Psí týden: Jak to bylo s kauzou Prima

Napsal/a Ondřej Neumann 4. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Přetížený web, první publikace článků přes facebook, nadávky, zpochybňování integrity redaktorů, ale i rekordní mediální ohlas – tuzemský i zahraniční – našich zjištění. Končící týden byl pro HlídacíPes.org v mnoha ohledech výjimečný. Šéfredaktor Robert Břešťan díky několikaměsíčnímu úsilí totiž dokázal, že vedení televize Prima nadiktovalo redaktorům, jak mají vysílat o uprchlících. 

 • Vše odstartoval hned v pondělí článek Vedení televize Prima nařídilo redaktorům: uprchlíky zobrazovat jako hrozbu a riziko. Začíná slovy: „HlídacíPes.org má k dispozici svědectví z několika zdrojů, podle nichž vedení televize Prima na poradě s redakcí 7. září 2015 přišlo s jasnými instrukcemi o tom, jak se má televize ve svém zpravodajství stavět k uprchlické krizi.“ Svědectví jsme doplnili podrobnou analýzou vysílání před a po zmiňované poradě; ta jasně ukázala změnu ve vyznění odvysílaných příspěvků. HlídacíPes.org před publikováním třikrát neúspěšně žádal TV Prima o vyjádření ke zjištěným faktům. Zveřejněné informace o manipulaci zpravodajství zaujaly čtenáře (zájem přetížil kapacity našeho serveru a článek jsme v doslovném znění dali k dispozici na síť facebook) i další média. Prima na jejich četné dotazy reagovala tím, že „spekulace nebude komentovat“.
 • prima printscreen

  ©©

  HlídacíPes.org proto v úterý zveřejnil klíčový důkaz – nahrávku z porady, kde rozhodnutí padlo. „Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání,“ říká na záznamu z porady ze 7. září loňského roku mimo jiné šéfredaktorka zpravodajství FTV Prima Jitka Obzinová. „Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ dodává. Web HlídacíPes.org opět nevydržel nápor čtenářů, situaci jsme znovu řešili vydáním celého textu včetně odkazu na nahrávku na facebooku.

 • Až v úterý večer televize Prima poprvé uceleně zareagovala na informace o tom, že vedení stanice požadovalo, aby redaktoři zpracovávali zpravodajské příspěvky o uprchlících v souladu se shora určeným názorem. Názor na zjištění HlídacíPes.org poprvé projevila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (již v minulosti vysílání Primy o uprchlících podrobila na základě vlastní analýzy kritice), ozval se i švédský spoluvlastník Primy. Všechny reakce jsme publikovali: Prima má jasno, švédský spoluvlastník zatím ne a čeští radní si počkají do podzimu.
 • Vedení televize Prima se při rozhodnutí o tom, jak má zpravodajství vysílat o uprchlících, zaštiťovala novinovým komentářem historika Vlastimila Vondrušky. Text s titulkem „Prohráli jsme a poneseme následky“ vyšel na konci srpna 2015 na názorových stránkách Mladé fronty Dnes. Článek dostali okopírovaný všichni redaktoři, krajánkům je Jitka Obzinová zaslala e-mailem. Článek, který určil postoj TV Prima k uprchlíkům: „Nejstrašnější zbraní proti nám jsou lidská práva“.
 • V té době již kauza dávno překročila hranice České republiky, kde o ní referovala většina klíčových médií. Psaly o ní slovenské deníky, Roberta Břešťana vyzpovídal polský rozhlas, s vlastním svědectvím z vnitřku televize Prima přišlo rádio Svobodná Evropa, zájem projevil též The Economist a americký mediální web  iMediaEthics.
 • aftonbladed

  ©©

  Kauza zaujala logicky švédská média. Po největším švédském deníku Dagens Nyheter se případem manipulace zpravodajství ve vysílání televize Prima zabýval i další list – Aftonbladet. Připomněl, že česká televizní stanice je z poloviny vlastněná švédskou mediální skupinou MTG. Popisuje i to, že MTG i její mateřská společnost Stenbeck´s už v minulosti čelily kritice za své mediální podnikání v zemích, kde je omezena svoboda slova – významné investice měla například v Íránu a v Rusku. Aftonbladed cituje vyjádření MTG, podle nějž má společnost nadále důvěru v TV Prima, i když případ hodlá dále prověřit. Švédský deník však na závěr konstatuje, že MTG projevuje jen malý zájem o fakt, že v TV Prima proběhla „aktivní sabotáž svobodné žurnalistiky“. „Není možná jiná akce než odchod managementu TV Prima,“ konstatuje švédský deník. Švédský veřejnoprávní rozhlas o Primě připravil na sobotu příspěvek v pořadu o médiích „Medierna“.

 • Televize Prima po počátečním mlčení zahájila sebeobhajobu, a to i ve vlastním vysílání. Proti způsobu její argumentace se ovšem ozvala Česká televize i šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle předsedy Ivana Krejčího televize Prima interpretovala analýzu RRTV z 15. 12. 2015 ve svůj prospěch: „Konstatovali jsme, že nedošlo k porušení zákona, ne že vysílání bylo objektivní a vyvážené. Právě tam jsme identifikovali ty tendence, které se nám zdály, že jsou problematické. Myslím si, že ta zpráva nevyznívá jako obhajoba Primy.“ Podle Ivana Krejčího by televize Prima a její majitelé měli věc vyřešit tak, aby se za to nemuseli stydět. „Z mého osobního pohledu je to úplně nepřijatelné,“ řekl Krejčí. Na otázku moderátorky, zda by vedení mělo odstoupit, odpověděl: „Já si to myslím“.

 

 • Další témata, o kterých jsme na HlídacíPes.org v končícím týdnu informovali, telegraficky:

vizualizace_nastupiste_VRT_Usti_Pechancova_2014

Budoucnost vlaků v Česku? Z Prahy do Ústí za 30 minut, do Drážďan za hodinu. Česká a saská vláda se na konci dubna domluvily, že kolem roku 2030 spojí Prahu a Drážďany vysokorychlostní železnice. Evropská síť, na nichž vlaky dosahují standardně rychlosti 250 km/h, zatím čítá 7400 kilometrů a Česku se dosud vyhýbala….

Glosa Roberta Maleckého: Povídka o policajtovi aneb jednotná prokurátorsko-novinářská fronta za plukovníka Šlachtu.

Komentář Roberta Břešťana: Hledá se Antizeman, Kiska z druhé strany řeky Moravy.

Projekt Alter Eko: Vícerychlostní Evropa by přiblížila naše platy německým. Ale…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)