Ústecký hejtman Jan Schiller / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Neoprávněné odměny pro politiky z hnutí ANO vyšetřuje policie

Napsal/a Robert Malecký 14. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Případem neoprávněně vyplacených odměn pro ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a poslance a hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera se zabývá policie. Ta už zahájila výslechy a vyžádala si dokumenty z krajského úřadu. Oba politici v loňském roce pobírali krajské platy v plné výši, ačkoli jako poslanci měli nárok jen na 40 procent. Oba již peníze vrátili.

Na nesrovnalosti v odměnách obou politiků přišla letos v květnu mimořádná kontrola finančního výboru. Na její závěry upozornil HlídacíPes.org a Deník N. Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter loni pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Neoprávněně si tak přišel na zhruba 700 tisíc korun.

Od 1. ledna roku 2020 totiž platí nový zákon, podle něhož si poslanci, pokud jsou zároveň uvolněnými představiteli samospráv, smějí ve druhé funkci vydělat pouze 40 procent tabulkové odměny. To se u Richtera ani hejtmana Schillera nestalo, za své krajské funkce pobírali plný plat.

Poslanec Richter byl v čele Finančního výboru v minulém volebním období, za rok 2020 se to týká měsíců leden až říjen, kdy se konaly krajské volby. Za šéfování výboru mu náležela odměna kolem 90 tisíc korun měsíčně hrubého, to se týká i tříměsíčního „odchodného“, které bylo vyplaceno v listopadu, prosinci a lednu.

Kraj později přiznal, že se stejná věc stala i u hejtmana Jana Schillera. Ten po svém listopadovém zvolení hejtmanem zůstal do konce roku i poslancem, a právě těchto necelých dvou měsíců se neoprávněně vyplacené odměny týkají.

„Došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Mgr. Jana Richtera a u Ing. Jana Schillera,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf. Oba poslanci rozdíl podle Volfa uhradili.

Na základě informací z médií…

Poté, co na věc HlídacíPes.org upozornil, se věcí začala zabývat i policie. „Na základě informací zveřejněných v médiích se Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje zjištěním finančního výboru Zastupitelstva Ústeckého kraje zabývá,“ potvrdila mluvčí Šárka Poláčková.

Na policii už vypovídal například člen zmíněné kontrolní komise, zastupitel Filip Ušák (STAN). „Mohu potvrdit, že mě Policie ČR kontaktovala v záležitosti činnosti naší komise a nezákonného vyplacení odměn bývalému předsedovi finančního výboru Janu Richterovi a hejtmanovi Janu Schillerovi a že jsem byl pozván k podání vysvětlení,“ řekl Ušák s tím, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování věc více komentovat nemůže.

Hejtman Schiller na dotazy nereagoval. Jan Richter uvedl, že ho nikdo z policie nekontaktoval. „Já úplně nevím, proč by měl, i když by si to krajská opozice jistě přála,“ napsal v SMS zprávě. Dodal, že jakmile na nesrovnalost přišel, upozornil krajský úřad, že peníze špatně vyplácí a nadbytečnou částku poslal zpět. To se ale odehrálo více než rok poté, co mu na účet přišly peníze poprvé.

Podle informací HlídacíPes.org už si policisté vyžádali dokumenty z krajského úřadu. A zajímají se také o hlasování ve sněmovně. Richter i Schiller jako poslanci totiž byli u toho, když se zmíněný zákon o omezení odměn krajských zastupitelů projednával. A rozhodně se tak nemohou hájit, že by o změně zákona nevěděli. Oba pro něj totiž hlasovali.

Zákon byl ve třetím čtení přijat 13. března 2019, oba poslanci hnutí ANO byli přítomni a pro zákon zvedli ruku. Pak ho vetoval Senát a ve sněmovně se o finální podobě hlasovalo znovu 24. září 2019. Poslankyně a poslanci setrvali na původním znění a veto Senátu přehlasovali. Opět byli Richter a Schiller přítomní a pro novelu zákona o obcích zvedli ruku.

Kontrolu poradenských smluv na ústeckém krajském úřadu spustil případ údajně fiktivních smluv mezi poradkyní hejtmana Vladislavou Marschallovou a společností Krajská zdravotní, která spravuje velké nemocnice v regionu. Marschallová kvůli smlouvám skončila v Krajské zdravotní, jako poradkyně hejtmana i jako místopředsedkyně ANO v kraji. Policie v případu minulý týden obvinila dva lidi, má jít právě o Marschallovou a bývalého generálního ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackého.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)