Podporovatelé Jiřího Drahoše se mobilizují před druhým kolem. Posílají mu miliony

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 17. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco po skončení prvního kola měl vyzyvatel současného prezidenta na kontě přes 5 milionů korun, nyní už má Jiří Drahoš k dispozici přes 12 milionů. Finanční podporu mu vyjadřují nejen významní podnikatelé, ale také řada běžných občanů.

Do rozhodnutí o příštím prezidentovi zbývá jen pár dní a na transparentním účtu Jiřího Drahoše přibývají každým dnem milionové částky na jeho podporu.

Bývalý šéf Akademie věd Drahoš uspěl v prvním kole, a ve druhém se tak postaví současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Tomu účet i nadále plní hlavně vtipálci haléřovými částkami.

Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, volební tým prezidenta Zemana tají, kdo mu kampaň financuje. Dárci se skrývají za stranou SPO a spolkem Přátelé Miloše Zemana. Odkrýt konkrétní vlastníky ale Zemanův tým odmítl i na přímý dotaz. Nelze tak vyloučit, že za jeho kampaní stojí ruské či jiné zájmové skupiny.

Mecenáši fandí Drahošovi

Na rozdíl od Zemanovy kampaně jsou sponzoři Drahošova boje o prezidentský úřad veřejně dohledatelní na jeho webu a na transparentním účtu.

Milionem korun mu nyní přispěl druhý největší akcionář společnosti RSJ, mecenáš nadačního fondu pro vědu Neuron Václav Dejčmar.

Zatímco Dejčmar podpořil Drahoše poprvé, většina nejvýznamnějších podporovatelů do druhého kola jej podpořila už před prvním kolem. Například nadace Blížksobě zaslala na Drahošův účet 1,5 milionu korun. Nyní k tomu přidala další milion.

„Věříme v jeho úspěšnou volbu a souzníme s jeho hodnotami. Rozhodli jsme se proto k jeho podpoře,“ zdůvodňuje nadace dar na podporu Zemanova protikandidáta. „Přejeme si presidenta, jenž bude ctít ústavu, naši společnost bude spojovat a pozitivně inspirovat, zasadí se o zlepšení životních podmínek nejchudších a diskriminovaných, obnoví prestiž naší země v zahraničí a prohloubí vztahy s našimi nejbližšími přáteli a spojenci sdruženými v EU a NATO. Chceme presidenta, který bude odrazem toho nejlepšího v nás.“

Stejnou sumu zaslal také Martin Hájek, spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří úspěšnou aplikaci na sledování sportovních zápasů. Drahoše už předtím podpořil 2,2 miliony korun.

K již zaslanému milionu korun přidali další ještě manželé Silke a Jaroslav Horákovi, majitelé nakladatelství Albatros Media.

Půl milionem korun nově přispěla ještě společnost Benson Oak Gabriela Eichlera, který už předtím podpořil Drahoše 200 tisíci korunami. Stejnou sumu teď zaslala také společnost Aveko Servomotory, která už předtím věnovala částku v téže výši.

Díky, profesore

Kromě známých byznysmenů tvoří ale velkou část dárců i běžní občané, kteří k zaslané částce připisují také podpůrné vzkazy.

„Pane profesore, děkuji Vám, že vracíte naději ve slušnost,“ připsal například Jan Vančura k zaslané částce 20 tisíc korun.

Stejnou částku zaslal například Petr Kubeš se vzkazem „Pro prezidenta, za kterého se nebudu muset stydět.“ Petr Balát pak ke svým 3 333 korunám připsal „Svatý Václave, nedej zahynouti!“

Pan Bohdan Šmilauer k zaslaným 12 tisícům korun přidal prosbu: „Prosím zachraňte zemi před ješitným a mstivým starcem!“

Je pravděpodobné, že suma na Drahošově kontě se bude ještě zvyšovat. Dosavadní největší podporovatelé Drahoše současně zveřejnili prohlášení, kde deklarují, že jejich finanční podpora je nezištná a neváže se na žádnou protislužbu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)