Achillova pata Andreje Babiše: fakta, která můžou stát favorita voleb politickou budoucnost

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 10. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. HlídacíPes.org přináší přehled klíčových faktů a událostí v kauze Čapí hnízdo a popisuje roli předsedy hnutí ANO.

Zásadní v celé kauze farmy s hotelem, restaurací a jízdárnou jsou pochybnosti, zda v době získání padesátimilionové dotace z EU na její výstavbu nebyla de facto stále součástí holdingu Agorfert.

Pokud by totiž byla, nikdy by na tuto finanční podporu nedosáhla. A takové jednání lze kvalifikovat jako podvod.

Hlavní pozornost je proto třeba upřít právě na tuto skutečnost. HlídacíPes.org již dříve podrobně pátral v otevřených zdrojích po odpovědi na otázku, kdo za farmou v době udělení inkriminované dotace stál.

Připomeňme si: až do ledna 2008 byla společnost Farma Čapí hnízdo (do té doby se jmenovala ZZN AGRO Pelhřimov) otevřeně součástí Agrofertu. Pouhé dva měsíce předtím ale došlo ke změně akcií na tzv. anonymní, které umožňují skrytí skutečného vlastníka.

Poté Andrej Babiš, ještě coby místopředseda vlády, v roce 2013 prohlašoval, že s „Čapím hnízdem nemá nic společného,“ a že „půjčil té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná“.

Když po něm Poslanecká sněmovna následně žádala vysvětlení, záhadný investor najednou zmizel; Babiš však přednesl novou verzi – tedy, že farmu tehdy vlastnili jeho dvě dospělé děti (jména neuvedl, ale jde o Adrianu a Andreje – pozn.red.) a bratr partnerky Martin Herodes. Ti údajně koupili akcie svého času za 2,4 milionů korun.

HlídacíPes.org známá fakta o vztahu Agrofert – Andrej Babiš – Čapí hnízdo přehledně shrnul:

©HlídacíPes.org

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu. To přece musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme….,“ snažil se Babiš vysvětlit, proč o skutečných majitelích farmy v době získání dotace pouze mlžil.

Posléze, když se začalo v médiích pátrat po tom, kde by mohly jeho děti na koupi peníze vzít, přišel Babiš s dalším vysvětlením, že peníze na koupi byly vlastně jeho.

„Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ konstatoval před poslanci Babiš.

Jenže ve sbírce listin obchodního rejstříku se ani jedinkrát neobjevuje jméno žádného z nich coby akcionářů. Listiny přítomných akcionářů jsou po dobu trvání dotace pravidelně ze zápisů valných hromad vynechávány.

Nicméně, jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, jediní dva držitelé anonymních akcií farmy, kteří se jsou prokazatelně dohledatelní, jsou dvorní právníci Babišova Agrofertu – advokát Václav Knotek, který působí v řadě Babišových firem a je například jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, a Gabriela Knapová.

VIZUALIZACE: Takto Andrej Babiš „nevlastnil“ farmu Čapí hnízdo

Autorka: Eliška Hradilková Bártová ©HlídacíPes.org

Knotek také následně figuroval u všech strategických rozhodnutí farmy a vedl valné hromady farmy.

Knotek v minulosti Babiše často zastupoval, a měl od něj plnou moc. A vzhledem k tomu, že dva jediní dohledatelní držitelé akcií jsou zaměstnanci právního oddělení Babišova Agrofertu, lze předpokládat, že i v tomto případě zastupovali svého zaměstnavatele – Andreje Babiše

Pokud ovšem – jak Andrej Babiš tvrdí – patřily akcie farmy někomu jinému, musel je onen záhadný majitel získat právě od Babišova právníka Knotka či od Knapové. V obchodním rejstříku však o prodeji, či převodu akcií není ani zmínka.

Pozemky, auta, úvěr

Kromě klíčových aktérů jednoznačně spojených s Babišem, či jeho Agrofertem, tu pro hypotézu, že farmu stále ovládal a pouze uměle ji vyvedl z holdingu, aby dosáhl na dotace, svědčí i dílčí fakta.

Například, že farma vznikla na pozemcích patřící společnosti IMOBA Andreje Babiše, kontrakt na koupi podepisoval již zmiňovaný klíčový muž Babiše právník Knotek. Firma si zároveň vzala úvěr ve výši 350 mil. Kč, za který ručila společnost AGROFERT, a.s. Od holdingu si půjčovala například auto.

V červnu 2014, tedy po uplynutí pěti let, po kterých musí být podmínky udělení dotace dodržovány, se pak Farma Čapí hnízdo, a.s. opět otevřeně vrací do náruče koncernu AGROFERT, a to tak, že fúzuje s dceřinou společností AGROFERTu, která spravuje nemovitosti skupiny a jejíž název je IMOBA, a.s.

„Andrej Babiš Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv,“ shrnul ve sněmovně pocit plynoucí ze všech podezření kolem Andreje Babiše předseda ODS Petr Fiala.

Nyní se ukazuje, že hypotéza byla správná, respektive dostatečná pro sdělení obvinění, které může mít pro šéfa ANO v době před volbami vážné důsledky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)