V Langerově kauze nejde o solární byznys, ale „prorůstání“, stopa vede až k Mynářovi. Podívejte se na pavouka vztahů

Napsal/a -pes- 14. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zásah ÚOOZ s krycím jménem Vidkun, v jehož síti skončil i bývalý ministr vnitra Ivan Langer, nesouvisí podle zjištění Centra nezávislé investigace s případem solární elektrárny Ševětín, jak uváděla některá média. Exministra policie po podání vysvětlení propustila, provedla u něho domovní prohlídky. Vyšetřování míří na vazby byznysmenů a vysokých policejních důstojníků na Olomoucku, a kromě Langera v něm figuruje jméno jeho přítele Ivana Kyselého. HlídacíPes.org přináší přehled jejich obchodních aktivit.  

Když zakuklení policisté v úterý zasahovali v domě a bytě bývalého ministra vnitra Ivana Langera, začalo se spekulovat o důvodech razie. Podle prvotních informací se detektivové zaměřili na Langera kvůli solární elektrárně v Ševětíně.

Tato informace se ale nyní ukazuje jako mylná. „S elektrárnou v Ševětíně nemá tento zásah nic společného,“ řekl CNI dobře informovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Ševětín je sice také v prověřování, ale případ bude uzavřen nejdříve na konci roku.“

Podle informací CNI se detektivové protimafiánského úřadu zajímají především o Langerovy aktivity na Olomoucku, kde má trvalé bydliště, a také o jeho kontakty na policii. Může jít ale také o evropské dotace. Ivan Langer byl v noci na středu vyslechnut, obviněn však nebyl.

Podle vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana domovní prohlídky a výslechy stále pokračují, a budou trvat i následující noc.

Zase ty odposlechy

Podle serveru Neovlivni.cz má policie k dispozici odposlechy Langerova mobilu, které naznačují, že se angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, nebo předával policejní informace olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi. Vyplývá to z jedenáctistránkového povolení k domovní prohlídce, s jehož obsahem se server rámcově seznámil.

Kromě Langera se podle informací z médií zajímá policie také o podnikatele a Langerova přítele Ivana Kyselého,  hejtmana Olomouckého kraje Rozbořila, šéfa tamní kriminálky Milana Pospíška, či o jeho náměstka Karla Kadlece.

Langer v minulosti působil jako místopředseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny, před pěti lety se z politiky stáhl, ale navzdory tomu byl stále díky svým kontaktům považován za velmi vlivného hráče.

Kamarád na Hradě

Zajímavé je také to, že duo, na které se policie zaměřila, spojuje jméno jejich společného přítele – hradního kancléře Vratislava Mynáře. Langer se přátelstvím s Mynářem netají, pravidelně jezdí lyžovat do jeho ski areálu v Osvětimanech.


Psali jsme: Zemanův kancléř Mynář nezískal prověrku. Zmapovali jsme jeho byznys i majetek

Strana práv občanů (Zemanovci) – projekt, který drží pevné vazby na východ

Martin Nejedlý: Jak podniká člověk, který radí Zemanovi a obchoduje s ruským kerosinem

Pavučiny byznysu exministra v problémech Langera: Realitka s kamarádem, luxusní sportovní areál…


Mynář je ale podnikatelsky už léta spojen také s druhým mužem v hledáčku policie Ivanem Kyselým. Ten například působil v Nadačním fondu školy v Vřesovicích, který Mynář založil. Od Kyselého pak také Mynář v roce 2009 koupil podle informací CNI za 200 tisíc korun společnost Clever Management.

Tato společnost má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z EU na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech, jenž patří Mynářovi.

Přitom právě Mynářovy podnikatelské aktivity mohly být důvodem, proč od NBÚ nezískal bezpečnostní prověrku. O hradního kancléře se ale policie v této kauze podle informací CNI nezajímala.

Eliška Bártová, CNI

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode současné i historické aktivity exministra Ivana Langera a podnikatele Ivana Kyselého. „Pavouka“ zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky si můžete zvětšit.

kyselý3

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)