Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Rusové chtěli pro jednání s Českem velkolepé aranžmá, slavnostní koncert i nadaci blízkou rozvědce

Ruské představy o blížícím se Česko-ruském diskusním fóru byly původně mnohem ambicióznější, než jak akce nakonec podle všeho dopadne. I když ale fórum nakonec nepůsobí nijak nápadně, pozornost vyvolalo mezi historiky, diplomaty i tajnými službami.

Hlavní pracovní část česko-ruské diskuse začne zítra, slavnostní společenské zahájení je na programu už dnes večer. Pokud by vše probíhalo podle scénáře, jaký si původně vymysleli Rusové, bylo by vše mnohem velkolepější.

„Měli představu dvanácti pracovních skupin, chtěli velký doprovodný koncert. To jsme ale zastavili v samém počátku. Bylo by to neadekvátní současnému stavu česko-ruských vztahů,“ říká ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

„Byli jsme a jsme ostražití, nechtěli jsme se nechat vlákat do nějakých pastí, což se nám myslím povedlo. Kromě toho je na akci i nějaký finanční limit,“ dodává Jindrák.

Bez fandění příznivců Kremlu

Neveřejnou informací je pak to, že původní ruská představa byla, že partnerem fóra bude za Rusko Nadace na podporu veřejné diplomacie A. M. Gorčakova.

Ta má za cíl „zlepšování zahraničněpolitického image Ruska“, jejím zřizovatelem je ruské Ministerstvo zahraničí. Organizace mimo jiné „podporuje média a elektronické informační zdroje v zahraničí a poskytuje finanční či organizační podporu zahraničním krajanským organizacím“.

Angažmá této nadace v Česko-ruském diskusním fóru se podařilo odvrátit. Podle diplomatických zdrojů HlídacíPes.org je spojována i s ruskou rozvědkou, o čemž má česká strana poměrně přesné informace. 

„Nabízeli nám, že se toho za ruskou stranu ujme právě fond Gorčakova. Vidíme ale odstrašující příklad Slovenska, kde podobné diskusní fórum je s působením „Gorčakova“. Je to organizace patřící ruské rozvědce,“ říká pod podmínkou anonymity vysoce postavený diplomat českého Ministerstva zahraničí.

Jak dodává, původním ruským požadavkem bylo to, aby akce byla plně otevřena veřejnosti. I to ale česká strana odmítla – z obavy, že by akci ovládli aktivističtí a nekritičtí příznivci Kremlu.

Partnerem diskusního fóra je nakonec za Rusko moskevská vysoká škola MGIMO. Za českou stranu je to Ústav mezinárodních vztahů.

„Platforma je to nepolitická, je na akademické úrovni. Určitě to nebude sloužit jako nástroj ruské propagandy. Za prvé proto, že to nedopustíme, a za druhé ani nemám pocit, že by to byla jejich ambice,“ říká Rudolf Jindrák.

Za ruskou stranu o programu fóra vyjednávali především dva muži: Anatolij Torkunov, rektor MGIMO, a Michail Švydkoj, zvláštní představitel prezidenta Ruské federace pro mezinárodní kulturní spolupráci. Oba muži mají nejen z titulu své funkce velmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Obavám z propagandy nerozumíme

Zda se politiku podaří z obsahu diskuse zcela eliminovat, tak jisté není.

Tématem fóra je vedle možné spolupráce ve vzdělávání také zkoumání historie (respektive česká snaha dostat se k obsahu ruských archivů). Právě historii i ve vztahu k bývalému Československu ale s oblibou ruská strana opakovaně překrucuje a využívá ji i pro účely aktuální propagandy.

Toho se také obávají kritici Česko-ruského fóra. První otevřený dopis odmítající tuto akci vznikl už vloni v listopadu.

Signatáři v něm vyzvali tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby vznik fóra pozastavil, protože může být „zneužito jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace“.

Následovala i další kritika akce (a účasti českých historiků na ní) od některých bývalých i současných zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ústav mezinárodních vztahů se však možného zneužití fóra z ruské strany neobává.

„Čeho se spíše obáváme, je, že se s Rusy kvůli obavám z propagandy jednou třeba přestane mluvit… Upřímně, obavám z propagandy příliš nerozumíme, protože na propagandu žádné fórum potřeba není,“ říká za Ústav mezinárodních vztahů mluvčí Lucie Božková s tím, že na akci bude dostatek českých expertů, kteří například případné „pohádky o osvobozování v srpnu 1968“ nenechají bez reakce.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Ta komedie se vůbec neměla pořádat ….

  • sandy napsal:

   A představ si ti zločinci dokonce chtěli , aby byla veřejná a ještě by mohli nás uvědomělé občany uvést v pokušení nevěřit oficiální hrozbě Ruska

 2. Petr Kaminsky napsal:

  To co rika mluvci UMV, ukazuje, ze vubec nechapou, ze propaganda nebude na tom foru, ale forum bude zneuzito pro ucely propagandy. Predpokladam, ze z ruske strany tam (na foru) bude znet neco jako – meli byste byt vdecni, ze jsme vas v roce 1945 osvobodili a v roce 1968 zachranili pred kontrarevoluci.

  • nováček napsal:

   Za tu porrážku nacistůa osvobození od nich v květnu 1945, bychom vděčni určitě být měli! Američané osvobodili ČSR jen v lživé představě paní učitelky Štěpánové z Veverské Bitýšky. K Američanům nacističtí vojáci utíkali, s Američany na území bývalé ČSR nebojovali!

   • Tomáš napsal:

    Nováček lehni, zmlkni a studuj. Pak teprve diskutuj. Číst umíš, ne?

   • Miloš Kadlec napsal:

    Však oni si to osvobození Rusové taky nechali zaplatit – například Podkarpatskou Rusí, kterou nejpve anektovali a pak na ní uspořádali plebiscit. Co mi to jenom připomíná?

   • Petr napsal:

    Rusáci sem v květnu ’45 importovali komunismus, se svobodou jejich počínání nemělo pranic společného

 3. Luba napsal:

  Zajímalo by mě, zda se tohoto fóra, popř. fóru, zúčastní i ruští historici Andrej Zubov, Kirill Alexandrov či Mark Solonin. Tito lidé nejsou zrovna u putinistů v oblibě, neboť piší o dějinách pravdu. Ale vzhledem k tomu, že partnerem je za ruskou stranu MGIMO, ze které byl Zubov za své přirovnání putinského režimu k poměrům ve fašistické Itálii vyhozen, tak to nepředpokládám.

 4. Miloslav Novák napsal:

  Nejvíce mě z této jednoznačně proruské propandy dojal dárek- publikace na 100 stránkách, nazvaná „Babiš. Vůdce pro 21. století. Estébák Bureš je ten praví pro akorát pro Putina. Okamžitě zrušit tuto akci drze pořádanou na našem území. Také to svědčí o přístupu Hradu v čele s Ovarem.

 5. Frank Zappa napsal:

  Je umění rozlišit ruskou-propagandu od ruské ne-propagandy.

 6. Nemec napsal:

  Existuje ještě v Evropě nějaký stát kam se nevměšuje Rusko za pomoci domácích kolaborantů ? Čím si Rusko s Putinem získává v Evropě /Italie, Maďarsko atd. / popularitu ? Okupací národů a vražděním novinářů ?

  • nováček napsal:

   Podle Vás určitě. Ale zkuste se ještě nad tím zamyslet.

 7. Josef napsal:

  Propaganda našich bolševických kolaborantů tvrdí,že NATO je v pobaltských republikách zbytečně.Rusové přijali filosofii Hitlera,že kde je jeden Rus tam je Rusko a v pobaltských republikách je jich dost na to,aby vyvolali nepokoje a Putin by jim rád pomohl jak to udělal v Osetii,Ukrajině.

Přidávání komentářů není povoleno