Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Účtenková loterie skončí fiaskem jako na Slovensku, odhaduje behaviorální ekonom

Už za půl roku začne nejkontroverznější loterijní hra v dějinách Česka – účtenková loterie. Cílem je lidi motivovat k tomu, aby v podnicích sami aktivně vyžadovali účtenky a pomáhali tak bojovat proti daňovým únikům.

Vždy k 15tému v příslušném měsíci se pak budou moct zapojit do slosování o peněžní výhry nebo dokonce o auto. Ročně bude stát rozdělovat peněžité i věcné výhry za 65 milionů korun. Šance na výhru je však podle behaviorálního ekonoma z Vysoké školy ekonomické v Praze Lubomíra Cingla nízká a časem o loterii přestanou mít lidé zcela zájem, stejně jako se tomu stalo na Slovensku.

 • Myslíte si, že se do účtenkové loterie zapojí v Česku hodně lidí?

Věřím, že na začátku bude zúčastněných spousta. Poté, co ale lidé zjistí, jaká je reálná šance na výhru, zájem opadne. Účtenková loterie je zaměřená na jednu lidskou vlastnost a tou je přeceňování. Lidé tradičně přeceňují příliš malé pravděpodobnosti a naopak podceňují ty příliš velké, což je v podstatě jeden z prvních poznatků behaviorální ekonomie s počátky už v 70. letech.

 • Bylo tomu tak i na Slovensku, kde účtenkovou loterii zavedli?

Ano, a také tam tato loterie skončila fiaskem. Pokud v České republice nebude v účtenkové loterii oproti Slovensku nějaká výrazná změna, asi to dopadne stejně.

 • Jakou roli v tom hraje psychologie?

Docela velkou, zejména ve zmíněném přeceňování. I když je pravděpodobnost velmi malá, lidé se chovají, jako by byla řekněme padesátiprocentní.

 • Co o tom ví behaviorální ekonomie; o tom, jak lidi přimět k tomu, co ani třeba dělat nechtějí?

Behaviorální ekonomie se v podstatě zabývá právě tím, co lidé dělat nechtějí. Anglicky se tomu říká nudge , což ve volném překladu znamená citlivě někoho popostrčit správným směrem. Tato ekonomie je oproti klasické také více lidská. Přistupuje k lidským potřebám.

 • Nemůže si pak ale člověk připadat manipulovaný?

To je těžká otázka. Manipulování člověkem je jeden z hlavních protiargumentů proti těmto zásahům. Lidem je ale pořád ponechána svobodná vůle a mohou se z toho vyvázat. Pokud se člověku něco nelíbí, může si v podstatě stejně dělat, co chce. Stát nastaví směr, ale člověk se může svobodně rozhodnout, zda ho bude respektovat a plnit.

 • Jak byste lidi motivoval vy, aby si brali v podnicích účtenky?

Je otázka, zda jsou vlastně jiné způsoby, jak si vynutit, aby si lidé účty opravdu brali a aktivně je vyžadovali. Účtenková loterie není ve své podstatě vůbec špatná možnost, má však své ale.

 • Co si myslíte o tom, jak se Češi rychle zapojili do udávání podniků, které porušují pravidla elektronické evidence tržeb? Překvapilo vás to?

Nepřekvapilo. Češi to mají asi v sobě. Obávám se ale, že ta udání mohou mít špatný efekt na vzájemnou důvěru mezi lidmi. Pokud udání budou častá a stát na ně bude také aktivně reagovat, může to mít za následek, že se obecně mezi zákazníky a prodejci sníží důvěra. A důvěra v ekonomice je dost zásadní pojem, je složité si ji vybudovat. Důvěra přitom zjednodušuje fungování ekonomiky. Stát se to ale rozhodl nastavit tak, aby se lidé báli a udávali.

 • A co může být důsledkem?

Například se zvýší transakční náklady. A v současné době už vidíme i to, že podnikatelé v souvislosti s EET už zavírají své podniky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, ono se dá – i z hlediska behaviorální ekonomie doložit proč účtenková loterie nebude fungovat a nic nepřinese. Totiž, z pohledu behaviorální teorie se musí taková podaná nabídka tvářit jako jedinečná, maximálně výhodná, právě aktuální, právě proto aby člověk nestačil zapojit své racionální rozhodovací procesy a neporovnal jí s jinými nabídkami.
  Jak je to s účtenkami? Zdánlivě to vyćhází – kdo by odolal loterii, kde může vyhrát auto. Jenomže – to hovoříme o všech účtenkách – a těch bude mít každý občan plné kapsy – z poctivých obchodů a podniků, jeho „potřeba“ hrát bude takto ukojena. Ale ta loterie by ho měla tlačit k tomu aby si vyžádal účtenky tam kde mu je nedávají. K čemu už tedy z pohledu behaviární toerie nebude mít důvod. Naopak – tam se může projevit jeho (i morálně zdůvodnitelná) participace s obchodníkem – rozdělit se s ním o nelegální zisk ve snížené ceně.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   No a? Že účtenková loterie je šmé, to snad napadne dříve nebo později každého troubu a ví to i ti, co ji budou zavádět. Jen o tom zatím taktně mlčí.

 2. mpistora napsal:

  700 000 účtenek týdně ve slovenské loterii mi jako fiasko nepřipadá. Ano, je to o řád méně než na začátku, ale svůj účel – plošně monitorovat vydávaní účtenek s pomocí občanů, to stále plní.

  • Zbyněk napsal:

   Pištoro M. Kde jste, propána, přišel na to číslo? Máte ho stažené zřejmě z ofic. vládních materiálů. Skutečnost je úplné jiná. Slováky skutečně omrzelo skladovat a kontrolovat desítky čísel, složených z desítek souborů písmen a čísel.
   Jen ten, kdo se fláká, třeba i v zaměstnání, má čas na tuto pakárnu. Navíc financovanou z vybraných daní. To by mělo vadit snad každému. Ať to Agrofert platí ze svého.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kontrola EET je nevyvážená. Měla by se ješte uzákonit povinnost obchodníka oznamovat zákazníky, kteří si účtenku nevezmou, nebo ji hned zahodí, či jinak jí opovrhnou. Možná, že by takoví zákazníci měli být obchodníkem zadrženi až do příchodu některého z orgánů činných v trestním řízení. Pak by ty dvě zůčastněné strany měli stejné šance, udávat se navzájem.

Přidávání komentářů není povoleno