Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: se souhlasem Kanceláře prezidenta republiky, www.hrad.cz
www.hrad.cz,

Kdo podporuje Zemana? Nedohledatelní dárci, zbrojař Strnad i známá spojka na Rusko

Koncové dárce prezidentské kampaně Miloše Zemana nelze až na výjimky dohledat. Odmítají je odkrýt i zástupci jeho volebního týmu. Proto je také Zemanova kampaň označována za nejméně transparentní ze všech původních kandidátů.

Stejně jako se Miloš Zeman vyhýbal před prvním kolem volby debatám s ostatními prezidentskými kandidáty, vyhýbá se i zveřejnění informací o tom, kdo mu jeho kampaň vlastně platí.

Nejde přitom o žádné malé částky – nepeněžité plnění přišlo jeho donory na téměř 17 milionů korun. Přičemž koncové dárce, kteří v kampani poskytli služby v hodnotě 9,2 milionu korun, nelze dohledat.

Příspěvky, kterými byla hrazena například venkovní reklama či výroba plakátů a reklamních bannerů, putovaly přes stranu SPO a spolek Přátelé Miloše Zemana. Prezidentův tým tak obešel zákonnou povinnost a veřejnost se nemůže v reálném čase dozvědět, od koho peníze pocházejí.

Jména skutečných donorů odmítl Zemanův tým zveřejnit také na konkrétní novinářský dotaz. „Vše samozřejmě zveřejníme přesně tak, jak požaduje zákon (až několik měsíců po volbách – pozn. red.),“ reagovala zástupkyně týmu a zároveň šéfka kanceláře SPO Barbora Filípková na dotaz HlídacíPes.org po jménech firem či fyzických osob, které poskytly peníze na financování kampaně.

Otázku, jak chtějí vyloučit podezření, která se za této situace nabízejí, tedy že kampaň může být financována například ruskými či jinými zájmovými skupinami, nechala bez odpovědi. Na dotazy nereagoval ani Zemanův poradce a hlavní zákulisní hybatel Martin Nejedlý.


Sponzoři prezidentské kampaně Miloše Zemana

Zdroj dat: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org


Peníze od Babišova přítele

Jasněji je alespoň na transparentním volebním účtu Miloše Zemana, kde je nutné uvést konkrétní jméno či název sponzora. Na konto ovšem dorazilo podstatně méně peněz – přes čtyři miliony korun. Drtivá většina dárců poslala pouze haléřové částky s více či méně vtipnými a kritickými poznámkami.

Ze čtyř hlavních sponzorů, kteří poslali na konto přes 50 tisíc korun, mají tři společného jmenovatele, podnikatele Jaroslava Strnada. Nejvyšší sumu dvou milionů korun poslala na Zemanovo konto společnost DAKO-CZ, která v minulosti podpořila 3,5 miliony korun také SPO.

Tento nejštědřejší Zemanův sponzor je spoluvlastněn dvěma společnosti – slovenskou Tatravagónkou a Czechoslovak Group. V případě slovenské firmy je koncovým vlastníkem právník Michal Lazar (61), tvrdý a kontroverzní podnikatel. 

Druhým majitelem slovenského výrobce železničních podvozků je potomek ruského carského důstojníka Alexej Beljajev (61), podporovatel Vladimíra Mečiara, který za komunistického režimu působil stejně jako Andrej Babiš v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Podnikatel Beljajev je známý také jako spojka střední Evropy s Ruskem.

Vlastníkem Czechoslovak Group je pak zmíněný podnikatel Jaroslav Strnad (45). Svou zbrojařskou firmu budoval přes dvacet let. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, dnes mu patří vojenské opravárenské závody v Česku a na Slovensku, automobilka Tatra či významný světový výrobce brzd Dako CZ. Obchoduje s armádami Finska, Švédska a Německa a vyváží do Afriky, Asie, Evropy i USA.

Státní zástupce v loňském roce obžaloval čtyři vysoce postavené zaměstnance ministerstva obrany a armády v souvislosti s podezřením, že pod cenou prodávali nepotřebný armádní materiál právě Strnadově společnosti. Z podnikatelovy firmy ovšem nikdo obžalován nebyl.

