhlasu s odůvodněním, že se jedná o citlivé informace. A to navzdory faktu, že tyto informace jsou podle zákona č. 424/1991 Sb. veřejně dostupné v parlamentní knihovně a podpora politických stran je veřejnou činností, na niž pamatuje výjimka z ochrany osobních údajů (§ 5/2/f zákona o ochraně OÚ).

 • Cena poroty ZAVŘENO v oblasti účasti na rozhodování pro Prahu 13 za vyřazování opozice

Koalice ODS, ANO a ČSSD v MČ Praha 13 vyřazuje část opozice (klub Zelení a Piráti pro 13, 5 z 35 mandátů) z kontrolních procesů a účasti na rozhodování, včetně účasti v radničních médiích. Nikdo ze zastupitelů ZaP13 nebyl vpuštěn do žádného výboru zastupitelstva městské části. Koalice také odmítla zavedení online přenosů ze zasedání zastupitelstva. Umožnit opozici účast v poradních orgánech je sice nepsané, ale velmi důležité pravidlo demokracie. Zejména kontrolní výbor má být veden opozicí.

 • Cena veřejnosti ZAVŘENO v oblasti účasti na rozhodování pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za odepírání klíčové informace

Stížnost lze u ÚOHS podat jen s kaucí odvozenou procentem z ceny zakázky; zákon však nespecifikuje, zda s DPH nebo bez. Přitom není-li kauce složena v pořádku, ÚOHS přezkum zastavuje. Žádost o vyjasnění této informace úřad zamítl s tím, že nemá povinnost vytvářet nové informace nebo vyjadřovat názory. Úřad tak formalisticky odmítl poskytnout základní a zásadní informaci, postupoval v rozporu s účelem, pro který byl zřízen.

 • Cena veřejnosti ZAVŘENO v oblasti přístupu k informacím pro Kancelář prezidenta republiky za utajování minulosti poradce

Kancelář prezidenta republiky setrvale odmítá zveřejnit životopis prezidentova blízkého spolupracovníka a poradce (nejen) pro energetiku Martina Nejedlého. I jako externí poradce má Nejedlý na Hradě významnou pozici. Aktivně se účastní mezinárodních jednání, má vliv na prezidenta republiky a přitom není jasné, čím se v minulosti zabýval, není nic známo o podstatě jeho působení v Rusku… Kancelář prezidenta republiky v této i v dalších věcech s arogantní neznalostí porušuje právo na informace, zde například podřazuje životopis pod utajované skutečnosti.

 • Informace pro všechny oceňují Český statistický úřad

Tvůrci webu Infoprovsechny.cz, přes který lze snadno podávat žádosti o informace, odměnili Český statistický úřad za proaktivní přístup a snahu odpovědět tazatelům nad rámec povinnosti a v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno