Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia

Jan Urban: V Česku jsou desítky dalších ruských agentů. Skončil čas předstírání, je třeba jednat

Napsal/a Jan Urban 18. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Více než třicet let polistopadové formální samostatnosti nestačilo k narovnání vztahů s bývalou sovětskou koloniální mocností a jejím stále agresívnějším dědicem, Ruskou federací. Současná roztržka a diplomatický konflikt jsou jen důsledkem neprincipiální a často zbabělé české politiky, především té, která se zformovala v době opoziční smlouvy a jejích následovníků.

Vypovězení pouze osmnácti ruských zpravodajských důstojníků s diplomatickým krytím z České republiky je proto zcela nedostatečnou reakcí suverénního státu na akt státního terorismu. Zůstanou tu desítky dalších agentů – ať na ambasádě Ruské federace či pod civilním krytím.

Vrbětice byl teroristický útok

Styková síť a vlivová agentura Moskvy nebudou dotčeny vůbec. Je čas na politiku. Tato situace vyžaduje a umožňuje vyřešit jednou provždy nedůstojné asymetrické vztahy České republiky a Ruska.

Pokud by symetrická odpověď ruské diplomacie – tedy vypovězení osmnácti českých diplomatů – fakticky ochromila české velvyslanectví v Moskvě, je nutné tomu předejít úplným zmražením předimenzované ruské ambasády v Praze.

Česká vláda by měla okamžitě vypovědět všechny ruské diplomaty až na velvyslance a nejmenší možný nediplomatický obslužný personál. Pokud potom ruská strana odpoví stejně, dojdou česko-ruské vztahy po více než sedmdesáti letech konečně symetrického a rovnoprávného stavu. Ano, bude to vztah a stav krizový a otevřeně ne-přátelský. Ne českou vinou – a to by měl z české strany po dalších padesát let pocítit každý ruský politik a diplomat.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Velmi tvrdě by mělo české ministerstvo vnitra postupovat i proti všem zbývajícím bezpečnostním agenturám na českém území s ruskými vlastníky nebo zaměstnanci, či s vlastníky skrytými.

A Rosatom, a všechny podobné ruské polostátní firmy, by měly stejně rychle zjistit, že jsou předem vyloučeny ze všech strategických tendrů v rámci celé Evropské unie. Česká diplomacie by měla tento požadavek co nejrychleji předložit Radě Evropy a s pomocí českých poslanců podpořit jeho prosazení rezolucí Evropského parlamentu.

To, k čemu podle zjištění českých zpravodajských služeb došlo počátkem prosince 2014 v podivně nekontrolovaném muničním superskladu ve Vrběticích, byl teroristický útok. Dnes tedy existují přímé důkazy, prokazující účast důstojníků ruských armádních zpravodajských služeb na jeho přípravě a provedení.

Falšování historie už Rusku nestačí

Vláda i parlament by proto měly prosazovat tvrdé postihování činnosti v Česku působících subjektů podle příslušných zákonů postihujících financování a podporu terorismu, včetně dezinformačních médií. Nemylme se. Skončil čas předstírání „normálnosti“ a míru.

Ruská imperiální ofenzíva bude od dnešního dne jenom silnější. Už jí nestačí falšování historie a lhaní o současnosti. Její aktivní operace překročily hranici terorismu i u nás.

Pokud Česká republika chce být opravdu svobodnou a nezávislou demokratickou zemí, musí se doma i v rámci Evropské unie vrátit k étosu a politice prosazování lidských práv – a tedy i otevřeného boje proti terorismu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)