, Vila, kterou Andrej Babiš daroval své dceři Adrianě. Foto: Google Maps

Kryli Babišovi záda v Čapím hnízdě. Pak dcera Adriana dostala darem luxusní vilu a švagr Herodes nakoupil pozemky za miliony

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 17. srpna 2017

EXKLUZIVNĚ. Dům v pražských Kunraticích získala Adriana Bobeková od svého otce Andreje Babiše dva týdny před otevřením Čapího hnízda, kde podle policie kryla otcův holding coby skutečného vlastníka. Následně si pořídila další vilu – za 35 milionů korun. Celou částku složila předem, u notáře spjatého s Agrofertem.

Dva z aktérů kauzy údajného dotačního podvodu, kteří podle policie kryli Babišův holding coby skutečného vlastníka farmy Čapí hnízdo, aby dosáhl na 50 milionovou dotaci, v průběhu a po skončení výstavby areálu nakoupili nemovitosti za desítky milionů korun.

Babišova dcera, kterou policie podezírá, že účelově kryla skutečného vlastníka farmy, získala do svého vlastnictví během dvou let po dokončení výstavby Čapího hnízda hned dvě luxusní nemovitosti.

Ze zjištění HlídacíPes.org vyplývá, že pouhé dva týdny před otevřením farmy v roce 2010 daroval Andrej Babiš své dceři Adrianě vilu v pražských Kunraticích. Dva roky nato si Adriana Bobeková kupuje další rozlehlý dům, za který zaplatila přes 35 milionů korun. Přičemž celou kupní cenu složila ještě před podpisem smlouvy.

Zatímco Bobeková získala dvě vily, Babišův švagr Martin Herodes se soustředil na pozemky – v letech 2008, 2009 a 2012 skoupil podle informací HlídacíPes.org přes 300 parcel zemědělských pozemků rozkládajících se na 38 katastrálních územích. V drtivé většině případů nakupoval pozemky přímo od státu – Pozemkového fondu.

Kde Herodes i Bobeková vzali miliony korun na nákup nemovitostí, není zřejmé. Herodes figuroval v Babišových firmách, dodnes působí coby jednatel ve společnosti Panda Media, která zajišťuje PR služby Babišově hnutí ANO. Bobeková pracovala také v rámci holdingu svého otce, poté však odešla na mateřskou.

Babišovu dceru se kontaktovat nepodařilo, v holdingu již nepracuje a její manžel nezvedal po dva dny telefon. Na položené dotazy, zda vila pro dceru nemohla být jistým druhem revanše za roli, kterou sehrála v Čapím hnízdě, nereagoval ani Andrej Babiš. Sms zprávu s dotazy nechal bez odezvy.

Výlučné vlastnictví

Tmavou moderní vilu u Kunratického lesa, daroval Andrej Babiš své dceři Adrianě Bobekové v květnu 2010, dva týdny před otevřením farmy Čapí hnízdo, do jejího výlučného vlastnictví, aby majetek nepřipadl do společného jmění manželů.

Přitom její muž, Martin Bobek, nemá k byznysu svého tchána daleko. V Agrofertu zastává pozici vedoucího obchodní divize – zemědělské komodity.

Kunratický areál Na Lhotách, v jehož zadní části u lesa vlastní vilu Adriana Bobeková. Zdroj: Google Maps.

Dva roky na to, co Adriana Bobeková získala od svého otce vilu, kde má také hlášené trvalé bydliště, uzavírá tehdy coby třatřicetiletá další smlouvu. Tou získává do vlastnictví další moderní stavbu – betonový rodinný dům s rozlehlým pozemkem navazujícím na les, ležící jen pár set metrů od domu, jenž získala od otce.

Celou sumu 35 milionů korun za dům v areálu „Na Lhotách“ složila před podpisem smlouvy. Jak vyplývá z kontraktu, který má redakce k dispozici, peníze vložila do úschovy u notáře Svatopluka Procházky sídlícího v budově Agrofertu na pražském Chodově.

Tento notář figuroval podle dřívějších zjištění HlídacíPes.org u řady klíčových právních aktů Babišova holdingu. Například stál u zrodu Nadace Agrofert, ale především zhotovil klíčové dokumenty týkající se společnosti Farma Čapí hnízdo – byl u jejího založení, a následně zhotovoval notářské zápisy z valných hromad farmy v době, kdy čerpala evropské dotace. Na těchto zasedáních měli být přítomni akcionáři firmy, Procházka tak pravděpodobně měl přehled, k jakým transakcím ve firmě tehdy docházelo.

Pozemky pro Agrofert?

Pozemky vlastněné Martinem Herodesem v katastru Křinec (modře vyznačeny), kde působí firmy Agrofertu. Zdroj: Katastr nemovitostí.

