ČEZ a problém s odstavenými Dukovany: pomoc nabízí i Rolls-Royce

Napsal/a Robert Břešťan 18. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnosti ČEZ se kvůli problémům s kontrolou svarů na potrubí v jaderné elektrárně Dukovany ozývají firmy z oboru a nabízejí pomoc. ČEZ doufá, že první z odstavených bloků spustí ještě do konce roku.

Mezi firmami, které se na ČEZ s nabídkou svého know-how obrátily, je i britská společnost Rolls-Royce. Informaci potvrdil jak zástupce české pobočky Paul Kaye, tak ČEZ.

„ Nabídku společnosti Rolls-Royce jsme obdrželi a nyní jí posuzujeme,“ říká mluvčí společnosti Ladislav Kříž. ČEZ podle něj dostal i několik dalších nabídek, ne všechny ale splňují potřebné požadavky.

Jasné pochybení ČEZ

„Několik pomocných nabídek jsme obdrželi, ale pro práci v jaderné elektrárně musí firmy splňovat přísné požadavky, které jsou pro jejich využití limitující,“ vysvětluje Kříž.

Firma Tediko, která diagnostiku svarů pomocí rentgenových snímků původně prováděla a jejíž kvalitu veřejně kritizoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), se na řešení problému nepodílí.

Šéfka úřadu Dana Drábová mluvila opakovaně o „lajdáckých rentgenových snímcích“ i o tom, že „jde zcela jistě o pochybení ČEZ“.

„Společnost Tediko se na kontrolách svarů nepodílí. Pro zajištění této činnosti využíváme jiné společnosti s příslušnou odborností a státní certifikací,“ říká mluvčí Kříž.

Kvůli nekvalitně provedené práci na kontrole svarů v potrubí jaderné elektrárny nyní stojí tři bloky Dukovan. I když SÚJB ujišťuje, že se problém nijak netýká bezpečnosti elektrárny, problémy se odrazí ve finančních výsledcích ČEZ. Odhad ztrát kvůli neplánované odstávce Dukovan se budou pohybovat v řádech miliard.

První blok elektrárny je odstavený podle plánu od 28. srpna, původně však měl být zprovozněn v závěru měsíce října. Dukovanský druhý blok „nejede“ od 18. září, třetí blok byl odstaven o den později.

„Kontroly svarů jsou prováděné za dohledu SÚJB a stále probíhají. Náběh prvního z odstavených bloků je očekáván v závěru tohoto roku,“ říká za ČEZ Ladislav Kříž.

Možné manažerské pochybení…

Za normálních okolností a při plném výkonu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku a je nejziskovější elektrárnou v portfoliu ČEZ.

„Selhání s Dukovany je neuvěřitelné. ČEZ měsíce a roky věděl, že v této době bude žádat o prodloužení životnosti Dukovan a věděl, že bude muset předkládat dokumentaci,“ říká analytik a poradce pro energetiku J&T Michal Šnobr.

„Bloky jsou kvůli tomu zbytečně odstavené a ČEZ přichází o miliardy. Odpovědnost je ovšem nulová,“ dodává Šnobr.

Ministerstvo financí už dříve na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že „v případě, že dozorčí rada zjistí manažerská pochybení, bude požadovat po představenstvu vyvození odpovědnosti konkrétních osob“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)