Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO foto: Hnutí ANO, tohle je Ústí nad Labem

Kolik brala poradkyně ústeckého hejtmana? Zveřejňujeme smlouvy s Krajskou zdravotní na 130 tisíc korun

Napsal/a Robert Malecký 18. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Bývalá poradkyně ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a někdejší místopředsedkyně ústeckého hnutí ANO Vladislava Marschallová nesouhlasí se zveřejněním smluv s Krajskou zdravotní, na základě kterých měla pobírat 130 tisíc korun měsíčně. Na kauzu minulý týden upozornil HlídacíPes.org. Nejprve i kvůli smlouvám odvolalo představenstvo holdingu generálního ředitele Aleše Chodackého, o den později pak rada kraje vedená Schillerem odvolala předsedu představenstva Jindřicha Zetka, který na smlouvy upozornil. HlídacíPes.org nyní smlouvy získal a zveřejňuje je. Potvrzují verzi odvolaného šéfa představenstva.

Nevím, nepamatuji si, nebylo to tolik. Podobnými slovy reagovali lidé kolem Marschallové na tvrzení Jindřicha Zetka, že měla poradkyně ústeckého hejtmana v Krajské zdravotní smlouvy na 130 tisíc korun. Pojďme si některá tato tvrzení projít.

„Ne, ne, ne, bylo to jinak. Opravdu. Dohromady to bylo 66 tisíc. Jedna smlouva prostě celková, bylo to nějakých 66 tisíc,“ řekla Marschallová pro pořad České televize 168 hodin.

Podobně, i když v jiných částkách, mluvil i odvolaný ředitel Chodacki: „Pracovní poměr byl sjednán, jestli se nepletu, na částku kolem 70 nebo 75 tisíc hrubého.“

A hejtman Schiller? „Já nevím, kolik to bylo smluv nebo jestli to byla smlouva, já jsem věděl, že spolupracovala s Krajskou zdravotní,“ řekl pořadu 168 hodin. Což je poněkud v rozporu s tím, že už v pátek uvedl, že výši smluv zná: „I pro mě byla ale překvapením výše smluvního plnění, a proto jsem ve čtvrtek o celé věci hovořil s novým předsedou představenstva panem Vojtěchem a požádal jsem ho, aby došlo k důslednému prověření nejen smlouvy paní Marschallové, ale všech poradenských smluv, a především jejich plnění.“

A ještě jeden citát Vladislavy Marschallové. „Měla jsem řádnou pracovní smlouvu, tak jako každý občan České republiky, když jde něco dělat,“ uvedla pro Český rozhlas.

Náplň práce: Koordinace a vztahy s médii

Nejasnostem je nyní konec. 23. listopadu loňského roku se generálním ředitelem Krajské zdravotní stal Aleš Chodacki. O den později uzavřel dvě pracovní smlouvy s místopředsedkyní krajského hnutí ANO Vladislavou Marschallovou. Dohromady skutečně za 130 tisíc korun měsíčně, na celkově 1,2 úvazku. Marschallová byla v tu dobu zároveň asistentkou tehdejšího poslance a čerstvě zvoleného hejtmana Jana Schillera (rovněž ANO).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Smlouvy byly dvě. První řádná pracovní smlouva uzavřená na pozici projektového manažera, s platností do konce května 2021. Od 1. prosince byla tato smlouva změněna na pozici koordinátora, myšlena byla koordinace vzniku očkovacích míst. Podřízena byla přímo generálnímu řediteli Chodackému, který se na přelomu roku navíc stal krajským koordinátorem očkování.

Pracovní úvazek byl sjednán na hodnotu 0,7. Mzda Vladislavy Marschallové za tento necelý úvazek byla stanovena na 62 400 korun měsíčně, k tomu navíc pohyblivá složka ve výši 15 600 korun. Dohromady tedy za sedmidesetinový úvazek 78 tisíc korun měsíčně.

Souběžně byla ve stejný den, tedy 24. listopadu, s Marschallovou uzavřena dohoda o pracovní činnosti za měsíční odměnu 52 tisíc korun. I tato smlouva byla sjednána do konce května letošního roku. Obě smlouvy byly nakonec ukončeny už na konci února.

Druhá zmíněná smlouva o pracovní činnosti byla uzavřena na „public relations“, tedy komunikaci s médii. Krajská zdravotní má přitom vlastní tiskové oddělení. 12. ledna letošního roku došlo ke změně na pozici mluvčí, nastoupila Jana Mrákotová, která vystřídala Iva Chrásteckého. Zdravotnický holding při té ani při jiné příležitosti jméno Vladislavy Marschallové nezmínil, za dobu od listopadu do dnešního dne nejsou rovněž dostupné žádné výstupy, kdy by Marschallová v pozici mluvčí s médii komunikovala. Jindřich Zetek po svém odvolání opakovaně vznesl podezření, že smlouvy mohly být pouze fiktivní.

HlídacíPes.org z důvodu významného veřejného zájmu obě smlouvy i ujednání o mzdě zveřejňuje.

Pracovní smlouva Vladislavy Marschallové, foto: HlídacíPes.org

Dohoda o mzdě, foto: HlídacíPes.org

Dohoda o pracovní činnosti, foto: HlídacíPes.org

Marschallová kvůli těmto smlouvám už skončila jako poradkyně hejtmana Schillera, tak i ve funkci krajské místopředsedkyně hnutí. Na poradenství měla další smlouvu, tentokrát s krajem. I jejímu zveřejnění, včetně toho, kolik v této pozici a za jak velký úvazek brala, se brání. Podle Schillera na radu svého právního zástupce. Podle koaličních partnerů hnutí, jimiž jsou ODS a Spojenci pro kraj, je odchod Marschallové dostatečným řešením.

Náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS) řekl, že si koalice do budoucna nastavila mechanismy, aby k podobným excesům nedocházelo. „Aby nás představenstvo Krajské zdravotní pravidelně, alespoň jednou za měsíc, informovalo jako radu kraje, jak se ta situace vyvíjí,“ citoval Kulhánka Český rozhlas.

Také podle náměstka za Spojence Jiřího Řeháka je zvolené řešení dostatečné a do budoucna je třeba lepší komunikace: „Kdyby to tak nebylo, tak je to vážný důvod k odchodu z koalice. Tady o tom problému totiž nevěděl téměř nikdo – ani představenstvo Krajské zdravotní, ani radní, ani my,“ uvedl Řehák.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)