facebook Jiřího Rozbořila,

Podnikání hejtmana Rozbořila, muže, který byl ve špatný čas na nesprávném místě

Napsal/a Robert Malecký 23. října 2015

Do nepříjemné pozice postavil vedení sociální demokracie olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Poté, co v pátek odmítl v reakci na své obvinění v aktuální „klientelistické“ kauze rezignovat, v pondělí svá vyjádření ještě zesílil. Text svého obvinění po poradě s právníkem nezveřejní, mimořádné zastupitelstvo, které by mohlo rozhodovat o jeho sesazení, nesvolá.

Mezi hejtmany ČSSD nepatří Rozbořil mezi známé tváře. Do vysoké politiky ho vynesly krajské volby v roce 2012 a souběh zejména dvou okolností. Končící hejtman Martin Tesařík se rozhodl před kandidaturou dát přednost senátorskému křeslu. A pak tu byla aféra přerovského exprimátora Josefa Lajtocha, který stál před soudem za manipulace s výběrovými řízeními.

Do čela kandidátky postavili sociální demokraté Rozbořila a ve volbách, byť ne tak přesvědčivě jako dřív, zvítězili. Rozbořil se stal v roce 2012 hejtmanem.

Spis nezveřejním

V olomoucké kauze, kde jsou spolu s „Rozbořkou“, jak o něm mluví policejní záznamy, obviněni dva policejní funkcionáři a podnikatel Ivan Kyselý, je hejtman jediným z obviněných, který neskončil ve vazbě. Naznačuje to, že jeho role může být skutečně okrajová, nebo dokonce nulová, jak se hájí.

Ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec ho v neděli vyzval, aby po dohodě se státním zástupcem zveřejnil detaily svého obvinění, a obhájil se tak před členy strany a veřejností.


Psali jsme: Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana

CNI: Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel

V Langerově kauze nejde o solární byznys, ale “prorůstání”, stopa vede až k Mynářovi. Podívejte se na pavouka vztahů


V pondělí Rozbořil oznámil, že to neudělá, podepsal prý závazek mlčenlivosti. Chystá se ale po poradě se svým právníkem na svoji podporu zveřejnit další informace, které spis neobsahuje.

Jiří Rozbořil: Podnikatel, pak politik

Dnes třiapadesátiletý politik, otec tří dětí je původním povoláním technik. Do ČSSD vstoupil v roce 1995, nepatřil ke vlivným členům. V čele krajské kandidátky stanul přewd volbami v roce 2012.

V podnikání byl Rozbořil například společníkem v řeznictví a uzenářství Petrofert Trading. To později zkrachovalo. Podle Hospodářských novin byl insolvenčním správcem Petr Konečný, dnešní hejtmanův advokát. V jiné maloobchodní firmě RONA byl s Romanem Navrátilem, jehož rodina má figurovat v současné kauze s prošetřovanou dotací na jezdecký areál.

Jako manažer v letech 1998 až 2002 byl u expanze obchodního řetězce Kaufland v Česku. Dalších deset let působil v olomoucké fakultní nemocnici, naposledy v pozici technického náměstka.

Podnikání Jiřího Rozbořila

Současné i historické aktivity hejtmana Jiřího Rozbořila zmapoval HlídacíPes.org s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode. „Pavouka“ zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky si můžete zvětšit.

Jiří Rozbořil hejtman 2

rozbořil jednoduchý graf 22222

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno