Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Craig Sefton via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Propagační turné lídra ruské propagandy v Praze a Bratislavě. Kdo je Nikolaj Starikov

Do Prahy a do Bratislavy přijede na veřejné vystoupení jeden z předních kremelských ideologů Nikolaj Starikov . Jeho profil popsal pro HlídacíPes.org historik a zástupce ruské menšiny v české Radě vlády pro národností menšiny Alexej Kelin.

Kdo je tedy Nikolaj Viktorovič Starikov? Pětačtyřicetiletý ekonom, ekonomický ředitel petrohradské filiálky prvního televizního kanálu, zakladatel a lídr politické strany PVO (Strana Velké Vlasti), založené 10.3.2013, která vzešla z rovněž jím inspirovaného sdružení „Odborová organizace občanů Ruska“ (2011).

Lídr hnutí „Antimajdan“, které zakládal společně s nechvalně známým bikerem a šéfem „Nočních vlků“ Zaldostanovem, bloger, publicista, politolog. Od roku 2006 vydal patnáct knih.

943858_838911499563317_6694507612926846521_n

Ta zatím poslední patnáctá se jmenuje „Moc“ a bude prezentována právě na propagačním turné, jehož součástí je 1. února i zhruba tříhodinové pražské vystoupení. Následuje 3. února Bratislava.

Maloměšťák spisovatelem

Starikov je znám jako odpůrce liberálních hodnot, podporuje V. V. Putina, do jeho programu patří mimo jiné obnova Ruského impéria, potlačení jakýchkoli projevů, které by mohly vést k separatizmu.

Kategorické odmítání tolerantních postojů k sexuálním menšinám, trvání na zachování tradičních (patriarchálních) rodinných hodnot. V ekonomice žádá znárodnění bank i surovinových zdrojů. Stalina hodnotí jako osobnost, která měla výrazně pozitivní vliv na rozkvět země, a proto prý byl otráven britskými tajnými službami.

Podle Starikova je úhlavním nepřítelem Ruska Velká Británie. V knize „Kdo dorazil Rusko? Mýty a pravdy o občanské válce “ Starikov píše: „Zničení ruské Říše je nejúspěšnější operací britské zpravodajské služby v její historii“ a „Hlavním organizátorem a únorové a říjnové revoluce jsou Britové… V žáru světové války se Německo a Rusko vzájemně rozdrtilo. To je důvod, proč britští diplomaté tuto válku rozpoutali! „

Popularita Starikova ve frustrované části ruské společnosti je postavena zejména na podobných konspiračních teoriích. Nejvíce emocí vyvolaly knihy „Stalin – vzpomínejme společně“ a zmíněná kniha „Kdo dorazil Rusko?“

Vedle nekritického obdivu příznivců konspiračních teorií tyto knihy vyvolaly i velice kritické hodnocení odborníků, publicistů a politických odpůrců, kteří poukazují na účelovou selekci dat, jejich vytrhávání z kontextu, používání marginálních zdrojů a ignorování zjevných historických zkušeností.

Zazněly i formulace „primitivizace reálných procesů kalkulující s pologramotnými čtenáři“ či „maloměšťák spisovatelem“.

Tři knihy Starikova vyšly v ukrajinském překladu. Kniha „Znárodnění rublu – cesta ke svobodě Ruska“ vyšla v angličtině a kniha „Tajní vládci Hitlera“ dokonce v mongolštině. Aktuální propagační turné v zemích východní Evropy má, pravděpodobně, napravit reputaci autora, poškozenou nepodařenou prezentací knihy „Stalin – vzpomínejme společně“, která se konala 14. 3. 2013 v Kyjevě. Ta skončila hned poté, co začala skandováním „Hanba!“ Za výkřiků „Jdi domů, Starikove!“ opustil sál.

V tisku se pak objevil článek poslance Andreje Iljenka s konstatováním, že v hlavním městě nezávislé Ukrajiny je nepřijatelné organizovat „protiukrajinské prezentace“ a propagovat knihy oslavující Stalina, který je odpovědný za smrt milionů Ukrajinců.

Starikovův politický program

Další vystoupení Starikova mimo území Ruské federace (RF) proběhlo až 17. 10. 2015 na uzavřené politické konferenci v Německu. Pro případné voliče Nikolaje Starikova by bylo jeho pozitivně hodnocené vystoupení v zahraničí výrazným signálem a legitimizací jeho programu. A ten obsahuje řadu neobvyklých bodů:

  • Lustrace – registrace všech osob, které poškozují zájmy RF, porušují normy morálky a etiky platné v RF, poškozují ekonomické zájmy. Cílem lustrace je paralyzovat zájmy světového společenství, které se spiklo proti RF a brání jí ve výkonu funkce významného geopolitického hráče, usiluje o svržení současné vlády a o rozpad státu. Zařazení do lustračního seznamu má mít tyto následky:

  1. zbavení práva zastávat pozice ve veřejných organizacích na území Ruské federace;

  2. zbavení práva zastávat veřejný úřad na území Ruské federace;

  3. zbavení práva zastávat pozice v profesních oblastech, kde by tyto osoby mohly vést podvratnou činnost;

  4. zbavení práva nosit čestné tituly svěřené jim jménem státu;

  5. zbavení občanství Ruské federace (po provedení příslušné změny ústavy).

  • Obnovení trestu smrti za vlastizradu, terorizmus, korupci atd.

  • Vlastenecká výchova mládeže spojená se zákazem použití západních vzdělávacích metodik

  • Zákaz propagandy vedoucí k rozpadu tradičních rodin, ztrátě mravnosti, víry, a propagandy zisku za každou cenu

  • Zavedení propagandy ideologie podporující vlastenectví, tradiční a morální hodnoty národů RF a zdravého způsobu života

Pozoruhodný je i požadavek na právo hájit své občany, politické a kulturní zájmy kdekoli na světě. V praxi se tento požadavek pokusil Starikov uplatnit při podpoře obchodníka se zbraněmi V. Buta, který byl v USA odsouzen na 25 let vězení za nelegální obchod se zbraněmi a podporu teroristických organizací v Kolumbii. Podle jeho prohlášení nikdo nemá právo soudit ani zadržet občana RF mimo území RF.

Neznalost ruštiny neomlouvá

Vystoupení Nikolaje Starikova v Praze organizuje Ruské centrum vědy a kultury v Praze, ulice Na Zátorce 16, Praha 6 a to 1. února od 19 hodin.

Na Facebooku svolává na tuto akci příznivce Starikova a příznivce obnovy velkého impéria, kyjevský rodák, Alexandr Barabanov, známý obhájce V. V. Putina, anexe Krymu a člověk, který s oblibou označuje své ukrajinské krajany titulem fašisté.

Reakce demokraticky smýšlejících lidí z ruskojazyčné komunity v ČR na toto vystoupení N. Starikova jsou výrazně negativní až štítivé.

Takže jsem osobně velice zvědav, v jaké atmosféře proběhne prezentace knihy „Moc“ a následná diskuse o neobvyklých názorech vystupujícího.

Nevylučuji, že se v sále sejdou zejména jeho nekritičtí obdivovatelé. A to i z řad českých občanů. Organizace Přátelé Ruska, Opravdoví přátelé Ruska, čtenáři Sputniku, Aeronetu a jiní Vyvadilovci.

Vnímám to jako test schopnosti demokraticky smýšlejících lidí, nezávisle na občanství a národnosti, přijít a hájit demokratický systém životních hodnot. Neznalost ruštiny neomlouvá – přednáška i diskuse prý budou tlumočeny do češtiny.

Ostatně, pokud nedokážeme náš systém obhájit ani v v otevřené a svobodné diskusi, znamená to, že bychom se měli zase začít učit rusky, protože patříme do stínu onoho velkého dubiska.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře