Ústecký hejtman Jan Schiller / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Neoprávněné odměny pobíral i ústecký hejtman Schiller

Napsal/a Robert Malecký 4. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Neoprávněné odměny za souběžný výkon funkce poslance a zastupitele pobíral vedle poradce ústeckého hejtmana Jana Richtera i sám hejtman Jan Schiller (oba ANO). Na kauzu Jana Richtera upozornil už minulý týden HlídacíPes.org a Deník N. Ústecký krajský úřad v pátek po dotazech HlídacíPes.org vydal tiskovou zprávu, v níž přiznává chyby i u hejtmana Schillera. Na podstatné otázky ale zatím ani Richter, ani Schiller neodpověděli.

Od 1. ledna roku 2020 platí nový zákon, podle něhož si poslanci, pokud jsou zároveň uvolněnými představiteli samospráv, smějí ve druhé funkci vydělat pouze 40 procent tabulkové odměny. To se u Richtera ani hejtmana Schillera nestalo, za obě funkce pobírali plný plat.

Poslanec Richter byl v čele Finančního výboru v minulém volebním období, za rok 2020 se to týká měsíců leden až říjen, kdy se konaly krajské volby. Za šéfování výboru mu náležela odměna kolem 90 tisíc korun měsíčně hrubého, to se týká i tříměsíčního „odchodného“, které bylo vyplaceno v listopadu, prosinci a lednu.

Celkem si Richter neoprávněně přišel odhadem na 700 tisíc korun – jak ostatně popsala zpráva kontrolní komise Finančního výboru Zastupitelstva Ústeckého kraje, na kterou HlídacíPes.org upozornil.

Kraj teď přiznal, že se stejná věc stala i u hejtmana Jana Schillera.

Odpovíme, na co chceme

„Na základě výše uvedeného podnětu bylo zjištěno, že opravdu došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Mgr. Jana Richtera a u Ing. Jana Schillera,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf. Oba poslanci už rozdíl podle Volfa uhradili.

Jan Schiller totiž po svém listopadovém zvolení hejtmanem zůstal do konce roku i poslancem, a právě těchto necelých dvou měsíců se neoprávněně vyplacené odměny týkají.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Uvedeným podnětem je míněn podnět poslance Richtera, který se sám obrátil na krajský úřad se žádostí o prověření. A právě zde ale začínají nesrovnalosti a otázky, na které oba poslanci odmítají redakci HlídacíPes.org odpovědět.

Jedna z otázek pro hejtmana Schillera zněla: Můžete objasnit, kdy se pan poslanec Richter obrátil na Krajský úřad se zjištěními o nesrovnalostech?

Hejtman neodpověděl – podle zdrojů redakce jde ovšem o věc maximálně dva týdny starou. V té době už běžela zmíněná kontrola Finančního výboru, o níž hejtman prokazatelně věděl. Nezodpovězené zůstaly i následující dotazy pro poslance a hejtmanova poradce Richtera:

Týkala se tato praxe celého roku 2020? Kdy jste se o chybě dozvěděl? Nebylo vám divné, že vám na účet chodí o cca 50 tisíc vyšší částky?

Richter odpověděl jen na první část: „Ano, divné mi to bylo, při jednání s paní účetní, proto jsem dotazem reagoval,“ napsal v SMS.

To ovšem naznačuje, že Richter reagoval až nyní, v době běžící kontroly a v čase, kdy podával daňové přiznání za loňský rok, které nyní bude muset opravit a podat znovu.

Jenže první neoprávněné odměny na jeho účet dorazily už loni v polovině února a tato situace se opakovala ještě jedenáctkrát. V průběhu loňského roku až do letošního ledna, kdy na poslancův účet odešla poslední část tříměsíčního odchodného, nijak na neoprávněnou výši výplaty nereagoval.

Sami hlasovali pro zákon

Paradoxní je, že se oba poslanci nemohou hájit, že by o změně zákona nevěděli. Oba pro něj totiž ve sněmovně hlasovali.

Zákon byl ve třetím čtení přijat 13. března 2019, oba poslanci hnutí ANO byli přítomni a pro zákon zvedli ruku. Pak ho vetoval Senát a ve sněmovně se o finální podobě hlasovalo znovu 24. září 2019. Poslankyně a poslanci setrvali na původním znění a veto Senátu přehlasovali.

Opět byli Richter a Schiller přítomní a pro novelu zákona o obcích zvedli ruku.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)