Zatímco Babišova dcera nabyla dvě vily, Babišův švagr Martin Herodes se stal postupně majitelem stovek pozemků. Například v roce 2008 koupil velké množství půdy v okolí obce Křinec, kde působí hned několik firem Babišova holdingu, jako například ZZN Polabí, či ZAS Podchotoucí.

Zda na pozemcích hospodaří právě Babišovy firmy není zřejmé, lze to však předpokládat. Týdeník Faktor S totiž již dříve popsal případ, kdy Herodes nakoupil od státu pozemky, kde byl Agrofert nájemce, a následně je prodal právě Babišově společnosti.

HlídacíPes.org se opakovaně pokoušel Herodese kontaktovat na jeho mobilním telefonu. Nejdříve hovor típnul s prosbou o zaslání SMS, poté, co dostal otázky touto formou, už nereagoval a telefon nezvedal, druhý den měl přístroj již zcela vypnutý.

Neobjasnil tak, odkud pocházely peníze na nákup pozemků a zda náhodou nešlo o peníze Babišova holdingu. Ten by totiž neměl na koupi pozemků od státu kvůli zákonnému omezení nárok, kdežto Herodes coby fyzická osoba tuto možnost měl.

Podle policie měli jak Herodes tak Bobeková účelově zakrývat vlastnictví farmy Čapí hnízdo, s tím, že podle serveru iRozhlas.cz Herodes podnikl účelové převody akcií, aby znepřehlednil vlastnickou strukturu, a aby tak došlo k zastření skutečného vlastníka – Andreje Babiše. Policie v případu dosud nikoho neobvinila, zřejmě čeká ne verdikt Poslanecké sněmovny, zda Babiše a Jaroslava Faltýnka vydá ke stíhání.

Čtěte též

Reklama

41 komentářů

 1. repta napsal:

  Sice pěkně napsáno, ale pokud objektem je člověk, na jehož účtu je asi stabilně 100 a více milionů, tak finanční transakce v uvedených částkách asi není zase tak velkým důkazem. Nicméně podvod jistě byl proveden. A pokud jsem na nezávislým politicky nepropojeným médiu, tak samo uzná, že nejen rodina kryla AB záda, ale i politická agenda, která schválila nejen tuto dotaci. Ono pokud se podíváme na politickou elitu, minulé i stávající kauzy, tak nějak nám uniká, že by byli lidé z této elity odsuzováni. Ono je otázkou, zda již zadlužení každého občana 140.000,-Kč není trestným činem, pokud jsme si vědomi, že tento dluh splatí jedině – každý občan, a to jakým koliv finančním produktem, jako jsou především daně přímé a nepřímé, či dokonce měnová reforma. Pokud by občan občanovi takový dluh způsobil, byl by jistě bez mýlky odsouzen.
  Tlak na „morální“ podstatu výkonu politické činnosti tak dnes vnímáme z televize, novin či internetu, pouze vůči ANO, nikoliv již ne vůči těm, kteří v minulosti byli spjati s jinými kauzami. Nehorším zjištěním je, že média jsou děleny na dvě – Andreje Babiše a Zdeňka Bakaly (ten dokonce proniká až do veřejně právní televize – tomu odpovídá i profil pozvaných komentátorů z politického či mediálního světa). Bohužel je nutné konstatovat, že doba žurnalistiky, kdy byla poslední distancí pravdy i proti politické moci, výkonné moci, je nenávratně pryč…..

  • Pavel napsal:

   Tezko ale muze lecit“ Palermo“, je-li jeho soucasti ! Jinak: kaze vodu, pije vino!

  • jan rich napsal:

   Pane,jste plkař a na to my,čtenáři,nečekáme.Vyjádřete se jednoznačně.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Skutečnost, že darebáků bylo a je více než jeden, toho jednoho neomlouvá!

  • Tondach napsal:

   Kde berete pořád toho Bakalu? jen proto, že o něm pořád blábolí Babiš?

  • Daněk Krátil napsal:

   Prostým výpočtem se zjistilo, že neměl ani dostatek zdaněných peněz na nákup dluhopisů Agrofertu.
   Nicméně, pozemky a baráky nakupovali Babišovi příbuzní a ti také musí prokázat, kdy získali prostředky a zda tato byly řádně zdaněné,
   Nagyovou popotahují za nezdaněné kabelky, tak jsem zvědav, zda budou Babišovce popotahovat za nezdaněné prostředky na investování.
   Sorry jako…®AB

 2. Patrik napsal:

  takže další Babišova prasárna… nákup pozemků od státu přes rodinné příslušníky na které by Agrofert jinak neměl nárok… dobytek

 3. Kain Václav napsal:

  Ona to je řádně profláklá celá rodina.Kam by také ten starý kozel dával ty prachy o které odře svoje zaměstnance že?

