Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
S Milošem Formanem v Connecticutu.
Petr Jančárek,

Tady Havel, slyšíte mě? Prohlédněte si záběry z posledních let života Václava Havla

Režisér Petr Jančárek dostal v dubnu 2009 od Václava Havla nabídku, která se neodmítá: zachytit zbytek jeho života s téměř neomezeným přístupem do Havlova soukromí. Tehdy samozřejmě dokumentarista nemohl tušit, že půjde jen o následující dva a půl roku. I tak Jančárek nashromáždil na 200 hodin materiálu, který nyní zpracovává pro celovečerní dokumentární film.

Kvůli tomu, aby při přípravě filmu Petr Jančárek nemusel dělat zbytečné kompromisy, vypsal i crowdfundingovou sbírku. V Česku se na Hithitu vybraná částka již přehoupla přes milion korun a to do konce sbírky zbývá více než měsíc.

Jančárek plánuje i sbírku v zahraničí, protože dokument má i svou anglickou verzi. Pokud by získal dost peněz, zvažuje autor i verze v dalších jazycích, jak říká „ve španělštině, čínštině a ruštině“.

„Pravděpodobně to bude na Kickstarteru. Připravujeme to, i když je to organizačně náročné. Zatím ani nemáme promyšlenou cílovou částku. Obecně se částky u filmů pohybují v rozptylu 10 – 250 tisíc dolarů. Základem naší nabídky je online premiéra filmu, tedy to, že na rozdíl od ostatních diváků dostanou ti, kdo nám přispějí, možnost podívat se na film o pár dní dříve,“ vysvětluje Jančárek.

Upoutávka na dokument o Václavu Havlovi: Tady Havel, slyšíte mě?

 

„Já si uvědomuji, že lidé přispívají spíše prezidentu Havlovi než mně. Je to vyjádření nějakého postoje a podpora toho, že se budou dále sdílet hodnoty, které on zastával. Navíc si ho lidé ještě pamatují a mnozí jej zažili. Což ale vede i k jednomu z nejdůležitějších úkolů, který cítím – že musíme Havla předložit lidem, kteří ho nezažili, aby jej byli schopni pochopit a akceptovat i ti, kterým je sedmnáct, dvacet,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Jančárek.

 

 

Celý rozhovor s Petrem Jančárkem v písemné podobě si na HlídacíPes.org přečtěte ve čtvrtek.

Podívejte se na fotografie z filmu:
(autor Petr Jančárek)

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Tomáš Tarok napsal:

  Tehdy kamarádi a kamarádi kamarádů a „Havel na Hrad“, ačkoli dobrá polovina obyvatelstva nevěděla, kdo to ten Havel vlastně je. Prakticky se to neví dodnes. Jenže problém netkví v tom, kdo Havel je, ale spíše v tom, kým není. Možná připomenout výročí Kryla. „Předpos.anost médií a gubernijní vášně. A do toho: Peníze nesmrdí?!“

 2. PM napsal:

  Tomáši Taroku,
  Václav Havel byl pro mne vždy morální autoritou a vzorem.
  Revoluce proběhla bez krve. Bylo-li to dobře nebo špatně toť dnes otázka.
  Ale za mne osobně mám jistotu, že to dobře bylo. Kdo ví, jak bych byl dnes na sebe hrdý, kdybych pod nějakým radikálním vůdcem věšel komunisty na lampy veřejného osvětlení. Nebo bych tu nejspíš vůbec nebyl, komunisti totiž řídili armádu a ozbrojené lidové milice (totální vymaštěnce), jednoho milicionáře jsem znal osobně, byl připraven i střílet do lidí, řekl mi to do očí, poslal jsem ho tehdy do pr.dele. Zaplať búh za Havla. To co nyní v politice probíhá, není chybou Václava Havla.
  To je chybou morálního úpadku a lhaní, jehož vrcholným příkladem a pro mnohé spoluobčany vzorem jsou Zeman s Babišem.

  • petrph napsal:

   To se pak jeden diví, proč dodnes spousta lidí nadává na komunisty a upozorňuje na komunistické zločiny, když jim to hodný pan Havel po revoluci všechno odpustil, že áno? :))

  • Tomáš napsal:

   Pro vás je VH vzorem, někdo se jim zaštiťuje. Krev při předání moci netekla mimo Rumunska nikde a nikdo po ní nevolal. Nový režim s nimi prostě uzavřel velkou koalici, ostatně sám první předseda svobodné, polistopadové vlády Marián Čalfa, velký Havlův přítel a spojenec, byl přece elitní předlistopadový nomenklaturní kádr. Toto období však začalo přát ne poctivě pracujícím lidem, ale spekulantům a různým gaunerům. Ochota a nadšení změnit společenský systém běžného člověka na konci roku 1989 byla motivována více vidinou lepších materiálních podmínek k životu, nikoliv potřebou uznat a hájit lidská práva. Potřebuje společnost adoraci nebo analýzu ?

