Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Robbie Wroblewski on Foter.com, zdroj

Čínská cenzura proniká do ciziny, pociťují to vydavatelé knih. Vadit může i školní atlas

Mnohá západní nakladatelství nechávají své knihy již mnoho let tisknout v Číně – z finančních důvodů. Jejich byznys se však v posledních měsících nečekaně zkomplikoval: čínská vláda vydala pokyny k cenzuře cizojazyčných publikací určených pro zahraniční trh, které se v Číně pouze produkují. Někteří vydavatelé kvůli tomu raději sahají k autocenzuře.

Australský The Age přinesl nedávno reportáž o zkušenostech australských nakladatelů z posledních týdnů. Čínská Ústřední správa pro tisk, publikace, rozhlasové a televizní vysílání a film údajně již zamítla povolení k tisku pro řadu australských publikací v angličtině, určených pro australský, nikoli čínský trh.

Čínské úřady totiž vydaly nejen seznam disidentů, ale i výrazů, které jsou naprostým tabu. Zveřejnily také tabulku citlivých témat, která podléhají povinnému prověření publikace cenzory. To údajně způsobuje zdržení výroby od dvou týdnů do třiceti dnů s rizikem zamítavého stanoviska.

Tabu jsou disidenti i Dalajláma

V listopadu loňského roku dokonce jedna čínská tiskárna rozeslala britským nakladatelům varování, že pokud během roku dojde třikrát a více k zamítnutí publikace k tisku ze strany čínských úřadů, rozváže s nimi tiskárna spolupráci.

Australský akademik Clive Hamilton, který je autorem známé knihy o prorůstání čínského vlivu do australské politiky a společnosti Tichá invaze (Silent Invasion), na svém Twitteru zveřejnil seznam jmen disidentů a dále témata a oblasti, které figurují na seznamu zaslaném čínskými úřady australským klientům čínských tiskáren.

Z disidentů jsou na seznamu jména mnoha známých osobností, od těch spojených s čínským demokratizačním hnutím od konce 70. let, jako byl např. Wej Ťing-šeng, přes aktivisty kolem demonstrací na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, jako je Wang Tan nebo Čchaj Ling, až po novější vlnu disentu zastoupenou osobnostmi, jako je nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po (zemřel ve vězení v roce 2017) nebo ujgurský intelektuál Ilham Tohti (odsouzen v roce 2014 na doživotí).

Tabu jsou samozřejmě i jakékoli zmínky o Dalajlámovi a trochu nečekaně je v seznamu i prominentní disident a aktivista Aj Wej-wej nebo autor někdejšího čínského bestselleru Totem vlka známý pod pseudonymem Ťiang Žung.

Vadit může i školní atlas

Mezi dalšími tabuizovanými výrazy jsou veškerá povstání, demonstrace či občanské protesty v ČLR od jejího založení v roce 1949, různá sporná území od Aksai Chin až po ostrovy Senkaku, všechna hnutí za nezávislost či práva obyvatel od Sin-ťiangu po Tchaj-wan, ale také mnohá v Číně pronásledovaná náboženství a postavy čínských politických dějin druhé poloviny dvacátého století.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Ústřední správa pro tisk, publikace, rozhlasové a televizní vysílání a film také vydala informace týkající se procesu schválení tisku cizojazyčných publikací na různá další témata, která sice nejsou přímo zakázaná, ale podléhají kontrole a případné cenzuře.

Zvláštní bod představují mapy, které musejí za všech okolností odpovídat oficiálnímu čínskému stanovisku. To znamená, že v ČLR nyní nelze nechat v jakékoli publikaci (např. školním atlasu) vytisknout mapu, v níž Tchaj-wan nebo sporná území ve Východočínském moři, v Indii či Pákistánu nejsou vyznačeny jako nedílná součást území ČLR.

Další citlivé oblasti podléhající kontrole jsou všechna náboženství, jejichž praktikování je v ČLR ze zákona povolené, zejména buddhismus, islám, konfucianismus a taoismus. Poslední cenzurovanou oblastí je pak sex, jmenovitě pornografický či erotický obsah, tedy popis sexu, a jakákoli nahota.

Probuďte svého vnitřního cenzora

Jde o další krok, kterým pekingská vláda efektivně vyváží cenzuru za hranice Číny. Čím dál větší roli zde totiž hraje také autocenzura, kdy se sami autoři snaží filtrovat „citlivá témata“, aby mohli v Číně publikovat a prodávat – nebo nyní dokonce jen tisknout.

Tuto skutečnost nicméně nelze nijak dokázat, natož kvantifikovat, stejně jako to, zda např. australští vydavatelé nyní sami cenzurují své autory. O tom, že taková autocenzura již i mimo samotnou Čínu funguje, však svědčí např. zmíněná Hamiltonova kniha, kterou mu z obavy z reakce Pekingu nechtěl vydat ani jeho nakladatel v Austrálii.

Na prorůstání čínské cenzury do ciziny upozorňují také relativně nedávné případy autocenzury akademických článků nebo celých časopisů nabízených v čínských databázích, nebo skandální případy autocenzury nadnárodních firem, jako jsou např. aerolinie nebo hotelové řetězce, které mívají občas problém s „politikou jedné Číny“ a pak se snaží problémy rychle žehlit.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. bolek.vala napsal:

  Zkouška cenzury na HP :
  Důsledky Havlovy amnestie

  Připomeňme si některé případy, jež nám zachytil Jan Bauer nebo duo Stach – Kučera…

  Případ Bulovka – V rámci amnestie se dostal z vězení i muž odsouzený za pohlavní delikty. Měl ještě před sebou čtyři roky – byly mu odpuštěny. Bez prověření ho přijali na dětském oddělení na pražské Bulovce jako saniťáka. Když sestry v noci nebyly v dohledu, sebral vyhlédnutou osmiměsíční holčičku a odnesl si ji do svého pokoje na ubytovně. Tady ji zneužil, a když ho později kriminalisté zatýkali, bylo dítě skryté pod polštářem mrtvé…

  Případ zahrabaných žen – Muž, o něhož jde, byl propuštěn, ač mu zbývaly ještě čtyři roky do ukončení trestu za vraždu jugoslávské mladé dívky. Během krátké doby se z něj však stal několikanásobný vrah. Vraždil pro peníze i pro umlčení znásilněné či jinak poškozené oběti. Důvěřivé velmi mladé ženy, někdy zklamané, někdy hledající něco vzrušujícího, se mu svěřily, někdy prožily s ním také krátký románek, aby nakonec skončily polozakopány v lese. Jeho působištěm byla celá tehdejší republika – Konopiště, Záhorská Bystrica, Železná studánka u Bratislavy, Strmá lyžařská louka tamtéž…

  Případ rumburského zabijáka – Tentokrát násilníku Havel slevil sedm let z dvanáctiletého trestu vyřčeného za pokus o vraždu. Jeho násilnická povaha se brzy měla opět projevit. Napřed vůči děvčeti, s nímž chodil. Ač byla znásilněna a bita, neohlásila to. Později si u překupníka koupil pistoli. Cítil se hrdinou. První dívku, kterou náhodně potkal, když šla na diskotéku, pod pohrůžkou střelby donutil opustit město, znásilnil ji a poté třemi výstřely zastřelil. Nezemřela hned, nepomohl jí však. O několik dnů později se pokusil stejně naložit se sousedkou v jejím vlastním bytě. Tady čin naštěstí nedokonal.

  Případ frýdeckomísteckého psychopata – Byl Silvestr. Samotná žena z Frýdku Místku si ho chtěla užít napřed v Ostravě a pak se rozhodla vrátit domů. I tady se zastavila v místních podnicích. Pila málo a zklamána nezajímavou zábavou se rozhodla jít domů. Přilepil se však na ni muž, jehož také z vězení vysvobodila amnestie. Když žena jeho zájem odmítla, začal ji bít. Dokonce tak intenzivně, že omdlela.

  A tehdy udělal něco nepředstavitelného. Otevřel si dveře místní školy, vtáhl ji dovnitř, svlékl jí spodní prádlo a do pochvy jí zasunul patronu pyrotechniky a přivedl k výbuchu. Žena nepřežila. Muž poté odešel do města a tady klidně odpaloval další rakety. Byl zadržen rychle. Amnestie mu sice umožnila se dostat na svobodu, ale nikdo v době propouštění nezaznamenal do jeho dokladů, že je povinen se léčit. Neléčil se tedy. Proto mohl i vraždit.

  • anobudelíp napsal:

   Co jste si tím dokázal?
   Že se Václav Havel mýlil nebo že byl od přírody zlý člověk?
   A že nejlepší režim na světě je v ČLR?
   Proč je v Rusku desetkrát vyšší homicide rate než třeba v Británii a třikrát vyšší než v USA ?
   Přitom v Rusku je nejvyšší počet policie na milion obyvatel na světě?
   Z toho také něco vyvozujete?

Přidávání komentářů není povoleno