  • Karel Rada napsal:

   Vždyť jim platí 13 tis hrubého. Uprchlíci budou dělat i za míň.

 4. David napsal:

  ANDREJ BABIŠ JE JEN LOUTKOU V RUKÁCH ROTSCHILDU

  • michal napsal:

   Ve vasem pripade vy jste v rukou osetrujiciho lekare a dnes ocividne zaspal…

 5. Dan napsal:

  A jaky podvod byl jako spachan?

 6. jan rich napsal:

  Podle vás přiblblý Babiš inestoval 100 a více milionů jen proto,aby získal padesátimilionovou dotaci Evropské Unie.Umíte počítat?Umíte pochopit,proč by si tak počínal?A ještě že do toho nebezpečně zatáhl podstatnou část své rodiny?Děláte z něho idiota,nepřátelská fronto.Přitom způsobil,že ČR si už několik let v ekonomice tak úspěšně vede.Tak se nepředvedl ani dle svého hodnocení nejlepší ministr financí všech dob-pan padákový Kalousek.Občané,buďte soudní.Jde o další frontální útok na pro všechny nebezpečného Babiše.Je jiný než Sobotka,Fiala,Filip,stín Schwarzenberga a další.A nebezpečný.Proto je ho třeba zahubit.To ve volbách nedopusťte.Na to politické hyeny čekají a dělají pro to vše možné.Nevyhovte jim.

  • nováček napsal:

   Dokonce i Transparenci International je o tom, že Babiš spáchal dotační podvod přesvěčeno. Víte-li něco co oni nevědí, sdělte jim to, třeba změní názor. Jinak Vaše úvaha o investování 100 milionů a ne hloupostí Babiše, je jenom bla, bla, bla.

  • Svoboda napsal:

   Blahopřeji k vašemu příspěvku, konečně projev zdravého rozumu v haldě zaujatých povídaček

  • michal napsal:

   Investovat a investovat je rozdil, pokud mate alespon elementarni povedomi jaky je rozdil u investic jako fyzicke osoby a v pripade jedne vetve z financni skupiny, kdy v podstate jde o to prohanet velky objem penez skrz…

   • Weber napsal:

    Zdá se, že nabádáte prostého občana, aby byl ochoten si dát práci s pochopením finančních operací, které zmiňujete, ale on ani není zřejmě ochoten snažit se pochopit kouzlo korunových dluhopisů pro obě skupiny investorů, to se mi jeví méně náročné, ale zdá se, že nikoho téma neláká a řídí se jen instinkty, co je dle něj správné a tečka. Z myšlení může i hlavička rozbolet a kdo by to chtěl, že ano! Stejně občana jednou ta hlavička bolet bude, ale za to bude odpovědný Kalousek.

  • franta flinta napsal:

   Člověče, investuje se proto, aby se investice vrátila a přinesla něco navíc. Zkuste si spočítat, jak dlouho potrvá, než se vrátí proinvestovaná téměř miliarda na zoologické zahradě pro děti.
   Děkuji, pokud vezmete do ruky kalkulačku a zkusíte si alespoň přes prsty spočítat, že návratnosti téhle „investice“ se nedožije ani loupežník Babiš, ani jeho děti. Je to loupež a podvod za bílého dne, nepodezíráte snad Babiše, že by neuměl investovat?

  • Karel42 napsal:

   Jak mohl proboha způsobit, že si ČR úspěšně vede? To by musel způsobit i v Polsku a dalších nám podobných zemích, protože vzorec zrychlujícího růstu je všude okolo stejný! A to jistě uznáte, že nezpůsobil. Skutečné příčiny růstu v ČR jsou 4: růstu u hlavních obchodních partnerů, pokles cen surovin (ropa atd.), oslabení koruny na několik let (zlevnilo export a ten rozfofroval růst) a eurodotace (které ale nejsou zadarmo, dostávají je jen někteří jako právě Babiš a navíc se blíží doba, kdy se to otočí a od nás poteče víc peněz do EU než naopak). Tyhle čtyři věci jsou za růstem a Babiš k tomu přišel jako slepý k houslím. Pokud ekonomika takhle silně roste a přesto je rozpočet v deficitu, je ministr financí (Babiš je šéfem i toho dnešního) neumětel.

  • Máte pravdu, pro všechny je nebezpečný, protože konečně po 28 letech chce zavést pořádek a všechny ty zloděje a bezpáteřní darmožrouty vypráskat.

   • Karel Rada napsal:

    Váš nenávistný příspěvek svědčí o tom že jste placena z daní těch „podvodníků a zlodějů“ Jako Agrofert.

