Podnikání exhejtmana Tesaříka: Olomoucké vazby pod drobnohledem policie

Napsal/a Robert Malecký 30. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Každý občan Olomouce ví, že ČSSD ovládá Tesařík a ODS Langer.“ Slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše loni vstoupila do vyjednávání radniční koalice po komunálních volbách v „hanácké metropoli“. Na poměry v Olomouci je teď upřena pozornost kvůli policejní operaci Vidkun, v níž je vedle dvou vysoce postavených policistů a podnikatele Ivana Kyselého obviněn i hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Kdo je Martin Tesařík, kterého měl Babiš na mysli a který volbou senátorského mandátu v roce 2012 prakticky Rozbořilovi umožnil usednout do křesla hejtmana?

S malou nadsázkou by se dalo říct, že vůbec není jisté, kterého ze dvou bratrů Tesaříkových Babiš svým výrokem myslel. Zatímco Martin – letitý sociálnědemokratický poslanec, hejtman a nynější senátor, reprezentuje politickou linii, jeho bratr Josef je podnikatelem. A nikoli nevýznamným. A kdykoli kroky Martina Tesaříka zaujaly média, vždy u toho byl i jeho bratr.

„Na rozdíl od vašeho hnutí, které ovládáte z centra pouhých několik měsíců, v sociální demokracii existují již 136 let demokratické principy, které se díky této straně a jejím představitelům po roce 1918 přenesly i do fungování našeho samostatného státu,“ odpověděl Babišovi Tesařík.

Jak to vypadá v praxi, když má policie podezření, že se pod letitými „demokratickými principy“ skrývají spíše letité klientelistické principy, ukazuje právě příklad ze současné Olomouce. V hlavní roli společnost Tesco SW, kterou spoluvlastní Josef Tesařík.

Všechno kolem Tesco SW

Protikorupční policie, finanční správa a Nejvyšší kontrolní úřad se velice živě zajímají o elektronický systém monitorující čerpání evropských fondů. Jak už dříve psal HlídacíPes.org, v centru jejich pozornosti jsou úředníci ministerstva pro místní rozvoj a členové výběrové komise, zajímá se  i o dodavatele systému, firmu Tesco SW.


Psali jsme: Jdou po ní policie, finanční správa i NKÚ. Podívejte se, komu patří společnost Tesco SW


Nový software MSC2014+ má nahradit tři systémy dosud fungující na třech různých ministerstvech. Měl být zčásti placen z Bruselu, ten má ale pochybnosti – systém je prý příliš drahý – a možná podporu stáhne. Česko už za systém zaplatilo stovky miliónů korun, cílové odhady jsou až miliarda a půl.

tesařík2Za odhalením problémů je opět Babiš – respektive audit, který provedl jeho dnes už bývalý náměstek Lukáš Wagenknecht. Audit přivedl na stopu policii – podle něho je zakázka předražená, vyvolává podezření z podvodu, kartelové dohody a porušení zákona o veřejných zakázkách.

Není to poprvé, co policie pátrá v Tesaříkově okolí. Loni v září prohledávala olomoucké sídlo firmy a domy jejích majitelů, radnice a sídla krajských úřadů. Akce údajně cílila na informace o projektech spojených s výzvou Integrovaného operačního programu, vypsaného v roce 2010.

Martin Tesařík v datech

  • Narozen 1954 v Prostějově, v roce 1973 absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Olomouci, roku 1978 Vysoké učení technické v Brně. Poté pracoval v podniku Prefa Olomouc.
  • V komunální politice je od roku 1990, kdy se stal zastupitelem v Olomouci. Členem ČSSD je od roku 1994. Byl náměstkem primátora, primátorem, poslancem parlamentu, hejtmanem. Kvůli souběhu s mandátem senátora v roce 2012 oznámil, že už nebude kandidovat na hejtmana. Olomoucká ČSSD pak do čela kandidátky postavila dnes obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila.

Po prvním neúspěšném pokusu se senátorem stal v roce 2010, kdy v obou kolech porazil dosavadního senátora Jana Hálka.


Ke kauze Vidkun jsme dosud vydali:

Robert Malecký: Válka policajtů v přímém přenosu aneb co nám mělo uniknout?

Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana

Podnikání hejtmana Rozbořila, muže, který byl ve špatný čas na nesprávném místě

Presumpce politické viny? Proč by hejtman Rozbořil i přes nátlak ČSSD neměl odstupovat

V Langerově kauze nejde o solární byznys, ale “prorůstání”, stopa vede až k Mynářovi. Podívejte se na pavouka vztahů

CNI: Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel


Pavučiny byznysu Martina Tesaříka

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode vztahy a vazby kolem Martina Tesaříka. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.

Tesařík hejtman 2

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)