Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ústecký hejtman Jan Schiller / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia
,

Neoprávněné odměny pro politiky z hnutí ANO vyšetřuje policie

Případem neoprávněně vyplacených odměn pro ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a poslance a hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera se zabývá policie. Ta už zahájila výslechy a vyžádala si dokumenty z krajského úřadu. Oba politici v loňském roce pobírali krajské platy v plné výši, ačkoli jako poslanci měli nárok jen na 40 procent. Oba již peníze vrátili.

Na nesrovnalosti v odměnách obou politiků přišla letos v květnu mimořádná kontrola finančního výboru. Na její závěry upozornil HlídacíPes.org a Deník N. Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter loni pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Neoprávněně si tak přišel na zhruba 700 tisíc korun.

Od 1. ledna roku 2020 totiž platí nový zákon, podle něhož si poslanci, pokud jsou zároveň uvolněnými představiteli samospráv, smějí ve druhé funkci vydělat pouze 40 procent tabulkové odměny. To se u Richtera ani hejtmana Schillera nestalo, za své krajské funkce pobírali plný plat.

Poslanec Richter byl v čele Finančního výboru v minulém volebním období, za rok 2020 se to týká měsíců leden až říjen, kdy se konaly krajské volby. Za šéfování výboru mu náležela odměna kolem 90 tisíc korun měsíčně hrubého, to se týká i tříměsíčního „odchodného“, které bylo vyplaceno v listopadu, prosinci a lednu.

Kraj později přiznal, že se stejná věc stala i u hejtmana Jana Schillera. Ten po svém listopadovém zvolení hejtmanem zůstal do konce roku i poslancem, a právě těchto necelých dvou měsíců se neoprávněně vyplacené odměny týkají.

„Došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Mgr. Jana Richtera a u Ing. Jana Schillera,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf. Oba poslanci rozdíl podle Volfa uhradili.

Na základě informací z médií…

Poté, co na věc HlídacíPes.org upozornil, se věcí začala zabývat i policie. „Na základě informací zveřejněných v médiích se Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje zjištěním finančního výboru Zastupitelstva Ústeckého kraje zabývá,“ potvrdila mluvčí Šárka Poláčková.

Na policii už vypovídal například člen zmíněné kontrolní komise, zastupitel Filip Ušák (STAN). „Mohu potvrdit, že mě Policie ČR kontaktovala v záležitosti činnosti naší komise a nezákonného vyplacení odměn bývalému předsedovi finančního výboru Janu Richterovi a hejtmanovi Janu Schillerovi a že jsem byl pozván k podání vysvětlení,“ řekl Ušák s tím, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování věc více komentovat nemůže.

Hejtman Schiller na dotazy nereagoval. Jan Richter uvedl, že ho nikdo z policie nekontaktoval. „Já úplně nevím, proč by měl, i když by si to krajská opozice jistě přála,“ napsal v SMS zprávě. Dodal, že jakmile na nesrovnalost přišel, upozornil krajský úřad, že peníze špatně vyplácí a nadbytečnou částku poslal zpět. To se ale odehrálo více než rok poté, co mu na účet přišly peníze poprvé.

Podle informací HlídacíPes.org už si policisté vyžádali dokumenty z krajského úřadu. A zajímají se také o hlasování ve sněmovně. Richter i Schiller jako poslanci totiž byli u toho, když se zmíněný zákon o omezení odměn krajských zastupitelů projednával. A rozhodně se tak nemohou hájit, že by o změně zákona nevěděli. Oba pro něj totiž hlasovali.

Zákon byl ve třetím čtení přijat 13. března 2019, oba poslanci hnutí ANO byli přítomni a pro zákon zvedli ruku. Pak ho vetoval Senát a ve sněmovně se o finální podobě hlasovalo znovu 24. září 2019. Poslankyně a poslanci setrvali na původním znění a veto Senátu přehlasovali. Opět byli Richter a Schiller přítomní a pro novelu zákona o obcích zvedli ruku.

Kontrolu poradenských smluv na ústeckém krajském úřadu spustil případ údajně fiktivních smluv mezi poradkyní hejtmana Vladislavou Marschallovou a společností Krajská zdravotní, která spravuje velké nemocnice v regionu. Marschallová kvůli smlouvám skončila v Krajské zdravotní, jako poradkyně hejtmana i jako místopředsedkyně ANO v kraji. Policie v případu minulý týden obvinila dva lidi, má jít právě o Marschallovou a bývalého generálního ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackého.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Bery napsal:

  To musí být určitě nějaká mejlka, kluci to určitě nevěděli, to by přeci poslanci za ANO nikdy vědomě neudělali, přeci by nezkazili jejich náčelníkovi a sobě jejich skvělou pověst.

  • Sámo napsal:

   Tak asi si myslí, že když krade a podvádí jejich nejvyšší guru, tak si mohou také trochu přilepšit. Je to klasika, když nastupovalo hnutí ANO do politiky, tak měl Babiš slogan- Všetci kradnú. Alko pravdou je to až dnes, za jeho vlády, protože ta vládne stylem- Po nás potopa!

  • Pavel napsal:

   přesně řečeno copak premier muže ohlídat nějaký troly na uřadech

   • Pavel napsal:

    ..zvlášť když sám je troll, který myslí jen na to jak si co nejvíc nahrabat ze státního.

  • petrph napsal:

   Jistě že to byla mejljka, ti kluci berou jako poslanci prachy ze všech stran (a to prosím uvažuji jen ty legální cesty),
   takže přehlídli tenhle účetnickej lapsus, že to měli někde nahlásit, nebo co. To se stává,

   No a na účtě si toho pak taky nevšimli, že „berou moc“, právě že těch příjmů je taky povícero, že už to ani nepočítaj..:))

 2. Jaroslav Kubín napsal:

  Článek: „Opět byli Richter a Schiller přítomní a pro novelu zákona o obcích zvedli ruku“… Teprve teď – skoro v 10 večer – jsem si přečetl článek, dnes už ne, ale zítra se musím podívat blíže na to, co má novela zákona o obcích společného s krajem (krajským zřízením) … něco mi v tom článku nehraje…

  • Tondach napsal:

   Co asi tak může obsahovat zákon o omezení odměn krajských zastupitelů? Je to i v článku, že měli nárok jen na 40% a brali to celé!

 3. Jaroslav Kubín napsal:

  Ale ano, že měli nárok jen na 40%, tomu rozumím. Ale na rovinu, já být poslancem, tak navrhnu zákon, aby byli odměňovány (placeni) – všichni politici bez rozdílu – jen za jednu funkci, a ať si vyberou, jakou chtějí vykonávat, a ne aby byli ověnčeni funkcemi jako vánoční stromeček a za všechny pobírali naše veřejné peníze … vždyť potom žádnou nemohou ani dělat pořádně! A že je to celé pras.rna na entou, o tom žádná! Mne spíše zarazilo to zdůvodnění o „novele zákona o obcích“, když se to týká kraje. Ale teď, když jsem si otevřel ten projednávaný bod v Poslanecké sněmovně, tak ten zní (kopíruji): „Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 273/5/ – zamítnutý Senátem 184 (24. 9. 2019)“. Teď už tomu rozumím. Kdyby tam v tom článku pan redaktor raději místo „zákona o obcích“ uvedl „zákon o krajích“, tak by to bylo v návaznosti na ty dva pány naprosto jasné. Ale asi jsem jako bývalý zastupitel Ústí moc velký cimprlich, viďte.

 4. petrph napsal:

  Bohužel, a v tom je ta potíž, když si totiž pořádně přečteme celý sled této kauzy, tak zjistíme, že v ní nejde, ani tak o to co spáchali, ale o jejich mediální kriminalizaci, krátce před volbami.
  Být to totiž v právním státu, tak to řešení by muselo být naprosto jiné – ihned po té kontrole v květnu (pokud by byla nahlášena nějakému správnímu orgánu) mohli dát každému pár desítek tisíc pokuty. a tím by to, už tenkrát skončilo..
  Zatímco, když se nyní halasně v těch médiích píše že „Na policii už vypovídal například člen zmíněné kontrolní komise, zastupitel Filip Ušák ze STAN ..“ což je a kupodivu opoziční strana ve vedení kraje, toužící tamo koalici namyslit schody, a odvolat jí. Takže i podle toho vypadalo jeho prohlášení pro média “
  „Mohu potvrdit, že mě Policie ČR kontaktovala v záležitosti činnosti naší komise a nezákonného vyplacení odměn bývalému předsedovi finančního výboru Janu Richterovi a hejtmanovi Janu Schillerovi a že jsem byl pozván k podání vysvětlení,“ řekl Ušák s tím, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování věc více komentovat nemůže. )“ Přitom ale řekl právě a hlavně to, co z hlediska politické propagandy do médií říci chtěl. Poměrně krátce před volbami, že to tak připomínám..
  Tak jestli si snad takzvaně nezávislá média myslí, že tohle je jejich úloha veřejnosti, poskytovat prostor pro dosti tvrdou politickou propagandu jednotlivým stranám v boji mezi sebou, tak to se sakra pletou..

  • Jaroslav Kubín napsal:

   Píšete: „… tak zjistíme, že v ní nejde, ani tak o to co spáchali, ale o jejich mediální kriminalizaci, krátce před volbami“. Víte, já nejsem volič ANO, k volbám už více než 10 vůbec nechodím, ale z takovýchto a podobných článků kouká jak sláma z bot, o co novinářům jde. Psal jsem o tom m. j. včera do diskuse zde –
   https://ustecky.denik.cz/diskuse/odmeny-pro-hejtmana-schillera-a-poslance-richtera-zajimaji-policii.html
   Že je to ze strany obou hochů – Schillera i Richtera – sviň.rna, o tom nemůže nikdo pochybovat, neboť nějaké kec., že nevěděli, že jim chodí na účet prachy, na které nemají nárok, to ať vykládají holubům. Ale ten skutečný viník je ten, kdo na kraji bez ohledu na zákon jim ty peníze neoprávněně posílal. To je hlavní a pravý viník! Kdyby jim prachy neposílal, není ani kauza. Proto jsem přesvědčen, že sem by měli zejména novináři upřít pozornost. Ale je to pořád od novinářů dokola a dokola … bl.t na ANO a všemi cestami pomoci s odstraněním Babiše z politiky. A to, jak píši výše, jsou mi ANO i Babiš ukradeni, ale vadí mi neobjektivita!

   • petrph napsal:

    Ale jo, jak jsem taky napsal, nějaky spravní orgán mohli už v tom květnu dát každému pár desítek tisíc pokuty. .Nebo klidně i někomu na tom kraji (že by mzdové účetní?:))
    A tím to mělo skončit.
    Zatímco, psát o tom s velkými humbukem ještě půl, roku potom, těsně před volbami, a to ještě s dlouhou citací politika konkurenční strany? To je opravdu ubohé,..
    Nicméně, je fakt že se na tom podepisuje i příšerná pomalost našich vyšetřovacích orgánů. Proboha, tohle snad měla policie (nebo jiný správní orgán) vyřešit tak během pár dní, „prostě porušil zákon, takže pokuta. , zaplaťte do 14 dnů“. A né že to budou cliftoni řešit několik let, a pak to stejně skončí, jak taky dopadá řada podobných případů..

  • josef napsal:

   Já si myslím, že je to chyba správního systému krajského úřadu, který zpracovává mzdy. Tam jednoduše měl „někdo“ nahlásit, že novelou zákona o odměnách je nutno opravit-doplnit mzdový program o tuto podmínku tak, že se mzdy musí krátit na uvedená procenta dle zákona… A to, že někteří příjemci to nezjistili, je sice chyba, ale úřad (krajský) musí konat ze zákona ( a ne že by chtěl oněm jedincům „přilepšit“)…

 5. wenkovan napsal:

  Ne, že by knechti z ANOšéfe byli můj šálek čaje, ale ono to celé taky může jenom vypovídat o tom, kolik pozornosti naši poslanci věnují tomu, co v parlamentu odmávají.

Přidávání komentářů není povoleno