Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Druhé setkání disidentů na hranicích (Borůvková hora, 1987)
Post Bellum,

Pohled do Havlova soukromí, Zemanův sen o Českém domě a proč vadí Číně atlasy

Koho hřeje ruský plyn a proč rozděluje střední Evropu *** Česká média jako mužský svět *** Za napětí mezi Ruskem a Západem nemůže jen hybridní válka – 10. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.

ČESKÝ DŮM V MLZE: Rozbij prasátko, otevři kasičku, vyzval loni v dubnu Miloš Zeman slovenského prezidenta Andreje Kisku k tomu, aby Slovensko přispělo na vznik Českého domu v Bratislavě podobně jako to kdysi pro Slováky udělalo Česko. Kiska sice podporu přislíbil, ani o rok později ale projekt nemá jasné obrysy. Jeho vzor, Slovenský dům v Praze, čelí navíc kritice části slovenských krajanů.

TADY HAVEL, SLYŠÍTE? Režisér Petr Jančárek dostal v dubnu 2009 od Václava Havla nabídku, která se neodmítá: zachytit zbytek jeho života s téměř neomezeným přístupem do Havlova soukromí. Tehdy samozřejmě dokumentarista nemohl tušit, že půjde jen o následující dva a půl roku. I tak Jančárek nashromáždil na 200 hodin materiálu, který nyní zpracovává pro celovečerní dokumentární film.

KOHO HŘEJE RUSKÝ PLYN: Máme podobná přání, ale důraz klademe na různé věci. Všichni se rozhodně chceme integrovat a snížit naši závislost na Rusku, tvrdí o zemích Visegrádské čtyřky Agata Łoskot-Strachotová, analytička Střediska Marka Karpa pro východoevropská studia ve Varšavě. Upozorňuje, že někdy se politici v pohledu na energetickou bezpečnost neshodnou ani v rámci jednoho státu, jako třeba nyní v Česku.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


JAK NA RUSKO: Ne vše, co ve vztahu Rusko – Západ sledujeme, je důsledek hybridní války: „Jsou v tom i prvky ruského autentického vidění světa, s Evropou nekompatibilní myšlenkový svět. Naopak Rusko je přesvědčeno, že hybridní válku proti němu vede Západ, což dokládá třeba působením některých neziskových organizací,“ tvrdí pro HlídacíPes.org diplomat a politický geograf Jaroslav Kurfürst.

VADIT MŮŽE I ATLAS: Mnohá západní nakladatelství nechávají své knihy již mnoho let tisknout v Číně – z finančních důvodů. Jejich byznys se však v posledních měsících nečekaně zkomplikoval: čínská vláda vydala pokyny k cenzuře cizojazyčných publikací určených pro zahraniční trh, které se v Číně pouze produkují. Někteří vydavatelé kvůli tomu raději sahají k autocenzuře.

MUŽSKÝ SVĚT MÉDIÍ: Na klíčových pozicích, kde se v médiích dělají zásadní rozhodnutí, pracuje podle propočtů HlídacíPes.org 63 mužů a pouze 19 žen, které tak tvoří zhruba 23 procent managementu. Kdo jsou čestné ženské výjimky v českých médiích? Podívejte se na VIDEOKOMENTÁŘ.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno