Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Pavučiny byznysu: Ani Karkulka, ani Tonda Blaník. Akcie farmy Čapí hnízdo drželi Babišovi dvorní právníci

Uvnitř GRAFIKA. Kauza farmy Čapí hnízdo dostává nové obrysy. Ačkoliv místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že za farmou v době čerpání 50 milionové dotace z EU nestál, u strategických rozhodnutí figuroval podle zjištění HlídacíPes.org, Babišův klíčový muž – jeho dvorní právník Václav Knotek.

Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) se snaží podezření ze spáchání dotačního podvodu odvrátit konstatováním, že farmu Čapí hnízdo ovládal v době čerpání dotace investor, jehož jméno však odmítá zatím prozradit.

I kdyby ale Andrej Babiš zveřejnil jakékoliv jméno, na faktu, že s farmou byl v té době spojen, to nic nezmění. Indícií, že Čapí hnízdo  – ať už prostřednictvím kohokoliv, patřilo právě Babišovi, je dostatek.

Podle nového zjištění HlídacíPes.org hraje v tomto případě klíčovou roli Babišův dvorní právník Václav Knotek. Právě za něj se mohl Andrej Babiš schovat.

Právník Babišova holdingu Agrofert Václav Knotek účinkuje jak na úplném počátku příběhu Čapího hnízda, tak v jeho průběhu, i na jeho konci.

Knotek z klobouku

Právník Knotek působí či v minulosti působil ve statutárních orgánech celkem 16 Babišových firem. Je také jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě Knotka zasedá už pouze Babiš s partnerkou Monikou. O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí i skutečnost, že mu svěřil svoji plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny).

Za Babišovu firmu IMOBA také například podepsal kupní smlouvu na pozemky a nemovitosti, na nichž posléze vyrostla farma Čapí hnízdo, a na které byla čerpána inkriminovaná evropská dotace. Za nemovitosti a pozemky o celkové rozloze přes 72 hektarů zaplatila Babišova společnost v roce 2006 deset milionů korun.

Babiš-Knotek-plná moc

Plná moc Andrej Babiše pro Václava Knotka. ©HlídacíPes.org

O dva roky později je to opět Babišův právník, kdo na valné hromadě navrhl, aby došlo ke změně názvu původní Babišovy firmy ZZN Agro Pelhřimov na Farma Čapí hnízdo, a.s. A je to znovu tentýž právník Knotek, kdo v dané době akcie firmy na valnou hromadu přinesl.

Tehdy – v roce 2008 – se prokázal 10 kusy akcií v celkové hodnotě 1 milion korun. Zbývajících 10 kusů v téže hodnotě přinesla na valnou hromadu Gabriela Knapová, která podle zjištění HlídacíPes.org pracuje taktéž v právním oddělení Agrofertu.

Vzhledem k tomu, že Knotek v minulosti Babiše často zastupoval, a že jsou dva jediní dohledatelní držitelé akcií zaměstnanci právního oddělení Babišova Agrofertu, lze předpokládat, že i v tomto případě přinesl na jednání akcie jako zástupce svého zaměstnavatele – Andreje Babiše.

Bez odpovědi

Pokud ovšem – jak Andrej Babiš tvrdí – patřily akcie farmy někomu jinému, musel je onen záhadný majitel získat právě od Babišova právníka Knotka či od Knapové. V obchodním rejstříku však o prodeji, či převodu akcií není ani zmínka.

HlídacíPes.org požádal o vyjádření přímo advokáta Knotka. Ten však přes opakované pokusy nezvedal mobilní telefon, nereagoval na sms zprávy a bez odpovědi nechal i otázky položené e-mailem. Právnička Knapová byla v době přípravy článku na dovolené.

Právě Babišův právník Knotek – ačkoliv neměl ve Farmě Čapí hnízdo v té době žádnou formální funkci, hrál také důležitou roli při úředních jednáních farmy v době čerpání dotace. Vedl například zasedání valných hromad farmy, či je podepsán pod – pro firmu klíčovým krokem – změnou stanov Farmy Čapí hnízdo. Svým podpisem ji stvrdil v roce 2010, kdy Andrej Babiš tvrdí, že firmu nevlastnil.

Knotek-Babiš-final1

Grafické znázornění vazeb advokáta Agrofertu Václava Knotka na Farma Čapí hnízdo a Andreje Babiše. Autorka: Eliška Hradilková Bártová. ©HlídacíPes.org

Faktem také je, že se valné hromady farmy, od které se Babiš distancuje, konaly v sídle Babišova Agrofertu, a to za přítomnosti Babišova dvorního notáře Svatopluka Procházky, jenž sídlí taktéž na adrese Babišova holdingu na pražském Chodově.

Babišův právník Knotek stojí také na konci příběhu – je podepsán pod zápisem o fúzi společnosti Farma Čapí hnízdo – tentokrát však už jako předseda představenstva nástupnické společnosti IMOBA, která farmu fúzí získala, a která přes společnost SynBiol patří přímo Andreji Babišovi.


Čtěte také:
Psí týden: Usvědčení Andreje Babiše aneb Jak to bylo s Čapím hnízdem ve skutečnosti

 

Podle bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta je kauza Čapího hnízda snadno rozklíčovatelná. „Jakýkoli auditor trochu zběhlý v oblasti evropských dotací by měl mít podobnou kauzu vyřešenou stejně jako já za jedno odpoledne,“ konstatoval na svém blogu. Zároveň uvedl, že je jedno, zda Babiš ve sněmovně označí za majitele „Červenou Karkulku“ nebo „Tondu Blaníka“, problém je podle něj v tom, že firma žádala o dotaci, ačkoliv peníze prokazatelně mohla získat z jiných zdrojů.

„Nezáleží tolik na tom, kdo malý či střední podnik formálně vlastní, ale zda tento podnik jedná samostatně a nezávisle, nebo zda jedná společně s jiným podnikem,“ píše Wagenknecht. „Nezávislost a samostatnost malého a středního podniku nesmí být obcházena z formálních důvodů nebo pomocí čistě formálních právních konstrukcí.“

Knotek-osekaný-FINAL

Grafické znázornění vzniklo za pomoci nástrojů Gnosus společnosti Bisnode. ©HlídacíPes.org

Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Oni mu ale věří.
  Rozumíte ? Jde o víru, tady můžete dokazovat a rozklíčovávat jak chcete, jejich víra je silnější (adabtabilnější), než jsou vaše hodnocení.
  To víra hnízda přenáší.
  A občas nějaké ty prachy, to se rozumí.

  A nesmíte zapomenout, že pan Babiš napravuje stát. Prostě celý ten svinčík co tady prostě byl, prostě ty barmany a hospodské on pochytá ….a nastane prostě ten spravodlivý poriadok.
  To je velký úkol.

  • Frank Zappa napsal:

   Právě lidi mu věří, to je ten největší problém, ne pár milionů v dotacích. Takže oni si sice v osobě pana Babiše zvolili bývalého komunistu, ale je to asi lepší, než kdyby jim vzali už úplně veškeré naděje a udělali z nich nakonec úplné blbce, kteří ve finále budou volit těžké extremisty místo celkem konformního AB.

  • t117 napsal:

   „ja mu proste verim“ je jen jeden pristup…
   druhym je to, ze v Cesku se proste chytra zlodejina/“precurani“/obejiti ocenuje; tady proste kdyz nekdo chytre nekoho (a zvlaste ten „stat“) osuli, tak se mu lidi jeste obdivujou, jak chytre to udelal…
   a treti pristup vyjadril vlastne Zeman: „co to je 50 milionu, kdyz se tu kradou miliardy“

   – tohle bohate staci, aby byl Babis v ocich „obycejneho cloveka“ kdyz uz ne ten chytrej, co obesel zakon (ale podle obycejneho cloveka je to formalne v poradku), tak je nevinnej nebo jen „mala ryba“, ktere se chtej ty velke zbavit (fakt, ze je to jeden z nejvypasanejsich ceskych sumcu obycejnemu ceskemu cloveku unika)…

   P.S: navic pocitejme s vzhlizenim ke kazdemu, ktereho ostatni prohlasi za vyznamneho/velkeho/uspesneho… mam kamarada, co by volil T. Okamuru za prezidenta a jako duvod uvedl, ze se s nim setkal a podal si s nim ruku a ze se mu zdal byt slusny…

 2. Komik napsal:

  Není vám podivné, jak se rozpoutala kauza hnízda když se AB stále více negativně vyjadřoval k migraci. Nejlepší jak někoho umlčet je ho zaměstnat jeho vlastní kauzou a to asi platí i zde. I Klaus na svém webu píše jak v předvolebních setkáních AfD se němci báli říct svůj názor nahlas, jak se pronajímetelé předvolebních akcí báli, že jim multikulti zdemolují sály před vystoupením (a že se to i několikrát stalo) a že svoboda slova je nyní v Německu hroší než u nás na totáče a umlčuje se každý kdo říká něco jiného než je státem povoleno. Není vám divné, že do solárů tečou miliardy, ale odsoudí Vitáskovou, která v úřadu při spuštění ještě nebyla a samam podala žalobu skoro na všechny solárníky, aby se prověřily licence, není vám divné, že za Opencart soudí Svobodu a Hudečka – kteří to jen zdědili a snažili se to zastavit. Nenechte se oblbnout i průzkumy veřejného mínění nejsou vůbec průzkumem, ale nástrojem jak vám podsunout pořebný názor prezentovaný jako názor většiny. Pamatujte – dokud nepůjde politikům, kteří rozhodují hlavně ve svůj prospěch o život, tak se nic nezmění. A je možné že jim o život již brzo půjde, oni islamisti se s tím nemažou a to že jim nyní pomáhají není důvod k milosti a odpuštění, to islám nezná.

 3. Michal Šubrt napsal:

  Bylo to podle pravidel a ty pravidla Babiš nepsal. To je jako v Člověče nezlob se. Když někomu podle pravidel vyhodím jeho figurku z hracího plánu, taky to někdo unese, protože je to podle pravidel a jinej neunese a piští, jaká že se mu to stala nespravedlnost a že se to nedělá a nebo že to nemusel jemu dělat. Takže – Člověče nezlob se 🙂

 4. paul Jaros napsal:

  Svincik tady zacal za Klause.Privatizace.Babis toho chaosu a nedokonalych zakonu jen vyuzil.Byl by blbec,kdyby to neudelal.

  • TerezieMarie napsal:

   byl by normálně slušněj člověk, (kdyby to neudělal)

  • VENDA napsal:

   jasný, on je vlastně jen produkt našeho supr trupr systému. ale obdivovat, vážit si ho ani volit ho nemusím. a nebudu. znám kolem sebe lidi čestné a fajn a i oni mohli lecčehos využít, a nevyužili. zrovna čtu článek v tempus medicorum 09/15, exkluzivní rozhovor s a. babišem o českém zdravotnictví- jak je NETRANSPARENTNÍ…“..české zdravotnictví neni dostatečně transparentní, což nahrává korupčnímu prostředí…“ a prý se mají zveřejňovat smlouvy a ekonomická data….AHHHHHHHMMMMMMMMM

   • Michal Šubrt napsal:

    Určitě ho volit budu a české zdravotnictví je netransparentní a je krmelcem pro podivný skupiny lidí, kteří se kolem něj točí – zejména okolo nákupů s politickým krytím – viz. IZIP, Dbalý a Homolka s napojením na Rittiga a další a další. A ministr zdravotnictví neoptimalizuje – chce se vrátit zpět do zdravotnictví a tak si nechce dělat zlou krev a tak to toleruje a lékařů přidává a přidává a Ti jsou již lépe placeni v poměru k průměrné mzdě v ČR, než lékaři v Německu

  • český maloměšťák napsal:

   Spíše to bylo o žaludku, než o intelektu.
   Možná že ty predispozice k mafiapodnikání naopak nízký intelekt (blbec) posiloval.
   Ostatně co je chytrost nebo blbost…to je velmi diskutabilní, relativní. To umí vyhodnotit až čas.

 5. Petys napsal:

  Základní pravidlo pro demokratickou politiku je zcela jednoduché – politik nesmí ani krást, ani lhát. Tj. ani jedno, ani druhé! Lhals nám – tak táhni! Ale ne, my budeme místo toho ukazovat na jiné, že taky lžou a vymlouvat se a omlouvat a všechny tyhle lháře tam permanentně zůstávají. A pak se samozřejmě divíme. Babiši, lhals? Zemane, vykrucoval ses a překrucoval a lhals o Peroutkovi? Táhněte do Ruska, tam tohle žerou, tady jsme ve střední Evropě. Jenže… typická vlastnost tzv. lokajských národů je vychcanost a prolhanost.
  Bez ní by život tady byl mnohem příjemnější a jednodušší.
  Místo toho je to čím dál horší – kdysi Gross kvůli milionu šel, dnes Babiš kvůli 50 milionům ne a ne. A pasydent Zeman to ještě omlouvá – hnus!

  • Michal Šubrt napsal:

   Váš osobní pocit – falešný pocit, že někdo lže ještě neznamená, že to byla objektivní čí cílená lež a už vůbec ne, že to byla prokázaná lež. V tomto kontextu jste zde vlastně vyplodil lži a jste lhář. Tak co s Vámi. Nebudeme Vás brát pro příště vážně – jo ?

  • český maloměšťák napsal:

   Proč do Ruska ?
   Proč ne do managementu Enronu nebo Lehman Brothers (GS, BAC….)?
   Anebo proč ne pod sukně Hillary ?

   Lidi jim věří, po demokraticky.
   To chcete do Ruska vyhnat i ty lidi ?
   To je nesmysl, to by se vymstilo.
   Tolik lidí by se ale nevešlo ani pod tu sukni.
   Je tedy nutné nechat to tak být. Nazývá se to tolerance a různost názorových postojů.

 6. NA napsal:

  Má Babiš vidět kolik mám na účtě a že jsem si koupil housku se salámem(a nebylo to z Agrofertu)? To jeho dohledový systém umožňuje sledovat ve velkém. A do jeho kšeftů nám nic není? Vážně mě nepřesvědčil, že bych s tím měl souhlasit.

Přidávání komentářů není povoleno