Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Apionid on Foter.com, zdroj

Češi věří konspiračním teoriím méně než sousedé. Důvod k radosti je to ale jen malý

Češi jsou odolnější vůči falešným zprávám než Slováci. Nová studie řadí Česko ve schopnosti čelit například prokremelské propagandě – byť těsně – spíše na západ Evropy. Za špičkou ze skandinávských zemí přesto ČR výrazně zaostává. Kromě vzdělávacích kritérií i v jedné zdánlivé maličkosti – už si moc neumíme věřit navzájem. 

Cesta k sebevědomé společnosti, která sebou nenechá manipulovat, vede přes kvalitní vzdělání a svobodná média. Dávno známá doporučení teď dokládají i nová čísla v „Indexu mediální gramotnosti“.

Sestavila ho bulharská pobočka nadace Open Society Fund. A právě Bulharsko, které nyní předsedá Radě EU, spolu s dalšími balkánskými státy skončilo na dně jejího žebříčku. Česká republika pak těsně za půlkou.

Index kombinuje několik faktorů, například: jak jsou média v dané zemi svobodná (tenhle faktor má při hodnocení nejvyšší váhu), jaké jsou výsledky žáků v mezinárodním šetření PISA a také, jak si lidé v daném státě věří mezi sebou navzájem.

Media literacy index 2018 (zdroj: osi.bg)

Autoři studie upozorňují, že jednotlivé faktory jsou často propojené, tedy že bez kvalitního výsledku v jedné oblasti nelze dosáhnout dobrého výsledku v jiné – například bez kvalitního vzdělání (dobré výsledky v šetření PISA) se těžko rozvíjí kritické myšlení i digitální gramotnost, bez kterých nelze odolnost proti falešným zprávám posílit ani vybudovat.

Na severu už to pochopili

Není náhoda, že na špičce indexu skončilo s odstupem Finsko, jehož vzdělávací systém je celosvětově chápán jako příklad pro ostatní.

Výborné výsledky mají i Nizozemsko nebo Švédsko (jak se například Švédové připravují na informační válku s Ruskem, popsal HlídacíPes.org ZDE).

„Lidé s vyšším vzděláním cítí větší kontrolu nad svými životy a nevěří tolik jednoduchým řešením,“ konstatuje studie.

Jedním z kritérií čerstvého indexu je i důvěra mezi lidmi v jednotlivých zemích žebříčku. Autoři připomínají, že jedním z principů dezinformací i tzv. hybridní války, kterou v současnosti proti Západu vede Rusko, je vnést nejistotu a polarizaci do západních společností.

Fake news jsou pro to ideálním nástrojem – vytvářejí dojem, že „pravda neexistuje“ nebo že „pravda je někde uprostřed“, případně že „každý může mít svoji pravdu“.

Index mediální gramotnosti tedy mezi odolností proti falešným zprávám a vzájemnou mezilidskou důvěrou vidí jasnou spojitost. Sociálně

soudržné společnost lze jen těžko dezinformacemi „rozložit“. A naopak už rozdělené společnosti musí složitě vzájemnou důvěru obnovit, jinak budou proti fake news stále zranitelnější.

Židovské spiknutí a 11. září

„Židé mají příliš mnoho vlivu a tajně kontrolují vlády a instituce ve světě“ – souhlasím/nesouhlasím/nevím. Zdroj: GLOBSEC

Jak je na tom konkrétně Česko a Slovensko, podrobně mapuje i jiná nedávno zveřejněná studie think tanku Globsec, která se věnovala dezinformacím ve střední Evropě.

Z ní vyšli Češi jako ti, kdo příliš nevěří rozšířeným konspiračním teoriím. Tedy alespoň ve srovnání s nejbližšími postkomunistickými sousedy.

Například s výrokem, že „svět ovládají Židé“ a „kontrolují tajně vlády a instituce“, souhlasilo 52% oslovených Slováků a 25% oslovených Čechů.

V případě konspirační teorie o tom, že útoky z 11. září 2001 spáchala americká vláda a ne islámští teroristé, nesouhlasilo 73% Čechů a jen 41% Slováků.

Ve výše zmiňovaném Indexu mediální gramotnosti ale skončily obě země podobně, v rozmezí tří míst na žebříčku.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

22 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Mno, když čtu jinde ty žvásty, jak amíci nikdy nebyli na Měsíci, nebo, že si sami shodili WTC případně o chemtrails a o mírumilovném Rusku, tak bych neřekl, že Češi věří konspiračním teoriím méně než sousedé.

  • Frank Zappa napsal:

   To víte. Řekl bych, že nás čeká ještě spousta článků na téma, že „Hitler je gentleman“ neschopen nejmenšího podvodu, a kdo to tak nevidí, je konspirační teoretik. Anebo to nejhorší – Rus.

 2. Tomáš napsal:

  „Na každém šprochu pravdy trochu“. Nelze jednoduše říci, že každá teorie uvažující o konspirační teorii je nutně z podstaty nesmyslná. Mnohé jistě ano, ale jeden příklad za všechny: aféra Watergate ukázala, že politici (či obecněji lidé) konspirovat umějí. Ano politická radikalizace zřejmě vede ke snížení rozeznávacích schopností , protože konspirační teorie cílí primárně na emoce. Lži a odvádění pozornosti využívá levice stejně jako pravice, nebo demokraticky zvolený politik, stejně jako autoritářský režim. Sám Donald Trump agresivně propaguje myšlenku, že elity intrikují proti masám. Mnoho mediálních konspiračních teorií má jeden základ – rusofobii. Konspirační teorie jsou náboženstvím dneška. Manipulací se samozřejmě vždycky dopouštějí ti, kteří mají jiný názor než my. Nakonec dezinformace a lži jsou generovány po celém světě a ve všech jazycích.

  • Josef původní napsal:

   Váš příspěvek Tomáši dokonale odpovídá závěrům článku, charakterizujícího fake news: pravda neexistuje, pravda je někde uprostřed nebo každý má svou pravdu. Vy jste musel sedět autorovi článku modelem.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Pripada mi to takove vareni z vody. Jak zmerite, ze nekde jsou svobodnejsi media nez jinde? A jak se meri, jak jsou media svobodna? 2) OSF – uz zas mi v usich zni Frenkiho rev, jak za vsechno zlo muze Soros.

 4. Admirál napsal:

  Hrdě se hlásím, že jsem mediálně pologramotný. Třeba 11. září – nevím, kdo to spáchal, ale vím jistě, že se to nemohlo stát tak, jak tvrdí oficiální konspirační teorie – jde totiž proti přírodním zákonům. Je mi totiž příjemnější, být gramotný v oblasti přírodních zákonů,

  Nejistotu a polarizaci si vnášejí k nám naši politici sami. Taký pan Schwarzenberg s panem Kalouskem a další, co rezolutně požadovali po Putinovi propuštění hrdinky Ukrajiny Savčenkové. To byla taškařice.

  Putin si s nimi pohrál judo. Klobouk dolu před lidmi, kteří tu šarádu vymysleli a připravili.
  Normální, konfekční, přituplý přístup by byl nedbat protestů aktivistů ala Schwarcenberg a Kalousek a zavřít Savčenkovou až zčerná.
  Oni ale Savčenkovou vyhodnotili a usoudili, že Savčenková na svobodě bude pro Kyjevské fašisty dar – nedar a pustili jí i s rizikem, že to jejich lidi nepřijmou zrovna s nadšením. Už tenkrát zřejmě Schwarcenberg a Kalousek čuměli s otevřenými ústy.
  Nakonec si Savčenkovou musel zavřít Porošenko sám a Schwarcenberg s Kalouskem jsou pro srandu králíkům. Pokud Savčenková shnije v ukrajinské ťurmě, nevadí, hlavně když to nebude v ruské. Tak se vnáší nedůvěra. Můžu k těm lidem mít důvěru, že jsou minimálně příčetní? Nemůžu.

  Mimochodem co je to to Open Society Fund zač? Kdo to platí?

  • PP napsal:

   Pardon, ale tohle vypadá jako ukázkový příspěvek proruského trolla.

   • Admirál napsal:

    Děkuji za uznání, vším, čím jsem byl, jsem byl rád.

    A co máte k věci?

    • Frank Zappa napsal:

     Inu, nic nového v naší sluneční soustavě. Pokud máte něco proti způsobu „informování“ veřejnosti, označí vás prostě za ruského agenta nebo trolla a za významného mlčení se jede bohužel dál a dál jakoby nic.

     John Pilger – Válka, kterou nevidíte (cz tit.): https://www.youtube.com/watch?v=VYcijXLTHqU

  • Ctibor Novotný napsal:

   Já bych se zeptal, kdo platí vás? Anebo tyhle bláboly píšete zadarmo? to snad ne !

  • Hrdlodus napsal:

   Nejprve si přečtěte článek na Technetu (a pak klidně další tam odkazované). Pak zkuste něco říct o tom, že něco je proti přírodním zákonům. Všechny pseudoargumenty konspiratorů byly ihned vyvráceny – dle přírodních zákonů.
   https://technet.idnes.cz/zahadny-pad-budovy-wtc-7-je-vysvetlen-ale-konspirace-o-cia-trvaji-p83-/tec_technika.aspx?c=A110905_155452_tec_technika_pka

   • Frank Zappa napsal:

    To myslíte „vyvráceny“ panem redaktorem Kasíkem z Technetu, který pak následně odmítl zveřejnit informace o práci docenta Němce a jeho týmu z Ústavu stavební mechaniky? Pan Kasík je též komplicitní. Sám se do těch dezinformací a cenzury dobrovolně zapojil a když mu to bylo naznačeno, od té doby už hraje mrtvého brouka.

  • Misak napsal:

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Nadace_Open_Society_Fund_Praha

   Patrně mají výroční zprávu, tam byste měl zjistit kdo to platí. Obecně se dá říci, že nadace jsou financovány soukromými subjekty. Bývá to poměrně dobře průhledné. Narozdíl od financování jiných neziskových organizací typu politická strana.

  • Tondach napsal:

   Ano, jste pologramotný ale ne mediálně ! O 11. září jste právě vyslovil podporu jedné z těch naprosto nesmyslných konspiračních teorií…
   A tvrzení, že pan Schwarzenberg s panem Kalouskem rezolutně požadovali po Putinovi propuštění hrdinky Ukrajiny Savčenkové není taškařice ale důkaz té pologramotnosti ….

   • Frank Zappa napsal:

    Právě naopak, pokud je někdo mediálně gramotný a vzdělaný, měl by tyto průhledné manipulace prokouknout a ne si nechat vymydlit mozkovnu.

 5. ČERT napsal:

  Tak ono je často těžké něco kvalitně generalizovat, takže bych se zastavil u třech bodů, o kterých se článek zmiňuje (takové analytické úvahy). 1) Že „svět ovládají Židé“… Tak jistě, že je to nesmysl, ale mám skutečně pocit, že zde existuje nějaká vlivná židovská či prožidovská lobby, anebo možná je to jen pocitem historické viny Evropanů vůči židovským komunitám, v důsledku toho výrazného antijudaismu a antisemitismu třeba už v dobách dávno před tragédií holocaustu… (?) Totiž, proč zrovna třeba popírání židovského holocaustu (který je jinak tedy dost dobře historicky „zmapován“) je vyloženě trestné; proč, kdyby někdo třeba jen nezištně nebo z nevědomosti toto popíral či hodně bagatelizoval, neplatí to, co de facto lze aplikovat v případě jiných historických, třeba též velmi tragických událostí – prostě obyčejné mávnutí ruky, „jseš blbec, doplň si historické vzdělání…“
  Jinak samozřejmě, jak jsem uvedl, je to opravdu dobře „zmapovaná“ a zdokumentovaná záležitost, počet známých konkrétních jmen osob, které se prokazatelně staly obětí holocaustu (šoa), jde do milionů, atd. atd. Takže jestli ten důraz na něj zrovna v otázce trestnosti nespočívá právě i v tom, že je historicky zdokumentován lépe než případy jiných genocid…(???)
  Jinak, teď bych odbočil, ale plně to s tím může souviset… Zrovna jsem na jiném serveru narazil na to (může to být tedy zrovna jedna z takových fake news, nevylučuji), že prý nějací blbci, prý z „pražské a brněnské kavárny“, prosazují názor, že by se vina za nacismus a jeho zločiny měla rozprostřít na všechny národy Evropy… Tak pokud opravdu nějaká taková intelektuální tendence existuje, pak bychom tu „Evropu“ museli dost rozšířit… Jistě bych řekl, že takoví Arabové (hlavně Palestinci) chovali vůči antisemitské politice nacistického Německa větší sympatie než takoví Italové pod fašistickou vládou. Takže ti dotyční (zdůrazňuji, pokud to nepatří zcela k fake news) by si tohle měli dostudovat – ať se sebe zbytečně nedělají blbce…

  2) Pokud jde o ten New York a Washington 11.9.2001… Tak jistě, že to udělala a-Kájda na pozadí s bin Ladinem… Jenže ta konspirační teorie, že si to zařídili sami Američané, ta vychází z prostých tendencí jak ve vnitřní, tak ve vnější politice, prostě udělat něco, aby se našla záminka k dalšímu (nechci to teď komplikovat Hitlerem, Stalinem apod.). A historicky vzato, takové či podobné myšlení není úplně cizí ani Američanům.
  Tady se jako takový precedent nabízel výbuch křižníku „Maine“ v havanském přístavu, na Kubě, v r. 1898. Možná bych měl připomenout, že to bylo v době, kdy USA sympatizovaly s bojem Kubánců za nezávislost proti španělské koloniální nadvládě, respektive samy sledovaly na Kubě vlastní zájmy… A výbuch americké válečné lodi v kubánských vodách, který stál život asi 250 námořníků (a jehož skutečné příčiny nejsou dodnes známy), USA okamžitě „přišily“ na vrub španělské diverzi a posloužil jim jako záminka k válce se Španělskem. Možná je známo, jak také tato pro Američany celkem snadná válka (Little Splendid War, „malá skvělá válka“, jak ji nazval pozdější president Theodore Roosevelt) obrovsky posílila velmocenské pozice USA ve světě – prostě to, co pak umocnily obě světové války…
  Ale tak, přikláněl bych se k odhadu, že „Maine“ si do vzduchu nevyhodili sami Američané, ani to neudělali Španělé a případně ani kubánští povstalci (kteří by pro to nějaký logický důvod možná mít mohli)… Že to prostě byla opravdu jen nehoda a, vzhledem k okolnostem, náhoda. A tvrzení, že 11.9.2001 si USA zaranžovaly samy je prostě stejný nesmysl, jako kdyby si měly samy zaranžovat japonský útok na Pearl Harbor v roce 1941.

  A konečně, za 3) otázka té ruské propagandy. Tak samozřejmě, víme zhruba, jaký je základní aktuální problém kolem Ruska (nostalgie po té supervelmocenské velikosti z dob studené války; asi neochota více se podřídit nebo zapojit se do toho širšího světového, možná přesněji západního společenství, v němž stále dominují USA; asi tendence dokázat si, že jsou pořád supervelmocí rovnou USA…). Ale tady se přece dějí věci také úplně jiného druhu a příčin, na které Putin může tak leda, s prominutím, čumět… A i když tím nechci popírat, že toho může nějak využívat/zneužívat jeho propaganda, tak hledat za všemi problémy např. ohledně EU, migrační krize atd. a priori Rusko… To by přece mohlo působit podobně hloupě jako tvrzení, že „Židé ovládají svět“ nebo že si „USA samy zařídily útok na mrakodrapy WTC“…

  • petph napsal:

   Pokusil bych se Vám odpovědět
   1) Ve skutečnosti v trestním zákoníku přesně stojí, cituji (par.405) :
   „Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru , bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“
   Tedy, vidíte, že to není omezeno právě a jen na židovský holokaust, ale na všechny „..zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru“. Až moc,…protože v tomto případě je to pak stát, politici, kdo určuje co to jsou válečné zločiny nebo zločiny proti míru versus boj za demokracii všude po světě (i tam kde ji nechtějí).
   Nicméně, pokud budeme uvažovat zda „.. existuje nějaká vlivná židovská či prožidovská lobby, samozřejmě že zejména v USA existuje a její vliv je zcela legální.
   Důvod proč právě v USA se dá vysvětlit historicky – v USA mají tak více jako sto let náskok v obraně občanských práv a svobod i majetků (beze různých -istických přerušení), takže tam se právě většina židovských bohatých rodin i se svými finančním majetkem přestěhovala – už v 19.století- A byl by ještě starší historický exkurz proč právě Židé jsou kvalitní finančníci :)))…Ale taky by se dalo -zase na základě uvah o moderní demokracii, politice a zejména globální politice uvažovat, proč už jim to vlastně v posledních desetiletích nefunguje.
   2) Ohledně 11.9.2011. Sice se dá důvěřovat americké politice že to udělala a-Kájda, jenomže pokud to bylo jinak se nedozvíme ani za 50, ale spíše až 100 let. Jak nyní „ukázalo“ takzvané zveřejnění informací o atentátu na F.Kennedy. Nezveřejnilo se prakticky nic..
   3) Propaganda pracuje na všech stranách, více k tomu netřeba dodávat..

   • Frank Zappa napsal:

    Propaganda holt pracuje na všech stranách a ve výsledku jsou chudáci z nižších tříd nahnáni do války, kde brutálně zabíjí stejné takové chudáky. Novináři jsou v takovém systému spíše od toho, aby společnost umravňovali, než aby dávali veřejnosti skutečné informace a otvírali obzory. To nedejbůh. Běžný kanonenfutter tu není od toho, aby složitě myslel, pochyboval a zlobil vrchnost, ale aby byl řízen.

    „Freedence Clearwater Revival – Fortunate Son“ https://www.youtube.com/watch?v=qV4Q-RSQCq0

   • PM napsal:

    Ano propaganda pracuje velmi efektivně i vy jste toho důkazem.
    Vše může být i jinak, to je přeci všem jasné, kdo ví, i Země může být nakonec placatá, to se ale dozvíme nejdříve za 100 let.

    • petrph napsal:

     Vidíte, to jste popsal velice hezký příklad. Takový Galilei byl přinucen pod hrozbou upálení odvolat tvrzení že Země se točí kolem Slunce ještě v 17.století. Vzhledem k tomu že toto zjistil a popsal už 4. století př. n. l. Aristotelés, podařilo se to západní společnosti, která využívala dogmatické křestanské náboženství jako svou státní ideologii utajovat, (kombinací různých forem) (s)prostým lidem přes 2 000 let. Ale dalo by se najít spousta podobných historických i politických příkladů, které se dařilo vhodnou propagandou spojenou s mocí. tajit hezky dlouho.

   • ČERT napsal:

    Tak s tím židovským holocaustem, když citujete ten § 405, tak bych měl zdůraznit to DE FACTO… Prostě o řadě jiných věcech se různě polemizuje, třeba se někdy něco přehání nebo naopak bagatelizuje, a to i v odborné veřejnosti, právě jistě i proto, že ty věci nejsou tak důkladně „zmapovány“ jako holocaust… Vždyť když ten paragraf zmiňuje výslovně i komunismus, tak si vemte třeba otázku stalinských čistek nebo vůbec stalinismu v SSSR, koho všeho počítat mezi oběti teroru, atd. Ale tak zase jistě, dokázal bych si představit, že by mohl být trestně stíhán někdo, kdo by například popíral konkrétně, že komunisté u nás popravili Horákovou, Kalandru atd. Ale dál bych tohle teď, včetně toho, kam možná míříte, nerozebíral. Ano, je pravda, že ten paragraf, když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, může působit poněkud vadně.
    Jenom bych se ale ještě pozastavil u toho, když narážíte na tu genezi toho, že Židé jsou/byli dobří finančníci… Tak možná víte, že ono to bylo zčásti podmíněno asi i jistou znouzectností – když třeba často nemohli vlastnit zemědělskou půdu nebo jiné nemovitosti, bylo jim bráněno v provozování řemesel, tak se hodně soustřeďovali právě na finančnictví. Ona to také byla mezi řekněme elitami středověké křesťanské (a samozřejmě feudální, ještě zdaleka nikoliv buržoazní) Evropy dost opovrhovaná činnost (možná by se to dalo trochu i srovnat s tím, jak se ještě i o dost později běžně a otevřeně pohrdalo manuální prací)…

    A k tomu 11.září 2001… Tak ale tady byla také jasná, úplně logická návaznost. Vždyť USA se s al-Kájdou ocitly ve vážném konfliktu už na konci 90.let, ještě za Clintona (v Africe a v Afghánistánu)… Připomněl bych, že jsou známi i přímo ti sebevražední atentátníci, kteří ta letadla do těch objektů namířili… A je také zajímavé, že většina z nich, tak jako sám bin Ládin, pocházela ze Saúdské Arábie. Vždyť ono to také tenkrát i docela ochladilo jinak dobré vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií – když prostě Američané začali poukazovat na to, že už sám saúdskoarabský režim a systém vytváří podmínky, aby tam vyrůstali takoví fanatičtí džihádisté apod. Samozřejmě, bez ohledu na to, že bin Ládin kdysi, v 80.letech, sloužil víceméně jako spojenec USA v boji proti SSSR a prokomunistickému režimu v Afghánistánu…

Přidávání komentářů není povoleno