Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bratr Moniky Babišové Martin Herodes hrál nejen v kauze Čapí hnízdo důležitou roli.
Facebook Andreje Babiše,

Babišovy děti jako bílí koně svého otce? Kvůli Čapímu hnízdu je vystavil zájmu policie i možnému trestnímu stíhání

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš veřejně řekl, že jeho dvě děti a švagr byli v době získání 54 milionové dotace vlastníky farmy Čapí hnízdo. Jejich angažmá, které nyní prošetřuje policie, není ojedinělá epizoda. Babišova dcera i švagr figurovali také v dalším byznysu exministra financí a druhého nejbohatšího Čecha.

Zatím nebyl v kauze Čapí hnízdo nikdo obviněn, policie čeká, zda Poslanecká sněmovna vydá ke stíhání poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, předsedu a místopředsedu hnutí ANO.

Vzhledem ke známým faktům lze ale předpokládat, že obvinění může být sděleno i dvěma dětem Andreje Babiše i bratru jeho manželky.

Na tuto trojici přitom ukázal sám Babiš. Označil je veřejně za osoby, které byly majiteli Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropské dotace. Evropské peníze byly určeny pouze pro malé a střední podniky; obří holding Agrofert na tuto subvenci neměl nárok.

„Mé dcery jezdí od dětství na koni, rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt realizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,” uvedl už vloni v březnu na schůzi Poslanecké sněmovny Andrej Babiš.

To, že ve svých dřívějších výrocích o vlastnictví Čapího hnízda lhal zdůvodnil takto: „Nemohl jsem říct pravdu, to přeci musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme.”

Autorka Eliška Hradilková Bártová. Zdroj: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit

Agrofert, jedna rodina

Koho tedy Babiš označil za vlastníky farmy (což lze interpretovat i jako snahu vyhnout se podezření z podvodu)? Obě děti z prvního manželství – Andreje Babiše jr. (35) a Adrianu Bobekovou (38) a také svého švagra, bratra Moniky Babišové Martina Herodese (42).

HlídacíPes.org se ve své analýze zaměřil na jejich aktivity spojené s podnikáním Andreje Babiše.

Zatímco syn Andrej, který se údajně živí jako pilot, neměl – alespoň podle dostupných zdrojů, s podnikáním otce nic společného, pro jeho sestru Adrianu a jejího nevlastního strýce Martina nebylo Čapí hnízdo jediné angažmá v byznysu Andreje Babiše.

Dcera Adriana působila už od roku 2007 – tehdy coby osmadvacetiletá – jako místopředsedkyně představenstva společnosti IMOBA. V dubnu 2008 pozici opouští a přemísťuje se na post předsedkyně dozorčí rady nově přejmenované firmy Farma Čapí hnízdo.

V roce 2007 vdává za Slováka Martina Bobka, který se následně stává jednatelem společnosti Agrofert Trading; až do loňského roku byl také členem představenstva Agropodniku Velké Meziříčí. V současné době zastává manažerskou funkci přímo v Agrofertu, kde je vedoucím obchodní divize – zemědělské komodity.

Sama Adriana, která na svém profilu na LinkedIn uvádí jako pozici manažerka ve společnosti IMOBA, však podle vyjádření zaměstnanců Agrofertu již ve firmě nepracuje.

Z Lovochemie až k Babišovi

To bratr Babišovy ženy Moniky, Martin Herodes, je s byznysem bývalého místopředsedy vlády stále úzce spjat. Mimochodem – byl to právě Herodes, kdo doprovázel letos v červenci Moniku Babišovou na Čapím hnízdě ke svatebnímu oltáři.

Herodes, který vyrůstal se sestrou v severočeských Lovosicích, začínal svoji kariéru v tamní chemičce Lovochemie, kde se také jeho sestra s Babišem seznámila.

Redakce HlídacíPes.org se snažila Herodese kontaktovat s otázkami ohledně jeho role v kauze Čapí hnízdo, telefon ovšem nezvedal a na dotazy zaslané prostřednictvím SMS nereagoval.

Už v roce 2008, kdy měl být Herodes údajně akcionářem Čapího hnízda, držel také minoritní podíl ve společnosti RESPO spol. s.r.o., která se soustředí na investování do zemědělské půdy.

Agrofert je zde přes firmu Primagra hlavním akcionářem. Zatímco tehdy Herodesovi připadl podíl 2,17%, dnes ve firmě drží pouze 0,04%. Stejný podíl náleží ještě přítelkyni Moniky Babišové Ivetě Husákové.

Až do převedení farmy zpět k Babišovi v roce 2014 zasedal Herodes v představenstvu Farma Čapí hnízdo coby místopředseda, předtím zastával tutéž funkci v dozorčí radě.

Majetkový podíl držel po jeden rok také v další společnosti z Babišova holdingu, zemědělské firmě ZEMOS.

Od roku 2015 je pak Herodes jednatelem v PR společnosti Panda Media, která náleží do koncernu SynBiol dříve spadající přímo pod Babiše (nyní je ovládaný Babišovým svěřenským fondem).

Firma poskytuje služby také Babišově hnutí ANO, které podle údajů na transparentním účtu strany vyplatilo společnosti Panda Media během července téměř 400 tisíc korun.

Herodes ale figuroval také v transakci s pozemky, které vzbuzovala pozornost. Podle týdeníku Faktor S koupil Babišovů švagr pozemky od státu, které tehdy nemohla nabýt soukromá firma. Po změně zákona, která následný převod těchto pozemků umožnila, je pak prodal Babišově Imobě.

Právě na jejích pozemcích vyrostla nakonec farma Čapí hnízdo, kvůli které je nyní v hledáčku policie nejen samotný Andrej Babiš, ale také významná část jeho rodiny.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Tomáš napsal:

  Objektivně vzato p. Babiš s „Čapím hnízdem“ si naběhl.Vyšetřující orgány si hrají spíše na historiky,kteří hledají pravdu a motivy jednání,které nelze již objektivně dohledat.Je to již hodně vzdálené a zaváté.A tak se objevuje přízrak politické objednávky,využití a zneužití této kauzy v politickém boji v předvolební kampani ve volbách do parlamentu České republiky.Všechny volební průzkumy před zveřejnění žádosti policie o vydání předs.ANO p.Babiše a místpředs ANO k trest ,stíhání,naznačovaly vítězný atak hnutí ANO. Nejsou žádné dobré alternativy,které se tímto stíháním rozehrají všechny mají + a minusy ,a ty převažují.Největší minus je destabilizace a diskreditace možného vítěze voleb.A z toho čouhá jako sláma z bot účelovost a vykalkulovaný podraz některých politiků.Nemůže to ovlivnit voliče ANO natolik,aby toto hnutí nezvítězilo.Co s tou žumpou špíny, která bude smrdět hodně dlouho, po volbách do parlamentu a v následujících prezidentské volbě.Je docela možné,že p.Babiš odmítne pověření sestavit vládu a přesto bude ANO pověřeno sestavit vládu.A zde budou končit všechny podrazy, protože jde o stabilitu státu.

 2. Tondach napsal:

  Lhaní, podvody, čachry …. nic z toho ovšem babišovoličům nevadí! Jsou tragedií této země!

  • Dobromila napsal:

   Pan Babiš je úplně to nejhorší co mohlo naší zemi potkat. Jestli zůstane v politice tak pán Bůh s námi. Modleme se ať to dobře dopadne.

 3. ijn napsal:

  mohlo by se otevírat plno dalších kauz a doufejme, že se také otevřou včas, česká prohnilá justice začne konat v reálném čase,…….za ty odměny by se měli případy do několika stání a měsíců rozsudkem ukončit, to však nejde k duhu AK, co potřebují zaplatit co nejvíce úkonů a hodin za min. 5000,-Kč/hod. proto průtahy a jsou-li „motivováni“ i soudci, potom se soudy potáhnou až do vyčerpání konta. To je ČR jediný stát EU, co má problémy s justicí? Tak se poučme v okolí!

 4. Veronika napsal:

  Fakt BabišovY???

 5. teufel3424 napsal:

  Tak se zase potvrzuje, že ti hodně bohatí si taky rádi nakradou, a ne že ne. Velký majetek prostě neznamená, že ten člověk nemá zapotřebí víc krást. Jen to dělá mazaněji, protože na to má právníky.

  • ČERT napsal:

   Tak je pravda, že by mohla být taková teorie, že „velký majetek znamená, že ten člověk nemá zapotřebí víc krást“. Jenže pak by tu mohly být i teorie opačné, v podstatě založené na příslovích jako „kdo má hodně, chce mít ještě víc“, „s jídlem roste chuť“ atd.

Přidávání komentářů není povoleno