Policie za kamerou, střední Evropa plná demonstrantů a v čem se plete Pelikán

Napsal/a -pes- 14. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Viceguvernér ČNB Hampl: „Měnovou politiku by od nás mohli v cizině opisovat.“ *** Kdo nahradí na Ústavním soudu Pavla Rychetského? *** Jak Češi (ne)bohatnou – 15. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

PELIKÁNOVY NEDODĚLKY: Končící ministr spravedlnosti říká: „K mému vlastnímu překvapení si myslím, že mám docela splněno.“ Plete se. Česko dosud nemá nový trestní řád ani nový občanský soudní řád, Robert Pelikán vzdal zákon o státním zastupitelství a protikorupční speciál. To vše hnutí ANO slibovalo ve svém volebním programu v roce 2013 a Sobotkova vláda měla v programovém prohlášení.

DEMONSTROVAT POD DOHLEDEM: Pražská policie poslala na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi v Praze kamerový vůz, který používá pro natáčení extrémistů. Proč, to říct nechce. Rozhodnutí prý bylo na veliteli „daného opatření“. Skoupá na informace je i ohledně technických možností kamerového vozu. Jde o taktickou informaci, říká. Přečtěte si, jaká jsou policejní pravidla pro zacházení s natočenými záběry.

ZA SLUŠNÉ (ČESKO)SLOVENSKO: Už druhý měsíc se desítky tisíc Slováků pravidelně scházejí na náměstích měst a demonstrují „za slušné Slovensko“. Protesty, které donutily k demisi dlouholetého premiéra Roberta Fica, mají odezvu i v zahraničí v čele s Českem, kde žije silná slovenská komunita. „Měla by demonstrovat celá střední Evropa,“ míní organizátor pražských protestů Samuel Zubo v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

CHUDÍ-BOHATÍ ČEŠI: V exekuci je v přepočtu každý šestý ekonomicky aktivní obyvatel Česka. I když se i těmto lidem v průměru díky vysoké poptávce po zaměstnancích a díky růstu ekonomiky postupně zvedají mzdy, oni sami to nepociťují. Prohlubuje to odcizení téhle skupiny občanů od zbytku společnosti.

KDO PO RYCHETSKÉM? Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský žádá o schůzku prezidenta Miloše Zemana. Chce s ním řešit otázku svého nástupce v čele soudu. Jak už uvedl dříve, za ideální osobu považuje nynějšího šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, kterému vyprší mandát letos na podzim. Schůzky u Zemana by se měl zúčastnit i Baxa a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

BYTY OKD V ZÁSTAVĚ: Majetek společnosti Residomo, který zahrnuje více než 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, je vedený jako záruka za proplacení vydaných firemních dluhopisů. Největší skupina nájemního bydlení v Česku, která se dostala do soukromých rukou po kontroverzní privatizaci těžební společnosti OKD, je nyní v zástavě britské správcovské skupiny Wilmington Trust.

NEPŘÁTELÉ UŽ 20 LET: Potřetí v řadě a počtvrté celkem se Viktor Orbán po volbách stal maďarským premiérem. K vítězství mu pomohly útoky proti miliardáři Georgi Sorosovi, který přitom kdysi v Orbánovi viděl naději pro Maďarsko. Kdy se vztah obou mužů pokazil, vysvětluje pro HlídacíPes.org maďarská socioložka Mária Vásárhelyiová.

ČNB JAKO VZOR?Češi bohatnou, doháníme Německo, ztráta České národní banky ve výši 240 miliard korun nemusí nikoho trápit,” konstatuje viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Vrací se i ke kritice intervencí ČNB. Ty skončily právě před rokem: „Použití kurzového závazku po roce 2013, to bylo jako když polijete ekonomiku živou vodou,“ tvrdí Hampl. Měnovou politiku by prý jiné státy mohly od Česka opisovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)