Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Instagram: bundeskanzlerin, zdroj

Německo to zatím zvládá. Po třech letech od migrační vlny má práci čtvrtina uprchlíků

Téma migrace v Německu je už pár let hitem českých médií, a to většinou v negativních souvislostech. Nejnověji zaujal skandál kolem udělování azylu nedostatečně prověřeným žadatelům v Brémách a také vyčíslení sumy, kolik Německo péče o uprchlíky vlastně stojí. V Česku naopak zapadla statistika o německém trhu práce, která integraci uprchlíků vykresluje mnohem úspěšněji.

Čtvrtina z uprchlíků, kteří přišli do Německa od roku 2015, má zaměstnání. Informaci přinesl deník Rheinische Post, který se odvolal na data Institutu pro výzkum pracovního trhu a profesí (IAB).

Pod pojmem uprchlík se v této statistice rozumí běženci z válečných či rizikových oblastí jako Sýrie, Irák, Afghánistán, Pákistán, Somálsko nebo Nigérie s uděleným azylem nebo jinou formou mezinárodní ochrany. V Německu jich od roku 2015 našlo útočiště víc než milion.

Hlídači, skladníci, uklízeči

Data ukazují, že zaměstnání má dnes asi 25 procent z nich. Nejvyšší úspěšnost při hledání práce mají uprchlíci z Pákistánu (40 procent), Nigérie a Íránu.

Místo také našlo asi 25 procent uprchlíků z Eritreje, Afghánistánu, Iráku nebo Somálska. U Syřanů, kteří v daném časovém období podali nejvíc žádostí o azyl, je číslo o něco nižší, zhruba 20 procent.

Nejčastěji najdou uprchlíci – nikterak překvapivě – práci v oborech, kde se obejdou bez dobrých znalostí němčiny.  Jedenáct procent z nich pracuje v hotelnictví a ve službách, například jako uklízeči nebo pracovníci ostrahy a logistiky.

Podle Herberta Brückera z institutu IAB je to dané kvalifikací uprchlíků z jejich domovských zemí, kde řada z nich také pracovala právě ve službách.

Přesně podle plánu

Brücker také pro Rheinische Post komentoval odhady z loňska, podle nichž měla mít po pěti letech od příchodu do Německa práci asi polovina uprchlíků, a po 15 letech od příchodu 70 procent z nich.

Jestli dosavadní nárůst zaměstnanosti uprchlíků potrvá, tak se tahle očekávání docela dobře můžou naplnit,“ řekl Brücker pro Rheinischer Post.

Důležitá budou čísla po letošním roce, kdy většina uprchlíků, kteří do Německa přišli od roku 2015, teprve ukončí své povinné integrační a jazykové kurzy a vydá se hledat práci.

Asi 400 tisíc lidí totiž ještě v dubnu dokončovalo svůj integrační kurz, během kterého nemohou pracovat. Ve statistikách tedy zatím nefigurují ani jako „nezaměstnaní“.

Už teď ale Herbert Brücker počítá s tím, že do konce letošního roku získá v Německu práci mezi 8 500 až 10 000 uprchlíků měsíčně. Celkem za letošek tedy zhruba kolem sta tisíc lidí.

Není to jen Německo

Deník Handelsblatt připomněl, že zhruba tři pětiny uprchlíků v Německu za zmiňované období 2015-2018 tvoří mladí lidé ve věku do 25 let.

Právě oni jsou pro německé zaměstnavatele zajímavou cílovou skupinou a počet uprchlíků, kteří se zapsali do některého z učňovských oborů, se loni zdvojnásobil. Aktuálně je to podle Handelsblattu asi 28 tisíc lidí.

Co to všechno znamená? Pracovní trh v Německu si po třech letech od poslední velké migrační vlny poradil s uprchlíky překvapivě dobře.

Nejde přitom o ojedinělý vývoj – sousední Rakousko, které v roce 2015 přijalo asi 100 tisíc žadatelů o azyl (a spolu s Německem patřilo v tomto ohledu k evropské špičce), hlásí podobná čísla.

Člen vedení organizace AMS (Arbeitsmarktservice – rakouská obdoba Úřadu práce ČR) Johannes Kopf letos v březnu konstatoval, že rakouský pracovní trh se s integrací uprchlíků zatím vyrovnává „nad očekávání dobře“.

Z uprchlíků, které úřady práce zaregistrovaly v roce 2015, mělo o dva roky později zaměstnání něco přes 26 procent. Letos na jaře už to podle odhadů Johannese Kopfa měla být necelá třetina.

Šetřit na integraci se prodraží

Současná rakouská vláda, ve které jsou kromě lidovců i populističtí Svobodní, chce ale výdaje na integraci uprchlíků (i co se pracovního trhu týká) výrazně snížit.

Organizace, které s uprchlíky pracují (nejen neziskové organizace, ale třeba i zmiňovaný státní pracovní úřad AMS), však obviňují vládu z pokrytectví. Nelze podle nich uprchlíkům odebrat prostředky pro lepší integraci do společnosti a zároveň si pak stěžovat, že se neintegrují.

Podobnou rétoriku už dlouho volí právě strana Svobodných, která rovnou ve svém programu hlásá, že „Rakousko není zemí přistěhovalců“.

Realita je ovšem jiná a třeba ve Vídni má přistěhovalecké kořeny zhruba polovina města. Není to přitom vývoj několika posledních let, ale spíš desetiletí.

Podcenění finanční podpory integrace na začátku se za pár let může prodražit mnohem víc – tím, že uprchlíci bez jazykové a další podpory od státu skončí na sociálních dávkách, protože nebudou schopní se na pracovní trh vůbec dostat.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  To je prostě neuvěřitelné jakou mají drzost migraci vydávat za prospěšnou.Jak dlouho vám to vydrží takhle sprostě lhát? Zřejmě žijete v domění,že když budete šířit falešné údaje,tak se svět nic nedoví.Ale v tom máte smůlu.Když se vám ta integrace povedla a je prospěšná,tak nějak nechápu,proč se jich chcete zbavit přerozdělováním?Že by ti migranti u vás a Itálii byli tak rozdílní?Itálie je chce ve velké doportovat.Jak to budou chtět provést nevím,ale čas to ukáže.

  • Pavla napsal:

   Itálie má problém zaměstnat svoje lidi, tatož spoustu dalších… Narozdíl od Německa.

  • teufel3424 napsal:

   Až vám sem Andy přiveze 900 plánovaných Uzbeků (muslimů) na mizerně placenou práci ve svých robotárnách, tak půjdete, doufám, hlasitě protestovat.

 2. Frenki Hunter napsal:

  Politicky korektní článek. Realita je ale úúúpúlně jnde. Při chystané realizaci programů hospodaření 4.0 se ti afričtí „hlídači a uklízeči, původně „doktoři a inženýři“ „jistě budou Německu a v dalších západních a severských zemích hodit.
  Doktoři, většinou samozvaní gynekologové a inženýři přes roznět ohněm a řízené demolice obydlených objektů.
  Musím připomenout Turky, kteří z poloviny nepracují a už jsou v Německu cca 50 roků. Mnozí ani neumí německy dodnes.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Frenki, citovat statistiku není otázka politické korektnosti…

   • Frenki Hunter napsal:

    Není, pokud jde o statistiku, která není politicky korektní k daném u tématu. A jak tvrdil kdysi britský premiér Churchil…jediná statistika, které věřím, je ta, kterou si sám zfalšuji. Četl jsem více statistik a každá byla jiná, přesto ve výsledku daleko horší, než ta Vámi sdělená.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Takže těm statistikám, které jste četl předtím, taky nevěříte?

     • Frenki Hunter napsal:

      Každá je poplatná svému sponzorovi a pouze dočasně.
      A Vy naopak té, ze které čerpáte, naprosto věříte?

      Já osobně vnímám situaci ohledně imigrační invaze a byznysu negativně. Na integraci jako takovou u afro muslimů naprosto nevěřím. A odhaduji, že to všechno Západ brzy pozná v plné nahotě. Nemusíme se po Západu opičit ve všech kravinách, které propaguje jako super věc.

  • Karel napsal:

   Vy znáte OSOBNĚ Turka, který žije v Německu 50 let a neumí německy?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  No slava! Konecne taky pozitivni informace tykajici se migrace. K poznamkam, ze se nejedna o kvalifikovanou praci a integrace se nedari dostatecne rychle (naucit se nemecky apod.), je treba pridat jeste jeden pohled. Pro Nemecko budou daleko dulezitejsi deti migrantu – budou umet nemecky, budou mit vzdelani. Drzim jim palce.

