Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Leo Reynolds / Foter / CC BY-NC-SA,

Prima má jasno, švédský spoluvlastník zatím ne a čeští radní si počkají do podzimu

Televize Prima poprvé uceleně zareagovala na informace o tom, že vedení televizní stanice požadovalo, aby redaktoři zpracovávali zpravodajské příspěvky o uprchlících v souladu se shora určeným názorem.

Server HlídacíPes.org žádal FTV Prima o vyjádření celkem třikrát, poprvé již v polovině dubna. Odpovědi se nedočkal. Reakcí na první text byla jen stručná odpověď, že „jde o spekulace, jež nebude komentovat“.

Zkušenosti z arabského světa

Až poté, co HlídacíPes.org zveřejnil autentickou nahrávku z porady, a informaci přebrala další média, televize Prima vydala v úterý podvečer prohlášení v tomto znění (a odvysílala jej i ve své zpravodajské relaci s tím, že „čelí kampani“):

Zpravodajství televize Prima pracuje s redakčním přístupem založeným na nezávislém popisu událostí. Dne 7/9/2015 se jednalo o redakční poradu, jejímž cílem bylo nastavit pro diváka srozumitelný a konzistentní redakční přístup k tematice probíhající uprchlické otázky.

Na této poradě zazněly v rámci standardní diskuze různé názory. Luboš Jetmar, člen představenstva FTV Prima, byl pozvaný ředitelkou zpravodajství Jitkou Obzinovou pouze jako člověk s osobní zkušeností z několikaletého života v arabském světě.

Po této poradě zpravodajství televize Prima pokračovalo v každodenní redakční práci, kdy jedním z témat byla i tzv. uprchlická otázka. Jeho vyváženost potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svou analýzou monitoringu zveřejněnou dne 15. 12. 2015 a následně i svým rozhodnutím o reportáži týkající se iráckých uprchlíků ze dne 19. 4. 2016.

Zpravodajství televize Prima bude i nadále informovat nezávisle o uprchlické krizi i jiných zásadních problémech naší společnosti.

„Dialog s lokálním managementem“

Spoluvlastníkem televize Prima, respektive společnosti FTV Prima Holding, je švédská mediální skupina MTG. Ta na dotazy HlídacíPes.org ústy své mluvčí Jessica Sjöbergové reagovala takto:

„MTG má jasné standardy a politiku ve vztahu k nezávislosti, objektivitě a informacím založeným na faktech, jež platí pro všechny společnosti ve skupině. V těchto chvílích vedeme dialog s lokálním managementem televize Prima, abychom lépe pochopili události a téma, jež pokrýváte. V tomto okamžiku k věci nemáme žádný další komentář.“

Dá se očekávat, že MTG se bude Česku dále věnovat. Mimo jiné i proto, že dění v televizi Prima se začal věnovat i největší švédský deník Dagens Nyheter.

Analýza možná v říjnu

A do třetice reakce na informace o manipulaci se zpravodajstvím třetí nejsledovanější české televize; od předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího:

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá žádné kompetence, které by jí umožnily ověřovat či prošetřovat, jaké dostávají interní pokyny zaměstnanci jakékoli televize.

Pokud je však pravdou, že jsou zaměstnanci konkrétního provozovatele doslova instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující.

Zda provozovatel v návaznosti na takovéto pokyny skutečně poskytuje neobjektivní a nevyvážené informace ovšem Rada může ověřovat výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Jak víte, Rada již jeden rozsáhlý monitoring zpravodajství a publicistiky programu Prima prostřednictvím svého úřadu zpracovala, přičemž závěry poukazovaly na určité problematické aspekty, nikoli však na spáchání správního deliktu.

Právě z důvodu pochybností o postupu při informování o migrační krizi Rada rozhodla zpracovat další rozsáhlý monitoring zpravodajských a publicistických pořadů. Tento monitoring v současnosti probíhá.

Analytické výstupy bude Rada projednávat v září či říjnu tohoto roku. Pokud by analýza odhalila, že došlo k porušení zákona, například tím, že by bylo informováno v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, byl by provozovatel buď upozorněn na porušení zákona, či by mu v rámci správního řízení byla uložena pokuta. (Za porušení § 31 odst. 3 zákona o vysílání hrozí pokuta od 5 000 do 2 500 000 Kč.)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

19 komentářů

 1. Roman Štědrý napsal:

  TV Prima podává vyvážené zpravodajství a nic na tom nezmění snaha některých skupin o ovlivňování veřejnosti dle diktátu EU. Každý si musí přiznat že ho zasáhne tato ekonomická migrace a že následkům nebude ušetřen. Utečenci z válečných lokalit, jsou v tak malém měřítku, že nelze hovořit o utečenecké krizi.

  • Erik napsal:

   Tahle kauza neni o tom, jestli je uprchlicka krize pro EU problem, nebo ne.

  • poi napsal:

   „…TV Prima podává vyvážené zpravodajství…“ očividně jste ještě dostatečně nereflektoval poslední události…

   LOL

 2. sony napsal:

  Taková pokuta pro Primu vůbec nic neznamená a
  v porovnání se zdražením pokut pro neukázněné
  řidiče nebo pro dopravní přestupek, kterým ani
  nespáchá žádnou škodu, jde o směšnou částku.

 3. Ing. Libor Vaněk, CSc. napsal:

  Naprostý souhlas s panem Štědrým.
  Dodal bych, že pod záminkou boje za objektivitu se skrývají IMO:
  – konkurenční boj
  – nereálný postoj k ilegální muslimské masové imigraci
  – neznalosti islámu
  – lidská malost, bonzácký charakter

 4. Ing. Libor Vaněk, CSc. napsal:

  Ještě dotaz k Vašemu sebepopisu – co je „veřejný zájem“ určujete Vy?
  Příklad:
  Je veřejným zájmem považovat za vyvážené zpravodajství o násilné muslimské migraci kdy na jedné straně je 5 dojímavých (zkreslených) osobních příběhů muslimského emigranta a jednu nepříliš konkrétní zprávu o nepokojích v nějakém táboře?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Nezávislá žurnalistika je bezpochyby veřejným zájmem.

   • Ing. Libor Vaněk, CSc. napsal:

    Víte o někom, kdo není na nikom závislý?

   • Ing. Libor Vaněk, CSc. napsal:

    Mno a neodpověděl jste zda to, co je veřejný zájem určujete Vy – jen formou obecné fráze, kdy není definováno co je to „nezávislá žurnalistika“.
    Mnohokrát bylo publikováno, jak EU předepisuje jak mají media referovat – jsou pak nezávislá?

   • Antonín Hlaváček napsal:

    Veřejným zájmem, dle Vás, je nastrkat všude štěnice ?

    • Právní stát napsal:

     Štěnici si nosíte dobrovolně, a ještě platíte provoz, civilizační standart. MV ve veřejném zájmu zaznamenává její pohyb 6 měsíců zpět, protože jste možná terorista.

 5. Antonín Hlaváček napsal:

  Tak jsme zase tam kde jsme byli před 26 roky. Jenom direktivy co je a co není správné už nepřicházejí z Moskvy ale z Bruselu.

 6. Jirka napsal:

  Čím více teď budete věc rozmazávat, tím více bude Prima sledovaná. Takže ono je to trapné kritizování a napadání TV Prima vlastně pro společnost dobré. Proč si v TV Prima neposlechnout zpravodajství mírně odlišné od toho státního či chcete-li veřejnoprávního. Lidé alespoň vědí, kde to mírně odlišné zpravodajství hledat. A tohle se Vám povedlo zcela jistě, za což Vám ze srdce děkuji pane Břešťane.

 7. Plmi napsal:

  ??? Analytické výstupy bude Rada projednávat v září či říjnu tohoto roku. Pokud by analýza odhalila, že došlo k porušení zákona, například tím, že by bylo informováno v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, byl by provozovatel buď upozorněn na porušení zákona, či by mu v rámci správního řízení byla uložena pokuta. (Za porušení § 31 odst. 3 zákona o vysílání hrozí pokuta od 5 000 do 2 500 000 Kč.)

  Tak to se má ČT na co těšit. Nebo té se to netýká????

  • Erik napsal:

   A vy mate nake dukazy o tom, ze CT tento zakon porusila?

 8. Jakub M. napsal:

  Dvě docela rozumné reakce. Redakční politika a zastávání nějakého postoje není nic špatného, naopak je to zcela přirozené, případné lhaní redaktorů v zájmu propagace takového postoje ano.

  Leoš Kyša: http://mediahub.cz/komentare-35811/co-ukazala-kauza-prima-ze-mezi-ceskymi-novinari-zuri-obcanska-valka-idealiste-proti-pragmatikum-1057348

  Miroslav Langer (ČT): http://okinokynko.blogspot.cz/2016/06/mohou-mit-vydavatele-medii-sve-postoje.html

 9. Miloš Lehar napsal:

  Je fakt ,že každý si může vybrat který program mu vyhovuje.Já osobně,jakmile se začnou opět a opět na Primě ospravedlňovat,a nafukovat tento případ ,přepínám.Miloš

Přidávání komentářů není povoleno