V Česku vzniknou nové banky. O bankovní licenci již požádaly ČNB tři kampeličky

Napsal/a Robert Břešťan 28. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ke konci roku 2015 požádaly o udělení bankovní licence tři družstevní záložny: po Moravském peněžním ústavu oficiální žádost podaly záložny Creditas a Akcenta.  

Jako první už vloni v srpnu žádost České národní bance podal Moravský peněžní ústav. Další dvě záložny, Creditas a Akcenta svůj již dříve ohlášený záměr oficiálně naplnily koncem loňského roku.

ČNB: žádosti nekomentujeme

Česká národní banka podané žádosti, ani to, v jaké fázi je nyní jejich posuzování, nechce komentovat. „Česká národní banka neinformuje veřejnost o subjektech, které projevily zájem požádat v ČR o bankovní licenci. Projevený zájem navíc ještě nutně nemusí znamenat, že bude žádost podána,“ odpověděla za ČNB mluvčí Kateřina Bartůšková.

Informaci však na dotaz HlídacíPes.org. potvrdili oslovení zástupci kampeliček. „Připraveni stát se bankou bychom chtěli být do konce roku 2016. Jsme si vědomi náročnosti celého procesu, takže řada přípravných činností běží již déle než rok,“ říká za družstevní záložnu Akcenta Jan Vlček.

„Ano, žádost jsme podali. Je to krok navazující na již provedenou přípravu a je v souladu s dříve avizovaným plánem. Rozhodnutí a případné kroky související s řízením jsou plně v gesci ČNB,“ říká Vladimír Hořejší, předseda představenstva Záložny Creditas. Ta na trhu působí – původně pod názvem 1. Třebíčská záložna“ – od roku 1996.

Banka versus kampelička

V jaké fázi je nyní řízení ČNB není jasné. „V okamžiku, kdy je žádost o licenci žadatelem podána, nesdělujeme informace z probíhajícího správního řízení,“ říká Bartůšková. V evidenci ČNB jsou všechny tři instituce zatím stále vedeny jako spořitelní družstva.

Především větší a zavedené záložny k přeměně na banky nutí především nová regulace, kterou prosadila ČNB po krachu dvou kampeliček: Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014.

Nově platí, že kampeličky, jejichž aktiva přesahují hodnotu pěti miliard korun, se musí stát bankami, nebo se zmenšit.  „Pokud chceme růst a dále nabízet našim klientům kvalitní a výhodné finanční produkty, je transformace na banku vzhledem k nové legislativě nutný krok,“ říká za Akcentu Jan Vlček.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)