Nové pochybnosti v Zemanově kampani: SPO zaplatila 1,2 milionu Kč, sama je zadlužená a ve ztrátě

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 19. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Představitelé Strany práv občanů odmítají nesrovnalosti ve financování vysvětlit. Nejasní zůstávají i dárci dalších osmi milionů korun, které byly proplaceny prostřednictvím spolku Přátelé Miloše Zemana.

Kampaň prezidenta Miloše Zemana vyvolává nové otázky po původu peněz. Strana práv občanů (Zemanovci) sice zaplatila v rámci prozemanovské kampaně 1,2 milionu korun, podle dostupných informací však inkasovala za poslední půl rok na darech pouze 48 tisíc korun. Příspěvky od Ministerstva financí pak použila na splátky úvěrů.

Z jakých zdrojů tedy strana, která má v současné době na svém transparentním účtu pouze 100 korun, zaplatila (a zřejmě i nyní platí) Zemanovi kampaň? To vedení SPO odmítá objasnit.

„V ničem neporušujeme zákon, nehledejte za tím věci, které tam nejsou,“ uvedl v telefonickém rozhovoru s HlídacíPes.org místopředseda strany Martin Nejedlý. „Rozumím vašim uštěpačným, možná legitimním dotazům, ale věřte mi: ve správný okamžik bude vše zveřejněno, aby byly věci vyvráceny.“

Na otázku, proč tedy situaci neobjasní už nyní, Nejedlý, který je také současně členem kolegia spolku Přátel Miloše Zemana, neodpověděl a telefonický hovor ukončil. 

Stejně tak skončila debata s dalším místopředsedou strany Marianem Keremidským. „Vy neznáte zákony této země?“ reagoval na dotaz po původu stranických peněz na kampaň. „Přeci víte, že finanční úzávěrky stran jsou do 31.3. za rok 2017 a od ledna 2018 jsou auditovány do 31.3. 2019. Do té doby vám nemusíme sdělovat žádnou informaci,“ řekl Keremidský a i on rozhovor ukončil.

Na otázky po původu peněz na kampaň nedokázal odpovědět ve středu v rozhovoru v DVTV ani šéf strany Jan Veleba a z natáčení pořadu předčasně odešel.


VIZUALIZACE VAZEB SPO A PŘÁTEL MILOŠE ZEMANA

©HlídacíPes.org

Zeman za pět

SPO a Přátelé Miloše Zemana zajistily na Zemanovu kampaň služby v celkové hodnotě 9,2 milionů korun. Zatímco SPO musí ze zákona vést transparentní účet, spolek žádnou takovou povinnost nemá. Peníze tak mohou pocházet de facto odkudkoliv.

Souhrnná data o hospodaření SPO ukazují, že na účet strany přišlo za uplynulý rok zhruba 1,7 milionů korun (bez započtení příspěvků od státu). Stejná suma ale z účtu také odešla, kam přesně byly finance zaslány ovšem není z výpisu konta zřejmé – u popisu odchozích plateb je uvedeno pouze „interní převod.“

V té době probíhala ještě kampaň do parlamentních voleb, lze tedy předpokládat, že peníze putovaly na tuto kampaň.

Během posledního půl roku inkasovala SPO na darech pouze 48 tisíc korun. Sto tisíc korun bylo sice vloženo na účet strany v hotovosti na podzim, 95 tisíc ale z účtu o dva týdny později zase odešlo. Peníze zaslané Ministerstvem financí – dvakrát po 1,2 milionech korun, použila SPO podle údajů na kontě na splátku úvěru.

Z přebytků z uplynulých let strana finance čerpat nemohla, podle poslední účetní závěrky skončila v roce 2016 ve ztrátě téměř 2,5 milionů korun. Současně byla zatížena čtyřmilionovým úvěrem.

Existuje samozřejmě možnost, že SPO přispěla na Zemanovu kampaň z tohoto úvěru. Za situace, kdy je ale sama zadlužena by to nebylo právě ukázkou zdravého ekonomického myšlení.

„Pokud si strana, která v roce 2016 skončila ve ztrátě a nadto se čtyřmilionovým úvěrem, mohla dovolit v roce 2017 podpořit prezidentského kandidáta výrobou a instalací reklamních bannerů v hodnotě přes 900 tisíc Kč, pak patrně došla k závěru, že jí to její situace umožňuje. Proč tak usoudila, to nám odhalí až výroční finanční zpráva za rok 2017,“ komentoval situaci Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Organizace Transparency International už před časem označila kampaň prezidenta Miloše Zemana za netransparentní a ve své analýze ji ohodnotila nejhorší známkou, jako ve škole – pětkou.

Mlčení Přátel

Redakce HlídacíPes.org kontaktovala také hned několik představitelů spolku Přátelé Miloše Zemana.

„Rušíte mě. A nemůžete zavolat později,“ reagoval na dotaz Karel Srp, hudební publicista, který v dokumentech Stb figuruje jako spolupracovník, podle soudu však neoprávněně. V současné době je členem představenstva spolku.

Předseda spolku a Zemanův kancléř Vratislav Mynář telefon nezvedl vůbec a na zaslané dotazy nereagoval.

Z Moldávie pak zaslal email zakladatel spolku a Zemanův blízký přítel Zdeněk Zbytek. „Na vaši otázku vám neumím odpovědět, protože odpověď neznám a bylo by nekorektní vám dávat spekulativní informace,“ reagoval Zbytek.

O tom, že sám Zemana podporuje není pochyb – v jeho šumavském hotelu se shromažďovaly petiční archy a na druhém zase visí plakáty na jeho podporu.

Zda Miloš Zeman uspěje bez ohledu na neprůhlednost své kampaně se ukáže již příští týden, kdy začne druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se utká s bývalým šéfem Akademie věd Jiřím Drahošem.

Zdroj: webová stránka volební kampaně Miloše Zemana. ©HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)