Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
IAEA Imagebank / Foter.com / CC BY-SA,

Pačes: ČEZ může přijít kvůli neplánované odstávce Dukovan o více než miliardu korun

Kvůli neplánované odstávce bloků dukovanské jaderné elektrárny může ČEZ přijít o více než miliardu korun. Za odstávkou jsou pochybnosti o kvalitě kontroly svarů na potrubí.

„Muže to být přes miliardu,“ připustil na dotaz HlídacíPes.org předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.  „Značné finanční ztráty“ spojené s faktem, že tři bloky elektrárny nevyrábějí elektřinu, přiznal i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Konkrétní čísla ČEZ ale zveřejní až při oznámení výsledků za třetí čtvrtletí. „S ohledem na burzy nemůžu potvrzovat žádné sumy. Budeme mít příští úterý (10.11. 2015, pozn. red.) k čtvrtletním výsledkům tiskovou konferenci. Ale negativní dopad je zřejmý,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Měly by padat hlavy

Zatímco odstávka prvního bloku byla plánovaná kvůli výměně paliva, dva další bloky v Dukovanech stojí neplánovaně kvůli kontrole svarů na potrubí. Problém se ovšem týká i prvního bloku.

Na ČEZ se kvůli tomu snesla kritika od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jeho předsedkyně Dany Drábové. Ta kritizovala zejména „lajdácké rentgenové snímky“ svarů na potrubí pořízené externí firmou. „ČEZ to s outsourcingem přehnal,“ poznamenala Drábová v rozhovoru pro Lidové noviny.

„Nechci komentovat názor představitelů SÚJB. My děláme všechno pro to, abychom jim doložili všechno tak, aby mohli rozhodnout,“ řekl v rozhovoru pro E 15 generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Podle analytika a menšinového akcionáře ČEZ Michala Šnobra by ale za problém s Dukovany měly v polostátní firmě „padat hlavy“.

„Selhání s Dukovany je neuvěřitelné. ČEZ měsíce a roky věděl, že v této době bude žádat o prodloužení životnosti Dukovan a věděl, že bude muset předkládat dokumentaci,“ upozorňuje Šnobr.

„Bloky jsou kvůli tomu zbytečně odstavené a ČEZ přichází o miliardy. Odpovědnost je ovšem nulová. Možná jen vyhodí nějakého chudáka v Dukovanech,“ dodává Šnobr.

ČEZ zaspal i podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Už více než před rokem jsme ČEZ varovali, že při nasazeném tempu nemůže přípravu a práci spojenou s žádostí stihnout,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí SÚJB Radek Pokorník.

Ministerstvo financí, jako hlavní akcionář ČEZ, prý dění kolem Dukovan pečlivě sleduje.

Pokud zjistíme manažerská pochybení…

„Neplánovaná odstávka dvou bloků v JE Dukovany má nepochybně nezanedbatelný negativní dopad do hospodaření. V případě, že dozorčí rada zjistí manažerská pochybení, bude požadovat po představenstvu vyvození odpovědnosti konkrétních osob,“ říká za ministerstvo Kateřina Vaidišová z tiskového odboru.

Dozorčí rada ČEZ se kvůli neplánované odstávce jaderných bloků do Dukovan vydala. „Promluvil jsem tam k zaměstnancům o závažnosti současné situace. Po vyřešení problému bude dozorčí rada pečlivě sledovat jaká opatření přijme vedení ČEZ a jaderné elektrárny, aby se zlepšila kontrola obecně,“ odpověděl předseda dozorčí rady Václav Pačes.

Jak dlouho ještě odstávka bloků Dukovan bude trvat, není jasné. Úřad pro jadernou bezpečnost spuštění nepovolí dříve než ČEZ odstraní nedostatky.

„Žádná lhůta k tomu nebyla z naší strany stanovena, ani by nebylo její stanovení vhodné. Z pohledu SÚJB je prioritní náležité zdokumentování skutečného stavu a provedení případných oprav v patřičné kvalitě,“ podotýká mluvčí Radek Pokorník.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. teufel3424 napsal:

  ČEZ neumí jadernou elektrárnu ani pořádně provozovat a to nám chce namluvit, že novou postaví bez nejmenších problémů a navýšení rozpočtu? HA HA. Pokud si stavbu prosadí, věřím, že zaplatíme minimálně 2x tolik, než se nám snaží tvrdit a cena elektriky se zvedne ještě víc. Protože platit to budeme my ovčani.

 2. český maloměšťák napsal:

  Dotaz.
  „S Dukovanami“ – je to gramaticky správně ? Nemělo by být : “ s Dukovany“ ?
  Je to i trochu komické, evokuje to představu osoby Jeho Emanence Duky – jak chodí po republice a nabízí vany.

  Ještě jedna zpráva se může dotknout ČEZ, spíše pozitivně. Německo rozhodlo převést několik hnědouuhelných elektráren do režimu kapacitního, záložního…a do cca 5 let jejich provoz zastavit, opatření se má dotknout jak Křetínského aktivit, tak plánované akvizice Vatenfallu ČEZ- em.
  Nu a ČEZ obdrží vratku darovací daně, což je jednoznačně pozitivní zpráva.
  Ať je ČEZ jaký je, je to stále český podnik, odvádí na daních a dividendách nemalé prostředky, s kterými pak disponuje fiskál.

  • Robert Břešťan napsal:

   Gramatiku jsem řešil, našel jsem obě možnosti. Po následné konzultaci s Ústavem pro jazyk český, ale opravuji. Díky za upozornění.

Přidávání komentářů není povoleno