Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
16. března 2014. Dalibor Balšínek spouští Echo24.cz. Prinscreen Echo24.cz,

Ondřej Neumann: Pět let mediálního odboje. Andrej Babiš a nová šance české novinařiny

IN MEDIAS RES. Před pěti lety spustil Dalibor Balšínek web Echo24.cz. První vlaštovku mediálního jara, která vlétla do prostoru, ve kterém pro příště pro novináře soukromých vydavatelských domů už mírou všech věcí neměl být čtenář (divák, posluchač), ale majitel.

Vzpomínáte na přelom zimy a jara 2014? Andrej Babiš je pevně usalašen ve vydavatelství Mafra, které si koupil, protože se rozhodl ovládnout tuzemskou politickou scénu. Ale ještě hraje hru, že jeho politické angažmá nemá nic společného s nákupem vlivného mediálního domu, který má v portfoliu tituly jako je Mladá fronta Dnes, iDnes či Lidové noviny.

Než přišel čas sluhů

Alibi mu dělala Sabina Slonková v židli šéfredaktorky Mladé fronty Dnes, důvěryhodnost měla dodat osobnostmi nabitá redakční rada největšího seriózního deníku v zemi (Kejval, Krobot, Kosatík, Kryštof, Pomahač, Valová, Jirků). Bylo v té době zjevné, že užitečným idiotům (bez urážky) ještě chvíli potrvá, než pochopí, kdo a oč hraje, a jakou roli přisoudil jim. Nebyli v tom však zdaleka sami.

Mnoha úctyhodným ženám i mužům kobří pohled Andreje Babiše zatemnil úsudek a jako v hypnóze v té době opakují mantru: „Andrej to myslí dobře. Je třeba dát mu šanci.“ Mnozí se hlásí do služby i jako „tváře z billboardů“. Když poslouží a přestanou na slovo poslouchat, jsou hozeni přes palubu. Pak přichází ČAS SLUHŮ.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Ale to předbíháme. Teď se píše polovina března 2014 a Balšínek, bývalý šéfredaktor v tuto chvíli již Babišových Lidových novin, spouští s exkolegy z LN Echo24. Od samotného počátku totiž jasně vidí, proč Andrej Babiš koupil „jejich vydavatelství“ a co se bude po zaměstnancích mediální divize Agrofertu požadovat. (Stejně jako parta odhodlaných kolem Roberta Čásenského, kteří již pracují na projektu magazínu Reportér, jehož první číslo vyjde v září 2014.)

Přesně vědí, že politická moc musí být pod mediální kontrolou. A jak svobodně asi mohou kontrolovat zaměstnanci svého chlebodárce?

Impuls jménem Babiš

Balšínek, Čásenský, Zlámalová, Kmenta, Klausová, Musil, Dražan… Chtějí dělat novinařinu, ne být apologety majitele. Viz model redakcí Mafra vzor březen 2019 se jmény Plesl, Léko, Kolář…

Od března 2014 vzniklo několik nových projektů, narušujících mediální hegemonii oligarchů. Již zmiňovaný Reportér hned v září 2014, pak v prosinci HlídacíPes.org, počátkem roku 2015 Forum24 Pavla Šafra a Neovlivni Sabiny Slonkové, ještě později Seznam Zprávy. Mimochodem právě Seznam odkazováním na články „mediálních prcků“ znásobuje jejich dosah.

Dá se říci, že česká žurnalistika Babišovým ovládnutím Mafry nezahynula, ale naopak dostala nový impuls. Balšínek a spol. byli první a to se počítá. Takže: vše nej a komu čest, tomu čest!

P.S. Po pěti letech existence Echo24 je bohužel faktem, že Balšínkovo mediální počínání je limitováno jeho dvojjedinou rolí majitele a šéfredaktora a názorovou zaťatostí redakce. Ale to už je jiná kapitola…


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) To je vsechno pekne, ale jaky je medialni dopad techto „prcku“? 2) Balsinka bych radsi nezminoval. Ted se mu „rozsvitilo“ a uz nebude jen utocit na Babise. O cem jinem chce psat?

  • Ondřej Neumann napsal:

   V případě HlídacíPes.org je to – i díky zmiňovanému přebírání článků na Seznam.cz – je to okolo 400.000 uživatelů měsíčně…

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  O číslu 400.000 uživatelů lze zřejmě s úspěchem pochybovat. Počet komentářů za tři dny na HP.org těm 400.000 nenasvědčuje.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pochybovat nemusíte. ve skutečnosti je to dost často ještě více. A pro přesnost. Bavíme se o návštěvnících za měsíc…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Návštěvník a uživatel skutečně jedno nejsou (i když i návštěvník si zhusta návštěv užívá). Děkuji za upřesnění a souhlasím, že návštěvníků HP.org je zpravidla více než 400.000.

Přidávání komentářů není povoleno