Babiš všechno říká naplno a na nějaké ALE si nehraje. ALE…

Napsal/a Robert Malecký 4. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. U tradičních politiků je většinou slyšet nějaké ALE. Schválně je občas poslouchejte. „Platit daně je správné, ale…“ „Musíme bojovat proti daňovým únikům, ale…“ Takto si dnes na facebooku postěžoval ministr financí Andrej Babiš. Já nejsem tradiční politik, všechno říkám naplno a na nějaké „ale“ si nehraju, dodal.

Ono je to s těmi ALE všelijak. Kdybychom chtěli být obzvlášť jízliví, připomeneme panu ministrovi jeho vlastní výrok, který pronesl v březnu ve sněmovně, když se projednávala dotace pro jeho Čapí hnízdo, které ALE tak docela jeho nebylo.

„Ano. Mám střet zájmů, ALE já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl.“ Tato slova se dokonce v nedávné anketě Českého rozhlasu stala výrokem roku.

Dopisy, co nemaj podpisy

2017-01-04

Celý Babišův lament byl na facebooku uvozen dopisem čtenáře. “Mohl by už konečně někdo z politiků říct naplno do médií, že NORMÁLNÍ JE PLATIT DANĚ A NEKRÁST!? Prostě a jednoduše, tak to je všude v civilizaci,” napsal Babišovi Miloš Poláček. „Jo, je to divné, ale nechávají mě v tom samotného,“ dodal k tomu Babiš.

My v tom pana ministra samotného nenecháme a trochu mu s vysvětlením oněch ALE pomůžeme.

Ono je totiž samozřejmě normální platit daně. ALE jistě není normální, když vláda podsekává rozpočty, vykazuje přebytky, ALE daně nesnižuje. Stát není bankovní ústav ani cosi na způsob spořícího účtu občanů, kam si odkládají momentálně volné peníze. Stát je najatý hospodář, který se účelně stará o přesně takové množství prostředků, které je na chod věcí veřejných třeba. Tečka.

Taky je normální nekrást. ALE normální už není, když stát číhá na zloděje prostřednictvím pokoutně nasazených odposlechů, když soudci vypisují policajtům bianco šeky na vyšetřování a když se kvůli tomu už jednou chycené ryby smějí rybářům do obličeje.

Jistě, že je normální bojovat proti daňovým únikům. ALE není už v civilizovaném světě tak běžné otočit důkazní břemeno při prokazování původu majetku na základě pouhého předběžného šetření pár úředníků finanční správy. Co to je, takové předběžné šetření, že má váhu větší než soud? Takto s tím bohužel počítá zákon, který má konečně nějakou velkou rybu ulovit.

Stát má jistě povinnost vymáhat a kontrolovat, zda lidé dodržují zákon. ALE opravdu není normální (a hlavně morální), aby vyvěsil anonymní formulář, v němž vyzývá k udávání. Ať si paní Šulcová, co píše dopisy, co jsou zvláštní tím, že nemaj’ podpisy, aspoň musí koupit dopisní papír, známku a obálku a dopis poslat, a ne jí to takhle hnusně usnadňovat.

Pan předseda Babiš rád říká, že není normální politik. Přitom je docela normální být politik. ALE není normální být populista.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)