Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jindřich Čejka, Kamerový vůz Policie ČR na Václavském náměstí 9.4. 2018

Policie natáčí demonstranty proti Babišovi. Důvod říct nechce. Rozhodl tak prý velitel

Pražská policie poslala na pondělní demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi v Praze kamerový vůz, který používá pro natáčení extrémistů. Proč, to říct nechce. Rozhodnutí prý bylo na veliteli „daného opatření“. Skoupá na informace je i ohledně technických možností kamerového vozu. Jde o taktickou informaci, říká.

„Poznej toho, kdo zná tebe” byla oblíbená hra pražských anarchistů v polovině 90. let minulého století. Během demonstrací fotografovali policisty v civilu, kteří fotografovali je. A fotky pak sdíleli mezi sebou a v anarchistických časopisech (internet ještě nebyl tak rozšířený a sociální sítě neexistovaly vůbec).

Technický pokrok umožnil, že policisté dnes mají k dispozici v řadě krajů dodávky, které tuto práci zastanou samy.

Jednu takovou vyslala pražská policejní správa i na pondělní demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Několik tisíc lidí tam vyjádřilo svůj nesouhlas s trestně stíhaným premiérem v čele vlády a kroky jeho kabinetu bez důvěry.

Vybavení ze sci-fi filmu

Na dotaz HlídacíPes.org, na jaký typ akcí policie vůz nasazuje, pražská správa neodpověděla. „O použití tohoto vozu, zda bude nebo nebude nasazen, rozhoduje velitel daného opatření,” uvedl pouze mluvčí Jan Rybanský.

V minulosti se totiž policie při pořizování těchto vozidel chlubila, že mají sloužit proti extrémistům nebo fotbalovým chuligánům. Tehdy také prozradila některé technické parametry a schopnosti speciální techniky.

„Vybavení téměř jako ze sci-fi filmu má vozidlo, které v těchto dnech převzala moravskoslezská policie. Dodávkový speciál na podvozku Mercedes Benz Sprinter s pohonem 4×4 patří k tomu nejlepšímu, čím v současné době policie disponuje. Z vozidla za téměř 6,8 milionu korun by policisté měli řídit akce proti extremistům a fotbalovým chuligánům,” psal Moravskoslezský deník v roce 2010, když policie dodávku uváděla do provozu.

Už o rok dříve měli díky spolupráci s německými policisty speciální vozidlo v Ústí nad Labem. I tehdy se policie chlubila, že má pomoci usvědčit extrémisty.

Dnes už se policie k dovednostem dodávek vyjadřovat nechce. „Z  taktických důvodů nelze tuto otázku zodpovědět,” říká mluvčí pražské policie Rybanský.

Obraz i zvuk na velkou vzdálenost

Co vozidlo umí, je ovšem možné zrekonstruovat z informací, které policie sama v průběhu času poskytla.

Tříčlennou obsluhu vozidla tvoří velící důstojník koordinující činnost nasazených jednotek, tedy velitel zásahu, a další technici. K dispozici mají dvě vysokorychlostní kamery na rameni, které lze vysunout do výšky až šest metrů.

Na střeše auta je další kamera se směrovým mikrofonem, která dokáže zaznamenat obraz i zvuk na dlouhou vzdálenost. Na obrazovky uvnitř vozu je možné napojit čtyři přenosné kamery, které policisté rozmístí na strategická místa před nějakou akci, a deset minikamer na přilbách zasahujících policistů.

Kamery schopné natáčet i za velmi špatných světelných podmínek, vozidlo je navíc vybavené reflektorem, který dokáže snímaný prostor osvětlit. Vybavení obsluze umožňuje označit si na monitoru jakoukoli osobu uprostřed davu. Kamera ji pak dokáže automaticky sledovat až do okamžiku, kdy dav opustí.

Záznamy až jeden měsíc

Policie má oprávnění pořizovat záznamy pro případ, že by se staly součástí trestního řízení. Informaci o podmínkách jejich užití lze nalézt na webu Policie ČR.

„K zálohování záznamů kamer umístěných ve služebních vozidlech policie dochází pouze tehdy, pokud se vyhodnocením potvrdí potřebnost zajištění pořízeného záznamu. V takovém případě policista prostřednictvím vedoucího pracovníka pořízený záznam zajistí a přenese na záznamní médium,” píše za policii na webu Lucie Žďárská.

Pořízený záznam musí být odstraněn nejpozději do jednoho měsíce od dne jeho pořízení.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

35 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Každý si musí uvědomit v jaké zemi žije. Ostudné přepadení vládního úřadu, policisté fotící se s nebezpečným zločincem, vysocí důstojnicí schvalující přepadení suverénního státu jako vlastizrádci pod velením svého vrchního velitele, nebezpečné ozbrojené domobrany atd. Pro takový stát jsou nebezpeční slušní lidé, kteří nedrží hubu a krok. Jako v Turecku nebo Číně.

  • gdpr napsal:

   Co to plivete na policii – včera například v Domažlicích šli dva hodní policajti pomáhat nějakému človíčkovi v azylovém domě chránit ho.