  • Kain Václav napsal:

   Kaminski ani si nedovedete představit s jakou chutí bych vám přál aby se splnil váš sen a žil mezi nimi.Nebo to není pravda? Ale to zase takový pokrytec určitě nejste že ne.

  • ČERT napsal:

   A vnuci, pravnuci a další generace, ty už třeba ani německy umět nebudou muset… Těm tam budou stačit jejich původní jazyky (docela bych si typnul, že převáží arabština, možná se vytvoří nějaký její „německý“, středoevropský dialekt)… A umět v dnešním Německu německy…(?) Pcha… To bude třeba stejné, jako by jste se dnes chtěl usadit kdekoliv v Americe a učil se kvůli tomu nějaké indiánské jazyky…

 4. Pavel Liška napsal:

  Tak hlavně, že si SRN vymínila přechodné období pro zaměstnávání občanů ČR po vstupu do EU. To nešlo . Strach z polského instalatéra a českých uklízečů obrovský …
  Srovnejte to nyní s výše uvedeným článkem . Něco mi tu nesedí a hlava mi to opět nebere. Navíc jak 15 let po vstupu, když to jsou lidé pouze „pod ochranou“ a po skončení války by se měli vrátit zpět do Sýrie apod. Zase mi to hlava nebere. Prosím, Vy mi to jistě vysvětlíte pane Berger, že jo . Proóóósííím …..
  P.S, : tuhle diskuzi a s tímto argumentem jsem vedl minulý rok se svými německými obchodními partnery. Oni nechápali, proč pořád země V4 tak kverulují . Na tento argument neměli co říct. Ani o něm nevěděli. Stejně tak jako 90% jejich normálních německých spoluobčanů, kteří se o problematiku V4 vs. EU nezajímají a podle mých partnerů se ani tyhle věci v německých médiích neobjevují.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Přijde mi, že si docela vystačíte sám 🙂 tak jen dvě poznámky. Proč by se z azylu nemohl stát trvalý pobyt, je-li to pro obě strany výhodné, tedy má-li uprchlík v mezičase stabilní zaměstnání, děti v německých školkách a školách atd, pokud pracuje třeba v profesi, kde je nedostatek „německých“ pracovních sil? A pokud jde o rychlý přístup na pracovní trh – v případě východních zemí EU šlo o strach o německá pracovní místa, přesně jak píšete. V případě uprchlíků jde o strach, aby nezůstali trčet bez práce a na dávkách, a aby s tím společnost neměla do budoucna mnohem víc problémů než jsou aktuální náklady na jejich jazykové kurzy, rekvalifikace apod. Tohle jistě vaši obchodní partneři v Německu podepíšou…

   • Pavel Liška napsal:

    Tak k pozn. č. 1 : existují nějaká azylová pravidla, která se musí ( by se měla…. ? ) dodržovat. Podmínky pro udělení azylu jsou striktně dané a pokud je mi známo, je tam něco o pronásledování v zemi původu apod. Navíc se opakuji, ale udělení „ochrany“ není udělení azylu.
    Ale ano, souhlasím, že každá země má právo si určit svůj azylový systém a udělovat azyl dle svých pravidel. To respektuji, na rozdíl od představitelů EU, kteří chtějí azylová pravidla sjednotit a toto právo členským zemím odebrat.
    K pozn. č. 2 : ano, částečně se to dá takto chápat. Zejména v souvislosti s mojí odpovědí na pozn. č. 1, ale přijde mi to velmi nefér jak k občanům ČR, kteří by byli rádi i za ta místa, která nyní obsazují migranti a i vůči těm migrantům, kteří jsou užiteční proto, aby zaplnili převážně právě tato místa . Koneckonců i to co uvádíte, tedy strach o německá místa, která by obsadili občané ČR je podle Vás v pořádku ?! V kontextu hodnot EU, kterými se tu kdekdo ohání ? Mne osobně to ponižuje a uráží.
    Takže se tedy dle Vás apriori předpokládá, že migranti nebezpečím pro německá pracovní místa nejsou.
    Logickým důsledkem bude vznik nové kasty novodobých „slouhů“, když ne přímo otroků z řad migrantů. Důsledky jsou asi předvídatelné. Spartakovo povstání bych pak zcela nevylučoval . Proboha mějme k těm migrantům i trochu úcty.
    Je to hra s ohněm a tohle riziko bych já osobně na sebe nevzal .
    Osobně jsem se s migranty na podobných pozicích setkal na několika veletrzích v SRN, kde měli slušivé popelářské vesty a bloumali po výstavišti s metlou v ruce mezi bussinesmany v oblecích a dámami v kostýmcích. Nikdo si jich ani nevšimnul a odvracel od nich raději zrak. Copak se tak asi takovým migrantům honí hlavou ? Hádejte ….

