Jdou po ní policie, finanční správa i NKÚ. Podívejte se, komu patří společnost Tesco SW

Napsal/a -pes- 27. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Elektronický systém monitorující čerpání evropských fondů, kvůli němuž se dostali do sporu dva vysoce postavení úředníci za hnutí ANO, přijde Českou republiku nejméně na miliardu a půl.

Audit systému si objednal Brusel. A nejde zdaleka o poslední tuzemský tendr, který Evropskou komisi zajímá. Poté, co auditoři z ministerstva financí našli nesrovnalosti ve výběrovém řízení na výše uvedený systém, chce, aby Česká republika prověřila další tuzemské IT projekty. První vlna auditů míří na ministerstvo vnitra a podle HN se zaměřuje hlavně na zakázky z doby, kdy jej vedl Ivan Langer.

Brusel: Máte to moc drahé

Elektronický systém monitorující čerpání evropských fondů teď  řeší protikorupční policie, finanční správa i Nejvyšší kontrolní úřad. V centru jejich pozornosti jsou ministerští úředníci a členové výběrové komise, zajímá se  i o dodavatele systému, firmu Tesco SW, a další účastníky tendru.

Nový software MSC2014+ nahrazuje tři systémy dosud fungující na třech různých ministerstvech. Je klíčový pro čerpání stovek miliard korun z evropských strukturálních a investičních fondů.

Brusel jej měl z části dotovat, ale kvůli jeho pochybnostem není vyloučeno, že si jej Česká republika bude hradit sama. Dosud ji stál stovky miliónů korun. Podle serveru Echo24 se ale celková částka vyšplhá na zhruba miliardu a půl.

Tesco SW vyhrálo tendr s nabídkou nejnižší ceny za dodání systému, více než ostatní si ale podle stejného serveru bude účtovat za jeho provoz. Zakázka počítá s tím, že je bude zajištovat čtyři roky. Ve skutečnosti bude ale systém potřeba až do roku 2023, uvedl server Echo24.

Brusel od začátku Prahu upozorňoval, že mu nový systém přijde zbytečně drahý. Třeba Polsko nebo Rakousko na něj vynakládají desetiny toho, co zaplatí Česko. Navíc je stále k dispozici starší monitorovací systém, který by po úpravách šel opět používat.

Wagenknecht (ANO) versus Šlechtová (ANO)

Problémy s monitorovacím systémem přinesl audit ministerstva financí, podle kterého provázelo výběrové řízení množství chyb. Zakázka je podle něj předražená, vyvolává podezření z podvodu, kartelové dohody a porušení zákona o veřejných zakázkách. Za auditem stojí náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, kterého si do úřadu přivedl Andrej Babiš.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má zakázku na starosti, jeho závěry ostře odmítá. Ministryně Karla Šlechtová, kterou do úřadu též vyslalo hnutí ANO, jej označila za neprofesionální.  Vybraný dodavatel Tesco SW dokonce podal na auditory ministerstva financí trestní oznámení i experty, které ministerstvu poskytly externí služby.

Razie, domovní prohlídky. Tesco policisty zajímá

Kritice čelil už předchozí systém MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny, napsal server Týden.cz.

O vítěze loňského tendru, společnost Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora za ČSSD Martina Tesaříka, se již dříve zajímala policie. Vloni v září prohledávala nejen olomoucké sídlo firmy, domovní prohlídka stihla i majitele firmy.

Policejní akce, při níž byla prohledávána celá řada radnic a krajských úřadů, cílila na informace o projektech spojených s výzvou Integrovaného operačního programu. V roce 2010 ji vypsalo ministerstvo vnitra a ve hře byly dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Je jedno, kdo zvítězí. Software dodá Tesco

V médiích se objevily spekulace, z čeho podezření na kartelovou dohodu v případě systému monitorujícího čerpání evropských fondů může vycházet. Server Neovlivní.cz v uplynulých dnech poukázal na to, že firma Tesco SW a sdružení Hewlet-Packard a Datasys, které se o zakázku ve výběrovém řízení ucházely, předložily do značné míry identické nabídky. V některých částech se zcela shodovaly jak v textu, tak ve způsobu grafické prezentace.

Tesco SW to vysvětluje takto: “Vedle toho, že se (firma Tesco SW) účastnila soutěže se svým vlastním komplexním řešením, nabídla své softwarové produkty Monit2014+ a CryptoID dalším firmám včetně konsorcia společností Hewlett-Packard a Datasys, jež tento software ve své nabídce zcela transparentně využilo.“

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode majetkovou strukturu společnosti Tesco SW. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.

Tesco sw

©©

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)