   A zachovali se vysoce profesionálně – dali mu svoje služební zbraně a nechali se od něj postřelit – asi aby mu udělali radost.

  • Dee napsal:

   Poblicie svých instrumentů nadužívá vždy, když k tomu dostane příležitost bez ohledu na možnosti dané zákonem.

   • PP napsal:

    Přesně. A bez ohledu na vládu, pokud tam nebude sedět ministr vnitra, co to nějak výslovně zatrhne. Což nevím jestli vůbec může. U jakékoliv demonstrace musíte vždy počítat s tím, že tam někde bude více nebo méně schovaná policie a bude to natáčet. To snad překvapuje jenom lidi, co jdou demonstrovat poprvé 🙂

    • MichalT napsal:

     Absolutní hovinka neumětelů a hloupych anarchystů.
     Policie je důležitá a děla svou praci dobře. Pokažde kdyz jsem se na ne obratil vzdy pomohli. Az vy budete mit problem s kriminalnikem doufam ze si policiste na vase tupé texty vzpomenou a dle toho se rozhodnou zda vam pomoci.
     To ze nataci je v poradku,. Slusny clovek se nema ceho bat,
     naopak ale kriminalnik a agresor natacen byt nechce protoze zrejme by mu bylo neprijemne kdyby ho pak čapli.
     Takova demonstrace se muze kdykoliv zvrhnout a je absolutne v poradku aby byla policie v pozoru a pripravena zasahnout.
     Kdybyste meli sve deti na takove demonstraci, neco se tam prihodilo a detem bylo ublizeno na koho byste nadavali?? Na policii za to ze tam nebyla vcas!!!

     • nováček napsal:

      Proto všechno natáčelo StB a SNB v listopadu 1989, co kdyby se těm dětem něco tehdy stalo.

     • Jirka napsal:

      Zdravím MichaleT,
      jestli se slušný člověk nemá čeho bát, tak jistě nebudete mít problém s tím, když se objevím u vás doma a budu to tam týden natáčet s kamerou. Budu s Vámi v práci, v hospodě, záznam pak umístíme na internet – jste přece slušný člověk, který se nemá čeho bát.
      Jo, pamatuju si ještě doby, kdy se tato věta objevovala u skoro každého omezení lidských práv, „je to přece v zájmu dobra“, atd. Holt někteří mají krátkou pamět.

     • Woyta napsal:

      Když je známý v nouzi požádal o pomoc tak ho poslali někam a zavěsil telefon. Další známý. Pachatele přistiženi pri krádeži. Musel je zamknout v kule a hodinu hlídat. A když přijeli tak moc nadšení z toho že se musejí postarat o dva cikány nebyli. Policie už u mě dávno ztratila důvěru.

    • Marie napsal:

     Když to nařídil, může to i „zatrhnout“. Je zajímavé, že za jiných ministrů vnitra o něčem takovém slyšet nebylo, až za Metnara z ANO.

  • Václav Jareš napsal:

   Včerejší demonstrace organizovali lidé,kteří by se měli informačně propojit a být připraveni na další takové akce.Také ba se mělo celostátně reagovat na to ,když je na jakémkoliv místě republiky proveden zásah omezující lidská práva.

  • Monika Doubravova napsal:

   tito demonstranti slusni lide nejsou, jsou to zmanipulovani podplaceni vlastizradci, nahaneji tam deti a vse plati Soros a TOP 09. Videli jsme je tam. Byly volby tak co rvou. Snazi se destabilizovat vladu. Nesmiri se s prohrou. Spravn2, 6e je policie nahrala, jeste se toho o nich mnoho dozvime.

   • Olda Slanina napsal:

    Děkujeme za váš názor jak od „pracujících“ z Rudého práva. Že vám není hanba.

   • Eva Benešová napsal:

    Tatík zahřívá lavici v parlamentu? Vaše názory jsou s ním identické. A jakou vládu ti Vlastizrádci destabilizují? Tu v demisi? A tohle má volební právo……..

   • Lubomír Tichý napsal:

    Vážená paní, jak si dovolujete urážet mě, mou ženu a spoustu lidí, které znám a vážím si jich. Šíříte zde o nás pomluvy a to je, vážená paní, nejen nemravné a neslušné, ale i trestné. Trvám na omluvě. Nejsme nikým nahnaní, natož zaplacení, Sorose považuji za nebezpečného člověka! A trvám na svém občanském právu, vyjádřit svůj názor demonstrací. Takže važte slova! Čekám omluvu za pomluvu!

   • Robert Břešťan napsal:

    Vy jste viděla na demonstraci v Praze Sorose?

   • watabi napsal:

    Madam, že vás hanba nefackuje. Ale možná jste jen neskutečně hloupá osoba, která nemá schopnost zorientovat se v době a čase.

   • Jan Jirásek napsal:

    Máte pravdu, za všechno může Kalousek, včera jsem kvůli němu zmoknul a prodali mi tvrdej chleba.

