Proč si Rusové nezaslouží koncert, jak změřit fake news a kdy už Agrofert pochopí, co je malá firma

Napsal/a -pes- 9. června 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Češi méně věří konspiracím, ale i jeden druhému – to vyhovuje Rusku *** Dusno v rozhlase: odbory kritizují ředitele *** Proč tolik stoupá počet sociálních pohřbů? – 23. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

JAK ZABALIT KUŘE: Dotační stamiliony pro Babiše. Peníze pro malé firmy čerpají ty velké a namísto vědy dotují provoz. Jen sama trojice firem ze svěřenského fondu Andreje Babiše – Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež a Olma – žádá dohromady o bezmála 600 milionů korun z „opatření Spolupráce“ v rámci dotací na rozvoj venkova. Velmi pravděpodobně uspějí – i tam, kde dotace primárně cílí na malé a střední firmy.

KONCERT NEBUDE: Ruské představy o Česko-ruském diskusním fóru, které tento týden proběhlo v Praze, byly původně mnohem ambicióznější, než jak akce nakonec vypadala. Rusové chtěli pro jednání s Českem velkolepé aranžmá i slavnostní koncert, podle české strany to ale neodpovídalo současné úrovni česko-ruských vztahů. Fórum každopádně vyvolalo rozruch mezi historiky, diplomaty i tajnými službami.

PENÍZE Z MLHY: V současné době se Antonín Koláček (58) věnuje především provozování buddhistického centra v Praze. Švýcarský soud jej ovšem před téměř pěti lety označil za hlavního aktéra podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. V rozhovoru pro HlídacíPes.org popisuje Koláček nejen to, jak probíhala privatizace, ale hovoří také o pocitech viny, o „mlze kolem celé transakce“ či o roli Miloše Zemana.

NĚMCI TO ZVLÁDAJÍ: Téma migrace v Německu je už pár let hitem českých médií, a to většinou v negativních souvislostech. V Česku naopak zapadla statistika o německém trhu práce, která integraci uprchlíků vykresluje mnohem úspěšněji. Každý čtvrtý uprchlík, který do Německa přišel od poslední migrační vlny v roce 2015, má podle ní už práci.

SOCIÁLNÍ POHŘBY: Ještě v roce 2007 se obce musely postarat o pohřeb jen 140 lidí, u nichž se nenašel nikdo, kdo by jim poslední rozloučení vypravil. O deset let později počet takzvaných sociálních pohřbů narostl desetinásobně. V roce 2017 tak už obce zařizovaly pohřeb na státní útraty u 1450 zemřelých. Odborníci příčinu nevidí ani tak ve vysokém počtu exekucí, jako spíš v tom, že se odcizují rodiny navzájem.

DAJÍ SE FAKE NEWS ZMĚŘIT? Pokusů, jak snížit vliv dezinformací, už bylo hodně. Novou cestou jde „globální dezinformační index“, který chce pomocí pevné metodiky hodnotit v reálném čase světová média, a tím ukazovat na ta kvalitní a poctivá. Projekt je teprve na začátku, slibuje ale, že přinese „řád do informačního chaosu“ a vrátí lidem důvěru v média.

DUSNO V ROZHLASE: Chystané propouštění v Českém rozhlase vyvolalo střet mezi rozhlasovými odbory a generálním ředitelem René Zavoralem. Odboráři kritizují, že vedení ČRo v posledních letech málo usilovalo o zvyšování rozhlasového poplatku. Propouštění přinese pokles kvality obsahu, tvrdí odbory a chtějí si vyjednávací pozici vylepšit tím, že vstoupí do Českomoravské konfederace odborových svazů.

VÍC SI VĚŘIT: Češi jsou odolnější vůči falešným zprávám než Slováci. Nová studie řadí Česko ve schopnosti čelit například prokremelské propagandě – byť těsně – spíše na západ Evropy. Za špičkou ze skandinávských zemí přesto ČR výrazně zaostává. Kromě vzdělávacích kritérií i v jedné zdánlivé maličkosti – už si moc neumíme věřit navzájem.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)