Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Doba přeje psychopatům, Babiš jako šance pro novináře a pohádka o zneužívaných dávkách

Pan nenápadný. Petr Kellner a jeho byznys *** Pachové stopy a justiční omyl *** Žlutý baron u soudu – 13. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.

NĚMČINA JAKO CEJCH: Rok 2019 přináší řadu výročí spojených s knížecím rodem Lichtenštejnů a Českou republikou. Česko ale asi moc slavit nebude. Místo toho bude v souvislosti s Lichtenštejny čelit dalším zbytečným soudním sporům, zpochybnění právního státu a poškození svého jména v zahraničí. Historik Pavel Juřík píše o dobrých důvodech, proč Lichtenštejnům vrátit majetek v ČR.

Obava, že by uznáním lichtenštejnských nároků údajně došlo k prolomení Benešových dekretů, je jednou z opakovaných nepravd, kterou se české úřady a politici zaštiťují.

BABIŠ JAKO ŠANCE: Před pěti lety spustil Dalibor Balšínek web Echo24.cz. První vlaštovku mediálního jara, která vlétla do prostoru, ve kterém pro příště pro novináře soukromých vydavatelských domů už mírou všech věcí neměl být čtenář (divák, posluchač), ale majitel. Ukázalo se, že česká žurnalistika Babišovým ovládnutím Mafry nezahynula, ale naopak dostala nový impuls, myslí si Ondřej Neumann.

MÝTUS JMÉNEM DÁVKY: Když premiér Andrej Babiš vysvětluje, kde a jak by měl stát šetřit a kde má své rezervy, opakovaně se vrací k tezi, že „jsou zde zneužívané sociální dávky“. Oslovuje tím část veřejnosti a podprahově tím vzkazuje, že je to on, kdo „zatočí s nepřizpůsobivými“. Ve skutečnosti je zneužívání dávek v ČR zanedbatelný problém.

DOBA PŘEJE PSYCHOPATŮM: Přednosta psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jan Vevera v rozhovoru pro HlídacíPes.org rozebírá téma psychopatů v politice. Psychopati podle Vevery „rozkvetou“ v okamžiku, kdy padne právo a kdy vycítí šanci, že se pravidla můžou porušovat. „V dnešní době vysoké pracovní fluktuace, kdy je společenská kontrola rozvolněná, se psychopatům daří lépe,“ připouští.

Výzkumy z posledních dekád ukazují, že zhruba dvě až tři procenta manažerů splňují psychopatické charakteristiky.

STOPY, KTERÉ „SMRDÍ“: Česko má první velký případ povolené obnovy procesu, kde u falešného usvědčení pachatelů hrály klíčovou roli pachové stopy. Krajský soud ve Zlíně koncem února rozhodl, že povolí obnovu procesu Michalu Šnajdrovi, kterého loni poslal na deset let za mříže za únos. Samotných problematických pachových stop se ale soud snadno vzdát nehodlá.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


ZEMANŮV TLAK: Tři roky trvá spor o to, zda byl zákaz demonstrace před Pražským hradem při návštěvě čínského prezidenta v roce 2016 oprávněný, či ne. Vede jej Kateřina Jacques Bursíková společně s manželem Martinem Bursíkem. Soudy podle nich v kauze dost možná rozhodovaly i pod tlakem z prezidentské kanceláře.

Zeman a Čína byla i klíčová slova široce citovaného textu HlídacíPes.org z tohoto týdne – popisujícího, jak čínský velvyslanec přiměl ministryni průmyslu Novákovou, aby ze setkání s diplomaty vykázala tchaj-wanského zástupce. Prý i v zájmu hladkého průběhu dubnové cesty českého prezidenta do Číny.

PAN NENÁPADNÝ: Nejbohatší Čech se na veřejnosti ukazuje nerad a málo. I když je ale hlavní těžiště byznysu PPF mimo Evropu – prostřednictvím firmy Home Credit především v Číně, východoasijských zemích a také v Rusku, v poslední době se jméno Petra Kellnera objevuje i v kauzách nějakým způsobem spojených s domácí politikou. HlídacíPes.org přináší PAVUČINY KELLNEROVA BYZNYSU.

BARON U SOUDU: Před soud se po více než roce od podání žaloby dostává spor o pokutu za propagaci filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron o podnikání předsedy hnutí ANO a nynějšího premiéra Andreje Babiše. Pokutu předloni udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí spolku Svoboda projevu, údajně proto, že se jako nekandidující spolek zapojil do předvolební kampaně.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno