Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Aleš Rozehnal: Trestní oznámení na novináře kvůli rozhovoru s Babišovým synem je hra na efekt

KOMENTÁŘ. Andrej Babiš tvrdí, že novináři, kteří skrytou kamerou ve Švýcarsku natočili jeho syna, porušili tamní zákony. Médiím Babiš řekl, že kvůli tomu advokát jeho bývalé manželky a syna podal na redaktory Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou trestní oznámení. Švýcarské soudy už ale podobnou kauzu řešily. Její výsledek ukazuje, že reportéři Seznam Zprávy se tvrdého postihu spíš bát nemusí.

Je skutečně pravdou, že švýcarský trestní zákoník obsahuje ustanovení, a to článek 179bis, 179ter a 179quater, která postihují zaznamenávání soukromých hovorů a pořizování nahrávek prostřednictvím skrytých zařízení. Jako každá norma však i tato musí být vykládána v souvislosti se svým účelem a zejména judikaturou.

Pokuta padesát franků

Před nějakou dobou se totiž švýcarské soudy zabývaly velmi podobnou kauzou. Novináři švýcarské televize připravující pořad Kassensturz natočili reportáž, která byla založena na snímcích pořízených skrytou kamerou, a části těchto záznamů odvysílali.

Na základě této reportáže udělil soud hlavnímu editorovi televize, hlavnímu editorovi pořadu a příslušnému novináři drobné peněžité tresty (od 50 do 350 CHF), které byly následně potvrzeny i Federálním soudem.

Soud konstatoval, že pořizování záznamů skrytou kamerou a jejich vysílání porušuje článek 179bis a 179ter trestního zákona, neboť odvysílaný rozhovor očividně nebyl určen veřejnosti. Úvahy o veřejném zájmu tak podle soudu nejsou v tomto případě relevantní, neboť existují i jiné prostředky, jak referovat o věcech veřejného zájmu.

 

 

Vyhrává veřejný zájem

V roce 2015 podali dotčení novináři žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva, který rozhodl, že pokutování novinářů je v tomto případě v rozporu s právem na svobodu slova a právem na informace, které zajišťuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Evropský soud pro lidská práva vyzdvihnul hledisko veřejného zájmu jako zásadní a naprosto převažující nad jakýmikoli dalšími úvahami.

Svoboda tisku, včetně používání skrytých nahrávacích zařízení ve veřejném zájmu, musí být chráněna, pokud novináři poskytují přesné a pravdivé informace, jednají v dobré víře a v souladu se standardy své profese.

Popsaný případ, který je označován jako Haldimann v. Switzerland, jehož text je zatím bohužel zveřejněn pouze ve francouzštině, je někdy vydáván za přelomový pro práci investigativních novinářů.

Soud však pouze zopakoval svoji argumentaci z případu z roku 2012 označovaného jako Axel Springer v. Germany, ve kterém se snažil najít rovnováhu mezi právem na informace a právem na soukromí.

Podmínky pro skrytou kameru

Kritériem převahy práva na informace je skutečnost, zda je pořad příspěvkem k debatě o věci veřejného zájmu, dotčená osoba je veřejně známá, dopustila se nějakého chování, které je sporné, a neexistují jiné metody, jak informace získat.

Evropský soud pro lidská práva tedy konstatoval, že skrytá kamera může být používána pouze za přísné podmínky převažujícího veřejného zájmu na šíření informací, které nemohou být získány jiným způsobem.

Soud také velmi pozitivně hodnotil to, že tvář osoby, která byla tajně natáčena, byla následně rozmazána, a její hlas změněn tak, aby nebyla identifikovatelná.

Z výše uvedeného vyplývá, že podané trestní oznámení má mít spíše mediální efekt, než že by mohlo novináře skutečně zasáhnout.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

85 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenomže právě že „tato norma musí být vykládána v souvislosti se svým účelem a zejména judikaturou“.. Protože v případě Babiše juniora nejsou splněny ani ty základní podmínky že „..jde o věci veřejného zájmu, pro které neexistují jiné metody, jak informace získat.“.
  Když si totiž znovu přehrajeme rozhovor v té reportáži, tak zjistíme, že tam žádné takové nové informace nejsou…
  To že má Babiš syna, asi není tak nová informace, to že ten syn mu podepsal právní dokumenty při převodech Čapího hnízda bylo taky předem známo. To že je ve Švýcarsku se taky vědělo (maximálně by ten soud mohl řešit kde sebrali redachtoři jeho adresu), to že byl na Krymu a s kým se taky vědělo předtím, neb (mimo jiné) – jak už novináří veděli, o tom napsal e-mail, který i naše Česká policie přešetřila a odložila.
  Takže sumasumárum , informace nové které by bylo potřeba z veřejného zájmu získat tajným natáčením a tím bez souhlasu té osoby nulové..
  Když navíc uvážíme že šlo o natáčení švýcarského občana cizím médiem (a že zrovna my mame na Západě špatné zastání), navíc tedy internetovým médiem,.. tak bych si shovívavostí švýcarského soudu už tak jistý nebyl, a ta pokuta už může být docela mástná – navíc jak uvedeno, platí je přímo ti konkrétní pracovnici, nikoliv tedy to médium…

  • hokin napsal:

   Vic než rozhovor bude jistě Švýcarský soud zajímat jak získali novináři vstup do domu.

   • Tondach napsal:

    Stejně, jako u nás do zamčeného paneláku! Počkali si až někdo půjde a otevře jim …. bože, bože ….

  • Karel Novotný napsal:

   Podel vás bylo v podstatě všechno známé – přesto reportáž vyvolala takové pozdvižení. Jak je to možné?

   • Petr napsal:

    Známé to opravdu bylo. Pozdvižení vyvolala opozice, která to využila – zneužila v rámci politického boje. Což je ze strany opozice poměrně legitimní.
    Je zcela jasné, že by měl premiér odstoupit, ale také by mělo platit, že vyšetřuje policie a o vině rozhoduje soud.

  • Berťa napsal:

   ty jseš ještě větší demagog než Babiš. Poslechni si záznam a ne jen obhajobu Babiše.
   Jaký vliv na rozhodnutí soudu má typ média?

   • Petr napsal:

    Samozřejmě maji a m!uví o tom odborná veřejnost i politici z obou táborů. Rozumím tomu, že někteří jedinci má okamžitě ve všem jasno a hned mají odsouzeno a vyšetřeno. Naštěstí to takto opravdu nefunguje.

  • scallop napsal:

   „..jde o věci veřejného zájmu, pro které neexistují jiné metody, jak informace získat.“.

   Toto samozrejme splneno je, jde o odklizeni klicoveho svedka mimo dosah pravnich nastroju. Jde primo o ukazkovy pripad – je verejneho zajmu vedet, jake nebetycne bezpecnostni riziko sve zeme je schopen podstoupit politik jen proto, aby odklidil svedka – ktery je navic zavazne nemocny.

   • petrph napsal:

    Ten předpoklad že „..že, jde o odklizeni kličoveho svědka“, Vám neberu, ten může být správný, to může být předmět veřejného zájmu.
    Jenže znovu opakuji i tu druhou čast „..pro které neexistují jiné metody, jak informace získat.“
    A tady zjistíte že to už neplatí, prakticky všechny ty informace věděli reportéři už předem, takže je mohli publikovat aniž by za Babišem jr. vůbec jezdili…

   • macourek napsal:

    Jak znám Švýcary, tak to bude tvrdý!

   • Jarmila napsal:

    Jestli myslíte Krym , tak proč by to mělo být odklizení svědka mimo dosah práva a policie ? To mohl být klidně ve Švýcarsku, jako je nyní u mámy, Naše policie tam nemůže za ním přijet ho vyslýchat. Pokud ho bude někdo vyslýchat, tak naše policie musí požádat švýcarskou policii, jestli bude ochotná to udělat. Na Krym jel kvůli obtěžujícím novinářům, kteří mohou všude a na Krymu, tam by ho hledali těžko.

    • Jaroslav napsal:

     Obávám se,že vyslechnout svědka na Krymu je v současnosti pro jakoukoli západní policii mnohem složitější,než ve Švýcarsku…
     Zajímalo by mne,jak a proč se vlastně stal švýcarským občanem.Otec Slovák,matka Slovenka,politické důvody tady asi nebudou ?
     Co jej k tomu asi vedlo – že by „pro strýčka příhodu“?
     A pak taky – Vy by jste s jeho finančními možnostmi poslala své nemocné dítě na ve všech ohledech problematický Krym a s člověkem,kterého naprosto neznáte?

  • Jan Matějka napsal:

   Jen ať ty dvě hyeny soud pořádně osolí. Příště si něco takového rozmyslí.

   • ivan napsal:

    Jene Matějko. Ty , jak píšete „dvě hyeny“ se snaží rozkrýt zlodějinu. Jedná se o těch 50 mega dotace, kterou Bureš „potiahol“. Poté, když mu začala hořet u zadku koudel, potichoučku ji vrátil. Myslíte si, že by těch „pár“ drobných vracel, kdyby necítil vinu? Dozajista nikoliv. Takže vlastně on okradl stát, kterému jaksi z vůle Zemana dělá premiéra. Okradl stát, okradl i Vás. A ti, co se to snaží to rozkrýt, jsou podle Vás hyeny. Máte to v té makovici nějak pomotané. Už ty koblihy, byť by Vám chutnali sebevíc, nejezte. Škodí zdraví, ve Vašem případě duševnímu.

    • Anett napsal:

     ano jsou hyeny co je komu do soukromí kohokoliv , co rozkrýt vy si myslíte, že obyčejné lidi zajímají Vaše hony za senzací, ??
     Když tu práci nezvládáte neumíte jinou slušnou formou tak se přidejte k  těm co prodávají rohlíky tam fakt nic nezkazíte, teda snad??

     • Tondach napsal:

      Hyena je otec, který své dvě, údajně psychicky nemocné děti zatáhl do krytí svých podvodů s eurodotací, přísahal veřejně na jejjich zdraví a pak celému národu do televize vykecal jejich diagnozy …. právě pro takové nemyslící jedince, jako jste vy, abyste mu to sežrali a nevěřili tomu, co děti řeknou …. je mi vás líto!
      Blábolil, že by za své děti položil život! Vždyť by stačilo, kdyby položil funkci!

     • PM napsal:

      I obyčejné lidi by snad mohlo, (mělo) zajímat, že mají trestně stíhaného premiéra, že jejich premiér je vedený ve svazcích STB, že jejich premiér mění svižně verze jak se co odehrálo podle momentální situace, provalené pravdy a když není kam uhnout, tak se stane chudáčkem, kterému ti zlí ubližují. Zatáhne své dospělé děti do podvodného konání a svalí vinu na novináře, kteří to odhalí. Ale pozor Kalousek krade, to je koblihářská mantra, tak si dejte další koblihu a připravte vlastním dětem skvělou budoucnost.
      Ten váš miláček kolem sebe ničí konkurenci, chemií ničí půdu na které hospodaří, ten váš miláček, má jako ředitel ČR velmi silné oddělení marketingu a z pozice ředitele vyměňuje lidi na klíčových místech, proč asi byl junior na Krymu a proč se ho policii doposud nepodařilo vyslechnou, když on sám po tom toužil. Proč po návštěvě milovaného papá, je pro policii opět nedosažitelnou osobou. Nechápete snad, kdo ten pobyt ve Švýcarsku bývalé manželce a „milovanému dítěti“ platí a kdo je tedy šéf?
      Hrách na stěnu házet má větší účinek, než se snažit přesvědčit jeho zamilované voliče.
      Tak se prosím nedivte, že existují i lidé, pro které určitou roli hraje morálka a rádi by se dověděli kde je pravda, nebaští jen koblihy. Vám ale přeji dobrou chuť. Je to přece všechno jen účelovka.
      Jak toho lidumila dostat z politiky, aby se mohl vrátit zloděj Kalousek.
      Nechci se smířit, tohle si myslím opravdu nezasloužíme.
      Já mám také děti a vnoučata, za které bych opravdu položil i život (ne podle vzoru Andreje).
      A v této nepěkné situaci, se opravdu bojím, svět nám uteče o další léta. To ale Andrej řešit opravdu nemusí. Ten neodstoupí, nikdy to si zapamatujte.

    • Milan napsal:

     Dobře Ivan, palec nahoru 🙂

    • dělník napsal:

     A nebo vašemu,vyšetřit to snad má policie a ne novináři.

    • Karel napsal:

     Pro Ivana. Buď jsem blbej nebo navedenej! Všem je známo,že Babiš čerpal 50 ml na základě rozdělení firmy,když zájmovou část převedl na děcka. K tomu nabral další kšeft s odkazem na Kalouska,který stanovil k tomu zákon. A protože na Babiše začal hon tak tu položku 50 mega vrátil… Teď je otázka, jak toho milionáře vyhnat z vlády, aby nekontroloval ty lupiče, co rozkrádají náš stát! Takže k tomu povolají pražskou bandu, kterým nesmí být pozadu jim podobní v dalších minimálně v krajských městech….
     Jediné co Babišovi zbývá, zachovat klid a rozvahu! Jestli v politice zůstane nadále,tak v příštích volbách dostane od lidí nejméně 40% o tom to všechno …

     • PM napsal:

      Karle pokud se to Andrejovi povede, konečně ten zloděj zlodějská Kalousek půjde do kriminálu.
      Koukám, že už vám není pomoci.
      Jen stále pevně věřím, že ty preference, jak naznačujete, takto stoupat nebudou a kdyby náhodou ano, pak si to zasloužíme. Moje děti ale snad včas opustí Andrejovo firmu zvanou ČR. Bude mi pouze líto těch jeho zaměstnanců, kteří nebudou schopni díky jazykové bariéře dát výpověď.
      Proberte se a protřete si oči, máte je zalepené marmeládou z koblih.

   • Stanislav Míka napsal:

    Souhlasím a doufám, že obě hyeny se dostaví na vysvětlení. Víme jak dopadli tuneláři OKD. Tak se těším.

  • Dan napsal:

   A to ze mlady Babis rekl, ze ma strach, ze byl odvezen nedobrovolne… toho jste si nejak nevsiml.
   Po navsteve Babise u syna v Zeneve matka vydala prohlaseni a podala trestni oznameni… to je uz komedie, … vytvoreno pro volice Babise…asi by jinak vyschl penezovod o tatinka😋

   • Pavla Bartíková napsal:

    Přesně tak, Já nevím, že toto nikomu nepřipadá divné.

    • PM napsal:

     To není divné to je více než jisté.
     Jen v ulicích je stále málo těch „křiklounů“.
     Babiše se nedá nyní zbavit jinak.
     Je to strašná situace, za kterou si samozřejmě můžeme sami.
     Lidé, kteří ho i nadále chtějí volit, mají velmi malý pud sebezáchovy, masochisté nebo zmanipulovaní Mafrou, Soukupem z Barrandova případně TV Nova a Prima.

     • Miroslav Štrop napsal:

      Navrhuji vám, abyste upustil od psychologického hodnocení inteligence a charakterů těch občanů, kteří Babišovo hnutí volili a dodnes, přes všechny problémy s ním spojené, s ním sympatizují. Patrně budete překvapen zjištěním, že mezi Babišovými sympatizanty je dodnes mnohem více intelektuálů a bezúhonných, morálně čistých lidí než mezi jeho odpůrci. A to právě proto, že používají mozek, důvěřují výhradně faktům, a nenechávají sebou manipulovat sdělovacími prostředky a politickými demagogy z tzv. demokratického bloku.

     • Petr Váchal napsal:

      PM takový vůl jako jsi ty, tak těch je málo! Za minulých vlád se jenom kradlo. Co takové Kalouskovy dotace ve výši 100 mil. Šláfenbergovi na vyčištění rybníků, které ale byly místo toho použity na dolování písku s jeho následným prodejem. A to vám nevadí? Nebo naším knížetem zprivatizovaná
      resp. ukradená Becherovka? A co Kalousovy kšefty na Min. Obrany třeba případ padáky? A nic se, vy demokrate, neděje.

     • PM napsal:

      Kolego demokrate Váchale,
      také vás zdravím.
      🙂
      Andrej nás všechny od těch zlořádů zachrání.
      A to na věčné časy a nikdy jinak.
      Možná i vám to za pár let dojde, hodně zdraví.

  • Vladimír Komárek napsal:

   Kdo to věděl ? Veřejnost rozhoidně ne ! Tak nemanipulujte, prosím.

  • Jan Novák napsal:

   Podmínky pro skrytou kameru
   –dotčená osoba je veřejně známá
   –neexistují jiné metody, jak informace získat
   –její hlas změněn tak, aby nebyla identifikovatelná

   Jen cituji z uvedeného článku. Maslím, že žádná z těch podmínek není splněna, tak jaký mediální efekt? Zřejmě došlo k “ řádnému “ porušení zákonů.

  • Clark napsal:

   petrph
   jste vedle, podmínky právě naplněny jsou, jednak se jedná o osobu obviněnou, jednak o syna premiéra který sám posílá volání o pomoc a to nejdůležitější nakonec, on jim v mailu dal svůj souhlas s uveřejněním reportáže včetně nahrávky, tudíž není co řešit a vy tu jen zbytečně plkáte.

  • ivana napsal:

   popisujete nesrovnatelne. Zde jde o Cechy ne o Svycary, Cili cizi statni prislusniky. Kdo Jim dal zplnomocneni jednat ve statnim zajmu. Seznam nebo oni?? Ti lumpove cesti co jeli do Bellinzony si take vykladali ceske zakony po svycarsku a narazili. Byli odsouzeni. Navic jasne vidime tvar pana Babise juniora. Nedovolene vloupani do domu.

  • Miroslav Štrop napsal:

   Máte naprostou pravdu. Aleš Rozehnal si zvykl v časech, kdy působil jako právní deštník pro TV NOVA, jejíž investigativci (John, Sobotková, Kroupa a spol.) řádili na mediální scéně a v české společnosti stejně zhoubně jako ve středověku černý mor, pokládat novináře za privilegovanou skupinku primadon, které mohou všechno a nemusejí nic – tedy ani respektovat zákony (např. tiskový zákon), ani etiku (např. Etický kodex novináře), ani pravdu, o faktech ani nemluvě. Aleš Rozehnal se mýlí (a doufám, že veřejnost nemystifikuje záměrně, nýbrž z neznalosti věci) a patrně by mu velmi prospělo, kdyby se seznámil s judikaturou, především s nálezy Ústavního soudu, aby si doplnil vzdělání. To, co nám předvedli (a nikoli poprvé!) Slonková s Kubíkem, by je mělo navždy diskvalifikovat z novinářské profese a postavit do fronty na úřadu práce. Jakkoli nejsem sympatizantem Andreje Babiše, myslím, že podání trestního oznámení na obě bezskrupulózní hyeny z portálu Seznam.cz (proč dosud nebyli vyhozeni?) bylo logickou a naprosto správnou reakcí na (další z mnoha) pokusů „opravit“ výsledek svobodných voleb brutální veřejnou dehonestací premiéra a jeho rodiny, k níž se, žel, s nebývalým elánem připojila veřejnoprávní média, zejména ČT, pro kterou se na několik dnů údajný únos Babišova syna stal stěžejním tématem, o němž nepřetržitě referovala po 24 hodin denně.

 2. Janule napsal:

  Počkala bych si na výsledek. V tomto případě se jednalo o rozhovor s duševně nemocným člověkem, který nebyl do té doby vůbec veřejně známý. V kauze není svědkem, ale obviněným. Z hlediska práva má právo nevypovídat ani o sobě, ani o otci. Tvář natáčených osob rozhodně nebyla rozmazána ani nebyl změněn jejich hlas. Navíc reportéři vstoupili do objektu neoprávněně a vůbec se předtím nepokusili navázat s dotyčným normální spojení a komunikaci, ačkoli tvrdili, že on sám o pomoc žádal.

  • Ladislav napsal:

   A jen tak dál. Bránit Babiše je Váš životní úkol? Velice nízké. Tak se držte, dnes obhajuje svou funkci, snad Vám to nevyjde.

  • petrph napsal:

   No a to je další průšvih. Že totiž už je obviněný policií.. Protože v takovém případě, kdy už je obviněn policií tak už se budou novináři dovolávat horko těžko veřejného zájmu, pokud v té době jeho výpovědi tajně a bez jeho souhlasu nahrají a publikují.. Jo, byla by jiná, pokud by snad policie „nevěděla kde je, a ta reportáž to pouze objasnila – a nic víc.
   Jenomže ten švýcarský soud si snadno zjistí, že tu jeho adresu česká policie znala – a už před řadou měsíců podala švýcarské straně žádost o možnost jeho výslechu
   Čili bych řekl, že soud nejen že jim ten veřejný zájem nadřazený právům obviněné osoby neuznají a navíc jim ještě pár paragrafů přidají navrch

  • Tondach napsal:

   To jsou ale nesmysly….a v kauze zavlečení na Krym je oznamovatelem!

  • PM napsal:

   Janule, také bych si počkal na výsledek, ale mám pocit, že se nedočkáme, a bez Slonkové s Kubíkem, už bychom se nedočkali na 100%
   Je vám to jasné? Nebo je nutné zavolat Soukupovy do Barrandova jestli nám nepůjčí jeho tabuli pro dementy.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Presne tak. Je to ciste PR. Zaharasit zbranemi. Informace Seznam-u nesly zjistit jinym zpusobem. Jenze ikdyz to oznameni ve Svycarsku odlozi, tady v CR se to nikdo z mainstreamu nedozvi. Dalsi moment je podle me „zastrasovani“ – priste uz to nikdo nikdy nedelejte. Nebo na vas taky podame oznameni. Rozumite? Nikdy! To si pamatujte!.

 4. Tomáš Zdvořan napsal:

  Proč pan Rozehnal nepíše o tom , že Slonková s Kubíkem ukradli vstupní kod do domu , což je podstatně těžší zločin , než jím ospravedlňované natáčení bez souhlasu pana Babiše ml?
  Jsem v důchodu a proto si velmi dobře pamatuju dobu minulou . Soudruzi také psali jen to , co se jim hodilo , zbytek klidně vypustili . Dnes se tomu říká manipulace s veřejným míněním , což je výše zmíněný článek jasnou ukázkou .

  • Jan napsal:

   Tomáši, když máte takovou paměť, vzpomínáte tedy naBabiše ještě jako na aktivního STBáka?

   • Tomáš Zdvořan napsal:

    nevím jestli byl Babiš estebák , ale myslím si , že to nemá nic společného s tím , že Slonková a Kubík porušili švýcarské zákony . Doufám , že na rozdíl od naší republiky Švýcaři vyřeší případ podle práva .

    • Tondach napsal:

     …kdyby nebyl „estébák“, nebyl by zaměstnán u Podniku zahraničního obchodu….musel to být dokonce „výběrový“ estébák!

     • Mirda1912 napsal:

      Střešní taško, tys musel být vyšší důstojník Stb když máš takové interní znalosti.

  • Pavel napsal:

   Dobrý den,

   a proč Vy nezmíníte, že tam šli za člověkem obviněným z 50milionového podvodu – tedy z těžkého zločinu s mnohaletou sazbou? Který sám požádal policii o pomoc ve věci svého únosu (věc byla náhodou odložena – jeho otec má své lidi dosazené prakticky všude a je právě nejmocnější muž ve státě). Já nevím, kde je pravda, ale kdo jiný by měl upozornit na nesrovnalosti, než novináři. Mimochodem, pohoršoval jste se také v případě, kdy díky novinářům padla vláda Topolánka? Nečase? Sobotky?

  • Petr Draksel napsal:

   ….takže zcela nová informace,novináři ukradli kód……O tom nikde ani zmínka.A komu ho ukradli?To zcela jistě, milá paní, víte.Své nemocné děti do kauzy zatáhl milující otec,přestože věděl,že dcera je vážně nemocná…..a ještě na ni ušil dotační kauzu.Na takového otce je radost pohledět!

   • Jaroslav napsal:

    Dcera nemocná,syn nemocný,není na čase vyšetřit taky tatínka?
    Zapomíná,plete si pojmy,říká bludy,má pocit,že jej pořád někdo sleduje,občas se sice najde světlá chvilka a pak zase vidí štáby novinářů tam kde žádný není,zatím chybí jen pocit že ho někdo unesl…Nepřipomíná Vám to něco???

 5. Admirál napsal:

  Babiš to nemůže vyhrát. Stojí proti němu pevná hráz demokratických stran a i kdyby podal tisíc trestních oznámení, nemůže mu to pomoct.
  Vkládám příklad od kolegů z aktuálně, ja by se měl s Babišem jeden každý z nás vypořádat:
  http://blog.aktualne.cz/blogy/michaela-pixova.php?itemid=32892

  • Miroslav Štrop napsal:

   Babiš už vyhrál. Zůstává pouze malá skupinka jeho odpůrců, která si toho nevšimla. A vy mezi nimi. A zdá se, že jeho voličské preference neustále rostou, zatímco partaje „demokratického bloku“ se pozvolna propadají až do suterénu budovy zvané Důvěryhodnost a Obliba.

   • PM napsal:

    Já doposud pevně věřím, že hlavně vy budete velmi překvapen, tento národ, už si doufám svobodu vzít nenechá, za komunistů ji ztratil na příliš dlouhou dobu. Aby se Babiš udržel u moci, musí sáhnout na svobody a zlikvidovat média, která si doposud dovolují přinášet i ověřené a pravdivé informace (kritický pohled na vůdce). Takže dalším krokem je nyní probíhající spolupráce, Zemana Okamury a Babiše, při diskreditaci veřejnoprávních médií. Jak jinak, zatím bez násilí postupovat, než historicky ověřenými způsoby že?
    Těší mne a lehký optimismus přináší ta malá a stále pomalu rostoucí skupinka 60 % občanů této země, která už Babišovo lhaní nevěří.
    Myslím, že i výkřiky o novinářských Hyenách přestávají fungovat. Bez úprav v zákonech to nejspíš nepůjde. Odpovědnost nyní bude na Senátu, ukáže se, jestli pojistka zafunguje.
    A pak tu máme ještě těch pár křiklounů v ulicích to je pech co? Vodní děla a Ondráček zatím nejdou nasadit.
    To, že Babiš už vyhrál, je jen vaše přání a manipulativní lež. Postupně to dojde i dalším jeho voličům. Všichni důchodci, nejsou bezdětní a mají i vnoučata.

  • Vladimír napsal:

   Kolegů z aktuálně je pár, stejně jako těch zlodějů, kteří se B. bojí a proto se ho za pomoci takových „kolegů“ snaží zbavit. Mají ale smůlu: ono je trochu více lidí, kteří B. fandí a podporují ho právě proto, že s ním nemají Kalouskové a jim podobní šanci. Jen nechodí všichni s jedním papírem („DEMISE“) demonstrovat, tedy řvát a otravovat ostatní.
   A rád bych dodal, že na rozdíl od řady zlodějů a vyžírků z minulé doby (např. nic nedělání za milionové tantiémy z nejrůznějších dozorčích rad) na Čapím hnízdě nic ukradeno nebylo, těch 50 mil. se tam řádně prostavělo, což se o padácích, CASách, privatizaci (např. OKD, Mostecká uhelná atd.) rozhodně říci nedá.

   • PM napsal:

    Vladimíre řádně prostavěno 🙂
    Ukradnu 10 milionů, řádně si za ně postavím dům, a tím jsem křišťálově čistý.

 6. karelka napsal:

  Tento rozhovor byl ve Švýcarech pořízen začátkem října, proč až nyní, před 17tým listopadem toto bylo zveřejněno a rozmazáváno.

  • Anett napsal:

   ano vše předem naordinováno a načasováno tak jak si přeje ten kdo to platí a řídí,,,,

   • PM napsal:

    Když trochu pohledáte, tak se dozvíte, nějakou dobu, totiž trvalo právní posouzení, než byla reportáž vypuštěna do veřejného prostoru, oni totiž i paní Slonková a Kubík, mají pud sebezáchovy, pro mne jsou v každém případě hrdiny.
    Je to ale tak beznadějné, snažit se vysvětlovat zamilovaným lidem, že největší hyena v celé kauze je právě jejich miláček. Ale nepochybuji, že i jim to po letech dojde.
    Tak jako mě, já si svojí zamilovanost také prožil, Václav Klaus st., mám doma od něj i podepsanou knihu, ale už jí nenajdu. Smutné je, že se už svému otci neomluvím, on už tehdy věděl, co já v té euforii ignoroval.
    Já mám ale pro sebe ospravedlnění, euforie byla tehdy obrovská, naprosto jiná situace než dnes.
    Kompletní změna režimu a totalita – svoboda, to bylo mnohem silnější, než nějaké prachy.
    Otec mě ale už tehdy varoval, věděl, odkud ten můj miláček Klaus vzešel. Prognostický ústav, KGB – STB, to jsem pochopil až po letech, když Klaus začal podporovat kolegu prognostika Zemana.
    Jen nevím, čím si budete ospravedlňovat svou zaslepenost vy dnešní zamilovaní.
    Čau lidi nebo, sorry jako, to asi moc nepomůže.
    Ale odpouštím vám už dnes, stále totiž věřím, že na doposud svobodná veřejnoprávní média si sáhnout nenecháme a nedopadne to fatálně.

   • Tondach napsal:

    A kdo to tedy platí a řídí? Kalousek? Bakala? nějaké noviny? To ani Babiš neví, protože je to pitomost a tak jen blbě kecá a vy mu ty kecy žerete i s navijákem!

 7. Tomáš Vítek napsal:

  Pokud by informace o únosu byla noticky známá, tak je pravda, že by článek jen opakoval staré informace. Ono to ale bylo jinak – únos byl novinka, stejně pak i role „ochránce“ Protopopova a nových byla i řada dalších věcí, hlavně pobyt na Krymu. Pokud v profízlovaném Rusku, kde je potřeba bumážka i na přejezd vlakem z jednoho města do druhého se syn předsedy vlády členské země Evropské unie pohybuje zcela volně, je mu tam placen luxusní apartmán a objeví se i záhadná „společnice“ namísto ochrankáře, je informace o tom nepochybně věcí veřejnou. Papá Babiš by se ani jinak nepochlubil tím, že toto jednání jeho estébácký mozek považuje za normální péči o nemocného syna a ani by se nepochlubil v photoshopu upravenými fotkami.. Jezdit na anektovaná území na „dovolenou“ prostě normální není, a to ani u trestně stíhaných osob a bez té reportáže by to nikdo nevěděl. Věřím švýcarským soudům, že to budou hodnotit tak, že veřejný zájem převažuje nad ochranou soukromí člověka, o jehož soukromí beztak předtím rozhodoval v daleko silnější míře jeho mafiánský otec a jeho suita s ruskou gorilkou v čele…

 8. Jos napsal:

  Pan Rozehnal se zachoval v článku jako typický právník. Ten nejpodstatnější přečin, neoprávněné vniknutí do domu,prostě vynechal. A co se týká sankcí za ono zpustlé natáčení radši dám na publikované názory E. Besta.

 9. Karel Novotný napsal:

  Případ není jednoznačný a stejně by to musel posoudit soud. Babiš ale obviněním novinářů odsouvá pozornost jinam. Klíčová (pro mě osobně) je otázka: byla diagnóza juniora a jeho přesouvání účelové, směřující k obstrukcím vyšetření jeho případu nebo ne? Proč se najednou nemluví o dceři? Pokud by reportáž měla být úplná, řešila by i toto, což nedělala. Např. Tomáš Pecina (kterého jinak pro jeho názory vůbec nemusím) na svém webu zveřejnil rozhodnutí soudu, které potvrzuje Babišovu verzi: syn měl záchvat na D1, byl hospitalizován, vše proběhlo ještě před zahájením šetření Čapího hnízda.

 10. Weber napsal:

  Dosavadní dnešní diskuze kolem tohoto článku Dr. Rozehnala jen předvádí, jak může jeden člověk ve vrcholné pozici infikovat svými bláboly značnou část populace. Valná většina diskutujících se tu naparuje znalostmi dokonce práva cizí země, tedy Švýcarska a je jim jedno, zda plácají nesmysly sdílené od Babiše st., nebo ne. Asi proto, že v anonymitě nic neriskují, včetně neznalosti věci. Z celé diskuze mám dojem, že diskutující vědí více o celém případu, než Státní zastupitelství. Podobně to platí o celé záležitosti kauzy Čapí hnízdo.

 11. Občan napsal:

  Český národ má bujnou fantazii a na to média spoléhají. Vyvolanou kauzou věděli jak škodit. Hlavně Krym, fobie z Ruska u 80 % obyvatelstva. Nikdo tam nebyl, jen slyšel, povídala jedná Slonková…Na Krymu je bezpečněji než v Pařížských ulicích. Cizinci z důvodu sankcí na Rusko tam nejsou. Je tam krásně, zdravé ovzduší. To jen na okraj a co se týká práva ve Švýcarsku, nechejte se překvapit. Babiš mladší je Švýcarský obyvatel a tam je mu nejbezpečněji. Bezpečněji než na Krymu. Tento stát svého občana nikdy nevydá, natož nemocného. Jak jsme viděli na videu ( kdo chce tvrdit, že je to zdravý člověk, tak se ptám “ člověče s kým máš do činění ) Tož tak, novinářské kachně se podařilo zmást český národ. Úkol splněn!

  • Pavel napsal:

   Občane, jakého státu jsi občanem? Tento příspěvek jako kdyby psal cizinec s překladačem od Googlu. Mnoho prapodivných obratů a spojení, hrubých chyb???

 12. Lenka napsal:

  No zrovna to co zveřejnil Tomáš Pecina je hodně sporné….on totiž zveřejnil o jr. takové podrobnosti z jeho zdravotního stavu že je to žalovatelné. Alespoň já bych to udělala. Jak se asi musí cítit p. Babiš ml. když se k těmto informacím dostane?

  • Tondach napsal:

   Především samotný Babiš zveřejnil podrobnosti o zdravotním stavu svého syna! Protože dobře ví, že potom jednodušší jedinci nebudou věřit tomu, co syn o tátovi řekne …. dobže mu to žerete i s navijákem!

 13. Miroslav Heyduk napsal:

  Švýcarské trestní podání matky Babiše jr. ke kterému ji asi navedl Babiš senior trestní podání na české novináře, kteří „ohrožují děti“ !!! babiše …….je jen šlápnutím do již tak smradlavého lejna babišovi rodiny….a jsem rád že ten babišův smrad přesáhne hranice ČR a že se dostane i do EU…..kdo chce kam, pomozme mu tam !

 14. Boris Dressler napsal:

  Záběry juniora získali, porušením zákonů Švýcarské rep.. Porušují zákony a přitom moralizují jiného, jaký je lump. Doufám, že Švýcarská policie bude důsledná v dodržování jejich zákonů a došlápne si na pražskou bandu, o porušování GDPR (citlivých údajů) s pokutou 1/2 miliardy, ani nemluvím. Našinec by přišel v  tomto případě o veškerý majetek!!

  • Tondach napsal:

   Bože, to jsou furt kecy….! Jak to můžete Babišovi tak žrát? Myslíte vůbec hlavou?

 15. PM napsal:

  „Nikdy neodstoupím a to si zapamatujte“.
  Zavřu vás třeba všechny.
  Moji právníci už na tom makají.
  ANO.
  Jsme národ trotlů, a ten slovák to pochopil už dávno.
  Zdar voliči agenta Stb.

 16. Zdeněk napsal:

  At žije Babiš-pro všechny co mu závidí.

  • Petr napsal:

   Zdeňku,
   podle Vašeho „krásného“ výkřiku „Ať žije Bureš-pardon Babiš“ usuzuji, že budete v jeho letech a je Vám lhostejné co bude s touto republikou za cca 10 až 20 let. Možná také nemáte ani děti. Mně je přes padesát a svým způsobem by mi to mohlo být také jedno ale mám děti a ty budou mít jednou také děti. A proto si nepřeji aby žily, panem Babišem, v zadlužené zemi a v ekologicky zdevastované zemi Agrofertem. Prosím tedy nejen Vás ale všechny voliče Babiše, probuďte se už z toho, pro vás, krásného „ANO“ snu. A jestli Vám stačí přidat pár korun na důchodu a sleva na jízdném, tak to je smutné a krátkozraké, jelikož toto by v době ekonomického růstu uměl každý a nemůže to být měřítkem úspěšnosti vlády, jak se s tím p. Babiš rád chvástá. Bohužel jste naletěli na lži, sliby a populistická prohlášení. Kdo myslíte že asi zaplatí odškodnění neprávem zlikvidovaných firem v kauzách zajišťovacích příkazů. No ano myslíte si to dobře, no přeci stát, tzn. z mých i vašich daní. Ne p. Babiš, který to vymyslel aby zlikvidoval konkurenci.

  • PM napsal:

   Ok, ať žije, ale ať také nechá žít.
   Závist je u nás velmi rozšířená vlastnost, to máte pravdu.
   U mne to ale, závist opravdu není.
   Je to vážná obava o budoucnost vlastních vnoučat.

  • nováček napsal:

   Co by mu měl kdo závidět? Ty dvě psychicky choré (podle jeho vlastního, nijak nevynuceného prohlášení), starší dospělé děti? Nebo pověst prolhaného podvodníka?

 17. PM napsal:

  Už vím, co znamená řídit stát jako firmu.
  Ředitel.
  Obchodní oddělené.
  Personální oddělení.
  Právní oddělení.
  Marketing.
  Oddělení pro styk s veřejností, ne, pro styk se zaměstnanci.
  Všechna ostatní oddělení, dosaďte si libovolnou strukturu firmy.
  Přijde-li, kterýkoli zaměstnanec k šéfovi s vlastním kritickým názorem.

  Většinou odchází s úplně jiným, nebo opouští své místo ve vedení, ovšem s tím rozdílem, že ve státě nemůže dát zaměstnanec výpověď. Prekérní situace že.
  Tak dobrá šéf je ten nejlepší, z nejlepších to je jasná věc. Budeme se mít všichni, úplně všichni dobře.
  Má to ale háček ten nejlepší z nejlepších je trestně stíhaný, svými podřízenými zaměstnanci.
  Nikdym, nikdy neodstoupím a to si zapamatujte. Sorry jako, čau lidi.

  https://blog.tomashajzler.com/clanek/ridit-stat-jako-firmu-aneb-tim-babis-vlastne-mysli?fbclid=IwAR1icWeX8jmpuX8t_lubX91lQegSX1c6nTFY9jUjQ3YNV8Z6kJC26uui2S4

 18. Petr Vlk napsal:

  Tady je problém. Byl veřejný zájem natáčet i matka. Ta přece jasně dala najevo že nechce mluvit. Za druhé v minulých kauzách se nemluvilo o nedovoleném vniknutí. Za třetí nebyl změněn obličej a hlas. Za čtvrté všechno o Krymu a Rusku a Ukrajině věděla PČR. Nic nového jsme se nedozvěděli. Tady u Babiše ml nejde o nemoc. Já si myslím ža Babiš st. se stydí že ml. Babiš je feťák. Víte ono je to sporné. Když se nic nedělo za vlády Kalouska na MF atak bych si taky myslel že je vše v pořádku.Jenom že hlavním spouštědlem bylo vstoupení Babiše st. do politiky a klesající preference ostatních stran. Doplatila na to i ČSSD. Všichni mají velké kostlivce ve skříni a velké dluhy nebo prázdné pokladny. A nyní potřebují užitečné idioty, aby jim je naplnili.

  • PM napsal:

   Vlku tady je problém, ještě jednou a podrobněji, vůbec jsem nepochopil, co máte na mysli.
   To přeloženo googlem, nebo jak tohle vzniklo?

 19. Milan napsal:

  Bureš neumí nic jiného než lhát, podvádět, zaklekávat a podávat na všechny jeho odpůrce trestní oznámení. Skutečně nám takového premiéra ve světě závidí?

 20. Alena napsal:

  Je mi smutno z toho všeho. Je to asi tak, že darebákům, kteří mají určité IQ, všechno projde !!!!!

 21. pavel napsal:

  Na jaký efekt se ptám???Na ten že se dva pisálkové dopustili takovéhle podlosti s kamerou v brýlích???? Aje zajímavé když přijeli podruhé a podal si je švýcarský advokát srazili kufry a mazali domů jak namydlený blesk. A kecat o člověku o jehož diagnoze vím velké kulové chce mít opravdu silný žaludek. ABabiš mladší je švýcarským občanem a tím to začíná ale také končí. Kdysi jsem novinářům fandil ale to bylo v 90tých letech kdy museli mít odvahu a hlavně o problému něco vědět,dnes je to bída s nouzí uvedu příklad z běžného života,v Domažlickém deníku- fotka daňčí trofeje i s hlavou a „fundovaná“ redaktorka napsala že je to JELEN OBECNÝ takže kam se hrabou kachny))))))

  • PM napsal:

   Pavle pardon, máte všech 5 pohromadě?
   Normální, by snad mělo být zeptat se, proč nechal Babiš starší střežit dům.
   A jak dlouho ještě budeme čekat, při takto závažné kauze, než se k juniorovi dostanou policejní vyšetřovatelé, rok nebo dva, nebo nikdy? To vás opravdu nezajímá?
   Proč novináři odjeli, je snad normálně uvažujícímu člověku jasné i bez Soukupovo tabule pro dementy.

 22. lutic napsal:

  ČR je tímto hlasováním stabilní,tak jak to pan prezident předpokládal. Jen mne mrzí Okamura,jenž podpořil opět demožumpu,jeho vysvětlení neobstojí,protože při jednobarevné vládě poprvé také hlasoval proti Babišovi! Geniálně sjednotil socany Hamáček.
  Předpokládám zpevnění Kč,už i těch pár pražských syčáků se přestává producírovat..Takže máme vynikajícího prezidenta,který neustupuje ulici,výborného premiéra,jenž otočil hospodářství vzhůru,šéfa ČNB,který nevymýšlí hovadiny,předsedu sněmovny,jenž jezdí všude. Zbývá hlídat Kuberu a vyměnit Rychetského ruinu..
  Jinak kauza švýcarského občana Andrej ml. zajímá jen pitomce nebo Bakalonovináře nebo demožumpu.

  • PM napsal:

   Ano ohlídat, vyměnit, zastřelit. Okamura, nebo komunisti to je to pravé a pak už stačí, vedoucí úloha strany, povinné volby s jedním kandidátem, vězení pro lidí jiného názoru.
   Následovat samozřejmě musí neprostupná hranice, tu si uhlídáme se zbraní v ruce, hlavně proti těm, kteří se budou snažit ten ráj opustit.
   Islám si sem nepustíme za žádnou cenu. Co jste to za lidi, kde se stala chyba? Školství selhalo, více než je zdrávo.

 23. Daniel Hofman napsal:

  Vážený pane Rozehnale,jaký charakter může mít člověk obhajující svinstvo?!Vy jste to naplnil zcela!

 24. MP napsal:

  Lidi , vyndejte už hlavy z pr..le . Vždyť ten parchant si s náma jen vytírá pr..l .
  Každej den od něj slyšíme další lež , nebo fňukání jak mu kde kdo ubližuje .

 25. sgfsdf napsal:

  Neni to dle meho uplne na efekt… Navic naznacovani a neuplne informace bez pozdejsiho nezavisleho vyvoje dle meho nejsou uplne ve verejnem zajmu….

Přidávání komentářů není povoleno