Poslanec Jan Richter (vpravo) / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Sběratel funkcí z hnutí ANO: poslanec, poradce hejtmana, hlavní manažer kampaně a bafuňář

Napsal/a Robert Malecký 8. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Opozice požaduje prověření všech poradenských smluv uzavřených vedením Ústeckého kraje a hejtmanem Janem Schillerem (ANO). HlídacíPes.org podle zákona o svobodném přístupu k informací získal výši plnění těchto smluv, konkrétní jména však úřad utajil. Jsou mezi nimi i smlouvy na poradenství k vybudování očkovacích míst pro bývalou pravou ruku hejtmana Vladislavu Marschallovou nebo „sběratele funkcí“ hnutí ANO, poslance Jana Richtera.

HlídacíPes.org pokračuje v rozkrývání detailů smluv, které během března způsobily rozkol v představenstvu Krajské zdravotní i mezi opozicí a radou Ústeckého kraje. Pravou ruku hejtmana, Vladislavu Marschallovou, stály smlouvy, podle kterých v Krajské zdravotní pobírala 130 tisíc korun měsíčně, místo krajské místopředsedkyně hnutí ANO. Jako s poradkyní se s ní rozloučil i hejtman.

Právě poradenské smlouvy na kraji přinášely Marschallové dalších 40 tisíc korun. Poradkyně hejtmana měla hrát i zásadní roli v době pandemie: pro Krajskou zdravotní měla totiž budovat síť očkovacích míst. Kolem poradenských smluv na ústeckém hejtmanství panují i další podezřelé okolnosti.

Konkrétní jména kraj utajil

Jan Richter je poslancem hnutí ANO za Ústecký kraj, hlavním manažerem hnutí, který má odpovědnost za přípravu volební kampaně, předsedou ústecké krajské buňky hnutí a nově chce rovněž kandidovat na funkce ve fotbalovém svazu. Kromě toho ovšem pobírá veřejné peníze jako poradce ústeckého hejtmana Jana Schillera.

Smlouvu má na poloviční úvazek. Jak všechny tyto funkce stíhá a kdy je konkrétně polovinu pracovní doby hejtmanovi k dispozici, jsou otázky, na něž odmítá odpovědět.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


HlídacíPes.org proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádal Ústecký kraj, aby zveřejnil všechny poradenské smlouvy uzavřené po loňských podzimních volbách.

Odpověď přišla pouze v anonymizované podobě.

Odpověď Ústeckého kraje, repro: HlídacíPes.org

Poradcem č. 1 s odměnou 40 tisíc korun měsíčně je Vladislava Marschallová, na druhém řádku s odměnou 7.600 korun pak poslanec Jan Richter. HlídacíPes.org je dokázal ztotožnit díky tomu, že jejich smlouvy má k dispozici. Marschallová byla oficiálně poradkyní hejtmana pro vnější a zahraniční vztahy, mediální komunikaci a zdravotnictví, Richter potom hejtmanovi radí v oblasti školství, cestovního ruchu, regionálního rozvoje, památkové péče a sportu.

A zde se otvírají další otázky. Obě smlouvy jsou totiž prakticky totožné, co se týče náplně práce i sjednaného časového úvazku. Pak ale nedává příliš smysl, proč jsou vedeny na zcela odlišné částky. Pro porovnání ukázka toho, jaký je rozvrh práce u poslance Richtera:

Smlouva poradce Jana Richtera, repro: HlídacíPes.org

A zde takřka totožný rozvrh práce Vladislava Marschallové:

Smlouva poradkyně Vladislavy Marschallové, repro: HlídacíPes.org

Totožný je i rozsah pracovní doby. Stanovena je na maximálně 20 hodin týdně, v dalším bodě je pak tento termín dále upraven: v obou případech pondělí až pátek,  čtyři hodiny denně. U Richtera je hodinová sazba ovšem stanovena na 95 korun, zatímco u Marschallové činí 500 korun za hodinu. Tento rozpor není nikdo ze zainteresovaných ochoten vysvětlit.

Hejtman Jan Schiller na dotazy HlídacíPes.org neodpověděl vůbec. Poslanec Richter se omezil na krátkou odpověď: „Dal jsem souhlas podle 106 (zákon o svobodném přístupu k informacím – pozn. red.), vše tam najdete.“

Problém je v tom, že ve zmíněné odpovědi krajského úřadu nic kromě anonymizované výše odměn nenajdeme. HlídacíPes.org proto Jana Richtera upozornil, že jeho odpověď je nedostatečná a zopakoval otázky: „Jak vysvětlíte rozdíl v odměňování, kdy paní Marschallová měla za stejnou práci i úvazek pětinásobně vyšší odměnu? Jak zvládáte naplnit penzum polovičního úvazku vzhledem k vašemu angažmá jako poslance a hlavního manažera hnutí ANO?“

Na tyto otázky už poslanec Richter neodpověděl.

Jeden den v týdnu jako poslanec

Před dvěma dny ovšem poskytl Richter rozhovor pro Seznam Zprávy, který se týká jeho plánované kandidatury do vedení českého fotbalu. Kromě zmíněných funkcí je totiž i předsedou chomutovského okresního fotbalového svazu a rád by se stal místopředsedou republikové asociace zmítané skandály kolem obviněného Romana Berbra.

V rozhovoru Richter vysvětluje, jak je to konkrétně s jeho prací pro ústeckého hejtmana Jana Schillera. O žádných dvacet hodin týdně rozhodně nejde, už vůbec ne po čtyřech hodinách od pondělí do pátku.

„Nebojte, s panem hejtmanem spolupracuji spíše okrajově. Zvládám to v rámci svých poslaneckých dnů v regionu, jak to mám každé pondělí nastavené. Často jsme ale v telefonickém kontaktu,“ řekl poslanec Seznam Zprávám.

V regionu je tak tedy jeden den v týdnu v rámci svých poslaneckých dnů – za ty je ovšem přirozeně placen sněmovnou v rámci platu poslance.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Ústeckém kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)