Foto: Facebook hnutí ANO
Psí týden: Spočítali jsme Babišovy dotace a zakázky. Kremelský ideolog v Praze. Dva roky se Sobotkou
Napsal/a Ondřej Neumann 30. ledna 2016
„Amatér“ Andrej Babiš opět vytřel politickým profesionálům zrak. Jeho návrh na zlevnění točeného piva ovládl v druhé polovině končícího týdne média. HlídacíPes.org se ministrovi financí – respektive dotacím a veřejným zakázkám jeho Agrofertu – věnoval již od pondělí.
- Server HlídacíPes.org hned zkraje týdne publikoval unikátní data, která shrnují evropské zemědělské dotace pro Agrofert ministra financí Andreje Babiše v letech 2012-14. Jde o sumu převyšující dvě miliardy korun… Na první pohled Agrofert z příjemců dotací od Evropské unie, tedy od Státního zemědělského intervenčního fondu nevyčnívá. Jeho největší zemědělská firma Alimex Nezvěstice inkasovala v letech 2012-2014 v průměru přes 40 milionů korun ročně. Je to dost peněz, ale o třetinu vyšší částku inkasuje zemědělsko-potravinářský komplex Agro Měřín magnáta Gabriela Večeři… Více v článku Tajemství agrárních miliard. Jak tečou z Bruselu do Babišova Agrofertu.
- Ve čtvrtek jsme přinesli další unikátní údaje o vztazích Agrofertu s veřejným sektorem. Firmy skupiny Agrofert v loňském roce získaly státní zakázky za více než 1,5 miliardy korun, spočítala pro nás společnost Datlab. Klíčem ke skvělému roku 2015 byl pro Andreje Babiše úspěch jeho firmy Uniles v tendrech státních Lesů ČR. Opozice se teď snaží ve sněmovně prosadit návrh, který by firmy ministra financí z bojů o veřejné zakázky vyřadil. Firmám holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše se ve druhém roce jeho vládního angažmá při získávání veřejných zakázek dařilo. Výsledkem je druhý nejlepší rok v historii (o necelých 40 milionů). Pro srovnání: od roku 2007 získaly společnosti patřící do skupiny Agrofert státní zakázky za více než 5,2 miliardy korun.
- Už počtvrté se v pátek sešli poslanci, aby rozhodli o osudu milionu a 158 tisíců svých spoluobčanů (plus jejich rodinných příslušníků). Koaliční zákonodárci chtějí odhlasovat zákon, který pod heslem „Kde neplatí daně, ten krade“ nařídí všem podnikatelům a živnostníkům, aby své zboží a služby účtovali na elektronických registračních pokladnách on-line připojených na finanční úřad. Kdo jsou oni lidé, kterým vláda hrozí pokladnami EET?
- Geniální tah na všech frontách, popisuje nejnovější nápad ministra financí Andreje Babiše komentář na jím vlastněném serveru iDnes.cz. Babiš v pořadu Máte slovo ve čtvrtek večer oznámil, že navrhne snížení DPH u točeného piva z 21 na 10 procent. A hned je mela: navrhoval jsem to už před rokem, ale šéf státní kasy byl proti, reagoval například lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Jak to vypadá, když se politici hádají o “lidové” řešení EET?
- Stát by na pokutách za neplnění informační povinnosti mohl od firem získat miliardy korun. Informační povinnost za rok 2014 – zveřejnění své účetní uzávěrky – doposud nesplnilo 71 procent českých společností. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2015, nejzazší termín uplynul na konci loňského roku. Situace se opakuje každý rok. „Z hlediska transparentnosti podnikatelského prostředí to vnímáme negativně. To, že firmy neplní zákonem stanovená pravidla, ale i to, že stát nevymáhá platnou legislativy,“ komentuje statistiku analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.
- Vláda Bohuslava Sobotky za dva roky nenašla cestu, jak zajistit výběr mýta na dálnicích od ledna 2017. Prohlubující se krize proto přiměla dokonce sněmovnu svolat mimořádnou schůzi, která měla poslance ujistit, že Sobotka a jeho lidé dokážou extrémní situaci zvládnout. Z dálničního mýta se pomalu ale jistě klube největší ekonomické selhání Sobotkovy vlády.
- Vyrobit z nového šéfa Strany zelených Matěje Stropnického pomateného levičáka, který svou stranu zařadí někam mezi levé křídlo sociální demokracie a komunisty, se pokoušejí komentátoři ze všech částí politického spektra. Možná nevědomky tím předjímají obrannou pozici pravicových a středových stran, kdyby jim zelení začali brát voliče. Něco takového je ostatně na pořadu dne, tvrdí s odkazem na zkušenosti z Německa Petr Holub v textu Kdo se bojí Matěje Stropnického.
- Za posledních 97 let žádný prezident Československa nebo České republiky nesjednal jedinou mezinárodní smlouvu. Vždy pověřil vládu, reagoval na iniciativu prezidenta Zemana ohledně vydávání dětí z Norska odborný asistent na katedře ústavního práva Právnické katedry UK Jan Kudrna, který je zároveň poradcem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. “Mám za to, že ani v době 2. světové války v době prozatímního státního zřízení nejednal prezident republiky bez úzké součinnosti s vládou,” dodává Kudrna v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
- V rámci svého přednáškového turné přijede do Prahy a poté do Bratislavy „ruský spisovatel, publicista, analytik a bez nadsázky vycházející hvězda ruské politiky Nikolaj Starikov.“ Tak jej alespoň popisují české proruské weby, které k účasti na přednášku zvou, informovali jsme jako první. Jeho profil pak popsal pro HlídacíPes.org historik a zástupce ruské menšiny v české Radě vlády pro národností menšiny Alexej Kelin. Kdo je tedy Nikolaj Viktorovič Starikov? Pětačtyřicetiletý ekonom, ekonomický ředitel petrohradské filiálky prvního televizního kanálu, zakladatel a lídr politické strany PVO (Strana Velké Vlasti), založené 10.3.2013, která vzešla z rovněž jím inspirovaného sdružení „Odborová organizace občanů Ruska“ (2011).
- Zahájili jsme konzultace o přípravě věcného řešení, hlásilo ministerstvo spravedlnosti přesně před půl rokem. Poté, co vyšlo najevo, že Česko zaspalo s přípravou nezávislých tribunálů, které mají přezkoumávat žádosti odmítnutých uchazečů o azyl. Po šesti měsících je situace úplně stejná. Jen azylovou agendu v tichosti převzaly už tak vytížené soudy. Změnu – aspoň v nejbližší době – nikdo neočekává. Problém popsal Robert Malecký v materiálu Speciální tribunály pro uprchlíky jen tak nevzniknou.
- V Česku vzniknou nové banky. Ke konci roku 2015 požádaly o udělení bankovní licence tři družstevní záložny: po Moravském peněžním ústavu oficiální žádost podaly záložny Creditas a Akcenta. Jako první už vloni v srpnu žádost České národní bance podal Moravský peněžní ústav. Další dvě záložny, Creditas a Akcenta svůj již dříve ohlášený záměr oficiálně naplnily koncem loňského roku.
- Kabinet Bohuslava Sobotky sklízí chválu za loňský robustní hospodářský růst; není ale všechno zlato, co se třpytí. V rámci rozborky úspěchů a poklesků vlády na prahu jejího dvouletého výročí na to upozornila Jana Matesová, ekonomka, která pracovala mimo jiné pro Světovou banku. Základní teze jejího rozhovoru s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou jsme doplnili o hodnocení kabinetu dalších vybraných členů týmu Alter Eko.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)