Podnikání hejtmana Rozbořila, muže, který byl ve špatný čas na nesprávném místě

Napsal/a Robert Malecký 23. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Do nepříjemné pozice postavil vedení sociální demokracie olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Poté, co v pátek odmítl v reakci na své obvinění v aktuální „klientelistické“ kauze rezignovat, v pondělí svá vyjádření ještě zesílil. Text svého obvinění po poradě s právníkem nezveřejní, mimořádné zastupitelstvo, které by mohlo rozhodovat o jeho sesazení, nesvolá.

Mezi hejtmany ČSSD nepatří Rozbořil mezi známé tváře. Do vysoké politiky ho vynesly krajské volby v roce 2012 a souběh zejména dvou okolností. Končící hejtman Martin Tesařík se rozhodl před kandidaturou dát přednost senátorskému křeslu. A pak tu byla aféra přerovského exprimátora Josefa Lajtocha, který stál před soudem za manipulace s výběrovými řízeními.

Do čela kandidátky postavili sociální demokraté Rozbořila a ve volbách, byť ne tak přesvědčivě jako dřív, zvítězili. Rozbořil se stal v roce 2012 hejtmanem.

Spis nezveřejním

V olomoucké kauze, kde jsou spolu s „Rozbořkou“, jak o něm mluví policejní záznamy, obviněni dva policejní funkcionáři a podnikatel Ivan Kyselý, je hejtman jediným z obviněných, který neskončil ve vazbě. Naznačuje to, že jeho role může být skutečně okrajová, nebo dokonce nulová, jak se hájí.

Ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec ho v neděli vyzval, aby po dohodě se státním zástupcem zveřejnil detaily svého obvinění, a obhájil se tak před členy strany a veřejností.


Psali jsme: Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana

CNI: Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel

V Langerově kauze nejde o solární byznys, ale “prorůstání”, stopa vede až k Mynářovi. Podívejte se na pavouka vztahů


V pondělí Rozbořil oznámil, že to neudělá, podepsal prý závazek mlčenlivosti. Chystá se ale po poradě se svým právníkem na svoji podporu zveřejnit další informace, které spis neobsahuje.

Jiří Rozbořil: Podnikatel, pak politik

Dnes třiapadesátiletý politik, otec tří dětí je původním povoláním technik. Do ČSSD vstoupil v roce 1995, nepatřil ke vlivným členům. V čele krajské kandidátky stanul přewd volbami v roce 2012.

V podnikání byl Rozbořil například společníkem v řeznictví a uzenářství Petrofert Trading. To později zkrachovalo. Podle Hospodářských novin byl insolvenčním správcem Petr Konečný, dnešní hejtmanův advokát. V jiné maloobchodní firmě RONA byl s Romanem Navrátilem, jehož rodina má figurovat v současné kauze s prošetřovanou dotací na jezdecký areál.

Jako manažer v letech 1998 až 2002 byl u expanze obchodního řetězce Kaufland v Česku. Dalších deset let působil v olomoucké fakultní nemocnici, naposledy v pozici technického náměstka.

Podnikání Jiřího Rozbořila

Současné i historické aktivity hejtmana Jiřího Rozbořila zmapoval HlídacíPes.org s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode. „Pavouka“ zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky si můžete zvětšit.

Jiří Rozbořil hejtman 2

rozbořil jednoduchý graf 22222

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)