Miliony od Strnada

Druhým nejštědřejším sponzorem Zemana je firma Composite Components, která vyrábí materiály pro letecký a automobilový průmysl. Zemanovi poslala na účet milion korun. I tato firma je spojena se jménem Jaroslava Strnada, který je jedním z jejích zakladatelů a bývalým majoritním akcionářem.

Současný koncový vlastník Petr Rusek (50), se kterým Strnad v minulosti firmu spoluvlastnil, dodnes zasedá v představenstvu Strnadových firem Tatra Trucks a Czechoslovak Group. Stejně jako v případě DAKO-CZ i Composite Components v minulosti podpořila Zemanovu SPO, v roce 2013 přispěla 300 tisíci korunami.

Milion korun na Zemanův účet pak poslal právník Jan Nekola (43). Ten je členem výboru pro audit Strnadovy Czechoslovak Group. Založil i jednu z firem, která pak přešla do vlastnictví Strnadova impéria.

Částkou sto tisíc korun pak přispěla firma P. M. Consulting Moravia, za níž stojí právník a bývalý člen strany Suverenita Jan Rytíř (49). Do známosti ale vešel spíše tím, že získal nezákonně titul Ph.D. na bratislavské policejní akademii.

Celou kampaň Miloše Zemana vyhodnotila organizace Transparency International ve své analýze všech prezidentských kandidátů jako nejméně věrohodnou.

„Kandidát vede netransparentní kampaň, v níž koluje několik zásadních protimluvů, které znemožňují udělat si jasnou představu o její povaze,“ konstatuje organizace na adresu kampaně Miloše Zemana.

Konkrétní jména dárců, kteří na podporu Zemanova znovuzvolení vydali téměř 17 milionů korun v rámci nepeněžitého plnění, zůstávají neznámá.


Zdroj: webová stránka volební kampaně Miloše Zemana


HlídacíPes.org přinese v následujících dnech také přehled sponzorů Jiřího Drahoše, který se s Milošem Zemanem utká v druhém kole volby prezidenta. 


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Predpokladam, ze tohle tema se take nedostane do TV debat.

  • Karel Novotný napsal:

   Já naopak doufám, že ano. Je to na Drahošovi, měl by se Zemana na férovku zeptat: kdo vám platil ty billboardy?

 2. Weber napsal:

  M.Zemana podporuje určitě mnoho lidí a různých i podnikatelských subjektů, ale proč by na tom mělo záležet, vždyť M. Zeman netouží po bohatství, kdyby nebydlel v Lánech, tak se může považovat za lepší sociální případ, neboť jak se ví, tak vlastní jen kousek usedlosti, jeden gumový člun, dvě pádla a nějaké tepláky a trenky a věci denní potřeby. Takže z hlediska majetku naprosto čistý člověk. Zlí „jazykové“ by řekli, že je to chybně položená otázka – měla by znít asi takto : Kdo podporuje kamarády a podporovatele M. Zemana? Já vím, nadpis článku se zřejmě zaobírá sponzory jeho kampaně (nekampaně), ale to má souvislost.

  • Karel Novotný napsal:

   Našemu příspěvku moc nerozumím. Žádný z kandidátů (kromě Horáčka) není dost movitý si platit kampaň, take má u všech smysl se ptát po sponzorech. Průhledný sponzoring je O.K. Neprůhledný (typu bilbordy platili „přátelé MZ“) je problém, a to velký.

 3. Weber napsal:

  Zajímavé z dnešního dne je to, že i když to čekám, tak zatím nikdo (pokud vidím správně) se nevyjádřil k radě A. Babiše směrem ( možná k příteli) M. Zemanovi, že by se měl něčeho a někoho zbavit.Zřejmě nikdo ještě nepochopil, jaká to je balistická raketa směrem k M. Zemanovi a veřejnosti. Zřejmě ještě jaksi nedochází, že A. Babiš je také premiérem a to sdělení je o to závažnější, stačí si to rozvést (analyzovat), političtí šachisté budou mít výhodu. A. Babiš není můj šálek čaje, jak se říká, ale musím uznat, že je asi od přírody ďábelský stratég! Teď rozvedu moji úvahu z toho objevu. Napřed si A. Babiš podmanil M. Zemana zdánlivou pokorou ke starému vlkovi, jitrnicemi, tlačenkou, slivovičkou a podobnou rétorikou, šikovně využil mámení k “ zobání“ starého vlka z ruky a teď, když M.Zeman nevyhrál v prvním kole, tak instiktivně A. Babiš usoudil, že bohužel vlk to má spočítané a tak na něj vycenil zuby, aby starý viděl, kdo je má větší! To je ta rada! Co ta rada vlastně říká M. Zemanovi? Asi tolik – bohužel máme smůlu, ale musím myslet na sebe a přátelství politické má svoje meze. Co říká směrem ke společnosti (hlavně směrem k antizemanům)? Asi toto, podívejte se, kdybych já nechtěl a nepomohl vám k sestřelení toho starého jezevce z vršku, tak vy jste toho nedosáhli i kdyby jste se podělali, proto od vás požaduji shovívavost k mým údajným hříchům (účelovkám). Musíme všichni makat a ne zdržovat se bláboly. Co tedy oficiálně sdělil A.Babiš všem? Náš, váš prezident republiky je asi zásadně ovlivňován lidmi kolem sebe (nejvýznamnější jmenoval) a to je pro všechny velké riziko, jelikož kandiduje na další období, tak o to je větší. Myslím, že z mého pohledu předsedy vlády ČR je to nebezpečné. Této pasti na M. Zemana, pokud se bude J. Drahoš a jeho tým držet a „kultivovat ji“, nemůže prohrát! Pokud to opravdu ještě M. Zemanovi myslí, jak zamlada, již ví, v jaké pasti se ocitl a co jej čeká, když druhá strana nebude hloupá! Takže tentokrát je A. Babiš snad ďábel sám a je možné, že si M. Zeman již drbe kštici, jak naletěl a ty ostatní to čeká!

  • nováček napsal:

   Tentokrát jste to trefil. Zeman počastoval Babiše účelovkou – předvést 101 zajištěných hlasů poslanců pro druhé kolo sestavování vlády a Babiš počastoval na oplátku Zemana před druhým kolem volby prezidenta tímtéž – zbavit se Mynáře a Novotného.
   Jsem velmi napjatý jak to oba vyřeší, doufám, že to nebude tak, že 101 hlasů nebude, ale Babiš přesto bude znovu premiérem a Mynář i Novotný zůstanou a Zeman bude znovu prezidentem.

 4. Jos napsal:

  Velmi dojemné. Myslící člověk by se zeptal, kdo a proč „zorganizoval“ desítky milionů Kč (násobně více než pro Zemana) na podporu Drahoše. A hlavně, co za to bude chtít. Ne tak český mediální manipulátor. Ten kudy chodí tudy škodí. Asi tak stejně jako komunističtí politruci. Ničím jiným nejsou.

  • Karel Novotný napsal:

   Sponzory Drahoše si každý najde během pár minut. To ti Zemanovi se schovávají pod hlavičkou „Přátel“ a o tom je tento článek …

   • Jos napsal:

    No bylo by na čase se zamyslet. Pokud to u zmanipulovaných antizemanistů padá v úvahu. Sponzory Zemana nedohledala jedna mediální manipulátorka. Otázka je, jestli vůbec hledala. Vzhledem k množství domněnek a manipulací, které předvedla autorka, o tom vážně pochybuji.
    U Drahošových sponzorů je pozoruhodné a k zamyšlení na příklad jak firmy, které nemají peníze ani na to, aby platily slušnou mzdu svým zaměstnancům, vyhazují miliony na politické hrátky. Kdepak je asi berou? Jenže myšlení u antizemanistů je vypnuto už více než pět let. Jen hysterčí.

    • Robert Břešťan napsal:

     Vy jste ty sponzory Zemanovy kampaně někde našel, dohledal, víte o nich? Že byste se podělil, rádi to napíšeme. Můžete uvést konkrétní příklady „domněnek a manipulací“, jichž se podle vás autorka dopustila? O Drahošových sponzorech budeme též psát. Můžete tedy jmenovat ty, kteří „nemají peníze ani na to, aby platily slušnou mzdu svým zaměstnancům“? Děkuji.

Přidávání komentářů není povoleno