  • karelgajdosik napsal:

   No, jestli má jít jen o částečné ústřižky jeho takzvaných úspěchů, tak škoda peněz na oblbování mladých. Začít, jak za socializmu prochlastávali peníze, které měli dostávat skuteční disidenti, kteří neměli na chleba. Také pachtování s komouši po 89. roce(Adamec, Čalfa, Dlouhý atd.) Jak tito a jejich přisluhovači tunelovali stát a VH si jezdil po světě a sbíral metály po universitách a dění ve státě nechával na nich. Každodenně se dočteme, že prezident MZ je opilec, tak také by byla správná připomínka i u VH. Také by bylo upřímné připomenout volbu, kde ho Dášenka vypískala do funkce, když předtím museli zavírat poslance. I takové pravdy je třeba mladým ukázat, jak tu „samet“ probíhal.

 3. vlad napsal:

  O V. Havlovi, s velkým jásotem a nadějí přijela natočit do Prahy dokument Jane Fondová, známá všem, ze světa filmu. Sbírala materiál, mluvila s lidmi, jeho známými, disidenty a jak zjišťovala postupně jeho morální profil, (ženy, víno, zpěv, homosex. a atd.), když viděla jak podvádí svou manželku Olgu, tak z toho pěkně vycouvala a nenatočila vůbec nic…
  JInak budování kultu osobnosti pomocí lží a umělé svatozáře nic neřeší. Každý ví, co byl V.H. zač.
  V roce 1989 nebyla revoluce, byl to puč, tedy svržení legitimní vlády za pomocí rozvěděk cizích mocností + jednoho křídla UV Ksč. Generál Lorenc by mohl vyprávět… To se děje v podstatě i dnes. Viz: Venezulela, předtím Irák, Lybie, atd.
  Všude v tom mají pracky USA.

  • Pavel Liška napsal:

   Hmmm …. tak o tom natáčení Jane Fondové by mne zajímalo z jakých důvěryhodných zdrojů čerpáte. Kdy to bylo ? Sem s tím. Bez důkazů je to krásný příklad hoaxu na tomto úctyhodném portálu. Ale možná, že jsem jen málo informovaný. Nechám se poučit. S jakými lidmi mluvila ? Může to někdo z žijících disidentů potvrdit ?
   No a ty pracky ve změně režimů v satelitech SSSR ty USA samozřejmě měly a díky za to . Zejména jistý Ronald. Tuším Reagan se jmenoval a jeho nesmiřitelný postoj k SSSR a taktika uzbrojení. To je to poslední, co bych Spojeným státům vyčítal. I když by se ledasco našlo, v tom zase s Vámi souhlasím.
   Jo, a proboha a s tou legitimní vládou si snad děláte srandu, ne ? Takhle hloupý být přece nemůžete . Vy jste určitě ty kandidáty Národní Fronty volil dobrovolně a s radostí.

 4. Leo napsal:

  Vážený pane PM.
  Revoluce proběhla bez krve proto, že byla předem dohodnuta, to byste snad měj vědět. A Havel? Vědělo se o nějakém kriminálníkovi, který byl údajně spisovatel a dramatik – jeho hry jsou něco strašného, a že inklinuje k západu. Pána Boha si prosím neberte do úst, jen si vzpomeňte na sliby, které Havel dal, na jeho proslovy o nezaměstnanosti, nevstupování do žádných paktů, neporušení Benešových dekretů – viz jeho Lucerna, totální rozprodej státu…..je toho spousta, a vše se dá dohledat. Pořád si nevzpomínáte?? A ryjete do představitelů vlády, která byla demokraticky zvolena.
  Mějte hezký den