   • Jiřina Fojtíková napsal:

    To tedy sedí,bývalý estébak nám bude zavádět pořádek ,to máte na mysli pořádek,který zde již byl? Podle pana Babiše „všetci kradnú “ tzn,že Vy jste také v té množině potencionálně podezřelých,ledaže kdyby jste jej osobně znála a udělil by Vám výjimku. To se dává za odměnu . Zloději byli,jsou a budou všude na světe,ale to neznamená,že Ti největší zloději mají zvláštní privilegium.

  • Karel Rada napsal:

   Vždyť NIC neřídil kobliho. Jen dřel peníze z malých živnostníků. Rozvrátil restaurační a maloobchodní síť. Nic nepostavili ani nevymysleli. Ekonomiku řídí Němci a ČNB.

  • Tonda napsal:

   Tvrzení, že ministr financí – cituji „způsobil, že ČR si v ekonomice už několik let tak úspěšně vede“ potvrzuje, že ekonomice ani trochu nerozumíte.

  • sipplova napsal:

   Tak si prosim přečtěte co o Babišovi píší na Slovensku,ohledně pekaren!!!Z té předešlé a té dnešní doby je mi na zvraceni.Hlavně si pamatuji „křištalově čistá“ a toto je podobné.Vubec neberou ohled na lidi.Rozkazy,příkazy,zákazy,kasy eet,dan!!!Oni si rodávaji dotace a jak má žít sama ženská s dětmi,pokud není ROMKA????

 7. zdenek napsal:

  Všechny zkorumpované a z EU v Bruselu placené noviny píší stejně. Kdyby alespoň něco změnily aby to nebylo do očí. Je to stejné jako za Husáka. Rudé Právo dnes Právo vydalo prohlášení se souhlasem SSSR dnes Rusko a ostatní tisk to opsal. Brečtan to bude pamatovat.

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  V tom rozhorlení, jste pozapomněl, že se píše „nebilo do očí“ a ne „nebylo do očí“ ( to co nebilo do očí, je od sloves bíti, nikoliv od slovesa býti).
  Jinak přeji příjemný večer.

 9. Tondach napsal:

  Takových, jako je Babiš, kteří mají miliony pro své děti je víc … jen se necpou do vlády a nekřičí jak všichni ostatní kradou! Bohužel nejvíc je těch jednoduchých, kteří to Babišovi pořád baští!

 10. Richard Kincl napsal:

  Ještě by to chtělo promrskat češtinu, paní redaktorko…
  …ležící jen pár set metrů od domu, jenž získala od otce.
  Je to 4. pád, takže jejž

 11. Pavel Buchla napsal:

  Dokud nebudou vládou nařízené odtajněné anonimní akcie bude si tu dělat každý co chce to by bylo politiků s máslem na hlavě Babiš odkryl karty s vlastnictvím a doplatil na to a co ti druzí kteří nejvíc na něj ukazují a cpou se zpátky do vlády a nemůžou přenést přes srdce že nějaký Babiš je všechny převálcoval a dokázal že stát lze řídit jako podnik zisk investice uvážlivost nejdříve mít v ruce za co utratit a pak utratit to je moudro starších nejdřív musíš mít a pak se měj

 12. Hucho napsal:

  Stejne mi nikdo nevymluvi, ze Babis neni bílý kůň Moskvy, prostrednikem a vykonavatelem ruských zájmu ve východní Evropě, byl na to profesionálně proškolen jako dvojitý agent STB a KGB, vsechno je to jedna hnusna velká konspirace, snad nam nebude vládnout, byl by to konec. Pevně vsak věřím ze ho ta obrovská zlodějna nakonec dožene, dávám bolsevikovi maximálně 3 měsíce…

  • Karel Rada napsal:

   Trefil jste to. Je to trojský kůň a první peníze vzal ze Švýc banky konto GRU. A peníze z úplatků za hnojiva pro PZO za což byli v r1988 obviněni s otcem.

  • Tomáš napsal:

   Mockrát děkuji pane Hucho. Sdílím vaše pocity. A vy, zastánci AB, se aspoň naučte psát česky. Nebo víte co, raději nepište vůbec.

 13. ottosch napsal:

  Proč to, chytrý muži, nedáte k soudu? Jinak si ty teorie nechte pro kámoše.

 14. Kevin Koštner napsal:

  Hele, já toho Babiše docela chápu. Já když makám v jeho pekárně, tak si taky občas ukradnu na doma pár rohlíků i když vím, že ušetřím jenom pár korun a přitom riskuju, že mě na vrátnici odhalí a vyhodí z práce. Prostě ten pocit že to mám zadarmo je k nezaplacení. Pro něj je těch 50 mega taky nic, ale když je ta možnost i když s rizikem, tak proč si nevzít. Tak vy co ho takhle obhajujete, že tohle nemá za potřebí, ruku na srdce, nikdy jste si neodnesli z fabriky nějakou cetku s rizikem nevyčíslitelnýho průseru?

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies