Poslední zvonění českých škol, na které dveře radši neklepat a kde leží Půlnoční království

Napsal/a -pes- 24. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Krajní pravice na výletě u Jana Žižky *** I „hodné“ neziskovky mluví s politiky *** Kdo si s kým povídá na českých mediálních webech – 47. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

ZRÁDNÉ BENEŠOVY DEKRETY: Buršácké spolky z Německa a Rakouska, které mají blízko ke krajní pravici, uspořádaly v Praze o víkendu kolem 17. listopadu třídenní sněm. Během něj položili buršáci i věnec ke hrobu neznámého vojína na vrchu Vítkov. Den boje za svobodu a demokracii je přitom v Česku právě i připomínkou studentských obětí nacistů. 

NOVINÁŘI JAKO TERČ: Letošní vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky připomněla také médiím v Česku, že se můžou stát terčem nejen verbálních, ale i fyzických útoků. Zatímco prezident Zeman nebo šéf SPD Okamura celý rok dál útočili na novináře, případně vtipkovali rovnou o jejich „vyhubení“, organizace sdružující česká média mezitím se státem začaly bezpečnost novinářů aktivně řešit.

NEZVOŇTE NA PREMIÉROVA SYNA: Stigmatizace nezávislých médií jako „nepřátel vlády“, obstrukce státních úřadů při poskytování informací nebo diskreditační kampaň proti investigativním novinářům. Když ředitel portálu 444.hu Gábor Kardos popisuje situaci médií v Maďarsku, může si český tazatel odškrtávat, co z toho už „funguje“ i u nás. V rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví také o zákonech, kterými se Orbánův režim opevnil proti novinářům.

 

 

VÍTEJTE V PŮLNOČNÍM KRÁLOVSTVÍ: Budova justičního areálu v Praze na Pankráci je sama o sobě dost depresivní. Ostrůvek odříznutý od okolního světa magistrálou, může za to i přítomnost sousední pankrácké věznice. Po roce 2012, kdy do části, v níž sídlí Vrchní státní zastupitelství, vkročili představitelé „nové justice“ vedení Lenkou Bradáčovou, se mezi soudci rozšířil poněkud zlý vtípek o Půlnočním království a Zemi krále Jaroslava.

VZDĚLÁNÍM PROTI CHUDOBĚ: České školství možná překročilo bod, odkud není návratu. Čerstvá zpráva Aspen Institute o současném Česku popisuje náš vzdělávací systém způsobem, který by měl spustit všeobecný alarm. Nejde jen o znalosti – úroveň vzdělání přímo souvisí i s chudobou a stavem společnosti. Řešení jsou přitom podle výzkumníků na stole, zatím ale chybí vůle je prosadit.

KDO SI S KÝM POVÍDÁ: Jak rozdělit a popsat webová média na českém internetu? Pokusil se o to sémiotik Josef Šlerka v rámci projektu Mapa médií, který vznikl ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky. Nabízí osm základních typů zpravodajských webů – od seriózních, přes bulvární až po vysloveně antisystémové (nebo chcete-li dezinformační).

I „HODNÉ“ NEZISKOVKY LOBBUJÍ: Přehled o financování neziskových organizací má nově zajistit systém státní pokladny. Po patnácti letech, kdy na zakázku vlády přehledy o finančních tocích z veřejných peněz pro neziskové organizace zpracovávali akademici, si politici chtějí statistiku pohlídat sami. „Nevím, jak definovat politickou neziskovku,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Vladimír Hyánek z Centra pro výzkum neziskového sektoru Masarykovy univerzity.

BABIŠOVA HRA NA EFEKT: Andrej Babiš tvrdí, že novináři, kteří skrytou kamerou ve Švýcarsku natočili jeho syna, porušili tamní zákony. Médiím Babiš řekl, že kvůli tomu advokát jeho bývalé manželky a syna podal na redaktory Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou trestní oznámení. Švýcarské soudy už ale podobnou kauzu řešily. Její výsledek ukazuje, že reportéři Seznam Zprávy se tvrdého postihu spíš bát nemusí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
SMR mobil Mobile (207441)