Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
IAEA Imagebank via Foter.com / CC BY-SA,

ČEZ a problém s odstavenými Dukovany: pomoc nabízí i Rolls-Royce

Společnosti ČEZ se kvůli problémům s kontrolou svarů na potrubí v jaderné elektrárně Dukovany ozývají firmy z oboru a nabízejí pomoc. ČEZ doufá, že první z odstavených bloků spustí ještě do konce roku.

Mezi firmami, které se na ČEZ s nabídkou svého know-how obrátily, je i britská společnost Rolls-Royce. Informaci potvrdil jak zástupce české pobočky Paul Kaye, tak ČEZ.

„ Nabídku společnosti Rolls-Royce jsme obdrželi a nyní jí posuzujeme,“ říká mluvčí společnosti Ladislav Kříž. ČEZ podle něj dostal i několik dalších nabídek, ne všechny ale splňují potřebné požadavky.

Jasné pochybení ČEZ

„Několik pomocných nabídek jsme obdrželi, ale pro práci v jaderné elektrárně musí firmy splňovat přísné požadavky, které jsou pro jejich využití limitující,“ vysvětluje Kříž.

Firma Tediko, která diagnostiku svarů pomocí rentgenových snímků původně prováděla a jejíž kvalitu veřejně kritizoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), se na řešení problému nepodílí.

Šéfka úřadu Dana Drábová mluvila opakovaně o „lajdáckých rentgenových snímcích“ i o tom, že „jde zcela jistě o pochybení ČEZ“.

„Společnost Tediko se na kontrolách svarů nepodílí. Pro zajištění této činnosti využíváme jiné společnosti s příslušnou odborností a státní certifikací,“ říká mluvčí Kříž.

Kvůli nekvalitně provedené práci na kontrole svarů v potrubí jaderné elektrárny nyní stojí tři bloky Dukovan. I když SÚJB ujišťuje, že se problém nijak netýká bezpečnosti elektrárny, problémy se odrazí ve finančních výsledcích ČEZ. Odhad ztrát kvůli neplánované odstávce Dukovan se budou pohybovat v řádech miliard.

První blok elektrárny je odstavený podle plánu od 28. srpna, původně však měl být zprovozněn v závěru měsíce října. Dukovanský druhý blok „nejede“ od 18. září, třetí blok byl odstaven o den později.

„Kontroly svarů jsou prováděné za dohledu SÚJB a stále probíhají. Náběh prvního z odstavených bloků je očekáván v závěru tohoto roku,“ říká za ČEZ Ladislav Kříž.

Možné manažerské pochybení…

Za normálních okolností a při plném výkonu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku a je nejziskovější elektrárnou v portfoliu ČEZ.

„Selhání s Dukovany je neuvěřitelné. ČEZ měsíce a roky věděl, že v této době bude žádat o prodloužení životnosti Dukovan a věděl, že bude muset předkládat dokumentaci,“ říká analytik a poradce pro energetiku J&T Michal Šnobr.

„Bloky jsou kvůli tomu zbytečně odstavené a ČEZ přichází o miliardy. Odpovědnost je ovšem nulová,“ dodává Šnobr.

Ministerstvo financí už dříve na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že „v případě, že dozorčí rada zjistí manažerská pochybení, bude požadovat po představenstvu vyvození odpovědnosti konkrétních osob“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. český maloměšťák napsal:

  Místo toho, aby někoho z ČEZ chytli pořádně za pačesy, tak si udělovali předvánoční dárky….http://www.kurzy.cz/zpravy/392111-martin-novak-potvrzen-jako-clen-predstavenstva-cez/
  No a pan Babiš dál řídí firmu jako stá…teda pardon, stát jako firmu. Má to těžké – bez dotací. Snad něco málo vylobbuje pan Mládek, pokud to ale zas nebude protiústavní (jak tvrdí paní Vitásková).
  Nejen na železnici dějou se věci.
  P.S. Rolls Royce ? Pro ně dělal pan prezident exkomunista pan Dlouhý, že ? Myslel jsem si, že je odborníkem hlavně na vagony s uhlím, on je ale zřejmě i expertem přes různé trubky….:-D

  • K6 napsal:

   Rolls-Royce je hlavně výrobce leteckých motorů a plynových turbín. S nedestruktivní diagnostikou kvality materiálů má evidentně velice bohaté zkušenosti. Zkuste si najít (například) jaký motor se používal ve stíhačce Spitfire, nebo co se montuje do téměř všech Airbusů?

 2. J.Němec napsal:

  Pan analytik by měl vědět, že mezi miliardama je rozdíl. Teď se řeší letecké miliardy aby se mohly ve správný čas před volbami hodit na triko panu Kalouskovi. ČEZ asi stojí na správné straně. Jinak si to vysvětlit nedovedu.

 3. K6 napsal:

  Zajímalo by mne, v čem bude případná odpovědnost spočívat? Bude to půl roku bez prémií?

Přidávání komentářů není povoleno