    • Juraj AG napsal:

     Vy v sobě máte ale kupu nenávisti. Chápu, že je vám těžké Merkelovou ocenit za vstřícný přístup k humanitární krizi s uprchlíky (kteří trčeli v Maďarsku), a samozřejmě i za úspěchy v oblasti integrace. Jistě se dá rozebírat i řada neúspěchů (deportace, převaděčské mafie, právní byznys z rad jak zabránit deportaci atp.), ale to neznamená, že úspěchy nsjou pravdivé…

     • Kain Václav napsal:

      Juraj,takovým jako vy, bych s chutí přál abyste mohli žít mezi nimi a užívali si jejich vyspělé kultury ze středověku.Vy a vám podobní jste obyčejní zku….í srá…é.

 5. Niki napsal:

  No to určitě, dle oficiálních statistik v Německu pracujou čtyři promile imigrantů ale tady si s tím hlavu nelámou, proč nenapíšou že v Německu našlo práci třeba celých 100% imigrantů? Nechápu že tak troškaří.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Niki, poslete ty statistiky. Diky

   • Niki napsal:

    Kdyz jsem si dokázala vyhledat oficiální údaje já, tak snad to dokážete taky, jste přece ,,novinář,, 😀

    • Vojtěch Berger napsal:

     takže je nemáte? děkuji

     • Niki napsal:

      Spíše by se dalo říci, že je nemáte vy, ne? Ale to pro novináře Vašich kvalit není žádný problém 😀

     • Vojtěch Berger napsal:

      ok, takže nemáte

   • nováček napsal:

    A pošlete ty statistiky Vy pane Bergře? Apropó, už jste někdy slyšel co říkal o statistikách sir Winston Churchill?

    • Vojtěch Berger napsal:

     Umíte číst nebo sem chodíte jenom „diskutovat“? je to v článku, stačí kliknout …

     • nováček napsal:

      Klikal jsem a žádnou statistiku jsem nevyklikal jen články – Jeder vierte Flüchtling hat einen Job, Integration auf Sparflamme, Flüchtlinge: AMS sieht Integration unerwartet erfolgreich.
      Domnívám se, že název článku, třeba Flüchtlinge: AMS sieht Integration unerwartet erfolgreich, tedy v překladu – Utečenci: AMS vidí integraci jak o neočekávaně úspěšnou a pár čísel bez souvislostí, přehledné seřazených třeba do tabulky, není statistikou.
      Nebo ano? Jsem zřejmě staromilec, puntičkář co chce mít všechno přehledně a jednoznačně zdokumentované. Novinářské tvrzení pro mě skutečně nenahrazuje statistický přehled.

 6. Oldřiška Mánertová Placatka napsal:

  Spletli jste si jednotky s procentama.

 7. Výchoďák napsal:

  Autor to názvem článku výtečně vystihl. Dvojsmysl jeho sdělení je jasný. Po třech letech 75% migrantů v Německu stále nepracuje a to je velký průšvih.

  • Frenki Hunter napsal:

   U nás po 600 letech taky imigranti z Indie v podobných procentech nepracují. Takže by si z toho měla země „Kara Ben Nemsího“ vzít příklad. Leč, nebere.

 8. Frenki Hunter napsal:

  Politická korektnost je zločin a pitomost v jednom. Vždyť i takový Kajínek byl „uprchlík“. A takových „Kajínků Ibn Mohamed“ je Evropa plná. Kdy to už konečně každý z těch idiotů-vítačů pochopí?! Ty nevyhnutelné konsekvence budou totiž velmi bolestivé, ekonomicky drastické a krvavé. Evropa nesmí nikoho přijímat bez patřičného prozkoumání a požadavku na něj. Tato masová pitomost nemá logiku, ani význam.

Přidávání komentářů není povoleno