O komunistických spáčích. Jak řešit vysoké ceny nemovitostí?
Ceny bytů v Česku zažily v posledním desetiletí opakovaně ďábelská tempa růstu. V roce 2017 hodně přes 10 %, v roce 2022 dokonce téměř 25 %. Po roce 2022 se situace výrazně uklidnila a ceny českých bytů začaly dokonce mírně klesat. V mnoha lidech nicméně přetrvává pocit, že ceny bydlení – ať už vlastnického nebo nájemního – se vyšplhaly nad „rozumnou“ mez.
Věc začala být politickým tématem prvního řádu. Příčina rychlého růstu cen bydlení, tedy domů a bytů, je vždycky jasná: poptávka na trhu obytných nemovitostí je vyšší než nabídka.
Text je ukázkou z knihy:
Finanční jednohubky
Odpovědi na dalších 50 důležitých otázek ekonomie a financí
Publikujeme jej se souhlasem autora i nakladatelství Grada.
Autor: Michal Skořepa
Knihu lze zakoupit v síti knihkupectví, případně prostřednictvím webových stránek nakladatelství Grada.
Již vyšlo: první ukázka, druhá ukázka, třetí ukázka.
Nabídku po dlouhá léta oslabují mimo jiné nešikovně nastavené české stavební předpisy, poptávku naopak zesilovala a zesiluje celá řada trendů: rostoucí počet mladých lidí, kteří odkládají založení rodiny a zároveň chtějí bydlet sami, rostoucí počet rozvedených a seniorů, ale třeba taky rostoucí počet zdejších i zahraničních investorů, kteří si všimli, že nemovitosti v Česku – i díky vyhlídce spíš posilující koruny – slibují poměrně slušnou naději na výdělek, a to i v případě, že se investor nechce otravovat s pronajímáním, a zakoupené nemovitosti nechá na roky jednoduše zamčené a prázdné.
Kompromis mezi cenou a množstvím
Kdyby šlo o normální trh, bylo by namístě si říci: nechme poptávku a nabídku spolu svobodně měřit síly, ony si samy najdou rovnovážnou cenu a rovnovážné obchodované množství. Jenomže trh s byty a domy normálním trhem není.
Zaprvé, bydlení je jednou ze základních lidských potřeb, kterou nelze ničím jiným nahradit.
Zadruhé, základem je zde fyzicky striktně omezený zdroj – plocha území státu. Pokud poptávka po prostoru na bydlení přeroste nabídku, nelze to řešit dovozem dalšího prostoru z ciziny, kde je tento prostor levnější.
Zatřetí, pokud se trh s nemovitostmi jaksi splete, tedy pokud se domů a bytů postaví zřetelně málo nebo moc, pak potřebná korekce je velmi zdlouhavá a nepříjemná. Viz neobydlené „čtvrti duchů” ve Španělsku nebo Irsku – hrozivé důsledky stavební horečky v těchto zemích před rokem 2008.
U trhu s byty a domy je prostě třeba regulovat i poptávku – jakkoliv se při čtení takových slov mnohému z nás derou na rty slova o návratu do komunismu.
A tak je principiálně žádoucí, aby nabídka bydlení byla státem aspoň rámcově regulována. V praxi se za hlavní nástroj této regulace obvykle považují (volnější nebo přísnější) stavební předpisy. V Česku se proto už řadu let volá po jejich uvolnění: nabídka domů a bytů se výrazně zvýší, a ceny bydlení se díky tomu vrátí na onu rozumnou úroveň.
Vzniká tak dojem, že k dosažení rozumných cen bydlení stačí posouvat nabídkou domů a bytů – tedy přísností stavebních předpisů – a že celý problém drahého bydlení by byl už dávno vyřešen, jen kdyby reforma českého stavebního práva nešla tak zoufale pomalu. To je ovšem hrubý omyl.
Ve skutečnosti je totiž úkol správně vedené státní regulace nemovitostního trhu složitější: má nastavovat nabídku tak, aby výsledkem byla nikoliv pouze rozumná cena, nýbrž rozumný kompromis mezi cenou a množstvím (pro jednoduchost ignorujme otázky kvality a estetiky staveb).
Jistě bychom chtěli velmi levné bydlení; ale to by znamenalo činžáky na každé louce. Jistě bychom chtěli co nejvíc nezastavěné přírody; ale to by znamenalo velmi drahé bydlení. Státní regulace tohoto trhu se tak musí snažit dosáhnout rozumné ceny a zároveň rozumné zastavěnosti území.
Jak regulovat poptávku?
Pro konkrétní představu si vezměme například scénář, v němž o české nemovitosti začne mít z nějakých důvodů zájem ještě mnohem více zahraničních investorů než dosud. A že ve snaze zabránit dalším skokům v cenách bydlení bude reakcí státu jednoduše výrazné uvolnění stavebních předpisů, a tedy mnohem větší zastavěnost.
Jsme ochotni – abychom zabránili rychlému růstu cen zdejších nemovitostí – takovou poptávku uspokojovat tak dlouho, až bude Česko plné domů, byť třeba převážně prázdných?
Popsaný hypotetický scénář jasně ukazuje politickou realitu: u trhu s byty a domy je prostě třeba regulovat i poptávku – jakkoliv se při čtení takových slov mnohému z nás derou na rty slova o návratu do komunismu.
Ostatně z návratu ke komunismu lze asi těžko obviňovat celou řadu měst, regionů a zemí světa, které už nějakou formu regulace poptávky po nemovitostech zavedly: od Itálie přes Británii po Nový Zéland, od Amsterodamu přes Singapur po Vancouver.
Jedním z nadějných kroků k oslabení poptávky může být: daň z nemovitostí. Tato daň je totiž nástrojem, který v Česku zatím v podstatě spí. V mezinárodním srovnání patříme k zemím, kde je tato daň využívána zdaleka nejmíň: co se týče objemu peněz vybraných touto cestou v podílu k HDP země, evropský průměr je oproti české situaci zhruba desetinásobný.
Rozumné ale rozhodně není prosté plošné zvýšení sazby daně. Spíš bychom se měli řídit heslem „domy a byty v Česku chceme používat nejdřív pro standardní bydlení (vlastní nebo nájemní) a případně pro rekreaci, teprve potom možná pro krátkodobé ubytovávání a až úplně nakonec pro investování“.
V úvahu tak připadá zvýšení sazby daně z nemovitosti především ve dvou případech: u nemovitostí vlastněných cizinci a u nemovitostí využívaných nikoliv k dlouhodobému bydlení, ať už vlastnímu nebo nájemníků. U obou těchto opatření nás samozřejmě napadne řada administrativních, legislativních a snad i morálních problémů. Pokud se ale aspoň nepokusíme tyto problémy vyřešit, pak to značí, že bydlení v Česku vlastně asi zas tak moc drahé není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart: Jak dva slovenští komunisti – Husák a Čalfa – umetli Havlovi cestu na Hrad
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Pokud se pamatuji, jako úspěšný přiklad jsou dávána vídeňská nezisková družstva. Ta – za pomocí státní finanční pomoci staví bytové domy (ohlídají si cenu stavby), v nich pronajímají byty za přijatelnou cenu – pouze lidem s nižšími příjmy. Ty přijaté nájmy požívají na opravy, splátkky nové stavby, atd..
Ještě jednou neziskovka =poctivá práce za ´uhrada, ale žádný zisk..
Kdyby tohle mohlo fungovat nás a stát si to ohlídal??
Jinak, samozřejmě že spoléhat se čistě na volný trh, je riskantní, to platí i v jiných případech..
Možná, když mluvime o stavení domů na bydlení, před pár dny se zase psalo v médiích o kauze H-Systemu, který zkrachoval v roce 1997 ale dodnes to konkursní správce řeší u soudů.. Tak jak má proboha v takové prostředí fungovat efektivní trh s domy??
„Ďábelský růst cen“ byl ovšem dán především inflací za Fialy a spol.
A do cen nemovitostí se zcela jistě promítají i zelené fantasmagorie o „bezemisních“ domech a podobných nesmyslech. Pokud tohle zlikvidujeme, třebas i odchodem z EU, trh s nemovitostmi obecně, a s byty zvlášť, se stabilizuje na podstatně nižší úrovni cen.
.. vyvolanou bezuzdným rozhazováním bureše a spol. soudruhu.
Ne. Bylo to speciálně uděláno k poškození občanů ČR.
Pergille, kvůli takovým komentářům vás tu v diskuzi už nebere nikdo vážně.
Romane,
inflaci v desítkách procent nemohla zavinit předchozí vláda, která ji měla v dolních jednotkách.
Pergille, já chápu, že se snažíte lhát jak to jde, ostatně vám jako vždy chybějí nějaké argumenty, ale na té inflaci se hlavně podílela předchozí vláda zvýšenou výdajovou stránkou, jejíž efekt se projevil později Viz. například zde: https://zpravy.kurzy.cz/743054-proc-ceska-inflace-stale-patri-mezi-nejvyssi-v-evropske-unii/ nebo zde https://www.hrot24.cz/clanek/nku-babisova-vlada-za-covidu-vyhodila-z-okna-ctrnact-miliard
Jinak za monetární politiku ve státě nezodpovídá vláda, ale ČNB, jejíž představitelé jsou volení prezidentem, v té době ještě Zemanem.
Romane,
inflace byla způsobena např. tím, že Fiala a spol. začali pasírovat naši energii přes burzu v Lipsu, kde ji za pár šupů prodali a o víc než řád dráž nakupovali.
Pegille, přes burzu v Lipsku začal ČEZ obchodovat už v roce 2009, takže i za předchozích vlád. Buď jste naprosto neinformovaný nebo notorický lhář.
Romane, ovšem ne všechnu, jen tu, co šla do zahraničí.
Lež.
Inflaci (přebytek peněz na trhu) rozjela vláda ANO+SPD (2017-2021).
Ti začali šílené bezpracné rozdávání líným, hloupým a neužitečným, nikdo jiný.
Fiialova vláda se vůbec nepokusila to šílenství zastavit, proto je stejně škodlivá.
Ne, dvouciferných hodnot dosáhla inflace za Fialy a spol. Jednoznačným cílem bylo připravit lidi o úspory jejich znehodnocením, čili co do funkce něco podobného, jako byla komunistická měnová reforma.
Pergille, dvouciferných hodnot dosahovala inflace v uvedeném období ve všech zemích V4, průměr v eurozóně byl 10%, jak tohle vysvětlíte, že by globální spiknutí elit 😀
My ovšem nejsme krachující EUrozóna.
Pergile, takovou pochvalu naší vlády bych od vás nečekal.
Za to, že nemáme euro, této vládě rozhodně nevděčíme.
Jediný kdo „kazí“, použil bych mnohem expresivnější slovo, ceny bydlení je stát ČR, tedy politici a úředníci ČR. Největší zloděj je jako vždy stát a jeho zaměstnanci,…
Již dlouhá léta tady platíme mafii ohavné dědictví po dnešním ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi. Amatérovi, pomocném laborantovi v socialistickém inženýrství, kterému všichni vděčíme za to, že my, daňový poplatníci, každý měsíc bohatě finančně platíme obchod s chudobou, dotováné bydlení všem, kteří platí astronomické sumy za nekvalitní bydlení ubytovací mafii. Nechápu, kdo normální mohl toho amatéra navrhnout na ombudsmana a kdo ho vůbec zvolil.🙄
V každém případě. Na co sáhne neschopný stát ČR, politici a úředníci ČR bez znalostí a inteligence, skončí špatně. Do všeho se navrtají, „všechno řídí“, ale výsledky jsou katastrofální. Raději nechat volnou ruku trhu a hlavně zrušit dotace na cokoliv… Jinak ta dýchavičná stařena ČR opravdu zdechne.
Nakonec by to nebylo vůbec špatné, ukončit existenci ČR pro neschopnost a opětovné připojení k Rakousku, státní jazyk němčina…😂 Konečně by „českým“ patlalům a matlalům spadl už tak hodně zvadlý hřebínek. 😂 „La commedia slava è finita.“ (Slovanská komedie skončila).😂
Chtěli jste tržní hospodářství a máte drahotu, lichvu a zlodějinu. Dobře vám tak, zasloužíte si to.
Tržní hospodářství je v pohodě zdrojem spokojenosti a pokroku, pokud se dodržují pravidla. Čecháčkové nemají rozum, natož, aby dodržovali nějaká pravidla, která jim nic neříkají. IQ houpacího koně. Smutné dědictví po komunistické lůze.
V podstatě asi souhlas. Investování do bytů znamená automaticky zdražení bydlení.
Druhá věc je inflace, která z bytů dělá výhodnou investiční komoditu.
Zkroťte inflaci.
Pokud někdo vlastní nemovitost,pak stát rozhodne,kdo ji bude užívat a za kolik.Vlastník ,kterému to nebude vycházet pak může nemovitost prodat státu za místně obvyklou cenu určenou soudními znalci. Tím se stanou nemovitosti pro spekulace nezajímavé a problém bude vyřešen.