Sběratel funkcí z hnutí ANO: poslanec, poradce hejtmana, hlavní manažer kampaně a bafuňář
Opozice požaduje prověření všech poradenských smluv uzavřených vedením Ústeckého kraje a hejtmanem Janem Schillerem (ANO). HlídacíPes.org podle zákona o svobodném přístupu k informací získal výši plnění těchto smluv, konkrétní jména však úřad utajil. Jsou mezi nimi i smlouvy na poradenství k vybudování očkovacích míst pro bývalou pravou ruku hejtmana Vladislavu Marschallovou nebo „sběratele funkcí“ hnutí ANO, poslance Jana Richtera.
HlídacíPes.org pokračuje v rozkrývání detailů smluv, které během března způsobily rozkol v představenstvu Krajské zdravotní i mezi opozicí a radou Ústeckého kraje. Pravou ruku hejtmana, Vladislavu Marschallovou, stály smlouvy, podle kterých v Krajské zdravotní pobírala 130 tisíc korun měsíčně, místo krajské místopředsedkyně hnutí ANO. Jako s poradkyní se s ní rozloučil i hejtman.
Právě poradenské smlouvy na kraji přinášely Marschallové dalších 40 tisíc korun. Poradkyně hejtmana měla hrát i zásadní roli v době pandemie: pro Krajskou zdravotní měla totiž budovat síť očkovacích míst. Kolem poradenských smluv na ústeckém hejtmanství panují i další podezřelé okolnosti.
Konkrétní jména kraj utajil
Jan Richter je poslancem hnutí ANO za Ústecký kraj, hlavním manažerem hnutí, který má odpovědnost za přípravu volební kampaně, předsedou ústecké krajské buňky hnutí a nově chce rovněž kandidovat na funkce ve fotbalovém svazu. Kromě toho ovšem pobírá veřejné peníze jako poradce ústeckého hejtmana Jana Schillera.
Smlouvu má na poloviční úvazek. Jak všechny tyto funkce stíhá a kdy je konkrétně polovinu pracovní doby hejtmanovi k dispozici, jsou otázky, na něž odmítá odpovědět.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
HlídacíPes.org proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádal Ústecký kraj, aby zveřejnil všechny poradenské smlouvy uzavřené po loňských podzimních volbách.
Odpověď přišla pouze v anonymizované podobě.
Poradcem č. 1 s odměnou 40 tisíc korun měsíčně je Vladislava Marschallová, na druhém řádku s odměnou 7.600 korun pak poslanec Jan Richter. HlídacíPes.org je dokázal ztotožnit díky tomu, že jejich smlouvy má k dispozici. Marschallová byla oficiálně poradkyní hejtmana pro vnější a zahraniční vztahy, mediální komunikaci a zdravotnictví, Richter potom hejtmanovi radí v oblasti školství, cestovního ruchu, regionálního rozvoje, památkové péče a sportu.
A zde se otvírají další otázky. Obě smlouvy jsou totiž prakticky totožné, co se týče náplně práce i sjednaného časového úvazku. Pak ale nedává příliš smysl, proč jsou vedeny na zcela odlišné částky. Pro porovnání ukázka toho, jaký je rozvrh práce u poslance Richtera:
A zde takřka totožný rozvrh práce Vladislava Marschallové:
Totožný je i rozsah pracovní doby. Stanovena je na maximálně 20 hodin týdně, v dalším bodě je pak tento termín dále upraven: v obou případech pondělí až pátek, čtyři hodiny denně. U Richtera je hodinová sazba ovšem stanovena na 95 korun, zatímco u Marschallové činí 500 korun za hodinu. Tento rozpor není nikdo ze zainteresovaných ochoten vysvětlit.
Související články
V kauze Krajské zdravotní padlo trestní oznámení. Podal ho odvolaný šéf představenstva Zetek
Co se dělo v Krajské zdravotní? Smlouvy pro asistentku hejtmana, podivné odměny, kumulace funkcí
Související články
„Signály“ ústeckého hejtmana Schillera. Neoprávněně zasáhl do odměňování v Krajské zdravotní
Kolik brala poradkyně ústeckého hejtmana? Zveřejňujeme smlouvy s Krajskou zdravotní na 130 tisíc korun
Problém je v tom, že ve zmíněné odpovědi krajského úřadu nic kromě anonymizované výše odměn nenajdeme. HlídacíPes.org proto Jana Richtera upozornil, že jeho odpověď je nedostatečná a zopakoval otázky: „Jak vysvětlíte rozdíl v odměňování, kdy paní Marschallová měla za stejnou práci i úvazek pětinásobně vyšší odměnu? Jak zvládáte naplnit penzum polovičního úvazku vzhledem k vašemu angažmá jako poslance a hlavního manažera hnutí ANO?“
Na tyto otázky už poslanec Richter neodpověděl.
Jeden den v týdnu jako poslanec
Před dvěma dny ovšem poskytl Richter rozhovor pro Seznam Zprávy, který se týká jeho plánované kandidatury do vedení českého fotbalu. Kromě zmíněných funkcí je totiž i předsedou chomutovského okresního fotbalového svazu a rád by se stal místopředsedou republikové asociace zmítané skandály kolem obviněného Romana Berbra.
V rozhovoru Richter vysvětluje, jak je to konkrétně s jeho prací pro ústeckého hejtmana Jana Schillera. O žádných dvacet hodin týdně rozhodně nejde, už vůbec ne po čtyřech hodinách od pondělí do pátku.
„Nebojte, s panem hejtmanem spolupracuji spíše okrajově. Zvládám to v rámci svých poslaneckých dnů v regionu, jak to mám každé pondělí nastavené. Často jsme ale v telefonickém kontaktu,“ řekl poslanec Seznam Zprávám.
V regionu je tak tedy jeden den v týdnu v rámci svých poslaneckých dnů – za ty je ovšem přirozeně placen sněmovnou v rámci platu poslance.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Ústeckém kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Švýcarsko – 8,5 mil. obyvatel – cca 40 tisíc státních úředníků
ČR – 10,5 mil. obyvatel – cca 500 tisíc státních úředníků, za Bureše který zeštíhloval státní zprávu přibylo cca 70 tisíc. A to mnozí, jako třeba tento darmožrout, dělají obětavě několik funkcí najednou. Ó my se máme !!!
Záleží na to, kdo se v té zemi počítá jako „státní úředník“….
Ve Švýcarsku nemají zákon o státní službě podle nařízení EU, který neumožňuje propustit státního úředníka třeba pro nadbytečnost..
To číslo je zmatečné, protože tam je zahrnuto úřednictvo v hlavním městě. Taky jich mají statisíce.
Prokletej sever
Tady je druhý 40ti tisícový – http://leosteiner.cz/aktuality-129-steiner-kaze-vodu-a-pije-vino-
Spojenci pro kraj – přiznávám, že ani tuto trafiku naprosto nechápu…