Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebook Andreje Babiše,

Babiš všechno říká naplno a na nějaké ALE si nehraje. ALE…

GLOSA. U tradičních politiků je většinou slyšet nějaké ALE. Schválně je občas poslouchejte. „Platit daně je správné, ale…“ „Musíme bojovat proti daňovým únikům, ale…“ Takto si dnes na facebooku postěžoval ministr financí Andrej Babiš. Já nejsem tradiční politik, všechno říkám naplno a na nějaké „ale“ si nehraju, dodal.

Ono je to s těmi ALE všelijak. Kdybychom chtěli být obzvlášť jízliví, připomeneme panu ministrovi jeho vlastní výrok, který pronesl v březnu ve sněmovně, když se projednávala dotace pro jeho Čapí hnízdo, které ALE tak docela jeho nebylo.

„Ano. Mám střet zájmů, ALE já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl.“ Tato slova se dokonce v nedávné anketě Českého rozhlasu stala výrokem roku.

Dopisy, co nemaj podpisy

2017-01-04

Celý Babišův lament byl na facebooku uvozen dopisem čtenáře. “Mohl by už konečně někdo z politiků říct naplno do médií, že NORMÁLNÍ JE PLATIT DANĚ A NEKRÁST!? Prostě a jednoduše, tak to je všude v civilizaci,” napsal Babišovi Miloš Poláček. „Jo, je to divné, ale nechávají mě v tom samotného,“ dodal k tomu Babiš.

My v tom pana ministra samotného nenecháme a trochu mu s vysvětlením oněch ALE pomůžeme.

Ono je totiž samozřejmě normální platit daně. ALE jistě není normální, když vláda podsekává rozpočty, vykazuje přebytky, ALE daně nesnižuje. Stát není bankovní ústav ani cosi na způsob spořícího účtu občanů, kam si odkládají momentálně volné peníze. Stát je najatý hospodář, který se účelně stará o přesně takové množství prostředků, které je na chod věcí veřejných třeba. Tečka.

Taky je normální nekrást. ALE normální už není, když stát číhá na zloděje prostřednictvím pokoutně nasazených odposlechů, když soudci vypisují policajtům bianco šeky na vyšetřování a když se kvůli tomu už jednou chycené ryby smějí rybářům do obličeje.

Jistě, že je normální bojovat proti daňovým únikům. ALE není už v civilizovaném světě tak běžné otočit důkazní břemeno při prokazování původu majetku na základě pouhého předběžného šetření pár úředníků finanční správy. Co to je, takové předběžné šetření, že má váhu větší než soud? Takto s tím bohužel počítá zákon, který má konečně nějakou velkou rybu ulovit.

Stát má jistě povinnost vymáhat a kontrolovat, zda lidé dodržují zákon. ALE opravdu není normální (a hlavně morální), aby vyvěsil anonymní formulář, v němž vyzývá k udávání. Ať si paní Šulcová, co píše dopisy, co jsou zvláštní tím, že nemaj’ podpisy, aspoň musí koupit dopisní papír, známku a obálku a dopis poslat, a ne jí to takhle hnusně usnadňovat.

Pan předseda Babiš rád říká, že není normální politik. Přitom je docela normální být politik. ALE není normální být populista.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. KASAM napsal:

  Slovo ALE jsem od politiků už dlouho naslyšel.Naučili se říkat trchu neutrálnější a méně závazné NIC MÉNĚ.

  • t117 napsal:

   …jde asi o to, co poslouchate 🙂
   jakakoliv promluva ceskych politiku o Evropske unii, zejmena o uprchlickych kvotach (ale nejen o nich), ma v sobe tech ALE (nejen NICMENE) spoustu 🙂
   Podle vzoru: „.. to je dobry/zajimavy napad, ALE.. [u nas by to nefungovalo; nasi obcane to nechteji; je to nesystemove; u nas jsou specificke podminky;…]“

 2. nováček napsal:

  Přebytek rozpočtu jehož polovinu tvoří to, co nám loni někdo dlužil a letos konečně zaplatil, navozuje vtíravou myšlenku na pověstnou „ostrou tužku“, kterou se už za minulého režimu dělal ze ztráty zisk a naopak. Pan Babiš, jako bývalý zaměstnanec komunistického podniku zahraničního obchodu (PZO) jistě tu „ostrou tužku“ dobře zná a sám ji možná tehdy občas použil. Vím o čem mluvím, nadělal jsem se dost „kmenových listů“ na dovozní zařízení, jednorázové dovozy surovin a pod.
  Konec konců rozpočet, i státní, je předpoklad, který se buď naplní, nebo nenaplní. Když očekávání, co rok přinese se drží „při zemi“, vždycky ten rok přinese více než se čekalo. A to i když je u toho „prefíkaný fígliar“. A žádné ALE není potřeba.

  • rich napsal:

   Vaše neinformovanost mě odrazovala odpovědět.Už proto,že nám vloni dlužné bude letos zaplaceno a rozpočet s tím nepočítá-to je silná káva pro čitatele.A co do kydání,že byl připuštěn k zaměstnání vzhledem k věku právě v době komunistické nadvlády do PZO,to je provinění jako „bejk“.My jsme těmto lidem vděčni,přinesli kontinualitu v hospodářském dění po r.1989.Držení rozpočtu „při zemi“ je obecné pravidlo jeho tvorby.Tady „ALE“ skutečně netřeba.
   Pane,pokud někdo škodil,byl jste to Vy svojí švindlovací tužkou.A měl jste od toho odejít,pokud Vám to zvedalo žaludek.

   • Josef napsal:

    Po přečtení příspěvků nováčka a riche mohu dodat pouze to, že podle všeho škodili a škodí oba.

    • rich napsal:

     Konečně mě někdo nazval škůdcem.Dokonce historickým.Děkuji.

   • nováček napsal:

    Já jsem tím bojoval proti komoušům, požkozoval jsem jejich hospodářství, nebo to sakra bylo jinak? A taky jsem od toho odešel, ale Babiš ne. Proto já jsem důchodcem s důchodem sotva průměrným a on ministrem financí a druhým nejbohatším … Čím vlastně? Čechem, nebo Slovákem?

 3. Petys napsal:

  Nenaučíš skákat hopsa novým kouskům starého psa. A pan Babiš je spolupracovník StB vlastně dodnes, protože ty staří psi z StB mu dělají v jeho soukromé podnikové policii ve vrcholných funkcích.
  Tak co očekáváme aby dělal s republikou než profízlovanou společnost fízlů a udavačů? Slováci ho vykopali za hranice, bohužel ve státě kde platilo a znovu platí Dobrý Čech – udavač má tento člověk ráj.

  • rich napsal:

   Asi Vám šlápl na kuří oko,že?Zřejmě jste zkolaboval na EET.

 4. Radomil Šamaj napsal:

  Nic pan Babiš nevybere poněvadž každý soudný podnikatel si nechá před koncem roku udělat finanční zprávu od svého daňového poradce a v případě, že by hrozilo vysoké daňové plnění tak raději koupí auto, nebo zrenovuje provozovnu či jinak podle práva utopí peníze, jen aby jeho rozdíl byl co nejmenší a nemusel odvádět daně. Pan Babiš je utopista .

Přidávání komentářů není povoleno