Petr Holub: Kdo se bojí Matěje Stropnického

Napsal/a Petr Holub 26. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vyrobit z nového šéfa Strany zelených Matěje Stropnického pomateného levičáka, který svou stranu zařadí někam mezi levé křídlo sociální demokracie a komunisty, se pokoušejí komentátoři ze všech částí politického spektra. Možná nevědomky tím předjímají obrannou pozici pravicových a středových stran, kdyby jim zelení začali brát voliče. Něco takového je ostatně na pořadu dne, tvrdí s odkazem na zkušenosti z Německa Petr Holub.

Stropnický tvrdí, že chce být levicový a radikální. Neříká tím ovšem nutně, že bude radikální levičák. Může to také znamenat, že se víc než jeho předchůdci drží příkladu zelených v západní Evropě, zvláště v Německu. Tam se bývalí ekologičtí aktivisté hlásí jednoznačně na levici, a proto jen výjimečně vstupují do koalic s CDU.

Také se snaží prezentovat jako radikální strana, aby předvedli, že dokážou středostavovské občany účinně ubránit před zvůlí úřadů, stavebních investorů, dopraváků a energetických gigantů. Říkat o úspěšném premiérovi nejblahobytnější spolkové země Badensko-Württembersko Winfriedu Kretschmannovi, že je poloviční komunista, znamená přiznat, že jsem o německé politice ani nečetl.

Tenkrát na magistrátě

Jistě existují v západní Evropě zelení, kteří se ustavili jako odnož napůl zakázaných marxistických, leninských a trockistických stran. Jejich vzor ale může táhnout pouze nerozumné idealisty, kteří se spokojí s tím, že se svou jedinečnou pravdou zůstanou navždy na okraji politiky. To je ovšem scénář, který Stropnickému ani nepřijde na mysl. I jeho nepřátelé musí uznat, že je schopným politikem. Jako takový jistě bude chtít dosáhnout maximum možného.

Sám Stropnický prezentuje své schopnosti aktivitami v pražské městské radě po předloňských volbách. Ze současného pohledu jde o jednoznačný úspěch. Zelení dodali čtyři zastupitele do osmičlenné Trojkoalice s lidovci a Starosty. Trojkoalice pak poslala tři členy do jedenáctičlenné městské rady.

Kontroverzní Stropnický se v roli náměstka primátorky postaral o rozbroje, které vedly k rozpadu rady a vzniku současného provizoria, kdy město řídí jen sedm radních. Sám Stropnický byl z pozice náměstka odvolán, ovšem Trojkoalice se díky jeho strategii stala nejsilnějším hráčem na radnici.

Také sedmičlenná rada rozhoduje většinou šesti hlasů a to bez zástupců Trojkoalice není možné. Ani příští městskou radu si už dnes nikdo nedokáže představit bez spojenectví s Trojkoalicí. Jednou větou: i malá strana může posloužit vzestupu silného politika.

Strana městských kverulantů

Proto není divu, že nový zelený předseda má jasno i v tom, kteří voliči dostanou jeho stranu do parlamentu. Příběh německých zelených je zřetelným návodem. Politologové se pozastavovali nad tím, že v německých volbách před sedmi lety získali na úkor dvou velkých stran liberálové z FPD 15 procent a zelení 12 procent hlasů.

Pozoruhodné to bylo zvláště z toho důvodu, že šlo o zhruba stejné voliče, především vzdělané zaměstnance nižšího a středního věku, kterým se ve zkratce říkalo liberální voliči. V dalších letech se FDP posunula doprava a část „liberálních“ voličů přešla k zeleným, kteří v preferencích dokonce načas předběhli sociální demokraty. Tento vzestup dokázali zúročit historickým obsazením premiérského místa v Badensku-Württembersku.

Na liberálního voliče stejného typu líčí Stropnický a nijak se tím netají. „Chci zkusit vybudovat hnutí, společenství lidí, kteří vědí, co chtějí, a velmi často to už dělají ve své obci, ve svém městě. Tihle lidé mají podle mě velmi mnoho společných zájmů a vědí, co chtějí v politice změnit,“ řekl v rozhovoru pro iDnes. Takoví lidé skutečně existují.

Zpravidla jde o vzdělané zaměstnance s nejméně průměrnými příjmy. Mají dost energie, aby se ve svém bydlišti potýkali s radními a úředníky, kteří v žoldu developerů a velkých stavebních či obchodních firem prosazují rozvojové projekty, likvidující životní prostředí a pohodu bydlení celých městských částí.

Regionální politici zprava i zleva je obvykle považují za kverulanty a tak by nějakou pomoc shora nepochybně ocenili. Stejní voliči nedávno zeleným pomohli k dvaceti procentům v některých německých zemích. Teď ještě aby jich bylo dost v Česku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)