CNI: Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel

Napsal/a -pes- 19. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Langer se k vazbám na obří sportovní areál ve Vésce nikdy moc nehlásil, jak ale píše Centrum nezávislé investigace, spoluvlastní zde hotel, jehož stavba podle úřadů neměla být vůbec povolena.

Jedním z důvodů, proč detektivové z protimafiánského útvaru provedli minulý týden prohlídku v bytě bývalého ministra vnitra Ivana Langera, byly jeho úzké kontakty s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým.

Kyselý a porcování medvěda

Zatímco Langera policie po podání vysvětlení propustila, podnikatele v realitách, sedmapadesátiletého Ivana Kyselého obvinila a soud jej poslal do vazby. V kauze s krycím názvem Vidkun policie viní z korupce a zneužití pravomoci ještě další tři lidi, šéfa olomoucké policie Karla Kadlece, kriminalistu Radka Petrůje a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).

A byl to právě obviněný hejtman Rozbořil, kdo slavnostně otevíral sportovní halu v malé olomoucké obci Véska, v jejímž okolí se koncetrovaly aktivity Langera s Kyselým.


Pavučiny byznysu exministra v problémech Langera: Realitka s kamarádem, luxusní sportovní areál…


Poprvé se o spojení Langera s moravským podnikatelem v realitách Ivanem Kyselým začalo mluvit v roce 2007, kdy se ukázalo, že mu Kyselý půjčil 2 miliony korun.

Od té doby je jejich tandem takřka nerozlučný. „Jsme kamarádi, a jsem na to hrdý,“ popsal Kyselý před lety svůj vztah k Langerovi. Sám prostřednictvím svých společností vlastní řadu nemovitostí v centru Olomouce.

Jeho podnikatelské spojení s Langerem je ale nejvíce patrné o pár kilometrů dál, v malé obci Véska u Olomouce. Proměna vesnice v rozlehlý a luxusní sportovní areál se začala odvíjet poté, co zde Langerova matka koupila bývalý statek.

Už o dva roky později, v roce 2004 prolobboval Langer coby tehdejší místopředseda sněmovny v rámci poslaneckého „porcování medvěda“ 9 milionů korun pro Sportovní klub Véska na vybudování tenisových kurtů.

Prosazování dotace zdůvodňoval bohulibým sportovním záměrem. „Byl jsem osloven občanským sdružením Sportovní klub Véska. Řekl jsem jim: podejte si žádost. A pak jsem se přimlouval na rozpočtovém výboru,“ připustil tehdy Langer v Lidových novinách. „Jediná cesta, jak toho projektu dosáhnout, jsou veřejné peníze a myslím, že na tom není nic špatného.“

Nyní je ale jasné, že je to mimo jiné sám Langer, kdo z veřejných peněz, které pomohl prosadit, může v důsledku profitovat. Zatímco tehdy Langer tvrdil, že s projektem nemá nic společného, dnes je Langerova stopa v klubu evidentní, od letošního března je členem výboru Sportovní klub Véska, kterému k dotaci pomohl. Klub v současné době vlastní v okolí zhruba 2 hektary pozemků.

Současně se Langer stal prostřednictvím firmy IES Moravia Real také spolumajitelem hotelu sousedícím s areálem.

Miliony do Vésky

Do Vésky putovaly po roce 2004 další desítky milionů korun. U vesnice s pouhými dvěma stovkami obyvatel tak postupně vzniklo golfové hřiště, tenisové kurty, multifunkční sportovní hala, wellness centrum a nakonec i hotel.

Na vybudování sportovní haly získalo občanské sdružení, ve kterém Langer nyní zasedá, celkem 24 milionů korun z evropských peněz. Dalších 48 milionů pak šlo do golfového areálu, přičemž realizátorem projektu byla tehdy Kyselého, nyní částečně i Langerova firma, IES Moravia Real.

Ten začala budovat firma Golf Ageus (nyní Golf Area), kde Langer působil v představenstvu. Poté, co zkrachovala kampelička, od níž si firma půjčila, pomohl jim opět Ivan Kyselý, když pohledávku vymáhanou konkursním správcem odkoupil.

Nebývalá úspěšnost žadatelů o projekty ve Vésce ale ani tímto neskončila. Dalších 25,5 milionů korun putovalo na výstavbu hotelu u sportovního areálu. Vlastníkem areálu je firma Golf Area. Kdo je ale jejím vlastníkem jasné není, neboť je skryt za anonymními akciemi.

Jisté ale je, že Ivan Langer kromě toho, že figuruje ve výboru Sportovního klubu Véska, vlastní v současné době společnost Resort Véska, kterou v roce 2012 koupil od svého přítele Kyselého za 1,4 milionů korun. V loňském roce vykázala firma zisk ve výši 1,7 milionů korun, ve Vésce vlastní dům a pozemky.

Přítel hejtman

V loňském roce ale učinil Langer ještě důležitější obchodní krok. Ačkoliv před pěti lety odcházel z politiky s pětimilionovým dluhem, loni koupil podle tehdejšího zjištění Lidových novin 40% podíl ve firmě svého přítele Kyselého IES Moravia Real za 40 milionů korun. Tím se stal spoluvlastníkem pěti domů v centru Olomouce, ale také hotelu stojícího u sportovního areálu ve Vésce, kterému pomohl získat dotace.

Krajský soud v Olomouci přitom nedávno konstatoval, že úřady vůbec neměly stavbu hotelu dovolit, protože nesplnil zadaná pravidla, například je o patro vyšší, než měl být a nezapadá do okolní krajiny.

Sám Langer se k majetkovým vazbám v areálu příliš nehlásí. „Přátelé tam (ve Vésce – pozn.red.) stavěli golfové hřiště a další přátelé pak vystavěli z bývalého zdevastovaného JZD krásný sportovní areál, otevřený veřejnosti,“ uvedl Langer v E15. „A pravdou je, že jsem svého přítele a následně spoluakcionáře Ivana Kyselého přesvědčil, aby tam postavil hotel. Tak tam vznikl a já mám tu čest být spolumajitelem.“

Stojí za to si také připomenout, že novou multifunkční sportovní halu stojící nedaleko Langerova hotelu, letos v srpnu slavnostně otevíral další z obviněných v korupční kauze, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

Autoři: Eliška Hradilková Bártová, Michal Voda

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)