 5. Pavel Liška napsal:

  Co na to říct…. Můj postoj k VH se stále mění a utváří. Myslím si, že tvůrci podobných filmů se přiživují na odkazu VH, kterému to asi i dělalo dobře, že se z něj takhle vytváří historická ikona.
  Jsem přímý pamětník roku 89 a listopadového převratu.
  Strávil jsem jej jako absolvent na základní vojenské službě. Skvělá zkušenost, která mi otevřela oči a přiblížila reálný život a odkryla celou škálu lidských charakterů a vlastností. Taky jsem byl v pohotovosti a stačilo málo a stál bych proti mladším spolužákům se zbraní v ruce. Popravdě nevím co bych dělal. To člověk asi zjistí, až se do dané situace dostane.
  Je pravda, že VH v té době znalo v Brně i v mém – podotýkám docela undergroundovém, bigbítovém, máničkovém , protirežimně naladěném okolí – velmi málo mých známých a přátel.
  Taky se ptám, co dělal VH a jeho přátelé disidenti v létě 89 ? Kolem se vše hroutilo, Polsko, Maďarsko atd. Zůstávala jen pevná osa Berlín-Praha-Bukurešť a … u nás nic. Proč neudělal v tomto čase revoluci VH se svými přáteli ? Proč to museli udělat až mí mladší spolužáci ? V té době byl VH na Hrádečku …
  Chystal něco nebo sám pořád nevěřil, že právě ON může skutečně režim svrhnout ? Zeptal se jej takhle na to někdo někdy ? Vyjádřil se k tomu někdy sám ?
  Proto jej nemohu zcela zařadit jako toho, kdo nám zařídil svobodu a demokracii. Zejména po jeho zvolení prezidentem aklamací všech komunistických potentátů. Z toho u mne přetrvává velká pachuť a myslím, že i ve spoustě lidí co tu dobu prožili. K tomu jména jako Čalfa , Dlouhý …. Dubček .
  Můj názor je, že nám svoboda tak trochu spadla sama do klína, že jsme se o ni vlastně sami nějak obzvláště nepřičinili. Proto je možné, že si ji podobně jako všeho ostatního, co jsme dostali skoro zadarmo a nevybojovali si to s nasazením svého úsilí, moc nevážíme.
  Výsledky vidíme dnes . Bohužel.

  • ČERT napsal:

   Jen takovou drobnou poznámku k tomu Havlovi před listopadem 1989… Vzpomínám si, že jednou v televizi, bylo to asi někdy v první fázi roku 1989 (v době, kdy byl Havel zrovna ve vězení), v jednom takovém pořadu, „Federální kriminální ústředna pátrá“ to myslím bylo, se zmiňovali o nějakém anonymu, už ani nevím jestli písemném nebo telefonátu, který prý vyhrožoval, že „jestli nebude z vězení propuštěn Václav Havel, otráví vodu v Želivské přehradní nádrži“ (zásobující pitnou vodou mj. i Prahu)… Později jsem se tedy nějak „bokem“, zcela neoficiálně, doslechl, že to měla být snad vymyšlená provokace StB (logicky, aby prostě nějak eticky „očernili“ antikomunistickou opozici)… Tak nevím, možná to může být opravdu pravděpodobnější, než že by nějakou takovou anonymní hrozbu vyslal nějaký fanatický antikomunista nebo třeba jen nějaký blázen…(???)
   Ale tak jistě, že se ta tzv. sametová revoluce v takové nenávisti rozhodně nenesla. Tady byli zmláceni studenti při demonstraci, ale tím veškeré reálné násilí skončilo. Nakonec to od toho konce roku 1989 byla spíš postupná politická transformace než revoluce…
   Když připomínáte mj. tu Bukurešť, tak víme, že tam to k opravdovému krveprolití vedlo, nakonec zastřelili Ceuasesca i s manželkou, bylo to chápáno možná i spíš jako boj proti jeho osobní než komunistické diktatuře (i když i komunistická strana jako taková tam byla tehdy postavena mimo zákon)… Ale že by si tím zrovna Rumunsko nějak pomohlo…??? Naopak se občas připomíná, že si tou poměrně živelnou popravou svrženého presidenta a stranického šéfa v roce 1989 (a můžeme možná tedy zase spekulovat, jestli to zase není nějaké pseudohumanistické stanovisko) svou pověst v zahraničí jen pohoršilo…(???)

 6. Tomáš napsal:

  I pro mne je pane PM Václav Havel morální autoritou. Jsem jiný Tomáš, než ten, kterému jste správně odpověděl a jiný, než reagoval na Vás (čert aby se v těch Tomáších vyznal, že?😁). Pan „vlad“ zbytečně uráží pana Havla a tou poslední větou o USA se úplně odkopal a představil v plném světle. Pan Leo míchá dohromady všechno, co kdy slyšel a podsouvá to Václavu Havlovi. A karelgajdosik vás dva jen doplňuje. Všimněte si, vy tři posledně jmenovaní, podobného slovníku a způsobu vašeho vyjadřování. A s posledním odstavcem příspěvku pana PM se lze jen ztotožnit.

 7. skeptik napsal:

  Vidím, že Václav Havel straší komunisty a ruské kolaboranty i mnoho let po své smrti. Alespoň jedna dobrá zpráva.

Přidávání komentářů není povoleno