   • Standy napsal:

    Komentář jak před rokem 89. Ještě mi tam chybí slova o míru mezi národy pod vedením moudrého Putina a jeho lidu a bylo by to …. . Hrůůza…

  • Dagmar Tuckova napsal:

   Ano.Dnasni doba je daleko horsi

  • Kain Václav napsal:

   Dvě obtloustlé kriminalistické šajby které zablokovali bezdůvodně jiné auto a začali řidiči vyhrožovat.Jeden z těch nedotknutelných dokonce s pistolí v ruce.Co si jako ti hrdinové mysleli? Ani nechci vědět jak dopadlo za toto jednání vyšetřování.

 2. Kain Václav napsal:

  Samozřejmě,že Babiš o tom vůbec nic neví.To ta policejní profláklá parta to dělá bez jeho vědomí.Však on dobře ví proč se drží vnitra jako lejno košile.Jedině vnitro ho může ochránit před pobytem na pár čtverečních metrech.

 3. Weber napsal:

  Věřím, že Policie a její vedení myslí jen na bezpečí občanů a určitě není na místě nějaká hysterie co se týká její monitorování údajných demonstrací proti Babišovi. Dle mého policie monitoruje a snímkuje tato poklidná lidová shromáždění jen z důvodů případného ohrožení islámskými teroristy, kteří se mohou ukrývat mezi mírumilovnými občany a průzkumem terénu chystat krveprolití. Absolutní monitoring umožní policii snadněji shromáždit důkazy v případě teroristického činu proti pachatelům a jejich pomahačům. Kdo není terorista, nemá se čeho bát, jak řekl jednou jeden prezident (policejní). Novináři musí pochopit, že policisté nemohou sdělit, proč vše monitorují, neboť případní teroristé, nebo jejich pomahači (sympatizanti) by se ukryli za burky a podobné maskování.

  • mIREK napsal:

   Jako vážně se tady budeme ještě několik let odvolávat na islámské teroristy?!!
   V ČR?
   To už je lepší se odvolávat na rozkaz od Babiše než na teroristy…

  • Josef Novák napsal:

   Velmi výstižné, není co dodat ,????????

  • Muf napsal:

   Kontrolní hlášení, EET a teď tohle. Šmíruje se ve velkém. Orwell se v hrobě obrací a sám svou vizi považuje ve srovnání s Babišem za ubohý odvárek okresního formátu. Samozřejmě tam byla policie z nařízení stávajícího ministra vnitra (to není vyšetřování, ale preventivní úkon, kde ministr může takovou akci nařídit), aby pořízené materiály dostala co nejdříve tzv. bezpečnostní divize Agrofertu a vytipovali se nepohodlní účastníci a zejména organizátoři podobných protestů. To není žádná konspirativní fikce typu bulváru, ale holý fakt. Když by šlo do tuhého, z taktických důvodů nelze sdělit důvody natáčení a Mafra rozhodí v pár článcích teroristickou hrozbu.

   • Alena Holíčková napsal:

    Co to píšete za bludy?? Kontrolní hlášení zde mělo být již od doby, co vznikla DPH! Zabránilo by se podvodům s neověřenými vratkami DPH. A co se týká EET, tak proti tomu se vymezují jen ti, kteří nikdy neplatili poctivě daně.
    Pěkný zbytek dne

    • nováček napsal:

     Nejde o bludy, ale fakta. A EET? když si představím kolik si nakradl hospodský ve vesnici (80 stálých obyvatel), kde mám chalupu a kde se 5x týdně sešlo až 7 lidí a každý vypil do desiti večer i 2 piva (točená) a i láhev si vzal sebou na doma, tak se denně celá rodina i se psem , modlíme za Babiše, aby nám ho prezident dlouho zachoval a aby hospodský už netyl ze šizení na daních. (Ona to byla hospodská, ale kvůli genderové vyváženosti jsem si dovolil „autorskou licenci“) .

 4. Jirka napsal:

  Burešův policejní stát ? FUJ

 5. PM napsal:

  Co asi tak čekáte, líp už bylo. Etébácké metody se vrací.

 6. liberal shark napsal:

  Policie je povinna sdělit důvod služebního úkonu a provést poučení osob, kterých se úkon týká. Viz zákon o PČR.

 7. Mys napsal:

  Jojo. Tleskali jste, když tohle policie používala proti „extremistům“ a „fotbalovým chuligánům“ a teď se (pánové novináři a další) divíte, že to používá i proti „normálním“ lidem. Přesně podle D-fensova hesla, co státní moc může zneužít, to také určitě zneužije. Hned, jak k tomu bude mít příležitost.

 8. Alice napsal:

  Tak zrovna toto je případ, kdy je použití výše zmíněného vozu zcela v pořádku. Je jedno o jaké extrémisty se jedná a jestli s nimi sympatizuji nebo ne.

  • watabi napsal:

   Jste normální? Vy považujete tyto demonstrace za projev extremismu? To jste poněkud pomýlená, vážená nevážená dámo.

  • Jan Jirásek napsal:

   Extrémisty ???

 9. Marek napsal:

  Žádný demonstranty nenatáčí,to jsou kecy v tom článku

Přidávání komentářů není povoleno