Právnící rozcupovali návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, vláda jej ale schválila

Napsal/a Ondřej Neumann 2. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hned dva zpravodajové Legislativní rady vlády doporučili hodit zákon o elektronické evidenci tržeb do koše. Zákon, který výrazně zasáhne do podnikání statisíců lidí, vláda přes původní odpor lidovců schválila jednomyslně tuto středu.

Námistky lidoveckých ministrů přímo při jednání vlády do návrhu zapracovávala náměstkyně mnistra financí Simona Hornochová. Ministr financí Andrej Babiš označil spor s lidovci za „nedorozumění“.

Na existenci odmítavých stanovisek dvou expertů, docentů právních věd, upozornil webový projekt České souvislosti.

HlídacíPes.org nabízí ke stažení obě „Zpravodajské zprávy k návrhu zákona o evidenci tržeb“ v plném znění (ke stažení níže).

Experti: Babišův návrh zamítnout, nebo totálně předělat

Autorem jedné je Doc. JUDr. Bohumil Havel Ph.D. z advokátní kanceláře PRK Partners, druhou vypracoval Doc. JUDr. Petr Mrkývka Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně. Obě expertizy byly vypracovány pro jednání Legislativní rady vlády 7. května.

Oba právníci nezávisle na sobě shodně doporučují předložený návrh zákona o evidenci tržeb zamítnout, v horším případě přerušit jednání Legislativní rady vlády a vyzvat předkládající ministerstvo financí k předložení přepracovaného návrhu.

Legislativní rada vlády 7. května skutečně projednávání návrhu zákona přerušila. Vrátila se k němu již na konci května a doporučila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb vládě ke schválení. S tím, že ministr financí Andrej Babiš následně do konečného znění zákona zapracuje poměrně vážné výhrady k původnímu návrhu, které Legislativní rada zformulovala ve svém stanovisku z 28. května.

Hlavní výhrady právníků Havla a Mrkývky:

  • „Základním problémem je, že bez věcného záměru lze jen stěží pochopit, oč předkladateli vůbec šlo. Text má na mnoha místech triviální vady, které vzbuzují pochybnosti o základní orientaci v reáliích fungování podnikání a konec konců i v právu.“ (Mrkývka)
  • „Zdůvodnění v důvodové zprávě je politické, věcně staví na hypotézách, které jsou obtížně verifikovatelné, a to včetně knowledge transferů z Chorvatska (…) – zkušenost jednoho státu nezakládá funkční model“. (Havel)
  • „Je zjevné, že cílem celého procesu je primárně posílení kontrolní role státu, a to z velké části na náklady soukromých osob, což je v rozporu s principy i práva evropského.“ (Havel)
  • „Problémem není jen srozumitelnost jednotlivých ustanovení. Problémem je srozumitelnost celého zákona.“ (Havel)
  • „Je otázkou, zda generální zavedení evidence tržeb v on-line informačním systému je opravdu nezbytnou nutností a nenabízí-li staré demokracie jiné možnosti, které nezatíží zejména drobné podnikatele dalšími povinnostmi a sekundárními investicemi bez efektu pro jejich podnikatelskou činnost“. (Mrkývka).

Celé analýzy ke stažení zde:

Bohumil Havel

Petr Mrkývka


K tématu jsme už publikovali:

Skrytá rizika elektronické evidence tržeb

Přinese evidence tržeb 10 miliard navíc? V Chorvatsku na DPH vybírají stále stejně

15 věcí, kterými stát dusí živnostníky a malé podnikatele

 


Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)